Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

D80 vs K10D

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

Poll: D80 vs K10D (88 member(s) have cast votes)

Ce cumpar..?

  1. Nikon D80 + obiectiv Nikon DX AF-S 18-135mm + card 2GB Extreme III 46 mil (49 votes [55.68%])

    Percentage of vote: 55.68%

  2. sau astept inca o luna ptr K10D "chior".. 35mil... (39 votes [44.32%])

    Percentage of vote: 44.32%

Vote Guests cannot vote

#19
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Kunzite man, tonul nu era rautacios (a se vedea similieul) - si culmea nu iti era adresat - ai fost singurul care ai recomandat sa le testeze pe amandoua live :P

Iar in plus eu n-am recomandat nimic - sunt super multumit de ceea ce folosesc si nu simt nevoia sa-mi confirm faptul ca am facut o alegere buna incercand sa "convertesc" cat mai multi.

Totusi, asta nu schimba faptul ca exagerati rau de tot cu publicitatea asta (nejustificata momentan) pt K10D. Nu zic ca nu o sa fie bun (sper sa fie - concurenta e buna pentru toate "taberele"), ci ca momentan vorbiti doar din auzite...

Parerea mea.

#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,123
  • Înscris: 19.01.2004
m a bag si eu: kunzite, chiar nu vad ce e rau a fi fanatic atunci cind e vorba despre pentax :)

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Ba tonul era rautacios (a se vedea smilieul) - si culmea imi era adresat ("numai", remember?)
Iar fara noi, lumea ar cumpara doar Canon si eventual Nikon, pentru simplul motiv ca nu stiu ca mai exista si altceva (nota: nu-i nimic rau in a alege respectivele sisteme in cunostinta de cauza).
Vorbit din auzite? Asta cine ti-a spus-o? :naughty:

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,162
  • Înscris: 29.06.2005
Pac-man, te grabesti sa pui etichete.

Stii de ce toti pentaxistii recomanda pentax? Pentru ca, modelele de pana acum s-au dovedit a fi foarte fiabile, fara blocari, erori sau alte probleme (firmware defectuos de ex).De aceea suntem indreptatiti sa credem ca si acest model este riguros testat inainte de lansarea pe piata.

Iar ca sa-ti raspund la o afirmatie, eu sunt unul din cei care s-au jucat si cu nikon si pot sa iti spun ca prefer oricand pentaxul.Si nu, nu sunt fanatic.Atunci cand Nikon o sa-mi ofere mai mult decat K10D la acelasi pret o sa fiu dispus sa schimb sistemul.Deocamdata insa, nikon prefera sa faca downgrade(lucru care spune destul de multe).

Camera (k10D) nu exista inca in magazine, deoarece cererea i-a surprins pe cei de la Pentax care nu se asteptau la un succes atat de mare - si probabil se lucreaza la capacitate maxima pentru a acoperi comenzile.

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postflorinel, on Nov 17 2006, 12:25, said:

(firmware defectuos de ex)

*ist DS, firmware <2.0 = jpeguri soft...

#24
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
"soft" e un cuvant relativ, *istDS producea si cu v1.0 jpeg-uri bune - chiar daca nu la cea mai buna calitate posibila.
Firmware defectuos e mai degraba cel ce-ti face aparatul inutilizabil :P

#25
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postflorinel, on Nov 17 2006, 13:25, said:

...
Camera (k10D) nu exista inca in magazine, deoarece cererea i-a surprins pe cei de la Pentax care nu se asteptau la un succes atat de mare - si probabil se lucreaza la capacitate maxima pentru a acoperi comenzile.
Asta sustin ei, dar gurile rele (de peste ocean) zic ca intarzierea ar fi de la buba aia de software. Deh, probabil e facut de niste pusti de 14 ani din Vietnam care se misca mai greu pana il compileaza ;)
Glumeam, desigur!

Edited by qudatheo, 17 November 2006 - 16:30.


#26
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
ba da ce-ati luat foc...
:naughty:  HP nu face DSLR-uri :death:

mai aveti un pic si cad vedeti pe strada  un individ/a cu camera pentax...sau nikon[in cealata tabara] ...il luati la bataie si-i spargeti camera[principal]...

folosim ce ne taie capul... si ma bucur ca am de unde sa aleag.. si aleg PENTAX, daca mi se farimitzeaza in mana n-u o sa dau vina pe cei de pe forum ...sau..


de acum inainte o sa pun intrebari mai fragile:

FLORI FETE SAU BAIETI...   :peacefingers:

Edited by Rares., 17 November 2006 - 17:24.


#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,162
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAlexIP, on Nov 17 2006, 15:29, said:

*ist DS, firmware <2.0 = jpeguri soft...


Well, oricat de soft ar fi tot le bate pe alea de la Canon (ma rog, cel putin macar cu obiectivul kit).
Totusi, alexip vorbesti din auzite, nu era vorba ca ar fi soft ci ca apar anumite artefacte tip mozaic, chestii care nu apar daca faci RAW si transformi pe calculator.

Cand am spus firmware defectuos m-am referit la ala care da "err99" in combinatie cu obiective facute de altii, sau care iti ingheata aparatul de trebuie sa scoti bateria ca sa-si revina.Mai este ala care iti supraexpune cu flash...etc, lista e lunga.
La pentax, versiunile de firmware nu vin sa repare "bubele" (ca la canon) ci vin ca sa aduca utilizatorilor vechi, avantajele camerelor noi - imbunatatiri referitoare la personalizarea anumitor butoane; functiuni suplimentare..compatibilitate cu noi carduri..etc.

Posibil ca intarzierea sa fie datorata unor reglaje/modificari/imbunatatiri de ultima ora a firmware-ului; eu nu vad nimic rau in a rezolva intai toate problemele, inainte de-a vinde.Amintiti-va ce belea a avut Canon cu 20d-ul; s-au grabit sa-l lanseze si apoi au avut o avalansa de clienti nemultumiti carora li se bloca inexplicabil aparatul.Au avut nevoie de 3 versiuni de firmware ca sa rezolve cat de cat problema.Aici am avut un prieten cu 20D caruia i-a murit aparatul dupa update la a doua versiune, parca; si l-a trimis in Germania la rezolvat.

Ma rog, cine se grabeste si nu vrea sa astepte... poate sa isi ia Nikon/Canon; sunt convins ca isi vor face treaba cu ele la fel de bine.

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Rares, observi sper ca ti-am recomandat sa astepti K10D-ul, nu sa-l cumperi pe neve ;)
Tine ambele aparate in mana si joaca-te cu ele inainte de a te decide. Si pana atunci mai discutam si despre sistem, sa vezi in ce te bagi :)
Sunt sigur ca numai fragil n-o sa fie... OK, are carcasa de policarbonat si nu din aliaj; dar scheletul acela metalic nu-i pus chiar degeaba. Ca sa-ti faci o idee daca esti/dai prin Bucuresti poti pune mana pe *istDS cat timp eu beau o bere ;) - K10D va fi mai mare/greu si din cate spun cei ce l-au atins pare mult mai solid.
D80 n-am vazut, D70-ul insa e bine inchegat. Poate nu-i evident, insa eu apreciez acest model (D80 adica); au rezolvat una din problemele majore IMO ale D70-ului: vizorul. Daca-i similar cu cel de pe D200...
Stiu, sunt si DSLR-uri care se deformeaza cand le strangi in mana - nu facute de Pentax (si nici de Nikon; poate D40-ul o sa schimbe lucrurile?).

Florinel: ca sa fim corecti, firmware-ul 2.0 a rezolvat problema cu banding-ul ce-mi aparea in anumite conditii, pe zone intunecare din imagine.
Dupa cum am mai spus, pentru mine weather sealing-ul e deosebit de important. Altfel, si Nikon-ul e o optiune foarte buna (am enumerat din primul post cam care-ar fi IMO principalele puncte forte ale fiecarui aparat). Ar fi fost fain ca si blitzul intern al K10D-ului sa fie wireless commander (se zvoneste cu un upgrade de firmware... dar nu cred pana nu vad), sau ca shutter lag-ul sa fie mai mic (Nikon se lauda ca au imbunatatit substantial acest parametru, K10D probabil este decent insa nu cred ca la acelasi nivel).

Noi aici incercam sa diferentiem niste produse de altfel excelente, pe baza unor factori mai mult sau mai putin importanti. De aceea nu exista un singur raspuns corect, universal valabil - iar decizia e intr-o mare masura una personala.

Edited by Kunzite, 17 November 2006 - 18:43.


#29
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Rares, nu te descuraja. Poti avea o parere personala si o poti exprima fara nici o problema. E un forum de discutii libere. Da si tu cu "Ignore" la fanaticii aia care o sa iti cante mai tarziu refrenu' cu "troll". Eu asa fac ;)

O sa repet si eu ce s-a mai zis: daca vrei sa faci poze acum si te arde buza, du-te pe D80 si nu o sa regreti. Daca ai timp, il poti astepta pe K10D se pare ca nu o sa regreti.
"se pare"-ul este folosit pentru ca nu a aparut la vanzare si ce stii despre el stii din basme si cateva poze cu probleme dar cu un firmware beta. Banuim ca nu prea l-au definitivat (mai sunt cateva probleme de rezolvat). S-au poate chiar au amanat lansarea pentru a face fata cererii la momentul ce va urma dupa. Desi asta este cea mai mare tampenie pe care am auzit-o in materie de marketing. Cum puii mei poti fi atat de looser si sa nu stii pe ce planeta te aflii in materie de vanzari? Sa nu stii unde sunt pozitionate produsele tale si unde va fi pozitionat cel mai important produs al tau????!  :huh:  De parca pana acum ar fi facut panouri de BCA si brusc s-au apucat de camere foto.

Partea frumoasa stii care e? Tine, frate.  

Mai treceti si prin filtru gandirii tot ce se propovaduieste aici din Evanghelia dupa Pentax ca in fond este vorba de banii vostrii.

Parerea mea sincera: K10D va fi un super aparat. Aparatul pe care il va dori toata lumea indiferent de brandul pe care il are sau ii este fan.

Edited by tim2003, 18 November 2006 - 02:05.


#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Ah, macar te simti troll...
Ia explica matale, de ce mi-ar da mie ignore? (nu incerca sa te ascunzi dupa deget, de mine vorbesti, eu am folosit recent - si justificat - termenul troll) Cred ca am folosit un limbaj civilizat, am oferit informatii corecte si nici macar n-am incercat sa-i bag pe gat Pentax-ul (pentru ca e posibil ca D80-ul sa-i placa mai mult). Comportamentul tau este insa un exemplu perfect de trolling: n-ai nimic de spus, asa ca latri in stanga si-n dreapta.
Rares, insa, n-a facut nimic de genul asta - de ce l-ar numi cineva troll? Incerci cumva prin aceasta tactica sa-l racolezi in "clubul anti-Kunzite"? (se simte chiar asa de tare lipsa unui membru?)

FYI, eu folosesc un DSLR Pentax de mai bine de-un an; inainte am avut un SLR (tot Pentax) pe film. Am urmarit informatiile ce-au circulat despre K10D cu mult inainte ca acesta sa fie anuntat la PMA. Am privit samples realizate cu tot soiul de variante de firmware. Imi pot da seama de nenumarate aspecte necunoscute unui "outsider". Singurul lucru care a mai ramas e sa pun mana pe unul. Tu ce-ai facut? Oare care dintre noi are o idee mai apropiata de realitate despre acest aparat? Esti in stare sa-mi arati macar un exemplu in care eu am facut o afirmatie gresita? (am mai trecut prin asta si stim care-i raspunsul...)

FYI, e de bun simt sa folosesc formulari de genul "se pare" cand informatiile provin - de exemplu - de pe formuri/liste de discutii, chiar daca de la membrii de incredere, daca nu le pot verifica, de preferinta din surse oficiale. Dupa cum consider ca e frumos sa spun "cred ca" atunci cand imi exprim o opinie. Sau iirc cand citez din memorie. Tu cum procedezi?

FYI, volumul initial planificat al productiei pentru K10D a fost de (iirc) 13000 exemplare/luna. E la mintea cocosului ca asta-i absolut insuficient... insa Pentax este uneori o companie excesiv de conservatoare, iar cererea e intr-adevar neasteptat (pentru un aparat Pentax) de mare.

FYI, aparatul e gata (surse multiple afirma ca deja s-a inceput distributia). Ba Pentax a publicat si poze oficiale, inclusiv la ISO 800 si 1600: http://www.digital.p...mm/k10d/ex.html

Edit: sa vedem ce zice si-un Nikonist: http://www.bythom.com/d80review.htm
(da, acelasi nikonist care acum ceva vreme era convins ca Pentax n-o sa scoata un DSLR anul asta :naughty: )

Edited by Kunzite, 18 November 2006 - 12:09.


#31
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Ah, macar te simti troll...

Quote

Ia explica matale, de ce mi-ar da mie ignore? (nu incerca sa te ascunzi dupa deget, de mine vorbesti, eu am folosit recent - si justificat - termenul troll) Cred ca am folosit un limbaj civilizat, am oferit informatii corecte si nici macar n-am incercat sa-i bag pe gat Pentax-ul (pentru ca e posibil ca D80-ul sa-i placa mai mult). Comportamentul tau este insa un exemplu perfect de trolling: n-ai nimic de spus, asa ca latri in stanga si-n dreapta.
Scuteste-ne!
Oricine are ceva de spus despre PENTAX si intra in contradictie cu predica ta de zi cu zi, imediat este pus la colt (asta o stie oricine). Nu am nimic cu Pentax si se poate discuta oricand rational si nu cu fanatism. Si loock este pentaxist si multi altii (sato, florinel), dar sunt oameni normali si am toata stima pentru modul in care vorbesc despre Pentax. Nici urma de fanatism.
Este un forum de discutii libere si nu tarlaua lu' cuntite. Get it?
Ca o concluzie, lasa-ne tata cu gargara si ramai strict la subiect

Tudor, poti sa faci un pic curatenie prin posturi, te rog? Inclusiv asta al meu merita sters. Nu inseamna ca nu trebuia transmis mesajul.

Edited by tim2003, 18 November 2006 - 22:56.


#32
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
:roflmaofast:
Dintr-un punct de vedere ai dreptate: aceasta situatie a fost prea mult timp ignorata de moderatori (inclusiv de mr.fred, caci problema n-a aparut de ieri, de azi).
Eu raspund pentru si imi sustin afirmatiile facute, inclusiv faptul ca am numit vreo doua persoane "trolli". Sper ca si aceste persoane isi asuma raspunderea pentru nenumaratele randuri in care s-au luat de mine (ignorand principiul "atacati ideea, nu persoana"). A se nota ca nici macar o data persoanele respective nu au fost in stare sa demonstreze cum ca eu as fi dezinformat sau macar exagerat, si ca desi am obiceiul de a raspunde la provocari am si bunul simt de a nu-i ataca la randu-mi.
Restul ramane la latitudinea "autoritatilor". Sper ca macar acum aceasta nebunie sa ia sfarsit.

(in virtutea dreptului la replica).

Edited by Kunzite, 20 November 2006 - 16:16.


#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostKunzite, on Nov 20 2006, 16:13, said:

Dintr-un punct de vedere ai dreptate: aceasta situatie a fost prea mult timp ignorata de moderatori (inclusiv de mr.fred, caci problema n-a aparut de ieri, de azi).

Corect. Trebuia sa fi primit sanctiuni demult. Warn, suspend pe perioade din ce in ce mai mari in caz de recidiva si in caz ca nu te potoleai, ban. Dar esti tolerat, la fel ca si romaximusro pe aria Auto. Macar ala face ceva util cu stirile alea.

#34
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
mah ce chestie.. azi am pus labutza pe al cinci-lea DSLR... [maine urm sa ma intalnesc cu un amic cu D70 sa-l vad si p-ala ce poate... ] si am avut aceasi impresie..

AM vazut 4 CANON si PENTAX K100 ...m-ai ales cu canonele m-am jucat ceva mai bine.. si... mai bun e "ye old CLASsssIC PENTAX"...

cre' ca de 35 de mil imi cumpar 100 de filme... si un scaner ptr negative/...si rezolv treaba.. ...

intre timp m-am pus pe lista celor ce de craciun vor avea k10... :D ...desi...tot ye old... pentax rulz...

cam cat l-ar tine bateria pe acest K10D? io nu prea ma omor cu blitzu.. [o lumina puternica ...prea greu de stavilit in contur normal...  ]...

Edited by Rares., 20 November 2006 - 23:43.


#35
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,162
  • Înscris: 29.06.2005

View PostRares., on Nov 20 2006, 23:39, said:

cam cat l-ar tine bateria pe acest K10D? io nu prea ma omor cu blitzu.. [o lumina puternica ...prea greu de stavilit in contur normal...  ]...

Pai cred ca in jur de 1000-1300 cadre la o incarcare.Minim 800 daca socotim si stabilizatorul.

#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
AlexIP, du-te sub podul de unde-ai venit. Aceasta discutie te depaseste.
Daca mai e cineva care nu-i 100% ca numitul AlexIP a facut o obsesie in privinta mea (o foarte scurta lista, n-am timp sa caut - plus ca probabil as depasi limita de caractere/post  :naughty: ):
http://forum.softped...m...t&p=2116406
http://forum.softped...m...t&p=1481617
http://forum.softped...m...t&p=1320891
http://forum.softped...m...t&p=1093801
http://forum.softped...m...t&p=1058076
http://forum.softped...m...t&p=1028282
Cum ai putea justifica nevoia sanctionarii mele? Sustinand ca-s Pentaxist fanatic, asta fara a putea mentiona un singur caz in care as fi dezinformat din aceasta cauza?


Florinel: nu cred ca vor tine chiar atat. Pentax spune de 500 de cadre/incarcare (cf. CIPA), insa pe forumul dpreview exista oameni ce-au depasit aceasta cifra.
800 pare o estimare mai realista, insa asteptam testele (urmarim dpreview). Depinde foarte mult si de stilul de lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate