Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#1117
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,677
  • Înscris: 12.12.2006

 vali71, on Jun 21 2008, 16:13, said:

Am si eu o curiozitate..... Ce mama zmeilor inseamna caixa? Ca banuiesc ca are mai multe sensuri....

Caixa e o banca.

#1118
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007
Apropo de Roca Village.Stie cineva cum se ajunge din Calella in Roca Village cu trenul sau autobuzul?

#1119
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Multumesc mult, Vali71! :)

#1120
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006

 d0risss, on Jun 21 2008, 22:17, said:

Apropo de Roca Village.Stie cineva cum se ajunge din Calella in Roca Village cu trenul sau autobuzul?
Cred ca cel mai bine este tot cu excursie cumparaa de la hotel, sau sa inchiriati o masina.

#1121
adriaella

adriaella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.06.2007
buna
cine cunoaste hotelul las palmeras din statiunea calella?/ multumiri pentru orice informatie....

#1122
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007

 vali71, on Jun 22 2008, 11:11, said:

Cred ca cel mai bine este tot cu excursie cumparaa de la hotel, sau sa inchiriati o masina.

Ok,dar orice hotel are excursia?Eu de exemplu voi sta la Hotel President in Calella

#1123
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.07.2006

 adriaella, on Jun 22 2008, 12:35, said:

buna
cine cunoaste hotelul las palmeras din statiunea calella?/ multumiri pentru orice informatie....

am stat la les palmeras in calella in perioada 30 mai-6 iunie, deci am informatii proaspete :)
hotelul e ok fara nimic spectaculos insa, 4 * dar as zice mai degraba 3*+
camerele ok, curatenia- nimic de reprosat
mancare- mic dejun si cina- nu servesc pranzul, bufet suedez - ok , poate un pic fada si ma deranja ca cina se servea doar pana la ora 21, si cum am fost aproape zilnic in barcelona, trebuia sa prindem trenul de 7 ca sa prindem masa...sau sa renuntam la cina
unii colegi din grup s-au plans de galagie, pereti subtiri si daca ai noroc de vecini mai galagiosi este o problema
hotelul face parte din grupul best western
piscina f mica, hotelul f inghesuit intre alte hoteluri, dar cam asa sunt toate in zona, plaja aproape, dar trebuie sa treci pe sub calea ferata
gara cam la 15 min
intreaba ce anume te mai intereseaza

Edited by maybe, 22 June 2008 - 13:57.


#1124
broscutza_

broscutza_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.05.2007
Salutare tuturor.

A stat cineva la hotel "Campanile Barcelona South - Cornellá " sau la "Ibis Cornellá" ? Sau macar daca ati stat la alt hotel din lantul "campanile" .

Cat despre lantul Ibis eu stiam ca este de 3 stele , cel putin in romania si am crezut ca asa este si in restul europei..numai ca acum am gasit pe paginile de internet ca fiind de 2 stele .

Ce stiti  despre aceste doua lanturi hoteliere??

#1125
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006

 d0risss, on Jun 22 2008, 13:51, said:

Ok,dar orice hotel are excursia?Eu de exemplu voi sta la Hotel President in Calella

Ghidul nostru ne spunea ca in principiu fiecare hotel organizeaza excursii....

#1126
Popescu2

Popescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2006

 maybe, on Jun 22 2008, 13:56, said:

am stat la les palmeras in calella in perioada 30 mai-6 iunie, deci am informatii proaspete :)
hotelul e ok fara nimic spectaculos insa, 4 * dar as zice mai degraba 3*+
camerele ok, curatenia- nimic de reprosat
mancare- mic dejun si cina- nu servesc pranzul, bufet suedez - ok , poate un pic fada si ma deranja ca cina se servea doar pana la ora 21, si cum am fost aproape zilnic in barcelona, trebuia sa prindem trenul de 7 ca sa prindem masa...sau sa renuntam la cina
unii colegi din grup s-au plans de galagie, pereti subtiri si daca ai noroc de vecini mai galagiosi este o problema
hotelul face parte din grupul best western
piscina f mica, hotelul f inghesuit intre alte hoteluri, dar cam asa sunt toate in zona, plaja aproape, dar trebuie sa treci pe sub calea ferata
gara cam la 15 min
intreaba ce anume te mai intereseaza
Cum e plaja? Se tot vorbeste de nisip pietros, de intrare abrupta in mare...Dupa tot ce citesc aici incepe sa-mi para rau ca am ales hotelul asta. Ar fi fost mai bine in Malgrat? Pretul mi se pare destul de piperat, iar dupa ce spui tu esti cam dezamagita.

#1127
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007
Si eu sunt curios de asta...
Chiar asa abrupt e malul?Banuiesc ca-i cam aiurea! tre sa inoti calumea.Si nisipul asa naspa e?

#1128
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 d0risss, on Jun 23 2008, 14:03, said:

Si eu sunt curios de asta...
Chiar asa abrupt e malul?Banuiesc ca-i cam aiurea! tre sa inoti calumea.Si nisipul asa naspa e?


Nisipul nu e chiar asa de naspa, depinde cat de sensibil e fiecare. Noi am fost un grup de 5 si numai eu nu m-am descurcat cu umblatul pe nisip, restul n-au avut nici o problema. Eu jur ca nu stiu daca ma gadilam sau ma intepau pietricelele, ca am trait 1001 de senzatii. Partea buna este ca nu se lipeste de piele, nu iti intra in ochi, nas, gura, nu il aduni in poseta samd. Pentru cine-i mai sensibil, se pot cumpara papuci de plaja, deci problema are rezolvare.
Intrarea in apa e mai abrupta, nu pot aprecia in metri, dar din 5-6 pasi, apa imi trecea peste cap. Nici asta nu-i un bai asa de mare, ca se poate inota paralel cu malul la distanta pe care o considera fiecare sigura. Oricum fiecare statiune are in jur mai multe plaje. Opriti-va la oficiul de turism, luati o harta cu toate plajele din fiecare statiune si mergeti si vedeti care va place mai mult. In Tossa del Mar se laudau cu un total de 16 plaje, dar din lipsa de timp am stat doar pe cea principala.

#1129
irina2005

irina2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2007
A stat cineva in Calella la hotel Marblau? Am o oferta pentru 2persoane 1000E, in septembrie.

#1130
d0risss

d0risss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.05.2007
ok! stiu ca sunt foarte stresant deja cu intrebarile,dar cred ca voi face o mica schimbare.Renunt la Calella si m-am hotarat sa ma cazez chiar in Salou,astfel nu mai trebuie sa fac drum calella-salou 3 zile la rand pt a merge in parc.Poate sa-mi spuna cineva cum este nisipul in Salou,iar daca malul este abrupt.Cum ar fi preturile fata de calella(cu cateva exemple daca se poate) si un lucru care cred ca nu s-a vorbit pe aici: sezlongurile si umbrela,de unde si cu cat se inchiriaza? Va multumesc incaodata

Edited by d0risss, 25 June 2008 - 00:53.


#1131
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

 mihaelas3012, on Jun 12 2008, 12:53, said:

Plecam si noi in august la Calella hotel Villa cu Iritravel. A mai fost cineva la acest hotel in CAlella?

M-am intors ieri de acolo , dar la ora asta tarzie nu-ti pot da detalii .
Pe curand .

#1132
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
O opinie, evident personala si deci categoric subiectiva (atita doar ca s-ar mai putea potrivi vreunuia ca mine):
Am stat la Calella, la Aparthotel Miami Park, 10 zile. Am zburat cu Iberia-Click Air, am facut transferul Barcelona-Calella, cu trenul.
1. Clik Air a zburat cu avioane Tarom, din Cluj, la ora precisa (plecarea) si 30 minute intirziere intoarcerea, mincare buna, zbor normal, stewardese acre, urite. La intoarcere a fost o adevarta aventura sa gasim ghiseul Tarom de imbarcare si predare bagaje, check-in-ul a inceput cu mare intirziere si era deservit de doua gagici care se aflau in mod clar pentru prima data in acea situatie (... scuzati pesmismul, dar se prefigura deja Romania .. )
2. Oricit am cerut aici detalii despre aeroport El Prat, porti de iesire catre bus sau tren, am ajuns acolo la fel de "tolomac" cum am plecat si la fata locului, asta pentru ca explicatiile primite nu au fost limpezi (nu o luati ca pe o critica, ci ca pe o solicitare generica) si am facut constatarile:
- aeroportul este o imensitate deloc ordonata, sau limpede structurata, nimic nu este semnalizat clar.
- ghiseele de informatii, abia vizibile, sunt "dotate" cu maximum doua gagici care abia bilbiie ceva cuvinte in engleza si orice raspuns iti adreseaza este "asezonat" cu cuvinte in spaniola.
- incepind de aici, deja, a fost clar ca nimeni nu vorbeste decit extrem de putina engleza, iar franceza este floare rara, conditii in care descurcatul devine o problema reala si uneori acuta, pentru ca te afli totusi in zona turistica prin excelenta si te astepti sa poti vorbi cu oamenii !!! (am intilnit aceeasi acreala si la italieni si la greci .....)
3. Calella este o statiune dezamagitoare, iar cele situate mai sus, au vagi urme de ceva mai aratos. La citi km de plaja au, cladirile lor, locuintele mai ales, sunt scorojite, neingrijite, iar rarele hoteluri amplasate catre plaja sunt seci si anonime. "Corso-ul" este o strada lunga si ingusta, animata si plina de magazine, dar nimic prea aratos. Plaja este seaca, cam cu buruieni, nimic amenajat, in afara citorva mizerii de cocioabe pentru bere si cola, sezlonguri si umbrele numai contra cost, cam piperat. Nisipul este grosier, te deranjeaza in scobitura labei piciorului, sugerez pantofii pentru apa, sunt absout salvatori. Intrarea in mare este "lina" pe parcursul a 2-3 m, daca socotesti cam pe unde ajunge valul, altfel, mai incolo nu mai pui piciorul jos. Eu unul inot bine si imi place, dar s-a vazut ca cei mai multi ar fi preferat alta situatie. Copii, de oboseala inotului si pentru ca nisipul grosier il deranja, daca se jucau in valuri, ar fi preferat piscina (mica) a hotelului ..... (no comment). In concluzie plaja arata rau, cam cum arata pe vremuri la Eforie Sud, iar in atare conditii nu te salveaza nici limpezimea apei, nici soarele. Din pacate. Inca ceva, datorita strazior inguste, hotelurile sunt literalmente bagate unul in altul, privesti in camere, etc ... Nu m-au deranjat peretii subtiri, dar geamurile nu izolau NIMIC din galagia strazii, adica a motoarelor de motociclete si masini. MIncarea a fost destul de buna, nimic spectaculos sau deosebit, acceptabila. Dar au servit timp de zece zile aceleasi "bucate" la micul dejun, de ne-am acrit si noi, iar copii refuzau sa mai manince. La rugamintile de a schimba macar cite ceva raspunsul a fost scurt: nu se poate.
4. O CRITICA este ultimul lucru despre care vreau sa scriu: trenul catre Barcelona. In primul rind nimic nu este limpede indicat, limba engleza lipseste, panourile electronice sunt imposibil de citit, iar anunturile sunt facute exclusiv in spaniola si catalana. In doua rinduri, din cinci drumuri la Barcelona, au fost intirzieri de pina la doua ore, transferuri de peroane pe care nu ti le spune nimeni si nu te poti inteleg cu nimeni, schimbari de rute naucitoare. Putinii localnici contactati in tren sau pe peron (inclusiv romani, traitori acolo) au afirmat ca este o situatie generala de indolenta si intirzieri, care se repeta de cind stiu ei. NU CRED CA am fost singurul confruntat cu aceste situatii si ma mir ca nu au fost semnalate pe forum !!!! O fac eu acum.
5. Ceva bun (totusi): Sagrada Familia este cu adevarat spectaculoasa si nu ratati Palau de la Musica. In rest ..... gusturile personale va vor conduce.
Concluzia mea este ca am cam ratat concediul acesta, iar concediile viitoare le voi face oriunde, numai in Europa nu. Turcii si egiptenii isi merita toti banii !!!!!

#1133
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Pentru Salou uita-te aici: http://www.indigogui...lou-beaches.htm si http://www.salou-tou...each-salou.html sau http://www.idealspai...laces/Salou.htm sau mai cauta pe google. Cica plajele sunt cu nisip si adecvate familiilor cu copii.
Am niste prieteni care stateau in zona, dar n-am mai vorbit cu ei demult. O sa incerc sa dau de ei si sa ii intreb mai multe. Ce stiu este ca exista acolo un bar tematic 007 Bond in care distractia e garantata (ar merita sa treci pe-acolo intr-o seara), ca sunt niste fantani foarte dragute in centru, ca e o statiune mica, curata si draguta. Cu siguranta peste Calella.

#1134
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006

 idumihai, on Jun 25 2008, 08:52, said:

[...]
Concluzia mea este ca am cam ratat concediul acesta, iar concediile viitoare le voi face oriunde, numai in Europa nu. Turcii si egiptenii isi merita toti banii !!!!!

Ehe, cam aceleasi lucruri le-am avut si eu de zis, cam fix acum un an, dar 1. putini citesc tot ce scrie fiecare si 2. daca zici ceva de rau despre zona aia ti se sare in cap. Dar daca cauti cronica mea despre concediul in zona si transportul catre si dinspre BCN cu trenul o sa vezi ca am semnalat aceleasi belele - limba engleza greu de vorbit, bataie de joc cu trenurile, acreala localnicilor, nisip, plaje, hoteluri si piscine nasoale, copii dezamagiti ca nu se puteau nici balaci, nici juca in nisip (adica pietris, pardon), mincarea de la hotel proasta si nevariata si in final nu recomandam zona pentru concediu tip litoral. Ma si enervez acu daca imi aduc aminte, de pilda in Barcelona am fost ridicat de la 2 terase pina sa reusesc sa beau o bere undeva (la a 3a incercare), in conditiile in care muream de sete! Pe motiv ca pe terasa trebe sa si maninci! Fachin catalans!

Uite linkuri, sa nu ziceti ca maninc castane:

http://forum.softped...m...t&p=3051118
http://forum.softped...m...t&p=3054878
http://forum.softped...m...t&p=3055459

Mie unul nu mi-a placut absolut nimic la plaja si apa de pe Costa respectiva, nici la hoteluri, orase, restaurante, oameni sau mincare. De fapt nu am de gind sa mai merg vreodata acolo.

Edited by abancor, 25 June 2008 - 11:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate