Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Ceai de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,905
  • Înscris: 27.06.2006

 angelo saro, on Dec 31 2007, 00:07, said:

Eu beau ceai verde din ala la punga mare, verde, imi scapa acum cum se numeste. Scrie si in chineza pe punga. De curand mi-am luat si ceai verde cu aroma de lamaie la pliculete pentru ca imi e mai comod la birou dar "aroma" aia de lamaie nu ma incanta si alta data nu mai iau. Imi poate recomanda cineva ceai verde la pliculet care sa fie si de calitate si fara arome?

Angelo si eu beau ceai verde numai vrac...la pliculet inseamna planta tocata la maxim... La noi se comercializeza lamai proaste, banane verzi, portocale scumpe.... Tu bei ceai importat din China ambalat intr-o punga cu decoratiuni verzi.
Poti sa cumperi ceai verde de calitate din alte locuri decat plafar si farmacii.
Este bine ca ai renuntat la ideea de ceai verde aromat cu diverse arome de ex. cu lamaie. Aroma este o substanta chimica care nu are nici o legatura cu lamaia...Unii producatori de plante infuzabile la plicuri au bunul obicei de a scrie pe cutie: "arome identic naturale". Adica substante chimice care degaja niste mirosuri....

Revenind la problema ta...ceai verde la pliculet...eu nu cumpar asa ceva...prefer sa cumpar frunze de ceai curate, fara cotoare si deseuri....este ca si cum asi cumpara carne tocata de vita pentru perisoare fiindca imi este lene sa cumpar pulpa de vita pe care o toc eu cu masina mea de tocat.

Sa vad exact ce infuzez.

#20
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007

 gabicen, on Jan 1 2008, 09:01, said:

Poti sa cumperi ceai verde de calitate din alte locuri decat plafar si farmacii.
Revenind la problema ta...ceai verde la pliculet...eu nu cumpar asa ceva...prefer sa cumpar frunze de ceai curate, fara cotoare si deseuri....
Si care sunt locurile alea de unde pot cumpara???

#21
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,905
  • Înscris: 27.06.2006

 angelo saro, on Jan 1 2008, 21:01, said:

Si care sunt locurile alea de unde pot cumpara???

Exista niste magazine cu specific oriental und se vand de tot felul...unul era pe Calea Mosilor in BU.

#22
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 07.07.2007
Eu am fost obisnuit de mic cu ceaiul insa acum sunt momente cand beau si doua cani de ceai...de obicei din acela de tei usor nu ceaiuri tari...creeaza dependenta ceaiurile nu ?
- si daca e consumat in cantitati ce se poate intampla ?

#23
briareus

briareus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2006

 alex_5kg, on Jan 13 2008, 21:03, said:

Eu am fost obisnuit de mic cu ceaiul insa acum sunt momente cand beau si doua cani de ceai...de obicei din acela de tei usor nu ceaiuri tari...creeaza dependenta ceaiurile nu ?
- si daca e consumat in cantitati ce se poate intampla ?
Și ți se pare mult 2 căni? Oricum eu n-aș exagera cu infuzia din flori de tei, se zice că te face prea cuminte...
Ceaiul negru/verde e posibil să creeze dependență, eu personal beau zilnic ceai verde dar n-am intrat în sevraj câteva zile când n-am băut (menționez că e vorba de cantități mari, într-o zi am ajuns la vreo 2,5 l. A doua zi am fost un pic agitat, dar cam atât). Presupun că dependența de aproape orice produs ține mai mult de firea omului (vezi Mel Gibson) și pe urmă de cât de "malefică" e substanța respectivă.

#24
elinguilino

elinguilino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.06.2007

 moro, on Dec 30 2007, 13:35, said:

Il ai tu de vanzare,sau stii unde se gaseste?Mai multe amanunte despre el,si ceva preturi se poate?

Da, am de vanzare acest ceai. Sunt frunze de ceai uscate in pungi de 50 gr si 100 gr.
Pot livra si in provincie cu plata ramburs ;)
0749 278 159
[email protected] - este si id de mesenger, sa specificati ca e vorba de ceai  :D

#25
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007

 briareus, on Jan 13 2008, 22:11, said:

Și ți se pare mult 2 căni? Oricum eu n-aș exagera cu infuzia din flori de tei, se zice că te face prea cuminte...
Ceaiul negru/verde e posibil să creeze dependență, eu personal beau zilnic ceai verde dar n-am intrat în sevraj câteva zile când n-am băut (menționez că e vorba de cantități mari, într-o zi am ajuns la vreo 2,5 l. A doua zi am fost un pic agitat, dar cam atât). Presupun că dependența de aproape orice produs ține mai mult de firea omului (vezi Mel Gibson) și pe urmă de cât de "malefică" e substanța respectivă.
Doi litri de ceai verde pe zi??? Se recomanda doua-trei cani, nu litri. Nici sa exagerezi nu e bine, bea in cantitati moderate.

#26
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 30.01.2008
Mie-mi place mate. Atata doar ca e foarte rar in tarisoara noastra.

#27
DrGabonne

DrGabonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2007

 abancor, on Dec 19 2007, 13:53, said:

Twinnings au niste serii de ceaiuri cu arome: piersica, vanilie, fructe de padure, mar cu scortisoara si lamiie, si seria Voyage, cu cocos, ananas sau arome indiene (asta e cel mai misto). Incearca-le, toate sunt foarte bune, si au calitatea ca se gasesc la noi. Alte marci cunoscute englezesti nu prea se gasesc la noi. Tot de la ei se gasesc si blenduri clasice englezesti, ca No 1, Earl Grey, Breakfast etc.

Ai putea cauta si marci nemtesti sau austriece, si astia fac amestecuri bune, atit de ceai, cit si de plante sau fructe. Au astia de la Snack Attack niste ceaiuri misto, dar am uitat ce marca sunt. Parca ceva nemtesc (chit ca ei sunt de inspiratie britanica).

Am incercat si eu ceaiuri de genul acesta (Twinning, Lipton etc), sunt chiar bune la gust. Insa trebuie sa fii constient de faptul ca ele contin in lista de ingrediente si "arome". Unii producatori au bunul simt si afiseaza pe lista cu ingrediente faptul ca au adaugat aromatizanti artificiali.

Am tot stat si m-am tot gandit. De fapt nici nu exista "ceai englezesc". In Anglia nu exista planta Camellia Sinensis, cum dealtfel nu exista niciunde in Europa. Companiile respective (respectabile dealtfel, cu traditie de sute de ani) importa de fapt din Asia ceaiul si realizeaza fel de fel de combinatii, pentru ca in final sa imprime si niste arome artificiale pentru a oferi un gust pe placul maselor de oameni. Si astfel rezulta modelele lor de ceaiuri, botezate cu diverse nume si sustinute cu campanii publicitare adevarate.

Prin analogie este ca si cum as lua niste apa minerala pura in care torn niste "Helas" (concentrat sintetic de lamaie) si generez astfel un nou "brand". Apoi incep sa-l promovez puternic ca si "produs natural", facand abstractie "adaosurile" mele.

Eu nu spun sa nu beti asa ceva. Ci doar sa fiti constienti de faptul ca un asemenea ceai este poate ceva mai sanatos decat o sticla de cola :)
Chiar credeti reclama aceea la Lipton cu "hectolitri de apa cristalina" care scalda produsele lor "naturale" ?

Edited by DrGabonne, 08 February 2008 - 15:17.


#28
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Foarte bun este si Teekanne, mai ales cel verde cu lamaie si cel denumit Irish Cream. Se gaseste si in mai toate hypermarketurile.
Pentru mine insa no. 1 ramane Earl Grey (Lipton).

Edited by gecs, 25 February 2008 - 17:01.


#29
arkadii

arkadii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.11.2008
Sa va spun am descoperit un ceai englez Greenfield Cristmas Mystery si au si verzi cu amestecuri de plante :thumbup:

#30
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 arkadii, on Nov 6 2008, 22:24, said:

Sa va spun am descoperit un ceai englez Greenfield Cristmas Mystery si au si verzi cu amestecuri de plante :thumbup:


Eu sunt mare amatoare de ceai Greenfield, si cum pe piata romaneasca e cam greu sa gasesti ceva de calitate...

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007
Beau un ceai verde cu iasomie de la prietenii moldoveni de peste Prut, in recipiente metalice cilindrice; scrie ca e importat din China si ambalat la ei. Sunt bobite uscate din frunze de ceai, cand faci infuzia se desfac.

#32
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 gecs, on Feb 25 2008, 17:00, said:

Earl Grey (Lipton).

Twinnings are mult mai multa traditie decat Lipton  :rolleyes:

#33
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Ceai de tei! Mult, mult ceai de tei! :first:

#34
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 22.01.2008

 AMDG, on Nov 10 2008, 13:44, said:

Twinnings are mult mai multa traditie decat Lipton  :rolleyes:

Imi place foarte mult cel cu lamaie. Simplu, fara zahar/miere, etc. Azi m-am uitat pe ambalaj si contine 14% arome de lamaie!! Pana acum nici nu m-am gandit sa ma uit, pentru ca eram convins ca e 100% natural, asa ca bye-bye Twinnings cu traditia voastra cu tot.

#35
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 kayman, on Nov 10 2008, 14:21, said:

eram convins ca e 100% natural

Nici macar unele din lamaile pe care poti cumpara nu sunt 100% benefice  :rolleyes:

#36
andreeatrifu

andreeatrifu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.05.2008
in supermarket sunt o multime de ceaiuri, cele mai bune sunt evident alea mai scumpe... lol

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate