Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

D50 vreau pareri avizate

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pana moare bateria, daca nu are limitari in soft. Nu mai tin bine minte care, dar auzisem de o camera ca avea expunerea limitata la 4 cifre, pt ca nu se gandisera ca va depasi cineva valoarea asta (9999 secunde, adica aproape 3 ore). Am intalnit intr'o galerie si expuneri de 4 ore, though... pe un D70 parca.

#56
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Parca D50 are limitata expunerea la 30 de min.

Daca e senin diseara poate fac niste experimente...

#57
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
ok ... acum vine a doua intrebare: nu se supraincalzeste senzorul?

#58
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Senzorul/electronica, ceva se supraincalzeste cu siguranta :)
O idee (pe care inca n-am probat-o) ar fi sa faci mai multe expuneri cat de cat normale (1-2 min maxim), fara NR, pe care sa le suprapui la postprocesare. Si dupa fiecare sedinta lasi aparatul sa se odihneasca.

#59
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006

View Postsergione no.911, on Sep 26 2006, 05:01, said:

.
Imi place foarte mult constructia si modul de utilizare, e chiar eficient.Culorile sunt bestiale , mult peste canon.

Dar in rest , e un aparat excelent care in maini bune se poate bate lejer cu scule mult mai scumpe , alde canon 20D etc.
Numai bine si sa-l folosesti sanatos!!!


Pai inseamna ca nu ai tinut in mina niciodata un Canon si nici nu ai citit comparatiile facute de revista PHOTO magazine nr.18 Octombrie 2006:
EOS 350  -71 puncte  :D
D 50       -68 puncte   :w00t:
D 70s      -69 puncte   :notangel:
EOS 20D -72 puncte    :peacefingers:
si mai sunt si alte marci sau modele de Canon si Nikon.
Nu minimalizes performantele Nikonului dar totusi >>>>>>oricum revista merita citita macar pentru sectiunea de teste la cele 22 modele DSLR si pentru a nu mai fi ignoranti cu alte ocazii. :nonobad:

#60
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Hai! Terminati cu prostiile Nikon vs Canon. Fuga la pozat!!!

#61
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postcanon_lover, on Oct 27 2006, 00:03, said:

Pai inseamna ca nu ai tinut in mina niciodata un Canon si nici nu ai citit comparatiile facute de revista PHOTO magazine nr.18 Octombrie 2006:
EOS 350  -71 puncte  :D
D 50       -68 puncte   :w00t:
D 70s      -69 puncte   :notangel:
EOS 20D -72 puncte    :peacefingers:
si mai sunt si alte marci sau modele de Canon si Nikon.
Nu minimalizes performantele Nikonului dar totusi >>>>>>oricum revista merita citita macar pentru sectiunea de teste la cele 22 modele DSLR si pentru a nu mai fi ignoranti cu alte ocazii. :nonobad:

Testul din revista PHOTO Magazine este f.f. slab
Lasand la o parte ca in test nu sunt 400D, D80 si K100D, nu exista argumente solide pentru punctele puse in joc. Nu conteaza cine a castigat, toata structura testului mi se pare de 2 bani. Luati un test dintr-o revista de specialitate de "afara" sa vedeti diferentele(in care castiga tot 350D).

#62
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
sunt curios cu ce e mai bun 350D-ul decat D70s...inca nu am pus mana pe revista.

#63
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

View Postshobi, on Oct 25 2006, 21:28, said:

1.pentru ca aia e limitarea senzorului sony,

am eu o banuiala (vazuta si pe la altii) vis-a-vis de modul in care intelege canon valoarea de 100iso.
profit de ocazie si il rog pe cadyllac sa faca un test (man, am inteles ca ai si 20d si d70 pe mina):
-ia un un subiect oarecare
-foloseste un obiectiv identic pe aparate (sa zicem kitul canon, respectiv nikon) si pune-le la o aceeasi diafragma
-seteaza aparatele la iso100 pentru canon, respectiv 200 pentru nikon si foloseste prioritatea de diafragma
- masoara expunerea si spune-ne ce timpi alege fiecare aparat

dupa testul asta, mai discutam.
desigur, daca mai poate cineva sa il faca ... ramin dator pentru raspunsuri.

#64
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postfoxulante, on Oct 27 2006, 10:08, said:

sunt curios cu ce e mai bun 350D-ul decat D70s...inca nu am pus mana pe revista.

Calitatea imaginii. :)

#65
zomir

zomir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.09.2006

View PostPac_Man, on Oct 27 2006, 00:10, said:

Hai! Terminati cu prostiile Nikon vs Canon. Fuga la pozat!!!
C O R E C T  !  !  !

#66
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Mersi la toti pentru raspunsuri  ;)

Inca nu sunt clarificat 100% legat de ISO, dar e mai mult curiozitate nu altceva. Pentru mine, si cred ca pentru orice utilizator de D50 ar fi fost acelasi lucru daca ISO200 se numea ISO50, ISO400 se numea ISO100 si asa mai departe. Vreau sa spun ca dupa mine e vorba doar de un nume....corectati-ma daca gresesc.

Si cu expunerea mai lunga de 30'' m-am linistit, mai ales cand am citit in threadul despre telecomenzi ca se gaseste telecomanda aia de 10RON..... :coolspeak:

Acum mai am o curiozitate...intrebare pentru utilizatorii de D50: cati dintre voi folositi camera pe alta setare decat Normal la Optimize Image?

#67
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Ia citeste aici: http://www.fotomagaz...ermen.php?n=335 si mai spune dupa aia ca-i doar un nume :P

#68
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View PostAndrey1, on Oct 27 2006, 20:35, said:

Acum mai am o curiozitate...intrebare pentru utilizatorii de D50: cati dintre voi folositi camera pe alta setare decat Normal la Optimize Image?

Eu: in general am setat Sharpness pe Medium High si cand fac peisaje, mai aleg Saturation - Enhanced. Mai nasol e cand uit saturatia pe Enhanced si fac portrete :D

Dar daca tragi Raw, poti ajusta toate setarile acestea din Capture NX.

#69
sergione no.911

sergione no.911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.05.2006
sunt curios cu ce e mai bun 350D-ul decat D70s...inca nu am pus mana pe revista.



Calitatea imaginii.



Nu fi asa de sigur.Poate ca extrage putin mai mult detaliu,dar prefer sa o fac eu cu USM.In rest culorile nici nu se compara.Cu toate ca e senzor Sony,e super-reusit.

Edited by sergione no.911, 29 October 2006 - 22:55.


#70
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Taxon, din pacate nikon-ul il am la vanzare si nu mai am obiectiv pt el, l-am vandut separat :(

parca am facut ceva poze de test dar in mare, sa ma uit de poze sa vad ce gasesc

#71
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

View PostCadyllac, on Oct 30 2006, 00:20, said:

Taxon, din pacate nikon-ul il am la vanzare si nu mai am obiectiv pt el, l-am vandut separat :(
parca am facut ceva poze de test dar in mare, sa ma uit de poze sa vad ce gasesc


multam, cadyllac, dar m-ar fi interesat un test cu cele 2 aparate facut in conditii identice de fotografiere (acelasi subiect, aceeasi lumina, obiective similare - ca nu pot sa zic identice ...)
poate reusesc sa fac eu chestia asta, insa cu rebelul meu si *ist ds-ul unui amic (tot asa, iso100 contra iso200, senzorul canon contra senzorul sony).

#72
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postsergione no.911, on Oct 29 2006, 22:53, said:

sunt curios cu ce e mai bun 350D-ul decat D70s...inca nu am pus mana pe revista.
Calitatea imaginii.
Nu fi asa de sigur.Poate ca extrage putin mai mult detaliu,dar prefer sa o fac eu cu USM.In rest culorile nici nu se compara.Cu toate ca e senzor Sony,e super-reusit.

Nu mai mult detaliu, ma refer la faptul ca pot trage linistit ISO 1600 fara sa ma doara asa tare de noise si fara sa imi plece culorile spre verde si alte nuante asemanatoare. :)

Edited by AlexIP, 30 October 2006 - 15:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate