Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

Accident mortal in Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
mirage

mirage

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.05.2006

 romaximusro, on May 17 2006, 13:14, said:

poza e facuta chiar dupa spalatoria aia ,bluewash nu?
nu. e facuta chiar de langa terenurile de tenis de pe pacurari.

#56
mirage

mirage

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.05.2006
in zona aia stau foarte multi pensionari si sa stiti ca nu e primul batran care moare in zona aia doar pentru faptul a trecut pe unde nu trebuie. le-am zis de foarte multe ori sa traverseze pe la trecerile de pietoni.

la 30 de metri in spate este o trecere de pietoni. e normal sa mergi cu 100 pe acolo? deloc.

#57
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Chestia ca pensionarul nu s-a asigurat e ca si cu soferii care nu acorda prioritate motociclistilor care merg cu 200km/h...
Loc nelegal? Am vazut sute de pietoni care stau cu ochii in semafor, cind se face verde se arunca in drum, nu le pasa ca poate vine o masina...
Cum :drac: sa vada un pensionar o masina care vine cu 100km/h? Cum sa o auda cind el nu aude nici pe andrea marin la tv?

O sa scape cu pedeapsa cu suspendare... ca in 90% din cazuri. O sa aduca martori ca pensionarul nu avea bani de medicamente, ca era deprimat si ca probabil s-a sinucis...

Pe asa o strada, soferului unei masinini care circula cu viteza legala, trebuia sa poata vedea pietonii (care se pregatesc sa traverseze)...

Edited by H725, 17 May 2006 - 13:30.


#58
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Ce e urma aia de creta? acolo a inceput franarea? si de ce e asa de scurta? ca omul e foarte departe

#59
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 H725, on May 17 2006, 14:29, said:

Chestia ca pensionarul nu s-a asigurat e ca si cu soferii care nu acorda prioritate motociclistilor care merg cu 200km/h...
Loc nelegal? Am vazut sute de pietoni care stau cu ochii in semafor, cind se face verde se arunca in drum, nu le pasa ca poate vine o masina...Cum :drac: sa vada un pensionar o masina care vine cu 100km/h? Cum sa o auda cind el nu aude nici pe andrea marin la tv?

O sa scape cu pedeapsa cu suspendare... ca in 90% din cazuri. O sa aduca martori ca pensionarul nu avea bani de medicamente, ca era deprimat si ca probabil s-a sinucis...

Pe asa o strada, soferului unei masinini care circula cu viteza legala, trebuia sa poata vedea pietonii (care se pregatesc sa traverseze)...
Care e problema cu pietonii care traverseaza cand se face verde?  :huh:

Din accidentul asta trebuie sa invete:

1. 'Asii volanului' ca pot omori foarte usor pe cineva

2. Toti imbecilii care traverseaza aiurea in tramvai ca pot fi calcati foarte usor (nu neaparat de masini care depasesc limita de viteza).

#60
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005

 crz, on May 17 2006, 16:39, said:

Care e problema cu pietonii care traverseaza cand se face verde?  :huh:

se intampla ca vine unu mai tare si nu reuseste sa opreasca. se poate ca semaforul sa fie mascat de alta masina, de un pom , de un semn de circulatie.

Numai cand ma gandesc de cate ori am vazut pietoni care trec fara macar sa se uite daca pot opri. daca se intampla sa raman fara frane? sau mi se face rau la volan?
Si doar daca au verde nu inseamna ca sunt nemuritori. Trebuie sa iti pazesti singur pielea.

#61
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 mst, on May 17 2006, 16:49, said:

se intampla ca vine unu mai tare si nu reuseste sa opreasca. se poate ca semaforul sa fie mascat de alta masina, de un pom , de un semn de circulatie.

Numai cand ma gandesc de cate ori am vazut pietoni care trec fara macar sa se uite daca pot opri. daca se intampla sa raman fara frane? sau mi se face rau la volan?
Si doar daca au verde nu inseamna ca sunt nemuritori. Trebuie sa iti pazesti singur pielea.
Ok, de acord. Astia care nu se uita sunt enervanti.

Dar pe mine ma enerveaza de 1000 de ori mai tare soferii care cred ca sunt zmei si trec pe rosu fara nici o jena. Dupa care, evident, te injura ca ti-ai permis sa treci pe verde.

Nu o data era sa ma loveasca rau diversi imbecili care fie depaseau coloana pe sina de tramvai (si evident ca nu ne-au vazut) fie se faceau ca nu vad lumea asteptand la trecere sa traverseze...


sorry de offtopic.

#62
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
Dumnezeule mare... azi nu mai mananc. :|

OMFG :w00t:

#63
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 crz, on May 17 2006, 16:39, said:

2. Toti imbecilii care traverseaza aiurea in tramvai ca pot fi calcati foarte usor (nu neaparat de masini care depasesc limita de viteza).

Sa nu imi spui ca atunci cind esti pieton, traversezi strada doar pe zebra, sau daca nu e, doar pe la coltul strazii...

Nu discutam de cazul bulevardelor circulate... de strazi obisnuite, cum era si cazul de mai sus...

Cind am intilnit pietoni care trec aiurea, de multe ori am oprit sa treaca... sa nu ii calce altii (mai putini atenti)...

Edited by H725, 17 May 2006 - 21:27.


#64
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Si unde sunt pozele promise in titlul topicului !?!?!


Lasati sa se vada efectele vitezei... (si totodata ale traversarilor prin loc nepermis)   In strainatate  se platesc bani grei pt campanii cu astfel de poze prin care se doreste sensibiliarea participantilor la trafic si ale pietonilor.

Si ce daca sunt dure pozele ?  Le privesti, te cutremuri si data viitoare cand vrei sa mai traversezi prin loc nepermis sau sa ii dai blana masinii, primul lucru ce iti va veni in minte vor fi tocmai pozele cu pricina, garantat.


Cine nu poate privi astfel de poze  si cere inlaturarea lor nu are decat sa nu priveasca.Simple as that.
Nerespectarea unor reguli de circulatie poate atrage consecinte extrem de grave... De ce aceste efecte sunt practic cenzurate doar pentru ca sunt prea dure ?

A nu se intelege ca sunt un sadic dornic de vizionarea unor imagini socante, dar mai bine le vezi si pe viitor eviti sa provoci si tu la randul tau asa ceva...

#65
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005

 Furia-Rosie-Turbo, on May 12 2006, 17:18, said:

Pentru fanii de astfel de foto watch www.ogrish.com   :deadtongue:

sau rotten.com


R.I.P.

vrzi ca pozele sunt atasate intr-o arhiva pe prima pagina

Edited by alin179, 20 August 2006 - 04:59.


#66
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 22.08.2006
Langa Iasi (Valea Lupului), aseara in jurul orei 19, era intins un om pe mijlocul soselei, probabil mort. Am trecut la doar 2 m de el  :(   Ambulanta era sosita. Stie cineva ce s-a intamplat?

#67
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 M@nuel, on Nov 26 2006, 11:20, said:

Langa Iasi (Valea Lupului), aseara in jurul orei 19, era intins un om pe mijlocul soselei, probabil mort. Am trecut la doar 2 m de el  :(   Ambulanta era sosita. Stie cineva ce s-a intamplat?

Topicul (general), cu accidente, este AICI.

Daca postezi acolo ai sanse (mult) mai mari sa primesti raspuns...

:peacefingers:

#68
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
RIP

Foarte urat accident. Dar pensionarii astia nu sunt ei chiar ingeri, de fapt sunt oameni buni multi dintre ei, dar au reflexele foarte proaste. O data am vazut o baba care cred ca adormise pe trotoar, m-am uitat la ea mult timp, nu venea nici o masina, si ea totusi nu trecea, si cand probabil s-a trezit, din cauza masinilor care se apropiau, a sarit pe drum in fata unuia cu o dacie, omul a ocolito la limita cu scrasnete de cauciucuri, baba i-a sarit in fata la ~10m. Daca o omora ce facea ala cu Dacia saracu? o imprastia ca pe ala din poze cred.

Si despre creiere imprastate. Se poate si la viteze muult mai mici. Bunica-miu povestea o data, ca in fata lui, un coleg de munca a vrut sa treaca strada, si o masina la lovit foarte incet, la dezechilibrat si a cazut cu capul de asfalt, era o sosea in panta, craniul i s-a desfacut, si creierul i-a luato la vale. brrrr. Un om care era in zona si a vazut faza cica a ajuns la spitalul de nebuni. Faza s-a intamplat cu foarte multi ani in urma, si nu stiu cat de adevarata e, dar nu cred ca are rost sa minta.

#69
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 23.08.2005
pana acum am ignorat topicul asta (nu ca pe celelalte din categoria "Accidente" mi-ar face placere sa ma uit prea des)...

La cum arata strada, mi se pare imposibil ca orice pieton sa nu vada masina care se apropie (chiar si cu 100 km/h). Nu vreau sa acuz mortul, Dumnezeu sa-l odihneasca, dar e clar ca era genul de persoana care nu prea se uita pe unde traverseaza => cu un minim de atentie putea sa evite accidentul.

de cealalta parte, soferul tembel care mergea cu 100 km/h pe acolo ar trebui pedepsit zdravan, fiindca a dat dovada de lipsa de responsabilitate si nu ducem lipsa de cocalari-zmei la volan, si care pun in pericol atat pietonii cat si pe ceilalti soferi.


daca macar unul dintre cei doi (sofer si pietonul decedat) ar fi fost CAT DE CAT prevazator, sunt sigur ca accidentul putea fi evitat.  eu sunt de parere ca vina este comuna.

#70
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
Off topic:

 M@nuel, on Nov 26 2006, 11:20, said:

Langa Iasi (Valea Lupului), aseara in jurul orei 19, era intins un om pe mijlocul soselei, probabil mort. Am trecut la doar 2 m de el  :(   Ambulanta era sosita. Stie cineva ce s-a intamplat?

Si eu am fost pe acolo dar nu venise salvarea inca. Era politia si facea masuratori. Omul era inca jos... :(

On-topic:

Zona e destul de aglomerata in orele de virf. Probabil ca totul s-a petrecut intre. Cit despre viteza... ma cam amuza cei care spun : domle avea peste 100km/h. Ca sa vezi ce simt al vitezei dezvoltat! Cei mai multi nu au traba cu aprecierea vitezei. Mai ales pietonii care dau interviuri pe la televiziuni pe marginea accidentelor. Subscriu la chestiunea cu 40 km/h accident serios pentru pieton. Am asistat si eu la unul ... linga mine, chiar pe o trecere de pietoni. Pentru cine stie zona...Barul Indiana la semafor. A cam zburat tipa.

Maxim 60km/h in oras. Nu imi plac cei care "au masini". Am si eu. Am si E240 si X5 ambele cu 180CP. Recunosc ca am avut accese de calcat acceleratia o data sau de doua ori prin Iasi. Nu insa pe strazi cu 2 benzi... doar pe cele cu 4. Nu e o scuza insa. In rest ... nu imi permit sa imi petrec ani buni din viata intr-un mediu racoros pentru ca am condus ca un dement. Nu mai vorbim de victima... si de ideea ca tu ai lasat un OM fara VIATA...

Drive safe!

Edited by Addnann, 18 December 2006 - 00:16.


#71
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
hehe, apropo de ce spui...

in noaptea de sambata spre duminica, am trecut pe langa un accident "proaspat", pe Independentei, in dreptul iesirii dinspre spitalul Sf. Spiridon. Un Logan taxi, a iesit dinspre spital, si nu a dat prioritate unui BMW care (spun martorii si se pare ca politia confirma) mergea cu peste 100 (radiosantzul local da versiuni intre 100 si 150, fiind se pare la o "liniutza" mica). BMW-ul a lovit in plin Loganul, a ricosat intr-un Volvo care venea pe contrasens, si inspre un chiosc aflat pe trotuar.

Soferul loganului a zburat prin portiera deschisa la impact (ha? centura? ce-i aia? mie nu-mi trebe, eu is taxist...) si cica a suferit leziuni la coloana, printre altele. De asemeni, unul din pasagerii BMW-ului s-a lovit rau (rana la cap, din cate am inteles), la fel, neavand centura. Se pare ca soferul BMW-ului avea alcoolemie 0.22 in aerul expirat.

O poza luata de pe un forum auto local:
[ http://img442.imageshack.us/img442/2671/bmwdw6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa noaptea aia, am avut o discutie destul de "aprinsa" cu perechea, care refuza sistematic sa poarte centura. Am castigat.

Edited by cryo, 18 December 2006 - 12:39.


#72
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si bine ai facut. Chiar sunt curios de ce nu ar purta unii centura..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate