Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Firma de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#703
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
si daca vreodata vrea sa il mute.....

Am specificat in cazul in care NU vrea sa-l mute... si chiar daca vrea sa-l mute, birou nu-i un duplap de 2m care sa nu incapa pe usa.

cum mai desface cepurile alea? prin metoda "dumnezeu cu mila"? ca daca le lipeste bine nu le mai desface.ca sa nu mai vorbim ca poate nu le nimereste exact.....

That the point! Sa nu se desfaca, chiar daca tragi de biroul echipat cu tot sistemul de calul ca sa bagi vreo mufa in unitate...
Daca nu le nimereste... atunci n-are rost discutia, nici sa nu mai pomenim de demontabil cu excentric/con etc... ca acolo-i groasa treaba.

Iar coltarele, e evident ca nu-i solutia cea mai eleganta, asta-i clar! Nici macar profesionala nu-i...
si nu m-am gandit la cele cu 1 sau 2 gauri pe o latura ci la cele cu 8 gauri.
Dar e mai ieftina decat solutiile prezentate, si mult mai rezistenta pentru ca nu contine plastic... si cum am mai precizat, alea sunt solutii de fixare demontabile pentru montare DIY.

Daca omu vrea sa-si faca un birou pentru el... nu-i recomand nici una din solutiile prezentate, daca o face pentru clienti si in serie atunci e alta poveste.

#704
bulu

bulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.05.2006
Buna seara!
O intrebare; merita sa cumpar niste sabloane pentru pus glisiere sau ma invatati voi niste smecherii sa nu-mi prind urechile ca am ceva sertare si nu vreau sa stea mobila nefacuta din cauza lor

#705
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Sincer, nu prea ai ce face cu el; mai ales ca-ti trebuie pentru vreo 2-3 sertare. Sablonul acela te ajuta sa pui lateralele rapid la 90 de grade (cu o precizie indoielnica) si la distanta optima de muchie.
Ideea e ca primul surub de fixare, cel dinspre fata de sertar, e la 37mm de margine, ca si la placutele pentru balamale; daca ai usi ingropate, adaugi desigur grosimea lor. Dupa ce ai marcat punctul acela la 37mm, tragi o linie cu un echer, prinzi glisiera in primul surub si urmaresti ca celelalte gauri sa fie aliniate pe ce ai trasat. Cu sablonul economisesti cateva secunde la o glisiera.
Mai dificil e de montat fata de sertar. Trebuie sa tii cont ca intre axa gaurilor de fixare a lateralelor glisierelor (partile fixe) si baza sertarului (partea mobila) exista o distanta de 15mm. Mai exact, baza sertarului e cu 15mm mai jos decat suruburile de prindere a glisierelor pe peretii laterali.
E aproape obligatoriu sa folosesti prinderi reglabile pentru fata de sertar, altfel nu cred ca o sa obtii ceva ca lumea. Eu folosesc dispozitivele de la Blum care se ingroapa intr-o gaura de 20mm diametru.

Voiam sa-mi dau si eu cu parerea despre demontabili: cine a spus ca sunt pentru 'diy' e in necunostinta de cauza. Eu folosesc mai mult decat frecvent demontabili Haefele si Blum. La birouri aproape intotdeauna.
-nu te gandi ca tine mai bine un cep incleiat cu aracet decat un demontabil; sub nici o forma! Un demontabil Minifix de la Haefele, cel dupa care s-au facut imitatiile din prima poza -asa imi par mie alea- tine la fel de bine ca un eurosurub pe care l-ai baga prin blat in picior
-nu-ti fa griji pentru faptul ca unele piese sunt din plastic; acel plastic e mai rezistent decat lemnul si mult mai rezistent decat PAL-ul.
-e important cum dispui demontabilii si cum realizezi gaurile pentru ei! Un blat de birou de 1000x600mm prins cu 4 demontabili de picioare si cu unul de 'fundul' biroului nu se smulge in veci.
-gaurile trebuie date pe cat posibil pe masini fixe cu coloana; e suficienta o coloana pe care pui orice bormasina fara joc in mandrina; in acest fel obtii gauri perpendiculare, neovalizate, la diametrul corect si la adancimea justa.
-toate acestea sunt valabile pentru demontabili Haefele si Blum, nu pentru imitatii!

#706
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
la imitatii pui 6 in loc de 4 :D  :coolspeak:

#707
bulu

bulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.05.2006
Multumesc lulu_mob. Acum te rog, spune-mi si mie ce dispozitive folosesti de la Blum. Da-mi un indicativ de catalog sau macar arata-mi o poza cu dispozitivul (de 20 mm). Multumesc anticipat

#708
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 lulu mob, on Jun 21 2006, 08:55, said:

Voiam sa-mi dau si eu cu parerea despre demontabili: cine a spus ca sunt pentru 'diy' e in necunostinta de cauza.

Poate nu m-am facut inteles sau n-ai citit cu atentie ce-am scris, nu m-am referit la mobila Do It Yourself, ci la cea pe care o cumperi din magazine demontata, si o montezi singur acasa cu o surubelnita/imbus/cheie. Acolo se folosesc demontabile, defapt asta-i ideea lor.

 lulu mob, on Jun 21 2006, 08:55, said:

-nu te gandi ca tine mai bine un cep incleiat cu aracet decat un demontabil; sub nici o forma!
Ai vreo baza teoretica sau practica pentru afirmatia asta?

Edited by Berti, 21 June 2006 - 23:57.


#709
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005
Pai e simplu.
Aracetul in timp devine casant, oricat de tapana ar fi gandita structura, tot se va mai misca pe la imbinari, aracetul va ceda si cel mai sigur tiplul se va smulge din blat, pentru ca acolo are cea mai mica suprafata de contact.
Nu mai zic ca ai putea sa muti biroul dintr-o parte in alta si vei apuca inevitabil de blat :)

La coltare e probabilitatea mult mai mica sa se smulga holtzshuruburile la fel de usor.

Parerea mea, teoretica! ;)

Edited by vis-a-vis, 22 June 2006 - 02:28.


#710
sefdetarla

sefdetarla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2006

 vis-a-vis, on Jun 22 2006, 03:26, said:

Pai e simplu.
Aracetul in timp devine casant, oricat de tapana ar fi gandita structura, tot se va mai misca pe la imbinari, aracetul va ceda si cel mai sigur tiplul se va smulge din blat, pentru ca acolo are cea mai mica suprafata de contact.
Nu mai zic ca ai putea sa muti biroul dintr-o parte in alta si vei apuca inevitabil de blat :)

La coltare e probabilitatea mult mai mica sa se smulga holtzshuruburile la fel de usor.

Parerea mea, teoretica! ;)


teoretica a? pui mobila de 6 ani cred

#711
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 vis-a-vis, on Jun 22 2006, 03:26, said:

Aracetul in timp devine casant, oricat de tapana ar fi gandita structura, tot se va mai misca pe la imbinari, aracetul va ceda si cel mai sigur tiplul se va smulge din blat, pentru ca acolo are cea mai mica suprafata de contact.

Vis-a-vis, tu nu gandesti rau, si probabil vorbesti mult din experienta... da aracetu din ziua de azi nu mai e ce a fost pe vremuri (poliacetat de vinil + multa apa/cat mai multa) ca restu se fura pentru apretat si zugravatit! Probabil ai vazut multe piese de mobilier vechi dezmembrate, si cepurile erau intacte.... asta e rezultatul adezivului prost si ungerii necorespunzatoare a imbinarii.

Pot sa-ti spun cu siguranta, ca o imbinare lipita bine nu se desface de la pelicula de adeziv, ci cedeaza materialul in imediata apropiere, iar in cazul pal-ului se rupe legatura din aschii si te trezesti cu o bucata sanataosa de pal in jurul cepului (a nu se intelege 1 m², e vorba de-un con cu baza de aprox. 20mm, in functie de calitatea/marimea aschiilor).

O imbinare cedeaza cel mai repede la torsiune, daca piesa de mobilier e in asa fel proiectata incat in cepuri si alte organe de asamblare apar doar forte de tractiune si forfecare, imbinarea va rezista mult mai bine indiferent de timpul asamblarii.

Poate ma repet, dar imbinarea cu cepuri straine e crestineasca, iar cea cu cepuri proprii e sfanta.
Solutiile sugerate de colegii forumisti sunt solutii de asamblare demontabile, care se uitlizeaza in doua situatii, corpuri mari sau mobila de supermarket.

Omu cu birou a cerut o solutie sanatoasa... cel mai sanatos, cepu strain-> putin estetic da sanatos, coltaru mare, ->orice tip dedemontabil... mai putin sanatos da-i demontabil. Asta-i parerea mea, sunteti bineveniti sa ma contraziceti, poate din discutiile astea omu se convige singur ce se preateaza mai bine pentru mobila lui.

 sefdetarla, on Jun 22 2006, 03:49, said:

pui mobila de 6 ani cred

Nu cred ca am inteles la ce te referi!

#712
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Întâi niște poze de la Blum:
Attached File  Blum___p1.jpg   840.66K   577 downloads Attached File  Blum___p2.jpg   759.35K   522 downloads Attached File  Blum___p3.jpg   494.89K   322 downloads Attached File  Blum___p4.jpg   830.99K   307 downloads Attached File  Blum___p5.jpg   579.35K   564 downloads Attached File  Blum___p6.jpg   812.98K   270 downloads Attached File  Blum___p7.jpg   468.34K   216 downloads Attached File  Blum___p8.jpg   889.7K   231 downloads Attached File  Blum___p9.jpg   930.99K   275 downloads Attached File  Blum___p10.jpg   1.07MB   226 downloads Attached File  Blum___p11.jpg   656.94K   272 downloads.

Edited by lulu mob, 22 June 2006 - 07:38.


#713
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Ca să nu uit: în p5 este prezentat elementul pentru poziționarea feței de sertar; acel cilindru din plastic are în interior o piuliță mobilă care permite deplasarea feței de sertar cu vreo 3-4mm în orice direcție pentru o aliniere precisă.
Sincer nu știu cum fac cei care nu folosesc așa ceva. Pot să spun că atunci când m-am apucat de mobilă acesta a fost primul 'secret' pe care l-am descoperit pentru că e absolut necesar să poți regla nu doar ușile ci și fețele sertarelor.
Un asemenea element costă cam 8.000 ROL in Iași.

Edited by lulu mob, 22 June 2006 - 07:41.


#714
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Acum niște poze de la Haefele:
Attached File  Haefele___p6.jpg   1.14MB   296 downloads Attached File  Haefele___p7.jpg   1.09MB   217 downloads Attached File  Haefele___p8.jpg   1.12MB   137 downloads Attached File  Haefele___p9.jpg   1.19MB   182 downloads Attached File  Haefele___p10.jpg   1.43MB   128 downloads Attached File  Haefele___p11.jpg   1.48MB   107 downloads Attached File  Haefele___p12.jpg   1.18MB   119 downloads Attached File  Haefele___p13.jpg   1.61MB   120 downloads Attached File  Haefele___p14.jpg   1.26MB   93 downloads Attached File  Haefele___p16.jpg   1.49MB   92 downloads Attached File  Haefele___p17.jpg   1.28MB   88 downloads Attached File  Haefele___p18.jpg   1.21MB   89 downloads Attached File  Haefele___p19.jpg   699.69K   97 downloads Attached File  Haefele___p20.jpg   777.5K   86 downloads Attached File  Haefele___p21.jpg   719K   94 downloads Attached File  Haefele___p22.jpg   642.96K   92 downloads.

Edited by lulu mob, 22 June 2006 - 08:13.


#715
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005
Berti, teoretic ai dreptate (dar in cele mai multe cazuri pelicula de adeziv nu adera la suprafata lucioasa a melaminei) dar practic tehnologia e invechita, mai greu de aplicat si rezultatul nu e asa spectaculos.

Cu alte cuvinte te chinui sa dai gauri pt tiplii, te murdaresti pe maini, murdaresti materialul si rezultatul de cele mai multe ori nu este fiabil in timp.

Vreo zece ani numai asa am facut mobila, pana au aparut eurosuruburile si mi-au usurat viata.

Pentru mine conteaza si aspectul, ergonomia sau fiabilitatea.

Poate omul se va plictisi sau va vrea sa scape la un moment dat de birou.
De ce sa-l strice pt ca nu incape sa-l scoata pe usa si sa nu-l dea cuiva mai amarat?

#716
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 lulu mob, on Jun 22 2006, 08:34, said:

Sincer nu știu cum fac cei care nu folosesc așa ceva.

Hai sa vedem ce zice si Angajatul, el cum procedeaza? si mai discutam pe tema asta!

 vis-a-vis, on Jun 22 2006, 13:01, said:

Berti, teoretic ai dreptate (dar in cele mai multe cazuri pelicula de adeziv nu adera la suprafata lucioasa a melaminei) dar practic tehnologia e invechita, mai greu de aplicat si rezultatul nu e asa spectaculos.

Pai intr-adevar adezivul nu adera la suprafata pal-ului, dar nici nu pui adeziv acolo, adeziv se pune doar in gauri. Nu inteleg de ce spui ca-i o tehnologie invechita... greu de aplicat? Pai da, daca trebuie sa faci gaurile de mana, da' daca ai un agregat multiplu de gaurit problema asta nu se mai pune.
Nu-i spectaculos, pai nu-i, ca nu se vede nici un element de asamblare, si asta o consider eu mobila adevarata facuta cu multa stiinta, finete si indemare, fara suruburi, cuie etc...

 vis-a-vis, on Jun 22 2006, 13:01, said:

Vreo zece ani numai asa am facut mobila, pana au aparut eurosuruburile si mi-au usurat viata.
Pentru mine conteaza si aspectul, ergonomia sau fiabilitatea.

Sunt perfect de acord cu tine... la ateliere mici sau chiar DIY nici nu se pune problema sa folosesti peste tot cepuri, dar acum sa fim sinceri, nu cred ca-ti place aspectul capacelelelor sau al cantlului autocolant caremascheaza capul eurosurubului.

 vis-a-vis, on Jun 22 2006, 13:01, said:

Poate omul se va plictisi sau va vrea sa scape la un moment dat de birou.
De ce sa-l strice pt ca nu incape sa-l scoata pe usa si sa nu-l dea cuiva mai amarat?

Acum sa fim seriosi, nu cred ca-si face omu un birou directorial dintr-o coala de pal, sa nu-l poata scoate pe usa? Dar daca totusi, atunci hai fie... poata sa puna orice tip de demontabil care nu necesita gaurire in prealabil. Si vorba Angajatului, pune cateva in plus, si-or tine fara probleme.

#717
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Ma refeream la elementele pentru pozitionarea fetelor de sertar! Mi se par indispensabile.

Am sa revin cu parerea mea in legatura cu demontabilii.

#718
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
salut.

vreau o bucatarie asemanatoare cu cea din imagine. deocamdata am gasit chiuveta si niste corpuri de mobilier asemanatoare.
as vrea sa va intreb unde pot gasi placa metalica (cred ca e de aluminiu) si marginile de deasupra blatului.

multumesc.

Attached Files


Edited by Mar, 23 June 2006 - 08:07.


#719
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Nu ai spus de unde esti!

#720
vis-a-vis

vis-a-vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.05.2005

 Mar, on Jun 23 2006, 09:05, said:

salut.

vreau o bucatarie asemanatoare cu cea din imagine. deocamdata am gasit chiuveta si niste corpuri de mobilier asemanatoare.
as vrea sa va intreb unde pot gasi placa metalica (cred ca e de aluminiu) si marginile de deasupra blatului.

multumesc.


Inaltator de blat din aluminiu am luat eu de AICI

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate