Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative
 Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 

Ceai de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
ionutgru1

ionutgru1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2012
Daca este cineva interesat de ceaiuri de cea mai buna calitate, naturale (ceai verde, negru si de muguri de trandafir) aduse din India, precum si betisoare proaspete de vanilie sau zahar brun nerafinat, la kilogram ma puteti contacta la adresa de e-mail: [email protected]  .  Calitatea si pretul sunt garantate

#74
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
@MikeVerta: Mount Everest si DB Tea nu sunt singurii distribuitori ajunsi in Romania, mai sunt inca foarte multi. Sunt cateva magazine care chiar incearca sa lege legaturi de comert directe cu Asia. Posted Image Iar pretul ceaiului nu este neaparat 10-15 Euro/kg... acelea sunt preturile de jos. Toti producatorii pun la dispozitie si ceaiuri foarte calitative, care ajung dincolo de 30-50Euro/kg... numai ca in Romania foarte putini ar fi dispusi sa dea atatia bani pe un ceai. In momentul in care gustul consumatorului incepe sa se rafineze, si calitatea pietei de ceai va creste.

Edited by apolodor_pinguinul, 17 April 2013 - 10:14.


#75
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
În continuarea discuţiei aş vrea să vă informez că s-a deschis recent un forum dedicat discuţiilor despre ceaiuri şi infuzii. Vă invităm cu drag să ni vă alăturaţi la adresa forum.doro-tea.ro. :)

#76
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 Rabbit, on 27 ianuarie 2012 - 05:57, said:

Un ceai de fructe nu poate costa 2-3 lei decât dacă e făcut în cea mai mare parte din plante ieftine. De obicei la bază se află hibiscus (aşa-zisul trandafir japonez). Un ceai adevărat de zmeură sau afine ar costa atât de mult încât nici un client Carrefour nu l-ar cumpăra.

Ceaiurile adevărate nu se găsesc la carfur. Posted Image

Cele mai bune ceaiuri si in care am incredere si stiu ce beau, sunt cele pe care le culeg cu mana mea, plus satisfactia ca sunt culese de mine.
Ies la padure, la camp si pe munte, mai ales toamna, sau cand sunt sezoanele la anumite fructe, flori si muguri, si culeg de toate. Unele sunt ceaiuri medicinale, dar la fel de bine se pot bea si pentru savoare. De maces, paducel, fructe de porumbe, afine, zmeur, coacaze, muguri si cetina de brad, flori si crengute de zmeur, flori de maces, flori de trandafir dulce, flori de tei, de soc, musetel, menta salbatica, coada soricelului, si multe altele. Unele se fierb, altele se oparesc, unele se macereaza, se folosesc singure sau amestecate. Fiecare cu propietatile lor binefacatoare, toate salbatice si naturale 100 %.

#77
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Tiby_med, acelea de care vorbeşti tu nu sunt CEAIURI, ci infuzii de plante. :) Ceai este numai ceea ce provine din planta camellia sinensis. În orice caz, îţi înţeleg punctul de vedere, dar uneori e greu să îţi culegi tu toate plantele. Eu prefer să le iau din piaţă, de la ţărani, sunt la fel de bune ca şi cum le-aş fi cules eu singură.

#78
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Sapoi crezi ca taranu, stia de camellia sinensis ? Ala iesea pe camp si isi aduna plante si buruieni.
Pentru mine nu-i greu, eu umblu mult la padure, sapoi cand dau de ceva, culeg. Azi am iesit sa adun soc si m-am intors cu o plasa de buruieni, printr-e care si flori de salcam. Si un brat de flori care imi placea cum miroase, au un puternic miros de coaja de lamaie razuita, acum caut sa vad ce flori is, poate is bune la ceva.
Dar trebuie sa stii ce bei si la ce e bun, ca unele sunt toxice, de la altele ii buna numa floarea, numa fructul, radacina, sau numa coaja. Trebuie sa stii ce actiune are, ca iti face bine, dar iti poate face si rau daca nu stii sa o folosesti.

Apoi daca nu iesi in natura, dar ar trebui sa iesi!, le poti lua si din piata de la tarani, dar eu zic ca is mai bune daca le-ai cules cu mana ta. :)

Na, apoi nu ma mai bag ca voi aici vorbeati de ceaiuri de calitate. :)

#79
Willie2011

Willie2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2013
Ce Intelegeti prin ceai de calitate.
Vandut intr-un magazin din mall la preturi astronomice inseamna de calitate, sau ceaiul trebuie sa aibe un ambalaj de exceptie pentru a fi de calitate.
Din punctul meu de vedere, ceaiul de calitate e cel care are un gust bun, iti induce o stare de bine si de relaxare si te face sa uiti, macar pentru o secunda de grijile zilnice.

Am descoperit de curand un astfel de ceai.

#80
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Din lipsa de ceai negru pe moment am zis sa desfac chestia asta; am zis ca-mi vars matele! O fi ceva "pour les connaisseurs" de pute in halul asta! "Hazelnut truffle"! Ptiu!  Ma duc la Profi sa-mi iau din ala la 2,5 lei cutia!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate