Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Firma de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#721
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Placa aia de aluminu sau ce-o fi, are oare gaurile strapunse?
Cu scopul de a fixa diferite accesorii pentru bucatarie?

Sau nu sunt strapunse si au doar cu scop ornametal?

Daca-s ornamentale, atunci am vazut la Cressent niste placi cu diferite modele de "gauri", e practic o placa dintr-un fel de textolit sau plastic laimnat cu aluminu, iar in gauri aparea o alta folie putin bombata. Aratau grozav... dar nu aveau nici o functionalitate. Tot la ei am vazut si MDF de 4mm cu gauri patrate strapunse, in diferite finisaje, dar nu mai retin daca aveau si cu aluminiu.

Acum depinde, care sunt nevoile tale?

#722
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
pai ma gandesc sa si agatz ceva usor daca se poate, sa pun un suport cromat...

ideea e ca in spatele mobilei nu o sa pun faianta deloc (nu are rost) sau o sa pun faianta rustica (patratele de 10cm galben-ocru cu floricele etc) doar pe portiunea dintre corpul suspendat si blat. ma gandesc ca totusi placa aia e mai interesanta cu tipul asta de mobila..

multumesc mult pt. raspunsuri !

#723
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlulu mob, on Jun 23 2006, 10:18, said:

Nu ai spus de unde esti!
din pitesti

#724
roxmob

roxmob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.04.2006
@mar:
alea nu sunt de agatat nimic pe ele :angry:  din cite stiu eu o placa de 100/200 costa vreo 700 lei, si intr-adevar este ceva super dar nu are rolul de agatat, nu rezista, pentru ca alea cromate  se lipeste pe ceva, si celelalte din mdf nu sunt cromate!

la Cressent am vazut dupa cum a spus @berti, si au o sumedenie de modele.

Attached Files



#725
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
placa aia e doar ornamentala cum au zis si ceilalti....se foloseste in general aplicata pe pal la birouri mai futuriste .....sau pe post de panou de separare intre birouri si daca mergi in OMV o sa vezi ca usile de la mobila sunt ca niste ferestre si in loc de geam au ceva de genul ala.
Dupa cum se vede in poza e pus doar de ornament si a pus profil inaltator de aluminiu de jur imprejur :coolspeak: ....profilul ala e vreo 40 RON la Arabesque
mai nasol o sa fie cand va trebui sa il tai la 45 grade :D

PS - aia e bucatarie buna doar daca esti burlac :D.....daca nu ....mai bine te lasi pagubas ca o sa se vada orica faramitura,zgarietura,dara,praf etc :D


@fete de sertare - eu sunt unul din ultimii maestrii in viata.....nu folosesc feronerie speciala pentru asa ceva .....le fac matematic ... :naughty:



edit - daca pui aia cu gaurele si gatesti ceva romanesc..... cine o sa curete....:death:  :death:

Edited by angajatul, 23 June 2006 - 20:43.


#726
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005

View Postangajatul, on Jun 23 2006, 21:39, said:

placa aia e doar ornamentala cum au zis si ceilalti....se foloseste in general aplicata pe pal la birouri mai futuriste .....sau pe post de panou de separare intre birouri si daca mergi in OMV o sa vezi ca usile de la mobila sunt ca niste ferestre si in loc de geam au ceva de genul ala.
Dupa cum se vede in poza e pus doar de ornament si a pus profil inaltator de aluminiu de jur imprejur :coolspeak: ....profilul ala e vreo 40 RON la Arabesque
mai nasol o sa fie cand va trebui sa il tai la 45 grade :D

PS - aia e bucatarie buna doar daca esti burlac :D.....daca nu ....mai bine te lasi pagubas ca o sa se vada orica faramitura,zgarietura,dara,praf etc :D
@fete de sertare - eu sunt unul din ultimii maestrii in viata.....nu folosesc feronerie speciala pentru asa ceva .....le fac matematic ... :naughty:
edit - daca pui aia cu gaurele si gatesti ceva romanesc..... cine o sa curete....

angajatule, ma dezamagesti...
Prima data cu scurgatorul de vase si acum cu asta....  :puke:

La faza cu jegul prin gaurile alea, de acord, plus panze de paianjen si gandaci care or sa se vada ca in cripta.

#727
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
hmm.. m-ati pus pe ganduri. probabil ca faianta rustica e mai indicata

#728
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
@vis-a-vis te-am dezamagit ? FOARTE BINE ! :) nu sunt aici ca sa impresionez pe nimeni ci doar sa imi dau cu presupusul....iar avand in vedere ca pare un DIY nu cred ca are circular care penduleaza iar taiatul cu bonfaierul banuiesc ca iese din discutie pentru obtinerea unor finisaje ca in poza....asa ca va trebui sa caute ca unii "producatori" de aici o firma de termopane ca sa taie la 45.

#729
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Din punct de vedere al intretinerii baietii au perfect dreptate... daca esti casatorit, te pune nevasta la frecat gaurele cu periuta de dinti daca te prezinti cu asa ceva la mobila de bucatarie.:console:

View PostMar, on Jun 23 2006, 22:08, said:

hmm.. m-ati pus pe ganduri. probabil ca faianta rustica e mai indicata

Nici aia nu-i cea mai recomandata daca e din aia mata, cu suprafata putin poroasa, faci o omelta mai sanatoasa, iti sare ulei pe faianta si daca nu-l stergi in clipa aia, se absoarbe si .... nu mai are rost sa continui, ca-i clar cum arata dupa 2-3 luni de utilizare.

Referitor la fetele de sertare: Angajatule, asa tata... asta-i tamplarie adevarata! La mine in oras la toate atelierele de tamplarie (si-s multe) se face treaba manual fara elemente ajutatoare.... doar smecheria cu gaura de 5 (5,5) la surubul de la maner.
Sa nu ma intelegeti gresit, nu condam in nici un fel acele sisteme de fixare si pe cei care le utilizeaza, doar ii admir pe cei care lucreaza cu precizie fara prea multe unelte ajutatoare.

#730
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
alo domnu' :P.....eu am zis matematic.....adica nu dau gaura de 5-5,5 etc....pentru ca eu nu montez manerele decat la client....asa ca...e mai complicat  dar deh....fiecare cu pasarelele lui :) :naughty:

#731
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Sa inteleg ca surubul pentru maner trece si prin cadrul sertarului?

#732
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postangajatul, on Jun 23 2006, 23:09, said:

alo domnu' :P.....eu am zis matematic.....adica nu dau gaura de 5-5,5 etc....pentru ca eu nu montez manerele decat la client....asa ca...e mai complicat  dar deh....fiecare cu pasarelele lui :) :naughty:

Tot respectu'... :worthy:

View Postlulu mob, on Jun 23 2006, 23:15, said:

Sa inteleg ca surubul pentru maner trece si prin cadrul sertarului?

Pai cum altfel? Tu fixezi maneru' pe fata sertar si dupa aia fixezi fata pe cadru? Si ce faci daca maneru se rupe/degradeaza/smulge in timp, il dai jos fata ca sa-l schimbi?

Edited by Berti, 23 June 2006 - 22:36.


#733
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postangajatul, on Jun 23 2006, 22:26, said:

.iar avand in vedere ca pare un DIY nu cred ca are circular care penduleaza iar taiatul cu bonfaierul banuiesc ca iese din discutie pentru obtinerea unor finisaje ca in poza....asa ca va trebui sa caute ca unii "producatori" de aici o firma de termopane ca sa taie la 45.
am de toate.. de fapt are tata ;)

#734
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Fata sertarului e mai inalta decat cadrul sertarului, nu e nevoie sa o dai jos ca sa schimbi manerul.
In momentul in care fata sertarului se poate regla, e exclusa solutia asta.

#735
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Sunt curios, la usi de ce dumnezeu s-or fi facut balamalele astea reglabile?

#736
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Lulu mob, tu nu zici rau... in majoritatea cazurilor!
Da la sertarele mai putin inalte <200mm cum faci?

#737
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Personal, fac sertarele 'mici' cu o inaltime a fetei de 150mm iar cadrul are 80mm; din cei 150mm scad cate 2mm pe fiecare parte, toleranta, plus inca 2mm la primul sertar, cel de sus, care intra sub blat, pentru ca sa nu se loveasca la deschidere, in cazul glisierelor care 'ridica' putin sertarul. Deci se ajunge la 146, respectiv 144mm. Avand in vedere decalajul de 15mm pe care-l da glisiera pe inaltime, o plasez cu 20mm deasupra partii inferioare, in cazul acesta la 130mm de partea de sus. Ma rog, e cam aiurea sa explic asa, am sa pun un desen...

#738
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Lulu mob, am intetes ideea, nu-i cazu sa mai desenezi... da' de fixarea manerului tot n-ai povestit.
Daca fata are 150, si cadru 80 iar maneru' daca-l pui la mijloc suruburile sunt acoperite de cadru... right?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate