Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#6175
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din experienta iti spun ca e inutil cu doua compresoare. De 8 ani inca nu a mers nici macar o data unul singur.
Tot timpul ramane o punga de ceva prin congelator.
Daca stai la casa mai ai sanse iarna sa opresti frigiderul ca mai pui oalele cu ciorba prin camara daca e rece.

Edited by PoeOvidiu, 15 March 2018 - 09:57.


#6176
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005
Ala e la 1300 ron.
La 2000 gasesti unul de clasa energetica mai buna.

https://www.emag.ro/...5/pd/DTXRV2BBM/

Cu doua compresoare nu prea se mai fac din cate stiu eu. Da nu are importanta, pe tine te intereseaza consumul.

Edited by gear, 15 March 2018 - 09:58.


#6177
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai sa va spuna un frigotehnist de ce "e mai bun cu doua motoare":

- in loc sa "traga" un motor de toata hardughia, trag doua. uzura impartita mai uniform.
daca freci frigiderul sau congelatorul de le ia dracu', amaratul ala de compresor nu mai
munceste ca tampitu' sa faca frig in doua compartimente. munceste numai cel al carui
compartiment este mai solicitat, problema tratata local si nu overall, simplu si eficient.

- trasee de transport separate. se duce dracu' ala de la frigider? ramai cu congelatorul
macar, n-o belesti de tot. reciproca e si ea valabila. deci, se sparge un traseu, pierde
agentul frigorific, alalalt n-are nici o treaba.

- posibilitate reglaj temperatura pe fiecare compartiment in parte. da, stiu, se poate si la
alea cu un singur compresor. dar, pentru ca electrovalva...ce-ar fi sa nu. las' asa, cum se
zice pe la noi "mai bine cu doua c**ie, decat cu unu' singur".

si ar mai fi cateva, mai putin importante. desigur, sunt si niste dezavantaje, dar sunt atat
de nesemnificative ca nici nu merita a tocesc tastatura.

am doua exemplare d-astea. unul mai vechi, cu oprire a fiecarui compartiment si unul mai
nou, pe care n-am stat prea mult sa-l cercetez pentru ca a fost dus direct la tara, la care
din cae stiu se poate opri doar congelatorul, frigiderul nu (dar se poate rezolva usor...).
merg de rup amandoua. nu mi-au facut paguba-n Kwh, nu se invarte contorul cu tot cu
perete, nu miauna, nu caraie (doar susura, ca asa-i in tenis) si cand e cazul sa "ma dau
la ele", nu refuza. deci da, recomand. plus ca garantia e cel putin generoasa.

Edited by dygey, 15 March 2018 - 10:18.


#6178
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Chiar ma uitasem dupa o combina cu 2 compresoare.
Modelul Arctic, desi e cu doua compresoare, nu pot fi inchise separat.

Manual

E o setare pt congelator, iar pt frigider nu apare nimic in manual. Am o banuiala/speranta ca manualul este f prost facut.

#6179
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Adm, on 15 martie 2018 - 10:54, said:

E o setare pt congelator, iar pt frigider nu apare nimic in manual.
frigiderul are termostatul langa bec, sus. congelatorul il are pe exterior, in partea de sus a usii de la frigider. stiu
sigur sa termostatul de la frigider nu are pozitie de "oprit", dar (din cate imi aduc aminte) cel de la congelator are.

#6180
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu am intalnit inca frigider cu congelator la care sa se opresca partea de congelare. Cle putin cele cu un singur compresor.
Ba multe din cele moderne au modul vacanta - in care se opreste frigiderul si merge in continuare doar congelatorul. Se presupune ca atunci cand pleci in vacanta nu mai lasi nimic in frigider - acolo se pastreaza normal alimente care se folosesc in 2-3 zile. In schimb coneglatorul e folosit ptr a pastra alimente perioade indelungate.

Ca recomandare de marca - Samsung. Preturile sunt doar un pic mai mari decat Arctic sau Beko dar calitativ sunt mai bune.

#6181
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Artic-ul vine cu compresor Secop (dostul Danfoss) , foarte bune dar si daca facem un vs cu Liebherr care este lider mondial in frigidere ...
Conteaza foarte mult si "cutia" , izolatia, garniturile , unde alde Liebherr este peste toti .
Cauta un frigider dupa necesitati , de firma, garantie cat mai mare iar ca si compresoare secop, danfoss, donper, acc, chiar daca are numai unul luand de la aceste firme duce 10 ani fara probleme . Dupa periada de folosire cand se defecteaza e gata, cine le repara da maxim 3 luni garantie, piesele pentru reparatii sunt slabe , termostatele nu potrivesc , un motor e 300 lei plus manopera reancarcare plus deplasare ajungui la 40% din unul nou pentru 3 luni de liniste , gata, economie de consum, dupa 8 ani trebuie sa te gandesti la altul . La firmele mici se duc garniturile de cauciuc si magnetul de ajungi sa stai cu leucoplast la usi .

#6182
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 dygey, on 15 martie 2018 - 10:13, said:

hai sa va spuna un frigotehnist de ce "e mai bun cu doua motoare":

Nu te supara pe mine dar presupun ca esti mai de moda veche, cam ca mecanicii de aro care isi dau cu parerea la toyotele hybride.

Am un artic cu un singur "motor" care merge de vreo 13 ani fara vreo interventie, forjat la greu. Ce sa se mai imparta?
Intrebarea mea este se imparte si zgomotul? Adica alea doua compresoare zornaie cat ala singur sau cum e?

#6183
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
tinerete, nu ma supar. da, sunt mai de moda veche, dar nu chiar intr-atat. insa totusi,
comparatia intre un tractorist si un inginer de la NASA...e cam mult totusi. in fine...

legat de ce spui tu acolo: se numeste simplu, noroc. la fel, tot noroc e si astea cu 2
compresoare. noroc e la orice. de impartit, nu mai imparte, tine numai pentru el, ce
ar putea sa faca...daca asa a fost proiectat. zgomotul, nu e deloc de cele mai multe
ori. compresoarele de congelator sunt in cele mai multe cazuri mai silentioase decat
cele pentru compartimentul refrigerator. astea doua ale mele nu se aud deloc aproape.
daca n-ar fi susurul agentului in instalatie, ar tebui sa stau cu urechea la 20cm de
motor ca sa-l aud.

n-o mai lungesc, ca n-ar mai fi nimic consistent de zis. fiecare isi ia ce vrea si ce isi
permite sau dupa cum il duce capu'. pana la urma e un dulap in care iti tii alimentele,
atat si nimic mai mult. brizbrizuri inutile chiar nu-si au rostul, firmele nu sunt un criteriu
decat cel mult orientativ (la fel cum da cu mucii-n fasole Arctic sau Gorenje, tot asa da
si GE, Samsung (lol), Frigidaire, LG, Hansa, Bosch, etc). ce sa zic, spor la ales si la
umplut cu tot ce-i mai bun.

Edited by dygey, 15 March 2018 - 12:49.


#6184
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Deci există frigider cu 1 compresor si pot sa opresc congelatorul iar frigiderul sa funcționeze?

#6185
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Doar invers.

#6186
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Arctic AK603502-4 se poate opri la alegere frigiderul sau congelatorul. Butonul este mecanic. Cele electronice au control electronic cu touch, probabil nu se opresc de tot , dar se seteaza la o temperatura mai mare.

#6187
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Salut, dupa mai mult de 20 de ani ma vad pus in situatia de a alege o noua combina frigorifica in locul celei pe care o am acum (Gorenje K33/2C cu 2 motoare, 150W si volum interior 206 cu 124litri). Functioneaza ca in prima zi, desi n-a vazut in viata ei service/frigotehnist dar varsta si-a pus amprenta pe plastice, astfel ca zona unde este axul (balama) a cam cedat si pt moment (2-3 luni maxim) solutia a fost sa schimb sensul de deschidere. Ma uit la ce se gaseste acum fix precum curca'n craci. In afara omniprezentei tehnologii NoFrost cu toate derivatele sale si a clasei de consum (A+, ++ etc) nu prea inteleg mare lucru. Ca buget ma gandesc undeva catre 2000 ron si va trebui sa poata fi luat de la un magazin partener BCR (card de credit cu rate), deci emag/evomag/flanco/altex. Bugetul este praf asta pt ca tot in perioada urmatoare va trebui sa iau si un nou TV. Nu am gasit decat un model de Arctic cu 2 motoare (mi-ar placea sa continui traditia) dar nu sunt refractar la nou. Gorenje nu prea am mai vazut (la preturi rezonabile) si nu stiu cum mai au produsele iar la LG/Samsung nu prea simt vreo atractie, am senzatia de mult marketing. Asa ca m-am oprit la cateva modele aproximativ echivalente ca si specificatii dar nu prea stiu catre ce sa merg.
ARCTIC 2 motoare  Arctic AK60355NFEMT+  Beko RCNA400E30ZXP  Beko RCNA400E30ZW   Gorenje NRK6201CW

Ceva experiente personale cu vreunul din ele? Vreo alta recomandare?

#6188
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
marcopolo Eu am comandat beko de la un magazin online. Preturile sunt cu cca 150 mai mici fata de  magazinele precizate de tine. Iti recomand Beko pt ca au 5 ani garantie, si sunt si mai ieftine. Eu am luat beko de 2 luni si e silentios, si economic, iar rafturile se pot aranga dupa preferinta( atentie nu la toate modelele) , spatiul este gandit in general bine.

#6189
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
De Beko cel cu ZXP in coada am povestit in urma cu vreo 2 pagini. Eu l-am cumparat si sunt multumit. Vad ca acum e mai ieftin cu vreo 200 lei decat in urma cu o luna.

#6190
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
Buna tuturor, am o mica problema...
Am cumparat aceasta combina Electrolux ENN2800BOW, este noua.
Cei cu mobila au gaurit din greseala peretele lateral chiar langa usa congelatorului.
Gaura este de marimea unui holsurub.
A iesit ceva aer de acolo, nu cred ca era freon ca nu mirosea.
Nu pare a fi nici o teava pe acolo.
Am astupat gaura cu mastic, nu iese nimic dar nici nu mai raceste delic. Motorul merge,  etc.

Cum functioneaza un astfel de frigider?
Se mai poate repara?

Edited by Hilfiger, 13 April 2018 - 22:53.


#6191
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Cel mai bine le povestești  astora de la service...  Ma gandesc sa nu fi avut un fel de gaz de izolare

#6192
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Daca nu mai raceste e clar ca au gaurit circuitul frigorific si a iesit gazul.
Firma care a pus mobila trebuie sa iti plateasca reparatia frigiderului.

Edited by cristyz, 14 April 2018 - 16:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate