Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#199
onyx-20

onyx-20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.11.2006
Tare as fi curios cum arata apa rezultata in urma epurarii de o mini statie. Iazul va fi cam de 25 m2 si destul de adanc ~1-1,5m si pe taluz piatra ca la beciuri. Iazul va fi alimentat si cu apa pluviala  iar la nevoie chiar de apa de fantana pentru a se mentine nivelul.

#200
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Trebuie sa iei in considerare si consumul zilnic de apa, care va ajunge tot in iaz si cumva va trebui deversat.

Un sistem inchis de refolosire a apei din care te poti inspira gasesti pe http://www.biorealis.com , cu mentiunea ca ei nu recicleaza decat apa "gri", care nu trece prin WC.
In loc de WC-uri clasice folosesc sistem de compostare uscata, apa de dus/spalat/bucatarie e reciclata separat.
Dar statia de epurare facuta de ei (include si planuri de constructie din 3 butoaie de 200 litri) e capabila sa trateze 380 litri/zi (100 galoane) de efluent  al unei fose septice si consuma mult mai putina electricitate decat o statie de epurare comerciala.

Edited by blimpyway, 25 March 2008 - 01:15.


#201
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Legat de iaz, ce se va intampla iarna cand nu vei mai avea vegetatie?

#202
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postpine, on Mar 25 2008, 09:54, said:

Legat de iaz, ce se va intampla iarna cand nu vei mai avea vegetatie?
la ce te referi?

#203
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Pai idea este ca vegetatia sa curete si sa absoarba apa, fara vegetatie probabil o sa ai o balta urat mirositoare.

Inca ceva, nu risti sa-ti dea apa pe afara fara vegetatia care sa absoarba apa?

Edited by pine, 25 March 2008 - 09:09.


#204
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai in primul rand ministatia de epurare elimina 80-90% din substantele biodegradabile iar efluentul sau nu prea mai are miros. Aceasta apa/mal  intra apoi in "mlastina construita" care  este un filtru mare de pietris marunt care curata apa si iarna. Pe langa plante sunt si alte microorganisme care raman pe pietre ce continua biofiltrarea, iar radacinile plantelor produc oxigenarea. mai departe in iaz ajunge apa de calitate comparabila cu cea din lacuri si balti naturale.  Plantele nu au cum sa absoarba 200-400 litri pe zi nici vara, deci cumva e necesara eliminarea surplusului, chiar daca e foarte curat:
- ori un mic camp de drenaj subteran care sa preia surplusul de apa.
- Sau poate fi utilizata pentru a uda o sera pe timp de iarna.
- sau deversarea in santul de scurgere de la poarta, daca exista asa ceva.

In sistemul de la Biorealis apa e tratata si sterilizata mai departe si reciclata ca apa pentru dus, spalat rufe si wc a.i. majoritatea e refolosita. Pentru a mentine performanta la maximum a sistemului lor folosesc o sera - asta si din cauza ca functioneaza in Alaska, unde sezonul rece e lung si inghetul ar patrunde foarte adanc in filtrele de pietris si nisip pe care le folosesc.

Edited by blimpyway, 25 March 2008 - 09:54.


#205
paul.iasi

paul.iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.05.2007
Poze cu fosa... facuta asta toamna... 2x4x3 cu 2 camere (una nebetonata)

[attachment=3678
93:DSC02240.JPG]

#206
onyx-20

onyx-20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.11.2006
Iazul nu va da pe-afara pentru ca asa cum am mai zis am supradimensionat-o, se va infiltra si se va evapora. Pentru a-l mentine la nivel sunt sigur ca voi trebui sa-l alimentez si din alte surse. Pentru iarna voi activa absorbtia subterana. Eu sper ca va functiona acest sistem.

#207
stef44

stef44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
A folosit cineva bioactivatori pentru o fosa clasica din beton? Aveti idee cam ce cantitate se foloseste /mc si cam cat timp dureaza curatarea apei din momentul folosirii bioactivatorului?
Multumesc

#208
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Poti limita gradul de infiltrare captusind fundul iazului cu folie speciala, intr-o proportie mai mare sau mai mica. In mod normal iazurile astea de curte sunt fie betonate fie captusite complet cu o folie a.i. nivelul apei e reglat de inaltimea de deversare. Deversarea poate fi facuta intr-un camp de drenaj. Suprafata campului (considerand ca apa e curata) depinde de rata de absorbtie a solului - daca nu ai strat argilos impermeabil aproape de nivelul solului  probabil nu e nevoie de un camp prea mare.

Daca vrei sa faci ceva ad-hoc sau neconventional tine-ma la curent sunt curios ce faci, poate reusesc si sa te ajut cumva.

#209
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Apropo de bioactivatori.Mi-a spus un amic ca el va scoate din fosa cu un singur compartiment apa curata (cu pompa  ) pe care o va folosi la udarea gradinii. Intrebandu-l cum va face asta , a spus ca va trata continutul fosei cu DIAVOLINO.Si era foarte sigur pe cea ce spunea , mai ales ca fosa este pozitionata intr-o pozitie la care vitanja nu are acces.
A-ti auzit de aceasta substanta? Ce parere aveti ?

#210
stef44

stef44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Diavolino si Bio-septic sint bioactivatori si contin bacillus subtilis. Cam asa ceva vreau sa fac si eu dar nu stiu cit se pune pe mc si cam in cit timp isi face efectul. Si nici prea multe info pe net nu am gasit. Bacteriile astea se pare ca se hranesc cu toata mizeria aia si ramine apa aproape curata.

#211
onyx-20

onyx-20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.11.2006
Suna prea frumos. Sunt si eu interesat

#212
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
A vazut cineva in functiume o statie de epurare din aceea de la Valrom? Sunt curios cat de buna e, proiectantul instalatiilor mele a venit cu propunerea sa montam asa ceva si apoi sa facem un camp de drenaj de 8 tevi a cate 10m prin curte. Vorba lui. O sa am vegetatie luxurianta :D

#213
onyx-20

onyx-20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.11.2006
Nu vreau sa captusesc iazul, din contra, vreau sa se infiltreze. O sa fac o schema.

#214
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,821
  • Înscris: 02.06.2006
Există stații de epurare 100% naturale, care folosesc proprietățile rețelei dense de rădăcini de stuf de a procesa materiile organice și anorganice de tip azotați, fosfați etc. La modul foarte schematic, e vorba de un lac căptușit cu un strat gros de argilă, peste care se pune un strat de pămînt  și în care se plantează stuf. Cînd masa vegetală ajunge să umple aprox. un sfert din lac, aceasta este capabilă să proceseze apele menajere și să scoată apă curată. Din cîte îmi aduc eu aminte, lacul se dimensionează înmulțind numărul de persoane care produc apă uzată cu 3 mp de luciu de apă. De asemenea, îmi aduc aminte că pe conducta de deversare se pune un dispozitiv automat de tocat, care transformă rahatul de om constipat într-un fel de sos. Ziceau unii că un hectar de stuf poate procesa în fiecare an, pînă la 10-15 tone de azot, fosfor și sulf și peste 150 tone de materie organică.
Nu mai am documentele aferente acestei soluții, dar, probabil se poate găsi ceva pe net în acest sens.

Edited by Iocan, 28 March 2008 - 10:08.


#215
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Iocan, ai un link ceva?

#216
onyx-20

onyx-20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.11.2006
Iocan, ma bucur ca am aflat de la tine asta pentru ca deja am aruncat zarurile, astazi am chemat buldoexcavatorul si am inceput sapaturile. Sper sa iasa treaba buna! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate