Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

D80 vs K10D

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

Poll: D80 vs K10D (88 member(s) have cast votes)

Ce cumpar..?

  1. Nikon D80 + obiectiv Nikon DX AF-S 18-135mm + card 2GB Extreme III 46 mil (49 votes [55.68%])

    Percentage of vote: 55.68%

  2. sau astept inca o luna ptr K10D "chior".. 35mil... (39 votes [44.32%])

    Percentage of vote: 44.32%

Vote Guests cannot vote

#73
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
Catre toti cunoscatorii: Am dat o cautare pe google (nu voi pretinde ca a fost una de exceptie), dar cea mai mare focala pentru pentax este doar 200mm (300 cu factor de crop)?
Mi se pare ciudat ca un aparat bun sa aiba o gama relativ mica de obiective. Poate doar mi se pare?

#74
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View PostMateiA, on Jan 20 2007, 12:56, said:

Catre toti cunoscatorii: Am dat o cautare pe google (nu voi pretinde ca a fost una de exceptie), dar cea mai mare focala pentru pentax este doar 200mm (300 cu factor de crop)?
Mi se pare ciudat ca un aparat bun sa aiba o gama relativ mica de obiective. Poate doar mi se pare?

eu *sincer* cred ca tu nu stii sa cauti pe google

Lenses

The following list gives only a selection from several hundred lenses made for the K mount.

Pentax primes

    * SMC P-DA 1:2.8 14 mm
    * SMC P-A 1:3.5 15 mm
    * SMC P-A 1:2.8 16 mm fisheye
    * SMC P-FA 1:2.8 20 mm
    * SMC P-A 1:2.8 20 mm
    * SMC P-M 20 mm 1:4
    * SMC P-DA 1:3.2 21 mm Limited pancake
    * SMC P-A 1:2.8 24 mm
    * SMC P-FA* 1:2.0 24 mm
    * SMC P-FA 1:2.8 28 mm AL
    * SMC P-K 1:2.8 30 mm
    * SMC P-FA 1:1.8 31 mm AL Limited
    * SMC P-FA 1:2.0 35 mm AL
    * SMC P-DA 1:2.8 40 mm Limited pancake
    * SMC P-FA 1:1.9 43 mm Limited
    * SMC P-A 1:1.2 50 mm
    * SMC P-A 1:1.4 50 mm
    * SMC P-FA 1:1.4 50 mm
    * SMC Pentax-M 1:1.7 50 mm
    * SMC Pentax-M 1:2.0 50 mm
    * SMC P-FA 1:2.8 50 mm Macro
    * SMC P-DA 1:2.4 70 mm Limited pancake
    * SMC P-FA 1:1.8 77 mm Limited
    * SMC A* 1:1.4 85 mm
    * SMC P-FA* 1:1.4 85 mm
    * SMC P-FA 1:2.8 100 mm Macro
    * SMC P-A* 1:1.8 135 mm
    * Takumar 1:2.5 135 mm
    * SMC P-FA 1:2.8 135 mm
    * SMC P-FA* 1:2.8 200 mm
    * SMC A* 1:2.8 200 mm
    * SMC P-FA* 1:4.0 200 mm Macro
    * SMC P-A* 1:2.8 300 mm
    * SMC P-FA* 1:2.8 300 mm
    * SMC P-FA* 1:4.5 300 mm
    * SMC P-A* 1:2.8 400 mm
    * SMC P-FA* 1:5.6 400 mm
    * SMC P-A 1:5.6 400 mm
    * SMC P-FA* 1:4.0 600 mm
    * SMC P-A* 1:5.6 600 mm
    * SMC P-A* 1:8.0 1200 mm

Pentax zooms

    * SMC P-DA 1:3.5-4.5 10-17 mm fisheye
    * SMC P-DA 1:4.0 12-24 mm
    * SMC P-DA 1:4.0 16-45 mm
    * SMC P-FAJ 1:4.0-5.6 18-35 mm AL
    * SMC P-DA 1:3.5-5.6 18-55 mm
    * SMC P-FA 1:4.0 20-35 mm
    * SMC P-FA 1:3.5-4.5 24-90 mm AL
    * SMC P-FA* 1:2.8 28-70 mm
    * SMC P-FAJ 1:3.5-5.6 28-80 mm AL
    * SMC P-FA 1:3.5-5.6 28-90 mm
    * SMC P-FA 1:3.2-4.5 28-105 mm AL
    * SMC P-FA 1:4.0-5.6 28-105 mm IF
    * SMC P-A 1:4.0-5.6 35-80 mm
    * SMC P-DA 1:4-5.6 50-200 mm
    * SMC P-FAJ 1:4.5-5.8 75-300 mm AL
    * SMC P-FA* 1:2.8 80-200 mm ED
    * SMC P-A 1:4.7-5.6 80-200 mm
    * SMC P-FA 1:3.2-4.5 28-105 mm AL
    * SMC P-FA* 1:5.6 250-600 mm ED (IF)
    * SMC P 1:8-12 400-600 mm Reflex

#75
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
http://kmp.bdimitrov...nses/index.html
Who needs google? :)

Atentie insa, multe dintre acestea nu se mai fabrica/nu sunt disponibile. bhphotovideo e un loc bun pentru a vedea ce obiective (noi) putem gasi.
C'est la vie, sistemul de obiective Pentax e in reconstructie. Iar anul acesta (daca nu apar intarzieri) vom vedea un DFA 300mm si doua zoom-uri (DA* 60-250 f/4 si 70-300 - ultimul probabil consumer). Pun pariu ca dupa aceea vor scoate si tele-uri mai lungi.

#76
mavgh1

mavgh1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.05.2006
Dupa ce am citit destul de mult despre aceste 2 aparate inca nu sunt lamurit pe care dintre ele sa-l aleg.Daca te uiti la votul de pe acest forum rezultatele sunt sensibil egale.
Unii declara ca au facut poze extrem de clare cu Nikon D80 si obiectivul 18-135mm altii din contra ca nu recomanda acest obiectiv,ca Pentax-ul nu a testat suficient firmware-ul pentru K10D si aceste discutii pot continua la nesfirsit.

Din punct de vedere al investitiei(ca si costuri) punind in balanta body(cu avantajul Pentax SR), obiective(gama de obiective pentru Pentax multe obiective pe B&H sunt out of stock),blitz(pe B&H nu am gasit pentru Pentax decit un Sigma),calitatea imaginii care ar fi alegerea optima dupa parerea celor care au reusit sa lucreze cu ambele aparate.

Edited by mavgh1, 23 January 2007 - 00:57.


#77
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmavgh1, on Jan 22 2007, 17:54, said:

Dupa ce am citit destul de mult despre aceste 2 aparate inca nu sunt lamurit pe care dintre ele sa-l aleg.Daca te uiti la votul de pe acest forum rezultatele sunt sensibil egale.
Unii declara ca au facut poze extrem de clare cu Nikon D80 si obiectivul 18-135mm altii din contra ca nu recomanda acest obiectiv,ca Pentax-ul nu a testat suficient firmware-ul pentru K10D si aceste discutii pot continua la nesfirsit.

Din punct de vedere al investitiei(ca si costuri) punind in balanta body(cu avantajul Pentax SR), obiective(gama de obiective pentru Pentax multe obiective pe B&H sunt out of stock),blitz(pe B&H nu am gasit pentru Pentax decit un Sigma),calitatea imaginii care ar fi alegerea optima dupa parerea celor care au reusit sa lucreze cu ambele aparate.

votul e sensibil egal? 55 e cu 22% mai mare decat 45 :)
tipule i-ati pentax ca sa economisti ceva bani la obiective. lasa bh photo ca aia nu sunt singurul magazin. la bh photo zice out of stock la 16-45 si la magazinul din colt nu le ia nimeni. blitz sunt doua la pentax ambele relativ usor de gasit ambele cu mici probleme :) (vezi alte discutii pe forum)
eu nu am avut banii ca si considerent de cumparare,nikon era la magazin de prin august insa am asteptat de mi-au iesit ochii k10d si nu mi-a parut rau. incercale pe amandoua daca ai posibilitatea.
nikon e mai sexy putin cu acel masiv 18-135mm instalat incerca sa faci abstractie de factorul asta :)

#78
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Mavgh1, incearca ambele aparate (K10D si D80, nu?) si alege-l pe cel care-ti place mai mult. N-ai cum sa dai gres, orice ai alege (ok, asta daca nu tii D80-ul in ploaie ;) ).
Probleme cu firmware-ul n-am auzit sa existe la Pentax; sigur, ca orice software mai are bug-uri si mai poate fi imbunatatit (ceea ce s-a si intamplat cu noul firmware pentru K10D - care acum e oficial). Insa in general sunt stabile, fara bube majore (mai stiu eu un producator ce-a lansat un upgrade de firmware ce-ti strica aparatul).

#79
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,339
  • Înscris: 28.04.2003
Ma gandeam sa imi iau si eu un Dslr si am decis sa aleg intre D80 si K10d, ambele au viewfinderul la fel de mare si multe chestii in comun. La k10d ma atrage stabilizatorul in body, D80-ul am inteles ca e mai rapid la focus in lumina chioara. Nu stiu ce sa iau, as vrea sa folosesc aparatul si la evenimente, conferinte si alte locatii cu lumina slaba. Venind dupa o compacta unde stau )1000 de ani) cateva sec sa fac o poza pe lumina mica, intreb si eu care este diferenta intre cele 2 aparate la autofocus pe low light? Este de cateva milisecunde sau mai mult. Adica daca nu e mare diferenta as opta pt k10d, daca e totusi o diferenta mare as lua Nikon-ul. In situatia cu acelasi obiectiv sa zicem, tamron 17-50. Nu obiectivele de kit ca pot exista diferente. Ce alte avantaje ar mai avea d80-ul fata de pentax?

#80
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postunpuisor, on Jul 3 2008, 11:37, said:

Ma gandeam sa imi iau si eu un Dslr si am decis sa aleg intre D80 si K10d, ambele au viewfinderul la fel de mare si multe chestii in comun. La k10d ma atrage stabilizatorul in body, D80-ul am inteles ca e mai rapid la focus in lumina chioara. Nu stiu ce sa iau, as vrea sa folosesc aparatul si la evenimente, conferinte si alte locatii cu lumina slaba. Venind dupa o compacta unde stau )1000 de ani) cateva sec sa fac o poza pe lumina mica, intreb si eu care este diferenta intre cele 2 aparate la autofocus pe low light? Este de cateva milisecunde sau mai mult. Adica daca nu e mare diferenta as opta pt k10d, daca e totusi o diferenta mare as lua Nikon-ul. In situatia cu acelasi obiectiv sa zicem, tamron 17-50. Nu obiectivele de kit ca pot exista diferente. Ce alte avantaje ar mai avea d80-ul fata de pentax?

Daca vrei sa stii care-i mai rapid mai bine le-ai incerca sa vezi cate milisecunde e diferenta, daca e.

Pretul: K10D kit (18-55) = ~2350 lei vs. D80 kit (18-55 VR) = ~2700 lei
Pret : Tamron 17-50 f:2.8 = ~1500 lei (diferenta e ca pe , Pentax vei avea stabilizare iar pe Nikon nu pentru ca stabilizatorul e in inclus in body la Pentax avand astfel "stabilizare" cu orice obiectiv montat pe camera)

Vezi si:
http://forum.softped...t...t&p=4819037

#81
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,339
  • Înscris: 28.04.2003
Pai daca imi zici un magazin care ma lasa sa fac cateva poze cu ambele aparate in Bucuresti m-as duce. Insa la f64 nu vand pentax si in alta parte... nu mai stiu.
Nu ma intereseaza pretul, iar obiectivul ala tamron era dat de exemplu, adica la obiectivele de kit s-ar putea sa carcoteasca unii ca x sau y e mai bun si poate influenta viteza de focus dar cu acelasi obiectiv... ma gandesc ca se vad diferentele.
Si stiam de stabilizarea in body, e un plus mare insa daca sta si asta sa faca calcule si altele cand face focus in lumina chioara iar nikonul se descurca mai bine as prefera nikon-ul. Am ratat destule poze ca nu mi-a declansat aparatul cand am vrut ca sa fac iar greseala asta.
Ma intereseaza daca are cineva sau a testat ambele aparate sa imi zica daca e o diferenta semnificativa intre ele la viteza de focus si daca face sau nu hunting.

#82
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Focus94 este reprezentanta Pentax in Romania.
D80 n-are lampa de AF assist? O s-o bage p-aia (in ochii subiectului) si-o sa castige in testele facute pe lumina slaba. Oricum am constatat ca probleme reale (cel putin, la subiecte statice - caci nimeni sper n-o sa traga sport intr-o camera beznoasa) apar cand deja incepi sa te gandesti c-ar fi bun un blitz.
Cel mai bine, pui mana pe aparate si le incerci; si eu ma asteptam ca Nikonul (orice Nikon, adica) sa fie muuult mai rapid; guess what....

#83
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
AF-ul devine mai lent atunci cand blitzul este deja necesar.
Blitzul incorporat realizeaza si asistenta de AF prin strobe-uri, este adevarat enervante, dar prezente si la alte DSLR-uri, inclusiv Canon.
La modelele ne-varf de gama, Nikon incorporeaza o lanterna stupida si enervanta, cu lumina alba, care ilumineaza destul de puternic subiectele apropiate.
Blitzurile externe dedicate, care sunt montate in patina, asigura pe AF-S si asistenta de AF cu spot beem AF, o grila rosie care lumineaza sibiectul, mult mai discreta, si mai deloc enervanta fata de lanterna Nikon sau fata de strobe-urile bitzului incorporat..
La  blitzurile externe se poate seta doar modul spot beem AF ( SB) daca preferi, fara iluminarea flash la declansare. Asta daca se intampla chiar vrei sa faci poze fara blitz in bezna...

Edited by loock, 03 July 2008 - 22:32.


#84
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,339
  • Înscris: 28.04.2003
Se pare ca nu m-am exprimat eu prea clar in intrebari sau nu stiu de ce nu a raspuns nimeni la intrebari concret.

Intre d80 si k10d cu acelasi obiectiv sa zicem un 50mm 1.8 in lumina slaba e mai rapid nikonul la auto focus decat pentaxul?????????

Daca da cu cat? Se poate masura diferenta in secunde sau milisecunde????

Pentru ca daca diferenta e mica iau pentaxul ca are stabilizare in body, daca diferenta e mare si pentaxul sta si face hunting iau nikonul.

Cat de greu e sa raspunzi la intrebarile astea.

#85
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Eu cred ca s-a explicat foarte clar.

Cu asistenta de AF buna la Pentax, probabil ca nu vezi diferenta de viteza; viteza AF-ului depinde f mult si de obiectiv, nu doar de camera. Sunt obiective mai lente la AF si predispuse spre hunting putin, si altele extrem de rapide...chiar obiective vechi din '87..
Pentax smc-F 50 f 1.7 este destul de rapid pe K10D, chiar f. rapid, dar nu extrem de rapid.
FA 50 f 1.7 este cu cateva milisecunde mai lent fata de F - nu stiu daca o sa nu vezi, insa este mai silentios - posibil sa auzi f clar diferenta.
Pentax smc-F/FA 50 f 1.4 este putin mai lent fata de cel cu f 1.7, din motive evidente de DOF mai mic si ceva mai soft wide open, plus greutate mai mare. Diferenta nu este insa vizibila mereu.
Obiective cu AF f. rapid, mai rapid fata de smc-F 50 f 1.7, sunt mai multe, insa as putea aminti FA* 24 f 2, smc-F 28-80 f 3.5-4.5 ( denumirea exacta ! cu SMC si f 3.5-4.5 ), astea chiar le am;  din auzite ar mai fi rapid  DA 40 f 2.8 LTD - inca nu am verificat. Am mai auzit si de FA 35 f 2 ca ar fi f rapid, insa pe camerele mele nu este asa (il am), posibil pe camere mai noi decat am eu sa fie o diferenta...inca nu am verificat.

... iar daca acoperi lanterna Nikon cu ceva, de ex. un obiectiv mai mare cu parasolar ;), este posibil sa vezi chiar ca Nkonul nu mai reuseste sa faca AF deloc....:)

Edited by loock, 04 July 2008 - 09:17.


#86
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
http://www.popphoto....entax-k10d.html

http://www.popphoto....tics-page3.html

http://www.popphoto....r-shootout.html

s-ar parea ca e mai bun af-ul pe d80 la lumina slaba.

#87
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 30.10.2007

View Postdevlin2427, on Jul 4 2008, 10:24, said:



   Cu ce te ajuta asta pe tine, la, sa zicem DR-ul slab al olympusului tau ! ;)

#88
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,339
  • Înscris: 28.04.2003
Am citit undeva ca la k10d pentru a fi eficient, SR-ul trebuie sa astepti cam 1-2 sec si dupa aia sa declansezi.
Adica apesi butonul la jumate, face focus, astepti un pic si dupa aceea poti sa declansezi pt a avea poze blur free.
La lentilele cu stabilizare in ele tot asa mult astepti sau alea sunt mai rapide?

#89
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postdigioptic, on Jul 4 2008, 10:31, said:

Cu ce te ajuta asta pe tine, la, sa zicem DR-ul slab al olympusului tau ! ;)

de departe replica zilei. offtopic dar foarte tare. :))

#90
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
nu stiu ce s-a scris pe aici dar am avut ambele aparate pe mana, D80-ul chiar destul de mult. am facut si eu teste de imagine la ISO mare si poze in interior si am observat ca*:

- NR off, ISO 800 si 1600, avantaj D80. nu atat prin cantitate e D80 mai bun, dar prin aspect. la K10 zgomotul ia o tenta rebela, rosiatica si e foarte evident, la nikon e tot cam atat (o idee mai putin zgomot) dar are o culoare neutra, mai placuta. detaliile sunt cam aceleasi si la unul si la altul, personal prefer noise mai mic, 10 megapizeli ofera suficient detaliu pentru printuri mici sau resize-uri pe comp.

- white ballance pe auto bun in lumina artificiala pentru nikon, am fost surprins cat de bine se descurca

- greutate mai mica D80, focalizeaza mai repede (folosit cu 18-135, nu are probleme decat pe zonele fara contrast, slab iluminate), am intalnit situatii de contrast redus unde sistemul nikon nu a vrut sa prinda focus, iar AF-ul de pe *ist DL-ul meu a facut focus, dar viteza de AF la nikon e foarte buna, chiar si in lumina redusa.

- personal imi plac punctele de focus din vizorul de la nikon, vizorul mi se pare mare, nu vad ca avantaj/dejavantaj intre cele 2.

- nikonul e mai usor si e mai subtirel. e mai putin obositor la utilizare indelungata, ceva mai obositor K10 si foarte obositor D300 complet echipat.

- K10 are avantajul stabilizarii, al sistemului anti-praf

- nikonul are lampa de af-assist, un ajutor in anumite situatii. de asemenea, obiectivul 18-135 e foarte practic pentru fotografia de eveniment, ar putea fi si asta un avantaj al nikonului

- autonomia mai mare pe D80, am tras la un eveniment 1500 de cadre (nu exagerez, am fost uimit) cu un acumlator. sambata trecuta am tras cam 1000, nu stiu insa cat de bine a fost incarcat acumulatorul, si cand.

Concluzie: pentru usurinta de utilizare si autonomie, as alege D80-ul, din punct de vedere al imaginii la ISO mare insa nu e mare diferenta, cu un oarece plus pentru nikon, sunt de acord ca la ISO1600 nikonul pierde detalii , dar poza pe resize e buna, iar zgomotul nu e asa vizibil ca la Pentax. focalizeaza repede si corect  nikonul, am putine cadre pierdute, doar din cauza mea in cele mai multe cazuri.

e bun si wheather sealingul si stabilizarea, dar provoaca pierderi pe alte directii.


* nu am testat cele 2 in conditii diverse si nu stiu cum s-ar descurca in conditii diverse, eu imi povestesc punctul de vedere, folosit la fotografie de nunta, ore lungi de stat cu aparatul de gat, tot timpul pe fuga, schimbat setari tot timpul, mai ales puncte de focus. la observatiile cu greutatea si cu tinutul in mana sa se consemneze ca am o constitutie ceva mai firava.

Edited by nicolaie, 04 July 2008 - 09:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate