Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner
 Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 

Alternativa la sistemul sanitar de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Salutare.

Tocmai am ajuns acasa dupa o jumatate de zi de alergatura. Prietenei i s-a facut rau (nu vreau sa intru in detalii, nu este subiectul threadului) si am fugit la spital.
Intram la camera de  garda...gasim diverse cabinete: "Ortopedie", "Chirurgie plastica si reparatorie", etc. Intrebam unde putem sa asteptam pentru afectiunea prietenei si suntem indrumati catre cabinetul "Chirurgie generala". Evident, acolo era o coada de vreo 10 oameni. In rest, toate cabinetele goale.

Mi se pare absurd sa trebuiasca sa astepti 30 de minute pentru a fi primit in cabinetul doctorului cand mergi la urgenta. De ce dracului se mai numeste "urgenta" daca trebuie sa astepti zeci de minute sa iti vina randul?!

Nu mai calcasem din clasa a doua (sa fie vreo 13 ani de atunci) cu o problema urgenta (ma urmareste cuvantul acesta azi...) intr-un spital. Astazi am inteles de ce sistemul sanitar este atat de hulit...



Acum am inceput sa caut alternative...

Intrebarea mea este daca exista sisteme de asigurari de sanatate care sa ofere si alternative la spitalele romanesti.

Stiu ca m-am exprimat confuz, deci explic :) :

platesc o suma lunar si beneficiez de:

-acoperirea taxelor de spitalizare/tratament in cazul in care este nevoie

SI

-tratament in unitati private, in care sa nu astept 30 de minute sa ma vada cineva daca merg cu mana rupta (e doar un exemplu mana rupta).

Sper ca m-am facut cat de cat inteles.

Multumesc anticipat.

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
esti sigur ca ai nimerit la urgenta si nu la ambulatoriu?

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,834
  • Înscris: 13.01.2005
http://forum.softped...showtopic=95781

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
si totusi? la ce spital si sigur nu la ambulatoriu?

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Mufa, multumesc si scuze, dar nu am gasit nimic concludent cand am cautat.

Rox: am intrat la camera de garda.

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Usor offtopic, da' din experienta proprie: cand mergi cu Salvarea, ai prioritate fata de aia care merg pe picioarele lor, indiferent de gravitatea afectiunii. E drept ca pana astepti Salvarea, mai degraba ajungi pe cont propriu la spital, dar Salvarea se ocupa exclusiv de tine, iti acorda alt grad de atentie, te poate scapa (eventual) de un drum la spital, iar daca totusi ajungi la spital, te insoteste un medic, te ia cu carutul cu rotile/targa, ai alta "intrare".
Desi... la marele spital Elias, ajunsa cu tata aproape pe picioare, cu accident vascular, am asteptat 6 (sase) ore pana i s-a facut primul Manitol, cand deja nu mai misca si nu mai vorbea deloc. Am avut oarecare "noroc" cu Eliasul, in ciuda debutului, ca l-au tinut trei luni acolo, pana l-am scos tot pe picioare (desi e un fel de a zice), si probabil ca la nici un alt spital de stat nu l-ar fi tinut atat. Dar a fost culpa lor, iar accidentul vascular li s-a datorat tot lor (tratament gresit dupa un infarct miocardic). Sistemul medical romanesc mi-a distrus tatal, la 55 de ani. Mamei i-au pus un diagnostic gresit de cancer si au iradiat-o pana a plecat in America si i s-a infirmat diagnosticul. Mie mi s-a pus diagnosticul de sinechie uterina (peretii uterini lipiti) si mi s-a recomandat sa nu folosesc nici o metoda contraceptiva pana la operatie, ca nu am cum sa raman gravida, si, logic, am ramas in aceeasi luna. Si multe, foarte multe altele, dar n-are rost aici.

#7
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostLoveDemon, on May 20 2006, 19:31, said:

Usor offtopic, da' din experienta proprie: cand mergi cu Salvarea, ai prioritate fata de aia care merg pe picioarele lor, indiferent de gravitatea afectiunii. E drept ca pana astepti Salvarea, mai degraba ajungi pe cont propriu la spital, dar Salvarea se ocupa exclusiv de tine, iti acorda alt grad de atentie, te poate scapa (eventual) de un drum la spital, iar daca totusi ajungi la spital, te insoteste un medic, te ia cu carutul cu rotile/targa, ai alta "intrare".
Desi... la marele spital Elias, ajunsa cu tata aproape pe picioare, cu accident vascular, am asteptat 6 (sase) ore pana i s-a facut primul Manitol, cand deja nu mai misca si nu mai vorbea deloc. Am avut oarecare "noroc" cu Eliasul, in ciuda debutului, ca l-au tinut trei luni acolo, pana l-am scos tot pe picioare (desi e un fel de a zice), si probabil ca la nici un alt spital de stat nu l-ar fi tinut atat. Dar a fost culpa lor, iar accidentul vascular li s-a datorat tot lor (tratament gresit dupa un infarct miocardic). Sistemul medical romanesc mi-a distrus tatal, la 55 de ani. Mamei i-au pus un diagnostic gresit de cancer si au iradiat-o pana a plecat in America si i s-a infirmat diagnosticul. Mie mi s-a pus diagnosticul de sinechie uterina (peretii uterini lipiti) si mi s-a recomandat sa nu folosesc nici o metoda contraceptiva pana la operatie, ca nu am cum sa raman gravida, si, logic, am ramas in aceeasi luna. Si multe, foarte multe altele, dar n-are rost aici.
":("

...e tot ce pot spune la citirea acestor randuri...

In cazul meu nu era la fel de grav (nu era pericol de moarte) insa durerile erau foarte mari. Imi vine sa plang numai cand imi aduc aminte de expresia fetei ei...


Motiv pentru care chit ca platesc mai mult...macar vreau sa stiu ca sunt tratat corespunzator...

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Se misca ceva si in directia asta, sunt cateva clinici particulare care ofera servicii de urgenta, majoritatea prin servicii de ambulanta - Medicover (http://www.medicover.com/ro) - eu am fost foarte incantata de ei, in general, dar n-am avut nevoie de servicii de urgenta; Puls (http://www.pulsmedica.ro, desi despre Puls am auzit numai de rau; slava-Domnului, n-am avut ocazia sa experimentez pe propria-mi piele); vaaaleu, tocmai m-am uitat pe site-ul Medsana la pretul pentru vizita la domiciliu a unui medic generalist - doua milioane jumate; Biomedica (http://www.bio-medica.ro); este si spitalul Euroclinic (http://www.spitaluleuroclinic.ro), care am impresia ca e singurul spital particular din Romania, si, in general, tot din experienta personala, pot sa-ti spun ca mi s-a parut mai de calitate medicina practicata in centrele particulare romanesti decat cea practicata in Israel, unde se zice ca e unul dintre cele mai competitive sisteme sanitare din lume. In Romania ai "avantajul" ca dai un ban, dar stai in fata... in Israel nu prea ai cui sa-i dai banul respectiv. Valabil cel putin pentru sistemul asigurarilor (private) de sanatate, nu stiu cum e la clinicile exclusiv particulare, cele din afara sistemului de asigurari.
In orice caz, multa sanatate si refacere grabnica prietenei tale, sper ca se simte mai bine acum... si bafta la medici competenti si cozi cat mai mici!
Edit: imi pare rau ca a trebuit sa dai piept realitatii din spitalele romanesti intr-un mod atat de neplacut... sper sa ai cat mai putin si mai rar ocazia sa pui piciorul intr-un stabiliment de genul asta.
Si mai offtopic: ma nimerisem absolut intamplator prin martie in camera de garda a spitalului Bagdasar, cand a fost adus baiatul strivit de un copac. Mama lui a sunat la camera de garda, i-a raspuns asistenta langa care eram eu, i-a spus pe un ton grav, dar dezinteresat, si usor iritat, in acelasi timp: "Da, doamna, e grav... Veniti aici.". Femeia de la capatul celalalt al firului, disperata, insista la telefon pentru mai multe detalii, iar asistenta s-a ratoit: "Ce naiba, doamna, acu' aveti timp de telefoane... Sunteti parinte, in loc sa stati de vorba mai bine v-ati misca pana aici..." si, efectiv, i-a trantit femeii telefonul. Minunata atitudine terapeutica, excelent suport psihologic din partea unui cadru medical care-i acolo, chipurile, sa aline suferinta pacientului. S-auzim de mai bine!

Edited by LoveDemon, 20 May 2006 - 21:45.


#9
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostLoveDemon, on May 20 2006, 22:37, said:

Se misca ceva si in directia asta, sunt cateva clinici particulare care ofera servicii de urgenta, majoritatea prin servicii de ambulanta - Medicover (http://www.medicover.com/ro) - eu am fost foarte incantata de ei, in general, dar n-am avut nevoie de servicii de urgenta; Puls (http://www.pulsmedica.ro, desi despre Puls am auzit numai de rau; slava-Domnului, n-am avut ocazia sa experimentez pe propria-mi piele); vaaaleu, tocmai m-am uitat pe site-ul Medsana la pretul pentru vizita la domiciliu a unui medic generalist - doua milioane jumate; Biomedica (http://www.bio-medica.ro); este si spitalul Euroclinic (http://www.spitaluleuroclinic.ro), care am impresia ca e singurul spital particular din Romania, si, in general, tot din experienta personala, pot sa-ti spun ca mi s-a parut mai de calitate medicina practicata in centrele particulare romanesti decat cea practicata in Israel, unde se zice ca e unul dintre cele mai competitive sisteme sanitare din lume. In Romania ai "avantajul" ca dai un ban, dar stai in fata... in Israel nu prea ai cui sa-i dai banul respectiv. Valabil cel putin pentru sistemul asigurarilor (private) de sanatate, nu stiu cum e la clinicile exclusiv particulare, cele din afara sistemului de asigurari.
In orice caz, multa sanatate si refacere grabnica prietenei tale, sper ca se simte mai bine acum... si bafta la medici competenti si cozi cat mai mici!
Edit: imi pare rau ca a trebuit sa dai piept realitatii din spitalele romanesti intr-un mod atat de neplacut... sper sa ai cat mai putin si mai rar ocazia sa pui piciorul intr-un stabiliment de genul asta.
Si mai offtopic: ma nimerisem absolut intamplator prin martie in camera de garda a spitalului Bagdasar, cand a fost adus baiatul strivit de un copac. Mama lui a sunat la camera de garda, i-a raspuns asistenta langa care eram eu, i-a spus pe un ton grav, dar dezinteresat, si usor iritat, in acelasi timp: "Da, doamna, e grav... Veniti aici.". Femeia de la capatul celalalt al firului, disperata, insista la telefon pentru mai multe detalii, iar asistenta s-a ratoit: "Ce naiba, doamna, acu' aveti timp de telefoane... Sunteti parinte, in loc sa stati de vorba mai bine v-ati misca pana aici..." si, efectiv, i-a trantit femeii telefonul. Minunata atitudine terapeutica, excelent suport psihologic din partea unui cadru medical care-i acolo, chipurile, sa aline suferinta pacientului. S-auzim de mai bine!
M-am uitat pe siturile alea. E un inceput. Acum sunt in faza de cautare de informatii legate de colaborarea intre diverse firme de asigurare si aceste clinici particulare.

Multumesc pentru gandurile bune.
Daca Bagdasar este fostul spital nr. 9, atunci ... no comment. Astazi fumau in cabinete.  :death:  :death:  :death:

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,834
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcrz, on May 21 2006, 01:13, said:

Daca Bagdasar este fostul spital nr. 9, atunci ... no comment. Astazi fumau in cabinete.  :death:  :death:  :death:
Nu e. Se numește Alexandru Obregia, parcă.

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Fostul spital 9 se numeste acum "Alexandru Obregia" ( si e o balarie acolo....ca si in trecut). Bagdasar e spitalul cu cea mai moderna clinica de  neuro, si din cate am vazut eu acolo, lumea e destul de amabila, dedicata si dispusa sa te ajute. asta comparativ cu alte spitale unde am fost( a se citi SUUB :angry: )

#12
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,834
  • Înscris: 13.01.2005

View Postrox, on May 21 2006, 10:11, said:

Fostul spital 9 se numeste acum "Alexandru Obregia" ( si e o balarie acolo....ca si in trecut). Bagdasar e spitalul cu cea mai moderna clinica de  neuro, si din cate am vazut eu acolo, lumea e destul de amabila, dedicata si dispusa sa te ajute. asta comparativ cu alte spitale unde am fost( a se citi SUUB :angry: )
Ciudat, mă așteptam că Obregia să aibă partea de neuro extrem de modernă și de bine dotată.

#13
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmufă, on May 21 2006, 13:07, said:

Ciudat, mă aşteptam că Obregia să aibă partea de neuro extrem de modernă şi de bine dotată.
obregia e....dupa parerea mea, varza. neuro nu stiu de ce ar fi trebuit sa aiba super modern, fiindca aia de acolo sunt nebuni alcoolici sau drogati, nu au hematoame subdurale sau altceva sa aiba nevoie de neurochirurgie.spitalul obregia se ocupa de bolnavi psihici, e un spital de psihiatrie, pe cand bagdasar-arseni e spiatl de neurologie si neurochirurgie, pe langa alte cateva sectii.obregia e UN FEL DE sanatoriu pentru bolnavi psihici, dependenti de droguri si alcoolici...e mizerie, e urat si e foarte foarte trist... :confuzzled:

Edited by rox, 21 May 2006 - 13:12.


#14
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Lasand dezbaterile si polemicile la o parte...  mama mea e destul de bolnava si am dus-o la spitalul Judetean.
Dupa o saptamana in care nu s-a facut NIMIC, o asistenta a sugerat sa o mutam in alt spital.  E vorba de spitalul JUDETEAN Vaslui... nu stiu in ce spital ar trebui sa o mut ca sa-i rezolv problema.
Ma gandeam la Bucuresti...    Femeia are (dupa analizele de 2 lei de la spitalul ala judetean) hepatita C si pietre la bila...   mai e si cardiaca.   Nu stiu cat mai are de trait dar cred ca daca s-ar rezolva cu pietrele alea de la bila, ar fi mult mai bine.
WELL?  Daca dati sfaturi, ganditi-va si la posibilitatea transportului - tinand cont ca e cardiaca.
TAHNKS!

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca are probleme cardiace mari, s-ar putea sa fie contraindicata interventia pentru litiaza.

#16
anatolia

anatolia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2007

View Postrox, on May 21 2006, 13:07, said:

obregia e....dupa parerea mea, varza. neuro nu stiu de ce ar fi trebuit sa aiba super modern, fiindca aia de acolo sunt nebuni alcoolici sau drogati, nu au hematoame subdurale sau altceva sa aiba nevoie de neurochirurgie.spitalul obregia se ocupa de bolnavi psihici, e un spital de psihiatrie, pe cand bagdasar-arseni e spiatl de neurologie si neurochirurgie, pe langa alte cateva sectii.obregia e UN FEL DE sanatoriu pentru bolnavi psihici, dependenti de droguri si alcoolici...e mizerie, e urat si e foarte foarte trist... (IMG:style_emoticons/default/confusedsmiley.png)

Esti sigura ca persoana dinainte nu se refera la IBCV "Vlad Voiculescu", care e in aceeasi curte cu Obregia, langa Bagdasar? IBCV - Institutul de boli cerebro-vasculare - e varza intr-adevar, desi dupa domeniul de activitate ar trebui sa fie supermodern si ultra dotat...

#17
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Cerebro-vascularul nu e chiar varza, sunt oameni foarte dedicati acolo. Mai degraba sectia de neurologie de langa (parca dr popa ii spune...cea cu felinar rosu la intrare ) e lagar de concentrare, multi de acolo cred ca ar trebui judecati si bagati in puscarie .
Cel putin eu am avut cateva experiente pe acolo si nu vreau sa aud de ei. Spagari, nesimtiti si prosti .

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De stat sau privata , asitenta medicala de urgenta va fi la fel . Poate va fi mult mai rea cea privata . Din punct de vedere financiar e mai bine sa ai 150 de pacienti pe noapte decat 30 . Daca nu este rentabil financiar nu exista . Asta inseamna ca totdeauna vor fi pacineti multi si ca se va sta la coada . Cu cat va fi coada mai mare cu atat va fi mai bine pentru clinica privata de urgenta .    Cu alte cuvinte cozile vor exista indiferent de sistem .

   De altfel , in Ro , toti pacientii care se considera bolnavi pot fi tratati la urgenta . In tari civilizate cu un sistem de sanatate privat bine pus la punct (Italia, Spania, franta , etc ) , daca nu ajungi cu ambulanta la spital si daca nu esti pe moarte , trebuie sa-ti faci programare cu 3 -90 zile inainte de a vedea un medic .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate