Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#6211
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,191
  • Înscris: 16.02.2008
Mda...am incercat sa le dau un mail, dar ambele adrese de office sau contact, sunt nevalide !
Pagina lor de contact de pe site nu merge...
Cine i-a bagat pe astia in Romania ca sa faca afaceri aici ?
Oare de ce accepta consumatorii romani toate panaramele de firme care dupa ce isi vand produsul, ii doare-n fund de clienti ?

So, nu recomand acest brand la nimeni.

Cat despre senzori, precis are probleme caci in frigider nu reuseste sa mentina temperatura setata. Ba imi face 8-10 grade, ba 0 grade.
Nu se opreste compresorul decat aiurea si nu se poate mentine temperatura in limite decente de 2-6 grade.
In plus rafturile astea de sticla sunt cea mai mare prostie inventata pentru frigidere, caci sus ai 10 grade si jos ingheata alimentele, aerul rece venind din congelator pe un tunel.
Solutia este sa astupati din gaurile de jos, ca sa ajungeti cat de cat la echilibru.

Una peste alta incerc sa fac rost de piese...

#6212
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Da, INdesit/Hotpoint/whirlpool nu mai iau, orice ar fi. Am trecut si eu prin asta si nici cu protectia consumatorului nu am rezolvat nimic. Mie mi-au raspuns odata pe la inceputul incercarilor mele si mi-au zis ca o sa ma sune cineva inapoi. Nu s-a intamplat si nici nu am mai dat de ei dupa aia.

Banuiesc ca iti trebuie o dianoza ca asa sa mergi pe incercate schimbi la piese pana faci alt frigider. Indesitul merge cu Depanero pe partea de service si astia sunt cat de cat ok as zice.

#6213
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,191
  • Înscris: 16.02.2008
Man...port de diagnoza nu am vazut la el, dar poate are...
Nici nu poate fi vorba de dus la service ci de venit ei la mine sa-i faca diagnoza cu mancarea-n el.

Dar inca nu am gasit mesteri asa priceputi la astea jmechere, deci merg pe mana mea si caut sa-l fac singur.
Poate e de vina rezistenta degivrare care sa fie arsa, caci altfel nu avea voie sa ajunga in halul din poza atasata.

Trebuia sa intre in protectie cumva...

Attached Files



#6214
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 16.06.2018
Salut,
Ce parere aveti de sbs samsung din poza? merita avand in vedere ca e cam zgariat pe laterale , dar ofera 2 ani garantie. si are si o crapataura pe interior intr-un colt unde se vede spuma izolanta.

Attached Files


Edited by TheChosen1, 27 June 2018 - 20:42.


#6215
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 12.05.2006
Pt crapatura din interior nu.  Pt zgarieturi pe afara nu i problem.  Dar pe interior o sa iti para rau.  Motive: mediu umed - - > mucegai in spuma. Probleme de izolatie. 8n banii aia siguri gasesti alt  brand dar care macar are produsul complet functional...

#6216
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Stimati colegi, gasesc ceva mai bun pana in 2500 RON decat acest model de frigider de la LG ?

LG GTB574PZHZD, 438 l, Clasa A++, Display LED, No Frost, Compresor Liniar, Smart Diagnosis, Wifi, Racire prin usa, H 178 cm, Argintiu
https://m.emag.ro/fr...d/pd/D1JX30BBM/
Urmatoarea optiune ar fi tot LG si anume o combina frigorifica
https://m.emag.ro/co...s/pd/DGRS87BBM/
Cu discount de 10% ar ajunge undeva la 2600 RON.
Multumesc !

#6217
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Mi se par destul de avantajoase ca si pret ambele modele.
Acum depinde ce anume iti doresti tu, frigider sau combina frigorifica.
Acum un an si jumatate cand am cumparat eu de la eMAG actuala combina frigorifica Whirlpool pe care o am si de care sunt la fel de multumit ca in prima zi, mi-as fi dorit sa pot prinde o combina frigorifica LG la un pret bun.
Insa preturile atunci erau cu mult peste 30 de mil.
Si un al doilea inconvenient al meu era ca nu imi doream un produs cu compresor inverter, ceea ce se pare ca LG sa profilat numai pe asemenea modele de compresoare.
De curand am mai achizitionat o lada frigorifica ZANUSSI 300 litri, cu compresor normal de care sunt la fel de multumit ca si de lada Whirlpool 200 litri pe care o am din 06.2014 si despre care vorbeam ceva mai sus.

#6218
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
@Tony44 multumesc pentru feedback.Va trebui sa merg intr-un altex sa vad ambele modele,imi este indiferent ca e combina frigorifica sau frigider,spatiul nu e o problema,iar ca membri familie suntem doar 3.Sunt setat pe unul din aceste modele de la LG despre care am citit numai de bine + ca au si un consum mic (aici ma refer la combina frigorifica cu un consum anual energie  de doar178 kWh).Daca este vreun posesor prin zona,il rog in a impartasi plusurile si minusurile

#6219
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 19.08.2005
Eu n-as renunta nicidecum la inverter in favoarea compresorului clasic, suntem, totusi, in secolul XXI.

#6220
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Fiecare cu parerile si optiunile lui... ☺️☺️☺️

#6221
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 08.08.2006
Eu nu am verificat niciodata consumul real, dar conform celor mentionate de LG la ei pe site asta e diferenta de consum intre cele 2:  
GTB574PZHZD consuma 286 kwh/an https://www.lg.com/r.../lg-GTB574PZHZD
GBP20PZQFS consuma 178 kwh/an https://www.lg.com/r...e/lg-GBP20PZQFS

Acum insa nah, un frigider il iei dupa mai multe criterii.
Sfatul meu este sa le vezi inainte.
Eu am plecat cu niste modele notate si dupa ce le-am vazut am renuntat la toate de pe lista.

#6222
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Salutari, caut o combina de ceva timp, pana la urma mai tare m-am bulversat in cautarile mele decat sa ma elucidez. Asa ca ma gandesc sa nu mai stau pe ganduri si sa ma arunc la  LG-ul asta. Voi ce parere aveti, gasesc ceva mai bun in suma asta? Doream ceva inox real si cu manere care ajuta la deschidere cu pivot, cred ca stiti la ce ma refer, dar alea incep de la 3000 de lei si deja bugetul e depasit chiar si cu acesta.

P.S.: De Hitachi ce parere aveti? Pare ca ar avea compresor clasic cu inverter si nu liniar.

Edited by weed43, 16 July 2018 - 22:14.


#6223
gdvasile

gdvasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.07.2018
buna dimineata-am un frigider+congelator cu doua compresoare-articKF32A- la data de 27-07-2013 a fost reparat:inlocuit motor s.h. aplicat placa racire noua.inlocuit filtru nou,incarcat cu freon.garantie 6 luni.congelatorul ingheata dar nu ingheata partea de frigider,amandoua compresoare sunt fierbinti,la compresorul pentru frigider nu se aude nici un zgomot.frigiderul are doua butoane pentru reglaj,un buton are doua leduri,ledul verde este aprins,cel rosul este stins.celalalt buton are trei leduri:portocaliu,verde,ros.toate cele trei sunt aprinse dar slab.va rog sa ma ajutati cu,cateva sfaturi.va multumesc!

#6224
mrjay

mrjay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 13.02.2006
salutare,
caut sa cumpar o combina frigorifica full no frost incorporabila. am nevoie de ceva de maxim 180cm.
am gasit pana acum variantele urmatoare:
Whirpool: https://www.emag.ro/...f/pd/DMKJRMBBM/
Samsung: https://www.emag.ro/...f/pd/DN5HVFBBM/
Beko: https://www.emag.ro/...s/pd/D4ZZXFBBM/
ar mai fi variante? Buget undeva la 1600-1800 lei. daca e ceva must have, pot urca la 2000 de lei.

Multumesc

#6225
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cred ca Beko e cel mai ok pt ce doresti. Eu cel putin ma declar foarte multumit. Consum mic, nu face zgomot , si raceste bine. Raport calitate pret cel mai bun. Si are si garantie 5 ani .

#6226
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 13.06.2011
Salutare,

Trebuie sa utilez o bucatarie si am ajuns la capitolul combina frigorifica.

Cerintele sunt urmatoarele:
- buget 2000-2500 lei
- volum total >400 l
- sa fie lata > 60cm, sa aiba rafturile late in interior ca sa poti pune o tava de exemplu
- frigiderul sus si congelatorul jos
- sa nu fie din inox (sau sa nu lase amprente)
- preferabil sa aiba usile reversibile.

Am tot studiat si am ajus la astea doua:
https://www.emag.ro/...s/pd/DV0ZCBBBM/
https://www.emag.ro/...b/pd/D966RJBBM/

Desi nu sunt fixist cu marca bosch, as inclina spre primul model deoarece in banii aia, Boschul are cel mai mare volum, consumul e mic, usi reversibile, are suportul pentru sticle si ma incanta cei 5 ani garantie.
Pe de alta parte, ai mei si-au luat un frigider LG anul trecut si e super ok, iar majosritatea lauda LG-ul la frigidere. In schimb, LG-ul nu are suport pentru sticle si nu are usile reversibile.

Ce parere aveti, ce alte modele recomandati cu specificatii similare?

Merci!

#6227
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Bosch-ul  acela nu e no frost, e low frost deci cel putin congelatorul terbuie dezghetat din cand in cand, ca la frigiderele clasice. Daca vrei no frost de la Bosch pretul sate de 3000 de lei. LG-ul e no frost, dar din cate imi dau seama nu cred ca are invertor liniar ci compresor clasic, chestia e ca nu il gasesc pe situl LG oficial. Cred ca ai observat ca asta cu capacitate mare si o idee mai late sunt si mai adanci, deci vor iesi mai inafara fata de mobilier. Si eu vroiam initial unul mai lat decat inalt, dar nu imi place ca iese mult inafara mobilei asa ca am renuntat la ideea de frigider lat. Inca o chestie, cred ca ai citit review-urile de pe emag, dar LG-urile mai scumpe sunt produse in Polonia cu compresoare proprii din cate am inteles facute in Korea, Bosch-ul parca era in Bulgaria cu compresoare ceva China ...parca.

#6228
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Mergi pe LG(dar nu pe acel model din linkul tau).Daca poti suplimenta bugetul ia LG GBB60SAFFB(A+++) si adauga voucherul extra10electro care il va aduce undeva la 2640 RON parca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate