Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

D50 vreau pareri avizate

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
fringe-ul apare din cauza obiectivului, nicidecum din senzor

later: Andrey1 posibil ca sample-urile sa fie facute cu alte obiective nu cu cel din kit

esti la inceput, nu ai de ce sa te sperii, mie imi par bune imaginile

mareste si tu o imagine la 100% intr-un program de editare (acdsee de ex.) si fa-i un mic crop ca sa ne putem da seama mai bine


am scos si fringe-ul (in 3 min)

Attached Files

  • Attached File  temp.jpg   164.12K   59 downloads

Edited by Cadyllac, 30 August 2006 - 22:53.


#38
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Am cautat ca sample-urile sa fie facute cu obiectivul din kit, si dupa cum am zis, cred ca este ok ce-mi iese mie.
Fringe-ul mi se pare insa cam puternic, cu camera compacta nu am remarcat sa fie asa de evident, abia daca este sesizabil.
Cadyllac, cum l-ai scos in 3 min? Cu clona in Photoshop?

#39
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
in photoshop fara clona

intri la saturatie acolo selectezi de pe master pe blue (poti selecta decat culoare fringe-ului) si desaturezi imaginea la 60, chiar si mai mult, in functie de imagine
asa cum am zis in 3 min, cu clona rezultatul este mai bun
dar cred ca este de ajuns si asa  :)

cu camera compacta nu am remarcat sa fie asa de evident - ce camera compacta, nu cred ca are de-a face cu nimic asta, cum am mai spus, finge-ul se trage de la obiectiv, de la tipul de lentile mai precis, de proasta calitate
Bafta!

Edited by Cadyllac, 31 August 2006 - 12:45.


#40
zomir

zomir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.09.2006
911, pana la urma te-ai lamurit sau nu cu D50-ul?
daca vrei, eu am unul cald in mana si daca inca nu ti-ai luat, ne putem vedea sa il pui in mana si sa vezi ce poate.

si daca e pentru tine intr-adevar.

nu iti pot da sfaturi, pt ca sunt prea la inceputul fotografiei digitale, iar ap il am de vreo 2 saptamani.

pana la D50 nu am avut nimic digi, adica nici un alt SLR... celelalte nu conteaza oricum...

daca ti-ai luat, da-mi te rog de veste ce parere ai!

multumesc,

salve si mii de bombe!

#41
sergione no.911

sergione no.911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.05.2006
Salut. Da il am deja de o luna si ceva. Sincer , aparatul e ok , iti da senzatia aia clara de slr Nikon.
Imi place foarte mult constructia si modul de utilizare, e chiar eficient.Culorile sunt bestiale , mult peste canon. Noise-ul ce sa mai zic...mi-a spus cineva cu D200 ca deocamdata nici un nikon nu bate D50 la noise.nu stiu daca e asa sau nu , dar are valori excelente.
Singurele 2 lucruri care ma deranjeaza sunt lipsa led-ului de pe lcd-ul de sus( eterna problmea) si faptul ca trebuie sa compensezi cu usm in photoshop, bug-ul de sharpness de la nikon.
Dar in rest , e un aparat excelent care in maini bune se poate bate lejer cu scule mult mai scumpe , alde canon 20D etc.
Numai bine si sa-l folosesti sanatos!!!

#42
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View Postsergione no.911, on Sep 26 2006, 11:01, said:

Singurele 2 lucruri care ma deranjeaza sunt lipsa led-ului de pe lcd-ul de sus( eterna problmea) si faptul ca trebuie sa compensezi cu usm in photoshop, bug-ul de sharpness de la nikon.


Hmm... ai incercat sa setezi o valoare mai agresiva a sharpen-ului din aparat; Spre exemplu sa treci pe "high"?

#43
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005

View Postsergione no.911, on Sep 26 2006, 11:01, said:

faptul ca trebuie sa compensezi cu usm in photoshop, bug-ul de sharpness de la nikon.

Eu il am de prin iunie si sunt multumit per total. Nu inteleg, la ce te referi cu bug-ul de sharpness de la Nikon?

#44
sergione no.911

sergione no.911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.05.2006
Bine,de problmea asta nu prea sufera D50 sau D70,ci chiar d2x si d200.asa l-a botezat presa sepciaizata ,un mic defect de sharpness.La mine seatirle sunt pe high ,dar nu chiar maximum.adevarul e ca tine si de parametrii de expunere.Nu e tot una f 5.6 sau f.22.plus alte chestii ca iso mic etc.
Si eu sunt multumit de el ,cum am zis se poate bate cu aparate din clase superioare lejer.

#45
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
20D ?, nu iti dai seama ce vb.
Posibil sa fie primul in categoria lowentry (cu toate ca nu cred) dar nici decum sa intreaca un 20D.
Asa ziceam si eu de sapuniera mea E-300, ca bate....la fund

Am si 20D si D70, deci stiu ce vb...


Bafta!

#46
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View PostCadyllac, on Aug 31 2006, 06:41, said:

in photoshop fara clona

intri la saturatie acolo selectezi de pe master pe blue (poti selecta decat culoare fringe-ului) si desaturezi imaginea la 60, chiar si mai mult, in functie de imagine
asa cum am zis in 3 min, cu clona rezultatul este mai bun
dar cred ca este de ajuns si asa  :)

cu camera compacta nu am remarcat sa fie asa de evident - ce camera compacta, nu cred ca are de-a face cu nimic asta, cum am mai spus, finge-ul se trage de la obiectiv, de la tipul de lentile mai precis, de proasta calitate
Bafta!

La ce te referi cand spui ca scoti fringe in Photoshop cu clona?? Explica f. pe scurt te rog.

#47
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Nu are ce sa explice ca nu se scoate cu clona.

#48
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005

View Postsergione no.911, on Sep 26 2006, 23:50, said:

La mine seatirle sunt pe high ,dar nu chiar maximum.adevarul e ca tine si de parametrii de expunere.Nu e tot una f 5.6 sau f.22.plus alte chestii ca iso mic etc.

Am setat si eu Sharpening pe Medium-High, sa vedem ce efect va avea..........

#49
sergione no.911

sergione no.911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.05.2006

View PostCadyllac, on Sep 27 2006, 01:24, said:

20D ?, nu iti dai seama ce vb.
Posibil sa fie primul in categoria lowentry (cu toate ca nu cred) dar nici decum sa intreaca un 20D.
Asa ziceam si eu de sapuniera mea E-300, ca bate....la fund

Am si 20D si D70, deci stiu ce vb...
Bafta!


Asa o fi daca tu zici. Probabil ca e mai bun. Dar pana la urma in treaba asta conteaza ce poti tu nu ce poate scula. Cunosc cazuri de posesori de 30D si "L"-uri care se dau mari artisti si pozeaza ca fanul. Deci...

#50
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salut, am cateva intrebari despre D50:

1. De ce setarea ISO incepe de la 200, si nu de la 50 sau 100? ISO200 la D50 este echivalenta ca zgomot cu ISO50 a unui aparat la care setarea incepe de la 50?

2. Cum fac expuneri mai lungi de 30 sec? Pentru timpul de expunere BULB imi trebuie neaparat telecomanda?

#51
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostAndrey1, on Oct 25 2006, 21:14, said:

Salut, am cateva intrebari despre D50:

1. De ce setarea ISO incepe de la 200, si nu de la 50 sau 100? ISO200 la D50 este echivalenta ca zgomot cu ISO50 a unui aparat la care setarea incepe de la 50?

2. Cum fac expuneri mai lungi de 30 sec? Pentru timpul de expunere BULB imi trebuie neaparat telecomanda?

1.pentru ca aia e limitarea senzorului sony, oricum, nu prea iti trebuie iso 50 atata timp cat la 200 nu e deloc zgomot ;)
2. daca poti sa tii nemiscat aparatul, pe trepied, cu mana pe buton mai mult de 30 de secunde, nu trebuie telecomanda :)

#52
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Salut. Referitor la problema cu "bulb", vezi ca poti sa folosesti si o telecomanda universala.

Am discutat problema in threadul asta.

#53
zomir

zomir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.09.2006
APROPO DE BULB SI TIMPI LUNGI DE EXPUNERE

ca orice aparat 'destept' cere si o utilizare pe masura.
asa  ca nu te stresa cu telecomanda pt ca nu ai nevoie de ea decat daca vrei sa faci fotografii fiind tu la distanta aprecialbila de aparat.
altfel, daca vrei s-o folosesti ca sa nu misti aparatul, e de ajuns sa lucrezi cu atentie declansarea. e cert ca fara trepied sau o fixare ferma, nu are sens sa lucrezi sub 30...

poze... pardon, fotografii frumoase iti doresc.

ps. ce e misto la digital, indiferent de aparat, e ca poti sa experimentezi (aproape) la infinit!
asa ca treci la joaca! pe parcurs te lamuresti!

bafta !

#54
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
am si eu o curiozitate: care a fost cea mai lunga expunere pe care ati facut-o cu dslr-urile? imi suradea foarte tare ideea cu star trails dar mi-a taiat cineva brusc elanul spunandu-mi ca e posibil doar pe aparate pe film. cam cat permite un dslr?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate