Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

MONDEO vs PASSAT

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003

View PostNu ma pricep, on Sep 9 2006, 02:28, said:

VA multumesc la toti pentru reply-uri insa creca ma reped cu pasi grabiti spre un GOLF GT cu 1.4 TSI 170cp
si creca ma indrept bine cu optionale xenon si VW sound de 250 w
Ca o paranteza a intrat careva in vre1 vw cu sonorizarea mai sus precizata???? E mare diferenta fata de standard ( 4 sau 6 boxe ..) sau sa imi tin banii si sa cumpar de la vre1 care se ocupa cu tuning auto..ce ziceti ies mai ieftin si mai galagios (calitativ) cu el????????????????

Off-topic: Acestea sunt motivele postului meu.
Inteleg ca nu te intereseaza parerile mele, insa iti fac un bine. Dupa cum scrii asa vei fi catalogat. Si din cele de mai sus iti spun cu siguranta ca vei fi catalogat ca un utilizator frecvent al programelor "asl pls" (ceea ce nu e rau, dar la tine vad ca se lasa cu sechele :D), din pacate un sofer teribilist si cu o varsta destul de frageda.

N-ai intrebat nimic despre dotarile de siguranta ale masinii insa vrei performanta. In principiu am observat ca nu te intereseaza decat o masina puternica cu un sistem de sunet cat mai beton. Cum spui tu, restul sunt de fite :D

Sper sa o gasesti si ai grija sa nu te vedem la vreun jurnal de stiri.

Drive safe.

P.S. Nu vad unde scriu ca ma intereseaza ce tip de muzica asculti? Nu imi pasa, dar probabil ca daca ne vom intalni in trafic, voi fi obligat sa o ascult, nu-i asa? Sa inteleg ca ai primit si alte observatii de ai devenit usor iritat de acest subiect? :)
Ca o paranteza, eu de cand am masina nu am reusit sa depasesc o treime din volumul acesteia si nici nu am fost interesat de cati w are instalatia respectiva. Ma rog, criteriile noastre la cumparatea unei masini se pare ca sunt diferite.

Cu stima.

Edited by Cristist50, 11 September 2006 - 21:28.


#20
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salutare,

In mod evident ca vei primi 1000 de pareri diferite mai mult sau mai putin argumentate. Eu unul pot spune ca am avut Mondeo si am trecut la Passat. Din punctul meu de vedere passatul este superior, insa diferentele sunt foarte mici si nu cred ca merita sa dai bani in plus pe un Passat in conditii de echipare similara. Singura problema cu Modeoul este bordul, care are materiale destul de ieftine si care mie mi se pare mult sub media clasei.

Discutia in ceea ce priveste fiabilitatea este de prisos. Am avut Modeo pana la 250.000km, a fost masina de firma, fara nici un fel de menajamente (evident intretinere corespunzatoare si mers decent si corect) si nu au fost nici un fel de probleme.

Detaliile sunt pentru viitorii cititori, intrucat cred ca sunt aspecte care realmente nu te intereseaza. In plus fata de asta, ai si o atitudine total nepotrivita fata de oameni, care pe langa ca sunt useri cu vechime pe forum, cu pareri pertinente si bun simt, mai sunt si oameni in toata firea, cu familie si responsabilitati, ce ma indoiesc ca au chef sa piarda timpul lecturand mizeriile scrise de un putoi ca tine :puke: .

Bafta la cumparaturi si stai departe de noi, cu noua ta achizitie cu tot, oricare ar fi ea.

A

#21
Nu ma pricep

Nu ma pricep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.08.2006
Si tot eu sunt ala rau gollum??????
Apropo tu si cristi iesiti dupamasa in parc si jucati table,va plangeti batranetile si mai trageti si o politica???
Cristi : renunt sa raspund la off-topicul tau insa un lucru as vrea sa adaug ..."N-ai intrebat nimic despre dotarile de siguranta ale masinii insa vrei performanta" Arata-mi si mie o masina de ultima generatie care se vrea performanta si care sa nu aiba dotari de siguranta STANDARD (minim 4 stele la euroncap) si inca ceva sistem de sunet "beton" hhhhmmm de la cineva care ma catalogheaza dupa cum scriu nu prea se cade domnule..."beton"
Referitor la sistemul de muzica "beton" tu poate ai prea multe probleme la slujba sau in viata privata si te streseazamuzica data tare dar si tu ca si restu 1960-cistilor uitati ca la varsta mai frageda va dadeati si voi in vant dupa dinastea.Nu ascult la "maxim" ci doar putin mai tare sau normal depinde de mood-ul in care ma aflu.Cat despre intalnit in trafic..nu prea cred sa apuci sa treci prin timisoara si nici eu prin capitala asa ca nici o sansa.
gollum : " mizeriile scrise de un putoi ca tine" no comment nu ma cobor...sa zic ceva  :peacefingers:
Nu am scris aici sa ma cert cu lumea.Promit ca am sa incerc sa-mi revizuiesc scrierea si daca nu am sa pot am sa intreb si DEX-ul . O sa stau departe cu achizitia mea cu tot ,oricare ar fi ea...

#22
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

Trebuie sa intelegi ca aici nu are nimeni nimic cu tine. Forumul este deschis noilor veniti, iar userii existenti incearca sa aiba un aport important la calitatea informatie pe cat posibil. Pe de alta parte, trebuie sa fii constinet ca trebuie sa te straduiesti sa scrii corect, sa ai o atitudine decenta, matura si sa nu jignesti. Nerespectand aceste regululi nu vei face altceva decat sa creezi offtopicuri si alte posturi ca acesta care cu siguranta nu vor ajuta un viitor cititor aflat in cautarea unor informatii.

Acestea fiind spuse, am rugamintea sa incerci macar de acum incolo sa te integrezi in aceasta mica comunitate.

Succes.

A

PS Scuze tuturor pentru acest offtopic. Poate fi sters de catre un moderator in cazul incare el pare deplasat.

#23
rfo

rfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.07.2006
Pentru Cristist50 -am si eu ceva de spus referitor la puterea unei instalatii audio: 250W fata de 80 nu inseamna neaparat ca trebuie sa o asculti de 3 ori mai tare. Ideea e ca la acelasi volum se aude mult mai bine. Asta pentru cine are urechi sa poata face diferenta. Intamplator am ales si eu acelasi sistem audio si am si familie si o ocupatie solicitanta. Ca si problema masinii performante- nu trebuie sa o tii numai in forja dar sa fii constient ca daca e nevoie, ai ce forja. Sper ca nu va deranjeaza folosirea cuvantului "forja" in contextul anterior. Daca da, imi cer scuze anticipat. Referitor la topic, eu am ales passatul pentru faptul ca este una din cele mai bune oferte calitate-pret din clasa ei pentru o masina 4x4. De fapt de aici a plecat alegerea, de la 4x4. Oricum sare de banii expusi in primul post.

#24
Nu ma pricep

Nu ma pricep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.08.2006

View Postrfo, on Oct 12 2006, 21:14, said:

Pentru Cristist50 -am si eu ceva de spus referitor la puterea unei instalatii audio: 250W fata de 80 nu inseamna neaparat ca trebuie sa o asculti de 3 ori mai tare. Ideea e ca la acelasi volum se aude mult mai bine. Asta pentru cine are urechi sa poata face diferenta. Intamplator am ales si eu acelasi sistem audio si am si familie si o ocupatie solicitanta. Ca si problema masinii performante- nu trebuie sa o tii numai in forja dar sa fii constient ca daca e nevoie, ai ce forja. Sper ca nu va deranjeaza folosirea cuvantului "forja" in contextul anterior. Daca da, imi cer scuze anticipat. Referitor la topic, eu am ales passatul pentru faptul ca este una din cele mai bune oferte calitate-pret din clasa ei pentru o masina 4x4. De fapt de aici a plecat alegerea, de la 4x4. Oricum sare de banii expusi in primul post.
rfo iti multumesc pentru intelegere, in sfarsit unu care ma intelege  :worthy: . Ce sa faci multe fenomene is pe planeta noastra ...cristi vine cu "sfaturile de limba romana" dar nimic de domeniu tehnic si am vrut sa-i zic ca am nevoie de ajutor la alegerea masinii nu de ore de limba romana dar m-am aptinut ca dehh e senior..apoi se baga si gollum cu ceva sfaturi interesante ..dar apoi o ia si el pe aratura si am zis ca daca nu mi-am pus mintea cu cristi ce rost are cu gollum.Am tacut am plecat capu si i-am lasat in treaba lor dar ar fi trist daca toti ar gandi ca ei " Ce nu-mi place mie NU e bine"
Ii lasam pe ei deoparte,ei formeaza o categorie anume mai ales gollum care e ca un catelus pe langa stapanu cristi ..vai si amar ..get a life gollum..bun si ne intoarcem la subiect. E interesant sistemu 4x4 de pe VW (pentru cristi si gollum vw=volkswagen,si tot pentru ei 4x4 /=16) dar am zis ca nu prea merita inca 1000 euro pentru el ...e util pe drumuri ude si pe zapada si am zis ca iarna ii pun cauciucuri de iarna si umblu usurel iar cand e ud imi iau masuri de siguranta ..conduc preventiv ,la ski nu ma duc so..I don't need it.
Am vazut ca o sa apara multe modele noi (poze de la paris motorshow) asa ca nu ma grabesc acuma insa ce zici de o octavia scout??? eu zic ca arata super si daca ar fi si sub 20 cip...well :)

#25
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

Ii lasam pe ei deoparte,ei formeaza o categorie anume mai ales gollum care e ca un catelus pe langa stapanu cristi ..vai si amar ..get a life gollum..bun si ne intoarcem la subiect. E interesant sistemu 4x4 de pe VW (pentru cristi si gollum vw=volkswagen,si tot pentru ei 4x4 /=16) dar am zis ca nu prea merita inca 1000 euro pentru el ...e util pe drumuri ude si pe zapada si am zis ca iarna ii pun cauciucuri de iarna si umblu usurel iar cand e ud imi iau masuri de siguranta ..conduc preventiv ,la ski nu ma duc so..I don't need it.

Lasand la o parte mitocania, pe care o ignor, sfatul meu este sa iei 4motion. Din cate imi amintesc diferenta era mai mare de 1000 de euro. Alt dezavantaj este consumul crescut cu aprox 1l/100 km.

Succes.

A

#26
rfo

rfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.07.2006
Eu merg la ski, la pescuit, la vanatoare si pur si simplu pentru cele 2-3 luni de zapada vreau sa nu ma doara capul, mai ales ca pana acum am mai avu 4 masini 4x4. Vorbind insa de o tractiune fata, as lua Honda accord. Se spune ca e mai premium ca Audi a4. Pe de alta parte, daca mondeo nou o sa iasa exact cum e prezentat conceptul e foarte foarte frumos. Cred ca merita sa-l astepti. Apropo- mi-a venit in final masina - e foarte misto, neagra cu jantele chicago de 18, highline, bixenon, si VW sound. Sa stii ca se aude foarte bine, cu mentiunea ca bassul nu coboara chiar atat de jos ca un subwoofer. Dar in rest se aude foarte clar si chiar tare.Cu motorul de 140 CP, masina nu e tocmai o racheta. Avem si o Octavia cu acelasi motor si merge tun ( 300-400 kg mai usoara ). Oricum sper sa se mai lase motorul dupa cateva mii si oricum vreau sa-i fac un chip tuning - 185 cp SKN. Octavia scout mi se pare o oferta foarte misto. Aduce cu allroadul vechi, cel putin in poze. O alta chestie referitoare la octavia - pe 2.0 tdi e foarte zgomotoasa in interior, dar cumulat cu performantele poate fi intr-un fel placut. Merge mult mai bine decat zice constructorul 8,5 sec pana la 100 si nu doar o data, si nu la vale. Alegerea e a ta. Sunt f curios ce vei alege.

Edited by rfo, 14 October 2006 - 19:19.


#27
Nu ma pricep

Nu ma pricep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 24.08.2006
Da rfo am vazut Ford mondeo cel nou e intr-adevar frumos dar si pretul va fi sigur peste 20 000 euro.Asa frumos e si Volvo c30 chiar foarte frumos (stiu ca sunt clase diferite asta pentru carcotasi).Incep sa se destepte producatorii si sa puna accent si pe "frumusetea" masinii.
Referitor al passaturi si 4motion am mers intr-o iarna ,acu vreo 3 ani , cu 1 specimen full option 4motion esp cauciucuri de iarna si vreau sa-ti zic ca am reusit sa il fac sa ii fuga fundu ..si chiar urat de tot de era sa ma intorc cu el (precizez pentru a nu lasa diferite interpretari ca NU aveam viteza ..35 40 km/h) insa am vrut sa  vad ce stie..si nu prea mi-a placut ce am reusit.Sunt copnvins ca tu stii mai bine din moment ce ai mai avut 4x4 insa eu asta am patit. La pescuit merg si eu si stiu cum sunt drumurile pana la balta si ma apuca durerea de cap cand ma gandesc ca vei merge prin gropanele alea cu un Passat nou nout  :o  dar fiecare ..ma gandeam la o lada niva pentru pescuit ar fi ideala.
Revenind la VW sound zici ca se aude bine??? ma bucur sa aud asta  vreau la optionale sa se gaseasca vw sound si xenon si 1 set de jenti pe ..17 nu prea am curaj pe drumurile astea sa pun 18 :)
Te voi anunta ce decizie o sa aiu insa ea cred ca va veni prin 2007 :(

#28
rfo

rfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.07.2006
4x4 daca il bruschezi pe zapada si tii cu tot dinadinsul se intoarce. De altfel poti sa faci si cerculete ca si cu o tractiune spate ( daca ii scoti esp-ul). Vezi si masinile de raliu care sunt 4x4 si merg ' de-a latu '.

#29
predutionut

predutionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.10.2006

View PostNu ma pricep, on Sep 9 2006, 01:28, said:

VA multumesc la toti pentru reply-uri insa creca ma reped cu pasi grabiti spre un GOLF GT cu 1.4 TSI 170cp
si creca ma indrept bine cu optionale xenon si VW sound de 250 w
Ca o paranteza a intrat careva in vre1 vw cu sonorizarea mai sus precizata???? E mare diferenta fata de standard ( 4 sau 6 boxe ..) sau sa imi tin banii si sa cumpar de la vre1 care se ocupa cu tuning auto..ce ziceti ies mai ieftin si mai galagios (calitativ) cu el????????????????
Daca tot vrei golf de 1.4 si 170 cai poate ca te incanta mai mult o Mazda de 1.3 si 192 caluti!

#30
rfo

rfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 11.07.2006
Salut predutionut. Acum ai si mazda? Era o gluma. Esti sigur ca Mazda de care vorbesti nu are cumva 2 motoare rotative de 1,3? Asta daca te referi la Rx8.

#31
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postciprianv, on Sep 8 2006, 11:28, said:

Passat ca e mai bun si mai fiabil.
:puke:  :cursing:  :death:

#32
live4ever

live4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2006
Pana la urma eu unu (desi nu sunt un utilizator vechi ;) ) tot nu am inteles cam ce e de ales... adica care
sunt diferentele intre Ford Mondeo si VW Passat (asta nou)

Sunt fix in aceiasi ipostaza sa aleg intre un Mondeo si un Passat, desi tind spre Ford, pentru ca am mai avut
ford si am fost multumit de masina... ma gandesc daca se merita sa investesc mai mult intr-un Passat, si
care sunt avantajele de a avea Passat fata de Mondeo...

Probabil ca e o intrebare aiurea... da poate reuseste cineva sa ma lamureasca si pe mine :)

PS: Sa nu uit... am de ales intre un Mondeo Wagon si un Passat variant :)

Toate cele bune.

#33
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

Am un Passat variant cam de 2 ani. Am avut inainte Ford Mondeo (berlina, dus pana la 250k). Care este diferenta de bani? Am mers de curand cu un Mondeo si mi s-a parut de asemenea OK. Nu mi-a placut la fel de mult ca a mea, insa era OK. Daca vrei 4motion numai la Passat. In ceea c epriveste fiabilitatea, cu Passatul am 70k si numai 2 garnituri pe la care transpira, o s le schimb pe 2 lei la revizia viitoare.

A

#34
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006
E o chestiune de gust. Ambele masini sunt fiabile. Nu pentru ca asa spun eu ci pentru ca asta este parerea generala pe orice forum. Un mare plus pentru Passat este ca modelul este mult mai nou dar ca si minusuri sunt: pretul mult mai ridicat si posibile probleme ale tineretii. Ca mare minus pentru mondeo: model la sfarsitul vietii dar compenseaza cu unele plusuri: pret mult mai mic, problemele modelului au cam fost rezolvate.

In rest, in ceea ce priveste consumul, acceleratiile, viteza maxima, spatiul interior... se vad clar intr-un showroom sau la un drive-test.

#35
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
passat .....

#36
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postdragospas, on Nov 12 2006, 20:55, said:

passat .....
Ia frate Passat, ce intrebare e asta? Daca Mondeo e 0 km si Passatul are 120tkm, ia Mondeo, desigur.
Daca e modelul nou de Passat, ia-l!Daca e ala vechi, se mai discuta daca anul de fabricatie , daca kilometrii, optiunile, etc.Dar ca masina la aceeasi kilometri, Passatul !!!!El e "the one" !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate