Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina
 La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 

Cât stați acasă în medie?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

Poll: Cât stați acasă în medie? (61 member(s) have cast votes)

Cât timp stai acasă zilnic

  1. Doar cât dorm, mănânc și mă spăl (3 votes [4.92%])

    Percentage of vote: 4.92%

  2. De multe ori nici nu mănânc acasă deci puțin (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Doar cât dorm, mănânc și mă spăl + 2 ore (5 votes [8.20%])

    Percentage of vote: 8.20%

  4. Doar cât dorm, mănânc și mă spăl + 4 ore (19 votes [31.15%])

    Percentage of vote: 31.15%

  5. Lucrez de acasă deci mult, rar ies undeva (34 votes [55.74%])

    Percentage of vote: 55.74%

Câte zile lunar stai acasă?

  1. Toate, doar odată la câteva luni plec undeva 2-5 zile (34 votes [55.74%])

    Percentage of vote: 55.74%

  2. Minim un weekend sunt plecat(ă) într-o călătorie (11 votes [18.03%])

    Percentage of vote: 18.03%

  3. Plec cât de des pot, cum am o zi liberă am plecat (6 votes [9.84%])

    Percentage of vote: 9.84%

  4. Muncesc de la distanță, sunt mai mult plecat(ă) (1 votes [1.64%])

    Percentage of vote: 1.64%

  5. Greu de zis (9 votes [14.75%])

    Percentage of vote: 14.75%

Vote Guests cannot vote

#55
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

View PostFC72, on 30 aprilie 2024 - 15:18, said:

Am avut la un moment dat un invitat acasa, care a afirmat dupa cateva ore :" acum inteleg de ce unii stau in casa atat de mult timp, daca ar fi asa si la mine nu as mai pleca niciodata, nicaieri" de unde am tras concluzia ca multi prefera sa fie oriunde altundeva decat acasa, pentru ca traiesc in conditii jalnice, deprimante.
Eu gandesc fix invers - sa nu am lucruri ce m-ar putea tine acasa/legat de casa. Daca as fi fan stat acasa ori aș ajunge gras ca Neacească85 ori ar trebui să o dau pe alimentație sănătoasă.

View PostNoua_pe_site, on 30 aprilie 2024 - 15:52, said:

Personal cred ca nu iei in considerare varsta si situatia familiala asa ca o sa iasa o varza din procentele tale.
Eu am ales varianta 4 ( dorm ,mananc, spal + 4 ore ) si prima varianta din al doilea pol ca plec odata la cateva luni.
Cunosc extreme din toate categoriile de vârste, și care zici că sunt lipiți de casă și care caut să fie plecați pe cât posibil.

View PostFC72, on 30 aprilie 2024 - 16:00, said:

Mai este un aspect, foarte important, vazut de foarte multe ori: unii nu vor sa stea acasa pentru ca nu mai suporta atmosfera familiala, sunt in conflict cu alti membrii si prefera sa evite statul impreuna, fac orice alta actiune care sa ii indeparteze de acasa.
Din păcate asta chiar este trist, cu siguranță sunt multe cazuri și de abuzuri în special asupra femeilor și copiilor pentru care este problema asta. Erau cazuri frecvente și pe aici pe vremea minerituluil.

View Postutopium, on 01 mai 2024 - 01:25, said:

Daca as avea un teren de tenis/cos de baschet in curte si o piscina la subsol, as putea sta mult si bine fara sa ies din curte. Nu neaparat ca mi-as dori sa nu ies, dar nu mi-ar fi greu sa nu o fac pentru perioade suficient de lungi.
Și activitățile alea le-ai desfășura doar singur sau doar cu membrii ai familiei apropiate? Hmm.

View PostDanyHiker, on 01 mai 2024 - 09:49, said:

Daca sunt plecat de acasa doar in zilele de sambata si duminica(in cursul anului)+ 30 de zile vara, deci cam 33% din timpul anului,  ce ar trebui sa bifez la prima intrebare?
Situația din zilele în care nu ești plecat.

Edited by LunaCrystal, 01 May 2024 - 10:07.


#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLunaCrystal, on 01 mai 2024 - 10:08, said:

Și activitățile alea le-ai desfășura doar singur sau doar cu membrii ai familiei apropiate? Hmm.
Ideea e sa fac miscare, nu neaparat sa socializez. Un perete de tenis, un cos de baschet si un bazin de 5x2m (cu inot contra-curent) si-ar face treaba bine. Asta nu inseamna ca nu pot veni si prieteni la mine.

#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,187
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSef-chenko, on 01 mai 2024 - 09:46, said:



Eu stau intr-un oras deloc mic insa foarte prapadit :) Dar nu am muntele si nici apa deloc aproape.
ce sa-i facem, nu totate orasele sunt ca Mexico City, Singapore,  Taipei, HongKong, Rio.. sa ai di tati oriunde tot timpul, si mare si munte, si infrastructura,

View PostSef-chenko, on 01 mai 2024 - 09:46, said:



Eu stau intr-un oras deloc mic insa foarte prapadit :) Dar nu am muntele si nici apa deloc aproape.
ce sa-i facem, nu totate orasele sunt ca Mexico City, Singapore,  Taipei, HongKong, Rio.. sa ai di tati oriunde tot timpul, si mare si munte, si infrastructura,

Cica Seattle ar fi un oras minunat pentru trai.

Edited by tfmercedez, 01 May 2024 - 12:01.


#58
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,677
  • Înscris: 12.06.2010
Rutina mea L-V este cu aproximație, plus/minus o ora:
0000-0700 somn
0700 trezit
0900-1600 birou, cateodata ajung si prin port
1630-1900 bazin, inot + sauna
1900-2400 acasa, seara mai ies din cand in cand
S-D
0000-0700 somn
0700 trezit
0800-1100 bazin, inot, sauna, socializare
1100-2400 program de voie sau de nevoie, chiar si munca ocazional

Cateva iesiri loco pe luna; la doua, trei luni plecat cateva zile cu treaba sau in mici vacante.
Acum daca stai sa te uiti la nr de postari, cei cu jde mii sunt in preajma computerului si probabil mai mult pe acasa/birou. Nu e o regula, dar e foarte probabil.

Acum sunt acasa, astept musafiri/degustare.

Edited by lucianburjuiul, 01 May 2024 - 15:49.


#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,187
  • Înscris: 15.06.2007
Eu sunt acasa aproape 100%, lipsesc doar cat sunt pe drum intre case.. gen ma duc la parinti sau mergem pe la parintii sotiei, eventual cat lipsesc pentru cumparaturi.

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,139
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAWE, on 01 mai 2024 - 09:49, said:



Depinde ce intelegi prin "in casa", daca vorbim de apartament la bloc, e intr-adevar greu de stat quasi-permanent inauntru dar mie statul in curte pe terasa mi se pare foarte placut, aer curat, pasarele care ciripesc, d'astea. Mai vin prieteni, stam la un gratar/spritz, e ok :)

Ma gândeam la ce fac oamenii în casă. În general se uită tv, computer, stau izolati, fără viață socială, fac niște mișcări minime în timp ce mușchii si creierul li se atrofiază și grăsimea se depune pe artere, în semi umbra respirând propriile basini. Dar da, apartamentele mici sunt reprezentative pentru stilul ăsta de “viață”. Cei care au familii mari și oameni/copii mereu în vizită suferă mai puțin de problema asta.
Eu nu pot să stau în casă nici în zilele în care muncesc de acasă. Îmi bag laptopul în rucsac și o iau pe jos sau cu bicicleta la o cafenea la 1-2km distanță, beau o cafea, stau și acolo câteva ore, e mediu plăcut, măcar pot să zic ca am făcut un minim de activitate fizică și am văzut oameni. Dacă am timp 2h fac chiar o tură mai serioasă cu bicicleta sau pe jos prin pădure. Prefer să recuperez seara.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 May 2024 - 16:23.


#61
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021
Pentru cei care scriu că devin legume cei care stau în casă, așa arată o femeie de 50 de ani care stă aproape toată ziua în casă.

https://i.postimg.cc/J4C5pLSy/poza.jpg

Sunt curios câte femei de 50 de ani măcar cunoașteți că arată așa?

Edited by anonimuI, 01 May 2024 - 16:39.


#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,139
  • Înscris: 21.06.2016
Arata parca ar fi vie :D

#63
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 01 mai 2024 - 16:39, said:

Arata parca ar fi vie Posted Image

Poți să fi sigur că și cine i-a făcut poza, adică bărbatul ei arată tot la fel de bine la 50 de ani.

#64
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,355
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 01 mai 2024 - 10:08, said:



Situația din zilele în care nu ești plecat.
Asta inseamna zilnic?
Daca sunt plecat de acasa 2 zile din 7, inseamna ca sunt acasa zilnic 16 ore(caca, papa, nani, +4 ore)?
Esti glumet astazi.
Eu nu sunt acasa zilnic 16 ore ci sunt acasa uneori 16 ore, alteori 12, alteori zero.
Deci la prima intrebare nu am ce sa raspund fiindca automat ar insemna ca raspunsul se contrazice cu cel de la a doua.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate