Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Muncim, invatam

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postandragony, on May 4 2006, 16:24, said:

Chiar as-noapte
Nu vreau sa te critic prea tare, pentru ca esti clar mult peste nivelul ortografic al colegilor de generatie... dar, folosind aceasta sintagma care, practic, inseamna "in noaptea imediat precedenta", te-ai gandit vreo clipa ce inseamna "as" si ce legatura ar putea avea un as cu noaptea de dinainte? Si daca nu are nici una, ce e cu el? Poate nu e tocmai "as"... poate e altceva?

#20
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View PostEpurica, on May 4 2006, 18:01, said:

Mie imi da o stare de contemplatie si de introspectie, si dupa asta numai de invatat nu am chef!
In locul relaxarii "pasive" prefer una dinamica.
Pe mine mă calmează și mă scapă de stres un duș, o baie, niște apă caldă peste mâini... :)

#21
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

View PostEpurica, on May 4 2006, 17:53, said:

Nu era vorba de superioritate, era un fel de incurajare militareasca de genul "indura ca oricum se poate si mai rau!"

Si ca o ciudatenie a mea, dar ramane intre noi doua  ^_^ , cand obosesc de la citit, invatat, etc., dau cu parfum prin camera si ma parfumez si eu, unul fresh, cool water de la davidoff, si imediat imi revin.  :rolleyes:
Cu timpul mi-am dezvoltat multe tehnici de facut fata la stresul examenelor.. unele dintre cele mai ciudate. :bigwhitegrin:

No, sper ca te-am ajutat in vreun fel.
Vrei sa inveti acum? Intreaba-ma cum!  :w00t:
girl, stiam ca nu degeaba imi esti simpatica! si.. ador parfumul ala!!!!  :w00t:
multumesc mult pt sfaturi. now,.... back to work...  :lol:

#22
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postmaxy, on May 4 2006, 18:03, said:

Nu mă refer la facultăți particulare. -_- Totuși, depinde și unde vrei să ajungi și ce trebuie să faci pentru a ajunge acolo. La o facultate e concurență mare, la alta e examen greu, la unele se intră ușor. De gustibus...

Felicitări că ai ajuns acolo!
Cine a zis ceva de facultati particulare? Am ajuns la stat, fara plata ;) :P
Multumesc pentru felicitari.

#23
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View Postrashid, on May 4 2006, 18:06, said:

Cine a zis ceva de facultati particulare? Am ajuns la stat, fara plata ;)  :P
Multumesc pentru felicitari.
În orașe mari, bătaie mai mare pe locuri... :confuzzled:

#24
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postmaxy, on May 4 2006, 18:07, said:

În oraşe mari, bătaie mai mare pe locuri... :confuzzled:
Brasovul nu e destul de mare? :huh: Da, nu este centru universitar asa important ca Iasi-ul sau Cluj-ul, dar oricum e printre orasele "mari" ;)



P.S.: Inca ceva, am dat si admitere, nu am intrat pe baza de dosar :P

Edited by rashid, 04 May 2006 - 17:10.


#25
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postandragony, on May 4 2006, 18:05, said:

girl, stiam ca nu degeaba imi esti simpatica! si.. ador parfumul ala!!!!  :w00t:
multumesc mult pt sfaturi. now,.... back to work...  :lol:

Girl, i like you too.
Rauss la invatat!  :P

#26
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu treaba cu stresul n-o inteleg. De vreme ce inveti, pentru ce sa fii stresata? Intelegeam sa fii stresata cand te prezinti la un examen pregatit pentru a copia dar nu esti sigura daca se poate. Eu niciodata nu m-am stresat pentru examenele la care am invatat. De atata stres, cu o noapte inainte de examene, jucam table pana la 7 dimineata!

Edit: pt relaxare iti recomand sportul. Niciodata nu vei dormi mai bine ca dupa cateva zeci de minute de alergat!

Edited by Bebeluska, 04 May 2006 - 17:45.


#27
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ideea e sa faci si altceva in afara de invatat, dormit si mancat. Hlizeala cat mai multa :), iesiri scurte cu prietenii B), sport aerobic :peacefingers:, sex cu moderatie :P, baute decente :w00t:. Oricum trebuie sa te inveti cu asta, caci la fuckultate va trebui sa aplici aceeasi tactica, in fiecare sesiune.

#28
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBebeluska, on May 4 2006, 18:42, said:

Eu treaba cu stresul n-o inteleg. De vreme ce inveti, pentru ce sa fii stresata? Intelegeam sa fii stresata cand te prezinti la un examen pregatit pentru a copia dar nu esti sigura daca se poate. Eu niciodata nu m-am stresat pentru examenele la care am invatat. De atata stres, cu o noapte inainte de examene, jucam table pana la 7 dimineata!

Edit: pt relaxare iti recomand sportul. Niciodata nu vei dormi mai bine ca dupa cateva zeci de minute de alergat!

Cand e vorba de examene importante, oricat de bine pregatit ai fi, tot stresat esti. Mie mi-au disparut complet emotiile cand am ajuns efectiv inaintea examenului, dar pana atunci dadeam din colt in colt- am mai uitat ceva, daca imi pica din ceva ce NU imi place, daca imi da din ceva ce nu prea stiu...
Nu discutam despre examenele de la facultate... unde deja ai ceva experienta dupa prima sesiune data.

#29
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Post2xg, on May 4 2006, 20:13, said:

Ideea e sa faci si altceva in afara de invatat, dormit si mancat. Hlizeala cat mai multa :), iesiri scurte cu prietenii B), sport aerobic :peacefingers:, sex cu moderatie :P, baute decente :w00t:. Oricum trebuie sa te inveti cu asta, caci la fuckultate va trebui sa aplici aceeasi tactica, in fiecare sesiune.

O sa aplice ea multe, ca de exemplu cum sa invete in 2 zile ce nu a invatat in 3 luni, cum sa abereze tematic pe cuprinsul unei carti, si-apoi sa spere la o nota mare (asta e deja nivel superior, pentru maestrii...  :rolleyes: )

#30
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostEpurica, on May 4 2006, 17:58, said:

Apa unde? Pe fata, in cada, in acvariu?


apa in plamani...te relaxeaza definitiv  :P

inca un sfat : incearca sa inveti la o singura materie intr-o zi. nu le amesteca.

#31
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

View Postandragony, on May 4 2006, 16:24, said:

anul asta am bacul + admiterea, si bineinteles ca ce mi s-a parut mie mai greu de retinut(la romana, mate), am lasat pe ultima suta de metri al carei timp a venit. problema nu este insa aceasta, intrucat sunt obisnuita sa invat destul de mult, zic eu (intr-o zi). insa in ultima vreme am inceput sa am insomnii, si culmea- aparent din cauza faptului ca invat prea mult. nu pot adormi deoarece imi vin in minte tot felul de fraze invatate peste zi, reactii chimice, formule, s.a.m.d. daca reusesc sa adorm, am cosmaruri bineinteles - aceeasi "tematica". ma trezesc in 20de minute transpirata si cu o durere de cap infernala din cauza careia nu mai pot adormi, si din nou, involuntar, incep sa repet in gand teoria invatata in cursul zilei. Chiar as-noapte stateam si ma intrebam ce e de facut, si de ce se intampla asta, sa fie oare din cauza faptului ca nu ma odihnesc/relaxez suficient(sau cum ar trebui) in pauzele de invatat, sau ca nu sunt obisnuita? din pacate singurul lucru la care ma pot gandi atunci cand ma opresc/fac pauza este sa mananc, de preferabil ceva dulce. da, stiu ca nu e prea sanatos, (silueta mea  nu a avut niciodata de suferit din cauza acestui lucru), dar invatatul ma epuizeaza psihic si fizic, si simt ca acesta e singurul mod de a-mi "reincarca bateriile". plimbarile in parc mi se par, sincer, o oarecare pierdere de timp, am senzatia ca in timpul pierdut as fi putut sa mai invat un capitol-doua. muzica deja nu mai are nici un efect, intrucat ascult muzica in timp ce invat.(astfel, de fiecare data cand ascult muzica si nu am ocupatie, am senzatia ca trebuie sa invat, sa repet ceva).
pe zi ce trece sunt tot mai obosita pentru ca nu pot dormi noaptea=> nu mai pot invata ziua, nu am "resurse suficiente". ma gandeam sa iau seara somnifere, dar stiu ce efect au pastilele asupra organismului. am incercat cu ceai fiebinte seara, dar degeaba!
1. a mai trecut cineva prin asta? daca da, please help!  :confuzzled:
2. voi cum anume va relaxati in sesiune/perioadele in care invatati f mult?


si io am bacu' anul asta & admitere & shit..  pe mine ma relaxeaza sportul. 2 ore de alergat pe insula, sau un basket fac minuni la eu  :proud:

Edited by katsuchyo, 05 May 2006 - 12:34.


#32
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbarbosa, on May 5 2006, 07:55, said:

apa in plamani...te relaxeaza definitiv  :P

inca un sfat : incearca sa inveti la o singura materie intr-o zi. nu le amesteca.

Eu ma plictisesc si ma anervez daca invat la o singura materie. Le combinam mereu. Eventual matematica cu ceva mai usor si mai placut.. filosofie sau psihologie. Asa, aveam senzatia ca ma relaxez invatand la psihologie dupa matematica, si imi pacaleam singura creierul.  :lol:

#33
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

View PostEpurica, on May 5 2006, 13:38, said:

Eu ma plictisesc si ma anervez daca invat la o singura materie. Le combinam mereu. Eventual matematica cu ceva mai usor si mai placut.. filosofie sau psihologie. Asa, aveam senzatia ca ma relaxez invatand la psihologie dupa matematica, si imi pacaleam singura creierul.  :lol:
Sigur ca da, invatatul la deruta are randament mare. Si la mine.

#34
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Pe mine nu m-a relaxat niciodata invatatul, poate doar cand mai citeam cate o carte pentru Limba Romana :)





Hmmmm, de fapt stai, nu am de unde sa stiu daca ma relaxa sau nu, eu n-am invatat niciodata :lol:

#35
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Eu m-am stresat cand am invatat pentru BAC doar pentru ca stiam ca daca o sa ajung la facultate o sa uit tot ce am invatat (ma rog aproape tot) pentru a trece examenele astea lesinate. Te pun sa inveti ceva pentru niste examene amarate pentru ca tot ei sa aiba grija sa te faca sa uiti ce ai invatat.

#36
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
:) eu credeam anul trecut exact pe vremea asta ca sunt singura nebuna care se aseaza in pat , incide ochii si incepe sa rememoreze biologie...si cel mai amuzant era cand ajungeam la ceva ce nu mai stiam sigur, imi storceam creierii, dupa care saream din asternut, aprindeam becul si deschideam cartea fix la ce ma interesa, si era ceva de genul" AHAAAAA!" dupa care iar stins becul, iar aceeasi poveste...proful de anato mi-a zis " roxana, eu zic sa dormi cu cartea in pat, nu de alta, da' s anu mai faci atatea drumuri".. ^_^ cum au trecut..nu stiu...la un moment dat probabil au disparut...de la sine. chestia e ca eu nu obisnuiesc sa dorm dupa-amiaza, niciodata n-am avut obiceiul asta...ei bine, intr-a 12, veneam de la scoala si ziceam "maaama, sunt rupta de somn, ia sa trag eu un nani miic, de 1 ora, doar sa-mi odihnesc ochii"..si cand ma trezeam era vreo 5...daca n-ai probleme cu greutatea, baga mare cu ciocolata, contine si ceva lecitina( putina, adevarat, dar contine), si aduce fericirea-se secreta catecolamine, si te face sa te simti mai bine...in rest, multe fructe, si cand te simti obosita, ia o pazua scurta de 2 minute, in care te uiti intr-un punct indepartat...ceva de genul blocul din fata, in zare, orice...zica-se ca ajuta la odihnirea ochilor. o alta strategie ar fi sa-ti acoperi ochii cu palmele vreo 2 minute..tot asa, se zice ca relaxeaza vederea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate