Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

Ceai de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
Unde pot gasi un magazin cu ceaiuri de calitate? Care sunt marcile care le cunoasteti...poate si un top :)

#2
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 31.07.2006
In general alea  FARES  sunt bune.. Restul marcilor ..  sunt asa ..mai rele.. parerea mea..  plus ca la Fares ai si mai multe tipuri  (de slabit ,antistres ,diuretic si ce or mai avea ) ...

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Fares, fara discutie. Merge si Larix. Nu recomand plafar, decat daca nu vrei sa-l bei (poti sa-l pui la flori, sa faci spalaturi, da' sa nu-l bei)

#4
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
mie imi place lipton. (de piersici)

#5
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
si ceva mai...regal....am baut un ceai foarte bun de la o ambasada... d vanilie, o aroma si un gust exceptional, si din cate am inteles nu se gaseste la noi... si este foarte scump... aproape 100 USD cutia :)
Ma refer daca stiti ceaiuri de genul.... ca mai sus :)

#6
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

' date='Nov 4 2006, 14:15' post='2066493']
si ceva mai...regal....am baut un ceai foarte bun de la o ambasada... d vanilie, o aroma si un gust exceptional, si din cate am inteles nu se gaseste la noi... si este foarte scump... aproape 100 USD cutia :)
Ma refer daca stiti ceaiuri de genul.... ca mai sus :)

La Carturesti ai incercat?

#7
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
Nu...unde este?

#8
IgGiFung

IgGiFung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.03.2005
este un cluj  tea house ii zice flowers ceai klumea poti sa cumperi si plantele dar ii destul de scump

#9
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

' date='Nov 5 2006, 19:16' post='2070337']
Nu...unde este?
Libraria Carturesti, linga cinema Patria, pe Magheru

#10
DrGabonne

DrGabonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2007

View Post[K2], on Nov 4 2006, 10:16, said:

Unde pot gasi un magazin cu ceaiuri de calitate? Care sunt marcile care le cunoasteti...poate si un top :)

Singurul loc unde am reusit sa gasesc ceaiuri de calitate este internetul, pe Ceai-Verde.ro Ceaiurile lor sunt importate din China, fara aditivi si cu aroma super. O prietena a reusit sa slabeasca vreo 12 kilograme cu aceste ceaiuri. Le-am incercat pe toate.

Topul meu personal este:
1) Ceai verde Oolong
2) Ceai Jiaogulan (mai ales daca vrei sa slabesti)

Am vazut ca cineva a vorbit despre Lipton. Din pacate ceaiurile comerciale, de genul Lipton, contin arome artificale si tot felul de aditivi. V-ati uitat vreodata pe o sticla de ice tea cat ceai verde contine ? (ceva de genul 0,1% si in rest apa + porcarii). La gust sunt bune, si mie imi plac, insa am inceput sa ma gandesc mai mult la sanatate in ultima vreme.

Ceaiuri bune fac de asemenea cei de la Fares, insa nu va asteptati sa gasiti la ei ceaiuri de genul Oolong sau Jiaogulan. De la ei imi cumpar ceai de musetel de exemplu.

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Twinnings au niste serii de ceaiuri cu arome: piersica, vanilie, fructe de padure, mar cu scortisoara si lamiie, si seria Voyage, cu cocos, ananas sau arome indiene (asta e cel mai misto). Incearca-le, toate sunt foarte bune, si au calitatea ca se gasesc la noi. Alte marci cunoscute englezesti nu prea se gasesc la noi. Tot de la ei se gasesc si blenduri clasice englezesti, ca No 1, Earl Grey, Breakfast etc.

Ai putea cauta si marci nemtesti sau austriece, si astia fac amestecuri bune, atit de ceai, cit si de plante sau fructe. Au astia de la Snack Attack niste ceaiuri misto, dar am uitat ce marca sunt. Parca ceva nemtesc (chit ca ei sunt de inspiratie britanica).

#12
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
Sunt mai nou, la Cluj si la Oradea niste ceainarii, licenta austrica, Deemers Teehouse - cred ca Deemers.
Acolo au tot felul de ceaiuri si amestecuri.

#13
elinguilino

elinguilino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.06.2007
Darjeeling tea cannot be replicated anywhere.


Exista atat dovezi stiintifice cat si credinte religioase despre de ce Darjeeling e cel mai bun loc pentru a cultiva ceai. Localnicii cred ca lantul Himalayan este lacasul lui Shanker Mahadeva si respiratia Zeului aduce vanturi ce racoresc valea insorita, si ceturi care aduc umezeala. Fantana care curge din varful capului lui Shiva ofera apa pentru recoltele imbelsugate.
Calitatea reputatia si caracteristicile ceailui Darjeeling sunt atribuite in primul rand originii geografice. Poseda o armoa si o calitate ce il separa de celelalte ceaiuri, la fel cum un vin de colectie se deosebeste de restul.
Orice cunoscator cand cumpara ceai Darjeeling se asteapta ca ceaiul sa fie cultivat, crescut produs in districtul Darjeeling si sa aiba caracteristicile speciale asociate cu acest nume.

eu am astfel de ceai aici in Romania si lumea este extrem de multumita de el :)

#14
alexshelby427

alexshelby427

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 30.05.2006
Ceai negru bun si la pret rezonabil am gasit in Selgros : Caykur - Rize. Are o aroma puternica si era sub 10 lei cutia (se vinde varsat si nu infuzie). Aveti doar grija daca apa e fiarta sa nu il lasati mai mult de 2 max. 3 min sau frunzele se ard si aroma nu mai e la fel. ;)

#15
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005

View Postelinguilino, on Dec 30 2007, 00:42, said:

Darjeeling tea cannot be replicated anywhere.


Exista atat dovezi stiintifice cat si credinte religioase despre de ce Darjeeling e cel mai bun loc pentru a cultiva ceai. Localnicii cred ca lantul Himalayan este lacasul lui Shanker Mahadeva si respiratia Zeului aduce vanturi ce racoresc valea insorita, si ceturi care aduc umezeala. Fantana care curge din varful capului lui Shiva ofera apa pentru recoltele imbelsugate.
Calitatea reputatia si caracteristicile ceailui Darjeeling sunt atribuite in primul rand originii geografice. Poseda o armoa si o calitate ce il separa de celelalte ceaiuri, la fel cum un vin de colectie se deosebeste de restul.
Orice cunoscator cand cumpara ceai Darjeeling se asteapta ca ceaiul sa fie cultivat, crescut produs in districtul Darjeeling si sa aiba caracteristicile speciale asociate cu acest nume.

eu am astfel de ceai aici in Romania si lumea este extrem de multumita de el :)
Il ai tu de vanzare,sau stii unde se gaseste?Mai multe amanunte despre el,si ceva preturi se poate?

#16
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,902
  • Înscris: 27.06.2006

View Post[K2], on Nov 4 2006, 10:16, said:

Unde pot gasi un magazin cu ceaiuri de calitate? Care sunt marcile care le cunoasteti...poate si un top :)


Putina teorie:

Ceaiurile sunt niste infuzii/decocturi de diverse plante in apa.

Plantele pentru obtinerea infuzilor/decocturilor - se pot imparti arbitrar in doua mari grupe: planta de ceai si planTE de ceaiuri medicinale.

Planta de ceai default (Camellia Sinensis) ... se gaseste sub forma de ceai negru sau ceai verde.
Varietatile de ceai negru si verde se comercializeaza sub sute de denumiri/firme, compozitii.

Plante de ceai medicinal...sunt cateva zeci si se comercializeaza sub forma de planta default (de. ex.: musetel, sunatoare, tei, coada soricelului...etc) sau sub forma de amestecuri cu anumite propietati ( de ex: Ceai hepatic, Ceai anticolitic, Ceai gastric...)

REVENIND LA TEMA: ceaiuri MEDICINALE de calitate gasesti la magazine tip Plafar. Recomand sa cumperi ceaiuri "vrac"...adica nu la plicuri. Nu recomand o firma anume.

PLANTE DE CEAI din familia Camelia Sinensis...se gasesc la magazine specilalizate cu produse orientale.

Cel mai bun ceai negru (C.S.) cu o aroma buna  - l-am cumparat de la Moscova...in urma cu multi ani.
Din pacate nu am gasit aici ceva echivalent...

#17
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Cine umbla prin Cluj, poate incerca ceainaria Yume, Str. Baba Novac Nr. 30. Local cu specific japonez, dar au ceaiuri de toate felurile, preparate profi. Recomand un Assam dublu, pentru cei care au nevoie de energie :) De obicei e acolo si patronul, baiat tanar de altfel, cu care puteti discuta daca vreti sa cumparati ceai in cantitate mai mare. Tot el va si poate oferi informatii despre ce tip de ceai vi se potriveste mai bine. Si el, isi comanda de pe net, sau face plimbari prin Occident la vanatoare de ceaiuri :)

Edited by ecotech, 30 December 2007 - 23:23.


#18
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
Eu beau ceai verde din ala la punga mare, verde, imi scapa acum cum se numeste. Scrie si in chineza pe punga. De curand mi-am luat si ceai verde cu aroma de lamaie la pliculete pentru ca imi e mai comod la birou dar "aroma" aia de lamaie nu ma incanta si alta data nu mai iau. Imi poate recomanda cineva ceai verde la pliculet care sa fie si de calitate si fara arome?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate