Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

Noul Fiat Albea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
381 răspunsuri în acest subiect

#307
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 05.09.2006
Am reusit in cele din urma sa fac un drum mai lung la mare cu Fiatul Albea cel nou (de 2 luni). Merge destul de bine dar la viteze mai mari datorita faptului ca are garda sus este destul de instabila. Am ajuns maxim la 160km/h.
Consumul combinat pe autostrada si restul drumului pina acolo de 6.8 (cu aer conditionat) dar pe autostrada cu 130 km/h.
La 160 km/h pe autostrada consumul a crescut la 7.4 tot cu aerul conditionat.
Oricum nici eu si nici celalat sofer nu am mai merge cu ea cu viteze mai mari de 120-130 pentru ca e instabila mai ales daca bate vintul.

#308
bogdanalbea

bogdanalbea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 19.04.2006

View Postblu26, on Jul 13 2007, 12:29, said:


Stiu ca pare instabila, si mie mi-a fost frica la inceput. dar acum dak ma grabesc o tin pe autostrada la 170-180 tot drumul si nu am nici o problema, desi este inalta la viteza caroseria e proiectata sa oapese masina pe asfalt.
vreau sa spun ca a fost un moment, tot pe autostrada pe la 100km/h, in mare parte din neatentia mea si din prostia altuia care a schimbat brusc banda fara semnalizeze, am fost nevoit sa fac doua schimbari bruste de directie, mai intai de evitare si apoi de redresare ambele simultan , si vreau sa spun ca masin-a s-a tinut f bine.
Cu alta ocazie am intrat intr-o curba ce parea usoara, pe Tulcea-constanta cu viteza cam mare (150) si iar desi credeam ca macar o sa derapez, masina s-a comportat f bine.
Eu incet incet am capatat incredere in ea.

Editat de MAK, 21 iulie 2007 - 09:41.


#309
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Circuit prin tara 2041 km cu Fiat Albea 1,4 77CP.A mers ireprosabil cu un consum mediu de 5,5 la suta(aratat pe computerul de bord) si 5,61 la suta (calculat de mine).Aerul conditionat a functionat cca 80% din drum, in masina au fost 3 oameni plus portbagajul full si nu am depasit 120 km/h (nici nu aveam unde...).

#310
bogdanalbea

bogdanalbea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 19.04.2006
sal
ce oameni avem in romania..sa va spun ce am patit,.. dupa ce am facut la revizia la 40.000 am constatat ca nu mi-au schimbat bujiile. nici o problema ma gnadesc eu, mai economisesc niste bani si le schimb la revizia urmatoare. Totodata, ma duc la magazin si le cumpar, noi exact aceiasi marca si producator, aduse de la mama lor din japonia. La 50.000ma duc frumos la revizie si ii rog sa mi le schimbe. La care respectivii spun ca nu se poate. cica daka nu folosesc piese de la ei pierd garantia. am incercat eu sa le arat acte de achizitie, sa le demonstrez ca sunt nou noute, dar nimic.
Au incercat ei sa imi spuna ca au trecut doi ani si tre sa schimb distributia, dar eu le-am spus ca pana la 60.000 nu o schimb. sa vedem ce o sa faca...probabil la ritmul in care merg eu cu masina, o sa depasesc cu vro 2 luni termenul de 2 ani (ea e luata prin august iar eu o sa ma duc la revizia de 60.000 pe la sfarsitul lui septembrie. sa vezi ce ma cert cu ei dak nu imi mai acorda garantie.. Nush de ce am senzatia dar tre sa verific mai bine, ca in carnetul de garantie nu scrie nimik de schimb la doi ani, doar la 60.000.
bafta tuturor
PS masina merge super bine

#311
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.673
  • Înscris: 22.03.2007
La mine scrie!

#312
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Eu am facut abia 7500 Km cu masina si tare mi-e frica de service. Pentru ca si aici in Constanta, si prin majoritatea locurilor este naspa service-ul, si scump. Nu cred ca voi apuca sa fac in 3 ani de garantie cat am, mai mult de 30000 Km. Si daca vor sa-mi schimb la 2 ani distributia o sa-i injur si ma fac pe garantia lor de inca un an.

#313
CBO73

CBO73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 31.07.2007
Voi va plangeti de probleme? Si eu am facut revizia de 40000km si in afara de ulei si filtre nu au schimbat nimic.Problema e ca i-am prins incercand sa puna ulei la butoi cu o culoare ciudata ,fara marca. Si cred ca mi-au mai pus si au bulit motorul deoarece masina sta de o saptamana in service la Iasi cu motorul desfacut. Problema , batea ca naiba si cand am intrebat la Bucuresti (ca aici se faceau ca ploua) mi-au spus ca am folosit ulei necorespunzator. Problema e ca uleiul a fost pus de service ,nu de mine. Au incercat sa schimbe un senzor la ulei da tot bate . Acum s-au hotarat sa schimbe cuzinetii ,dar mi-au spus ca nu garanteaza si daca mai bate vor incerca sa mai schimbe cate ceva. Astia experimenteaza pe motorul meu,pe rabdarea mea, pe timpul meu.
Altceva am mai schimbat pe la 27000km clapeta de acceleratie cu tot cu motoras.

#314
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Brrrr....vinde-o, neica!

#315
panterra_2

panterra_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 23.08.2004
[Salut! Am un Fiat albea din iunie 2005 si pana acum am facut 22000 km.
Masina > bordul ok, materialele sunt mai de calitate ca loganul, oricum daca vrei piele si mahon iti iei alt tip de masina, nu?
Motorul e de aproape 1,3, pe talon scrie 1259 si 80 cp. E putin cam puturoasa la demaraj, dar in linii mari e buna.
Daca vrei putere, tre' sa te orientezi la alte marci.
Despre service> prima revizie, schimb ulei lei 2 mil. 750 mii lei
a doua revizie la 20000 km, schimb ulei si inlocuire filtre 6 mil. 700 mii lei.
preturile sunt comparative cu service/ul de la Logan, chiar poate un pic mai ieftin.
Probleme n/am avut la ea!

#316
Sorrrin

Sorrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Ieri am fost la revizia de 10 000 km , au schimbat ulei filtru , uleiul a fost Selenia Gold 10W-40 , 3l + o ora de service , pretul a fost 178 lei ..mi s-a parut ok

#317
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 05.09.2006
Din nefericire am avut primul accident cu Fiatul. Il voi repara pe RCA aluia care m-a lovit dar problema de abia acum incepe. Autoperugia mi-a zis ca dureaza 3 saptamini sa vina piesele pe care probabil le vor comanda azi. Cum as putea sa o repar mai repede? Pe voi la fel v-a pus sa asteptati?

#318
bogdanalbea

bogdanalbea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 19.04.2006

View Postlaufer, on Aug 31 2007, 10:16, said:

Eu am facut abia 7500 Km cu masina si tare mi-e frica de service. Pentru ca si aici in Constanta, si prin majoritatea locurilor este naspa service-ul, si scump. Nu cred ca voi apuca sa fac in 3 ani de garantie cat am, mai mult de 30000 Km. Si daca vor sa-mi schimb la 2 ani distributia o sa-i injur si ma fac pe garantia lor de inca un an.
Eu m-am gandit , si pana la urma am schimbat distributia. Au fost pana in 700lei(parca 630), manopera si piesele. Trebuie mentionat ca am facut asta separat fata de revizie. Deci pana la urma nu e asa scum cum spuneau unii. De fapt este scump pt a nu schimba decat o curea și o rola *380 cele 2 piese si restul manopera*.
Una peste alta nu imi pare rau..uite acu o am in service pt probleme la demaror. dak nu schimbam distribuția acu ma taxau :), asa mil schimba pe gratis.

#319
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Eu am deja 9600 Km cu ea si cred ca prin noiembrie-decembrie trebuie sa fac deja revizia de 10000 Km. O chestie ciudata si vreau sa-mi zici si la tine daca este la fel (bogdanalbea): pe computerul de bord service-ul este setat la 20000 Km, insa cei de la service mi-au zis sa ma duc la 10000 Km, deci la cat sa ma duc?

#320
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.673
  • Înscris: 22.03.2007
La 10.000 se schimba uleiul si filtrul de ulei, la 20.000 se face revizia. Te duci la 10.000 prima data :D

#321
bogdanalbea

bogdanalbea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 19.04.2006

View Postlaufer, on Oct 10 2007, 14:30, said:

Eu am deja 9600 Km cu ea si cred ca prin noiembrie-decembrie trebuie sa fac deja revizia de 10000 Km. O chestie ciudata si vreau sa-mi zici si la tine daca este la fel (bogdanalbea): pe computerul de bord service-ul este setat la 20000 Km, insa cei de la service mi-au zis sa ma duc la 10000 Km, deci la cat sa ma duc?
Eu nu am computer, pt ca am albea star. Il legatura cu ce intrebi tu, am discutat cu cei din service. u am pus problema ca pe uleiul selenia care costa o gramada de bani scrie ca se poate folosi 20.000km.
Cei de la service mi-au raspuns ca programul de revizii se face conform particularitatilor din fiecare tara. La noi cica e mai mult praf, sunt drumuri mai proaste, si ca urmare Fiat a decis sa se faca revizii la fiecare 10.000km.
Teoretic revizia preopriuzisa este la 20.000, dar la 10.000se schmba filtrul de ulei si uleiul. Mie de obicei mai imi baga vro 50RON in plus manopera pe diverse verificari, care nu trebe obligatoriu facute, da nu imi pare rau.
Pe scurt reviziile se fac la 20.000, dar in Romania la fiecare 10.000 trebe schimbat uleiul si filtrul. De aceea tie nu iti arata pe computer ca ar trebui sa faci ceva la 10.000.

#322
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Multumesc mult pentru raspuns amandurora. Stima!

#323
AURASSH

AURASSH

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 22.06.2007
Hello din nou...
La revizie la 10.000 Km mi-au zis sa ma duc !

Yo am facut un pic peste 7500 Km din mai-iunie de cand o am, asta pentru ca m-am deplasat mult cu masini de la firma.
Cu Fiatul (Albea Dynamic - motor 1.4 fire) m-am plimbat prin tzara Bucuresti-Costinesti-Braila-Ploiesti-Brasov...-Cheile Bicazului-Durau - retur (si asta de vreo 2 ori :rolleyes: ) si sunt in general  multumit, dar consumul a crescut in ultima vreme cand am inceput sa ma dau la ea. Consumul mediu a crescut la 7,9 l/100km. Am atins 190Km/h cu ea (cel putzin atat arata acul) fara GPS nu jtiu exact cat am aveam probabil in jur de 170-175 reali. In fine, motorul trage bine la turatii mari, iar pe la 6500 de rotatzii computerul taie injectia...deci cu treapta a 2-a atinge cam 90 Km/h  :thumbup:
Pe la 170 km/h (mers constant) consumul e de 13,5 l/100km.
Ceva mai putin interesant e ca rupe aderenta prea usor in curbe cand carosabilul e ud sau mai rau...chiciura, inghetz etc... multe masini "danseaza" dar albea parca prea fuge de fund imediat.
In rest ma bucur de ea...e o masina buna pentru romani...incapatoare, consum nu foarte mic dar nici prea mare.
Daca e sa ma intrebatzi pe mine nu sunt un fan Fiat caci in afara de fiat bravo nu prea`mi plac fiat`urile...dar daca n-am avut mai multi bani...albea a fost alegerea !

Toate cele bune posesorilor si simpatizantzilor !

#324
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAURASSH, on Jan 10 2008, 14:57, said:

Ceva mai putin interesant e ca rupe aderenta prea usor in curbe cand carosabilul e ud sau mai rau...chiciura, inghetz etc... multe masini "danseaza" dar albea parca prea fuge de fund imediat.

Pai la ce fund are...cred si eu.

Editat de closchkutza, 10 ianuarie 2008 - 15:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate