Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#163
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 cosicel, on Jan 22 2008, 20:06, said:

Buna!
Dar imi poate spune cineva care este pretul unui contor de gaz?
Contorul de gaz apartine distribuitorului (instalatia de dupa el iti apartine si o platesti tu),asta in general dar cum Romania este pe o alta planeta nu m-ar mira sa puna clientu' la plata lui. Nu stiu in Ro dar azi mi-am aruncat un ochi la un furnizor si costa 467€ fara tva(cel individual).

#164
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 bibicu5, on Jan 23 2008, 19:18, said:

Contorul de gaz apartine distribuitorului (instalatia de dupa el iti apartine si o platesti tu),asta in general dar cum Romania este pe o alta planeta nu m-ar mira sa puna clientu' la plata lui. Nu stiu in Ro dar azi mi-am aruncat un ochi la un furnizor si costa 467€ fara tva(cel individual).
daca posesorii de ct. n-au platit contorul de ce l-ar plati cei care folosesc doar un biet aragaz ?

#165
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 caldut, on Jan 23 2008, 20:46, said:

daca posesorii de ct. n-au platit contorul de ce l-ar plati cei care folosesc doar un biet aragaz ?
Salut caldut,
Tocmai spuneam ca nu sint in tema cu problema asta.

#166
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 bibicu5, on Jan 24 2008, 06:53, said:

Salut caldut,
Tocmai spuneam ca nu sint in tema cu problema asta.

a,nu de tine era vorba,o spuneam celor care au deschis topicul.
tu macar esti detasat de toate astea ai avut inspiratia de a abandona spatiul asta mioritic unde toate merg tot mai prost si impotriva firii.

#167
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
contor pentru un singur foc(aragaz) costa 6 mil.;pentru doua focuri ( aragaz+ centrala) costa 10 mil.- asta in cazul in care exista deja teava pentru centrala in bloc. La noi s-a facut o oferta pe scara, si puteam plati in rate, dar nu si-a pus nimeni.

#168
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,164
  • Înscris: 31.07.2007

 Ignition, on Jan 6 2008, 13:01, said:

La toate imobilele gen bloc ?!?

Cu mici exceptii, da...

#169
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 Myryam, on Jan 24 2008, 09:12, said:

contor pentru un singur foc(aragaz) costa 6 mil.;pentru doua focuri ( aragaz+ centrala) costa 10 mil.- asta in cazul in care exista deja teava pentru centrala in bloc. La noi s-a facut o oferta pe scara, si puteam plati in rate, dar nu si-a pus nimeni.
Esti sigura? Ai factura pentru contor? Pentru instalatie da dar contorul nu-ti apartine.Cel putin asa este logic dar cum spuneam in Ro totul este posibil.

Edited by bibicu5, 25 January 2008 - 07:01.


#170
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
eu stiu ca se plateste ,vine in prima factura de gaze,costul era de citeva sute de mii de lei vechi ,dar cred ca este de fapt plata instalarii contorului si nu pretul contorului!de asta atunci cind nu-ti platesti gazele vin baietii si-ti ridica contorul !daca ar fi al tau nu vad cum ar putea sa-l demonteze si sa-l ia!probabil ca preturile de 6 respectiv 10 milioane reprezinta pretul cumulat al proiectului individual +realizare instalatie individuala de la conducta scarii la consumator!si la mine in oras fiecare apartament are contor individual,asta de citiva ani buni ,deoarece s-a renuntat la incalzirea centralizata in favoarea celei individuale!

#171
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Din cate stiu, sunt doua variante:
1. Refacerea instalatiei si scoaterea conductei de distributie pe casa scarii, manopera care e in sarcina asociatiei, insa ulterior contorul e montat gratis de Distrigaz, care va factura gazul individual fiecarui apartament.
sau
2. Pastrarea instalatiei si montarea de contoare pasante, langa aragaz, caz in care contorul trebuie platit de proprietar, Distrigaz factureaza in continuare consumul masurat pe bransamentul scarii, iar acel consum se imparte de administrator pe apartamente - la fel cum se face acum la apometre.

Un contor n-ar trebui sa coste mare lucru (50-100 Euro poate), problema e ca trebuie facut un proiect care se depune la Distrigaz, iar proiectul asta si montajul costa probabil inca pe-atat - ma refer la cazul 2.

#172
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
in orasul TURDA (cj) de cativa ani buni nu mai functioneaza nici o centrala de cartier. Practic toata lumea e contorizata,gaz si apa rece, si majoritatea cred 98-99% au centrale de apartament.

acum a inceput isteria cu izolatul blocurilor (mai ales la parter etajul unu) cu polistiren pe exterior.

#173
kaiak

kaiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2008

 Astor, on Jun 28 2007, 15:26, said:

Exemple cu 1 si 2 camere. Eu voi face unul cu doua camere. Fosa e destul de simplu de facut, importanta e tevaraia, daca nu faci coltul la iesire teava de iesire din prima camera se va umple cu spuma/grasimi, daca nu pui petris in jurul tevii de dispersie, intr-un an s-a saturat, etc. Atentie la detalii, ele fac diferenta.

salut , stiu ca e cam tarziu de cand ai scris acest topic, dar eu deabia acum ma apuc de asa ceva.
Vad imaginile date de tine si am nelamuriri:
ma intereseaza cea cu 2 camere
- ai cumva distante , adica  inaltime 1 camera, zidul despartitor inaltime, inaltime teava deversare apa
- capac se pune si pe prima camera si pe a doua
-vidanjarea se face si din prima camera si din a doua
-fundul FS vreau sa il fac din pietris-nisip
-nu pot sa pun acea teava din camera a 2 pentru deversare apa, e necesar?
stiu ca te pun la treaba, poate tu deja ai finalizat aceasta lucrare dar te rog daca poti sa imi faci o sch mai amanutita si cu niste dimensiuni ptr o fosa necesara la 7 persoane, casa permanent de locuit, nivel apa primul strat apa =13 m, iar fintana este la 25 ma la o distanta de 25 m de fosa.
Multumesc

#174
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,394
  • Înscris: 27.07.2006
Buna dimineata !
Asa cum spune si titlul, sunt intr-o mare dilema, nepricepandu-ma deloc !
La mine in bloc exista doua tabere:
- una formata din pensionari, care sustine montarea contoarelor de gaze pe instalatia deja existenta (pasante). Avantaje: nu mai trebuiesc gauri in pereti, cost mai mic (ei spun in jur de 600 RON)
- una condusa de presedintele blocului, un tip ceva mai tanar, care sustine contoarele montate in afara apartamentului, pe instalatie noua. Pretul este mai mare, in jur de 1000 RON. El afirma insa ca siguranta acestui mod de montaj este net superioara celui pasant (motiveaza in principal prin vechimea instalatiei existente, blocul fiind din 1974). Dezavantajul ar fi 3 gauri in pereti, plus teava care se va vedea destul de urat prin casa.
Ce parere aveti ? In afara de aspectul financiar, ce ma puteti sfatui ?
Multumesc !

#175
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
daca doresti montarea unei centrale pe gaze sau boiler pe gaze   nu cred ca ti se va face proiect pe teava care o ai acum in apartament,ea fiind calculata la consumul unui aragaz!deci va trebui sa-ti faci retea noua  cu o dimensiune de conducta corespunzatoare!

#176
eugen1969

eugen1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2008
Sunt de acord cu Haplea82. In plus exista un risc real de pierderi de gaz pe la "bozurile" contorului. Bafta

#177
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 eugen1969, on Feb 28 2008, 12:35, said:

Sunt de acord cu Haplea82. In plus exista un risc real de pierderi de gaz pe la "bozurile" contorului. Bafta

Pentru cei care cunosc situatia cu aceste contoare pentru gaze. Pot sa-mi montez doar eu acest contor (fie si pe casa scarii) ? Adica sa fac eu cererea de montaj si sa nu ma mai intereseze deciziile altora din asociatie ? Unde trebuie sa ma adresez. Daca aveti un link sau numar de telefon, va multumesc !

Edited by radudd, 28 February 2008 - 12:40.


#178
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
mergi la distrigaz sau la o firma care se ocupa de proiecte retele gaze!ei te pot lamurii ce si cum!

#179
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 radudd, on Feb 28 2008, 11:39, said:

Pentru cei care cunosc situatia cu aceste contoare pentru gaze. Pot sa-mi montez doar eu acest contor (fie si pe casa scarii) ? Adica sa fac eu cererea de montaj si sa nu ma mai intereseze deciziile altora din asociatie ? Unde trebuie sa ma adresez. Daca aveti un link sau numar de telefon, va multumesc !

contorii de gaze sint proprietatea furnizorului de gaze,cum sa montezi tu ?

#180
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 caldut, on Feb 28 2008, 12:49, said:

contorii de gaze sint proprietatea furnizorului de gaze,cum sa montezi tu ?

Nu, in nici un caz, nu vreau sa montez eu ! Vreau doar sa stiu daca pot monta fara sa ma incurc cu deciziile asociatie, care este vai de ea !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate