Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Vacanta Italia

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.222
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 02 mai 2024 - 10:18, a scris:

Ai luat ce era mai eftin pe acolo, berea defapt e 6 Eur la halba de 0.5:)

Nu ziceam ca nu se poste manca cu 15 eur, ziceam doar ca nu e chiar un budget "mediu" pentru restaurante in Italia.
Noi de exemplu nu luam chestii cu fructe de mare/peste/vita de obicei, ca nu ne atrag prea tare (ultima data cand am luat acasa fructe de mare congelate si am facut paste cu ele, le-am mancat singur, iar restul din punga initiala sunt tot in congelator de vreo 2 ani, trebuie sa le arunc). Bere nu iau de 0.5 ca nu o beau, daca iau de 0.5 cel mai probabil ramane o parte nebauta, si acasa imi iau de 0.33, ca daca iau de 0.5 ajung sa arunc o parte de multe ori (pretul e comparabil de multe ori, dar prefer sa iau bere de 0.33 cand am de ales). Vita la fel, cand iau o mananc singur, dar de obicei daca iau o bucata de steak e prea mare si nu o pot manca singur (si sa o mananc dupa ce o mai tin la frigider nu ma incanta in mod special) ... alte dati am luat-o si n-a gatit-o nimeni si a expirat si am aruncat-o ... asa ca am ajuns sa nu prea iau, ca nu prezinta prea mare interes in familie. La noi in familie tot puiul, porcul, ouale, pastele, orezul, cartofii, rosiile, legumele in general, parmezanul/ementaller-ul sunt baza ... vita poate daca e ceva gen schnitzel/milanese. Si e foarte greu sa conving fetele mele sa incerce altceva ... eu mai incerc cate un peste, o vita, dar nu foarte des, poate o data intr-o vacanta, si nu pot sa zic ca imi plac in mod special (nu-mi amintesc sa fi luat ceva cu peste/vita/fructe de mare prin Italia si sa ma fi incantat in mod special, prefer tot pastele "standard").

Majoritatea restaurantelor de fitze nu au in meniu chestii interesante pentru noi (mai ales astea din zonele de litoral care au multe chestii cu fructe de mare/peste, la munte gasim mai usor restaurante de fitze cu meniuri mai atractive pentru noi), nu de putine ori am patit ca am mers la cate un restaurant mai fitos si nu prea aveam ce sa luam care sa ne atraga, iar daca am luat ceva sa incercam, nu am fost prea incantati si a ramas jumate in farfurie. Eu sunt mai deschis la experiemente in familie, dar destul de rar imi place in mod special ceva nou. Si prin Cluj mai merg cu prietenii la restaurante japoneze cu sushi/etc, dar nu-mi face vreo placere deosebita. In schimb mancarea asiatica care are la baza pui/porc/legume/orez imi place.

Chiar ma uitam ieri pe la restaurantele din Capri sa vad unul cu vedere faina care sa aiba si un meniu care sa fie interesant pentru noi, dar cele care au vedere faina nu prea au si meniul pe placul nostru (sau au meniuri fixe, cu tot felul de chestii dubioase prin meniu), iar cele care au meniuri care sa ne placa nu prea au view (sau e prea complicat sa ajungi la ele) :D

Da, sunt de acord ca 15 euro nu poate fi considerat un buget mediu, dar se poate manca fara probleme cu 15 euro, mai ales in localitati de astea mai ieftine (nu vorbim aici de Capri, Positano, Portofino, etc). Si daca nu esti genul care mananca/bea mult, cum suntem noi.

#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.677
  • Înscris: 12.12.2006
Pai fructele de mare congelate nu au nicio treaba cu a manca fructe de mare la restaurant in tarile care se pricep la asa ceva.

Lasand asta la o parte, gusturile difera, unii oameni mananca toata vacanta ceafa de porc sau piept de pui cu cartofi prajiti si sunt multumiti.

Editat de mdt, 02 mai 2024 - 12:14.


#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.024
  • Înscris: 13.07.2011
Fiecare are alte gusturi, probleme, preferinte. Eu sunt gurmand de fel si mananc si incerc absolut orice si oriunde. Am si trait cativa ani in Asia si cred ca asa m-a intarit bine de tot.

Faza cu fructele de mare congelate este un mit. Normal fructele de mare si pestele sunt congelate in mai putin de 24 de ore de la prindere. Din motive logistice este greu sa gasesti peste si fructe de mare proaspete. Se strica repede, iar temperaturiile in partiile bogate cu peste si fructe de mare este ridicat. Un peste acum prins, in 3 zile prinde deja miros si nu mai este proaspat. Un peste prin acum si congelat direct, este la fel de proaspat daca il descongelez peste 2 saptamani. Adica prospetimea ramane si de multe ori calitatea este chiar mai ridicata decat un peste "proaspat" prins acum 3-5 zile. Plus ca prin congelare omori orice vierme si bacterie din peste/fructe de mare.

Chiar si asa Italia era foarte ieftina comparativa cu Austria acum 10-15 ani de zile, dar se pare ca au ridicat si aici preturile la greu. Din 2020 pana in prezent s-a cam stricat situatia peste tot.

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.227
  • Înscris: 04.03.2014

 business11, pe 02 mai 2024 - 13:16, a scris:

Fiecare are alte gusturi, probleme, preferinte. Eu sunt gurmand de fel si mananc si incerc absolut orice si oriunde. Am si trait cativa ani in Asia si cred ca asa m-a intarit bine de tot.

Faza cu fructele de mare congelate este un mit. Normal fructele de mare si pestele sunt congelate in mai putin de 24 de ore de la prindere. Din motive logistice este greu sa gasesti peste si fructe de mare proaspete.

Nope, depinde mult de tara.   In Italia multe fructe de mare sunt proaspete la fel si pestele.  Un saute de cozze Sau un spaghetto alle vongole facut din produs proaspat e cu totul altceva:).

Pestele de crescatorie, dorade si seabass de care s-a cam umplut mediteraniana (din pacate pe alocuri) are o filiera in mare parte bazata pe produsul proaspat.

Asa la ochi, ponderea pestelui proaspat e cam pe la 50% in peninsula. In bucataria mai rafinata si in restaurantele bune de peste e pur si simplu un must.

 business11, pe 02 mai 2024 - 13:16, a scris:


Chiar si asa Italia era foarte ieftina comparativa cu Austria acum 10-15 ani de zile, dar se pare ca au ridicat si aici preturile la greu. Din 2020 pana in prezent s-a cam stricat situatia peste tot.

Era,  mai ales in sectorul turistic si ho.re.ca. preturile au crescut serios.

Editat de ionutzitaly, 02 mai 2024 - 13:38.


#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.222
  • Înscris: 14.08.2007

 mdt, pe 02 mai 2024 - 12:11, a scris:

Pai fructele de mare congelate nu au nicio treaba cu a manca fructe de mare la restaurant in tarile care se pricep la asa ceva.
Nici la restaurant nu m-au incantat mai tare de cate ori am mancat fructe de mare (e drept, nu prea des). Adica nu imi displac, dar nici nu ma incanta in mod special. Si nici ideea ca majoritatea fructelor de mare si pestilor de mare contin plumb, mercur si alte metale grele nu ma face sa imi doresc sa mananc prea des.

Taica-meu era pasionat de pescuit deci am avut peste la dispozitie la discretie de mic (pe vremea lui Ceausescu era mai usor accesibil la noi in familie decat puiul sau porcul, pe care nu le gaseai asa de usor in magazine - si nici nu aveam rude la tara in apropiere), dar cumva nu m-a prins prea tare carnea de peste (sau poate tocmai de asta - imi amintesc si acum ca eram toti incantati in familie cand facea taica-meu rost de un pui gras de la o "pila" care lucra la Avicola :D , pestele insa nu incanta pe nimeni, ca era mereu disponibil proaspat sau in congelator, de multe ori il manca doar taica-meu).

Ideea era ca cele mai tipice mancaruri italiene le poti manca ieftin. Iar pizza si pastele sunt pana la urma cam cele mai populare mancaruri de pe planeta (pizza e chiar cea mai populara, dar si pastele sunt sus in top). Pentru unii e bine, ca vor sa manance chestii familiare, pentru altii e rau, ca vor sa manance chestii mai deosebite.

 ionutzitaly, pe 02 mai 2024 - 13:41, a scris:

Era,  mai ales in sectorul turistic si ho.re.ca. preturile au crescut serios.
Asa e, dar au crescut serios si in Romania din pacate, de aia restaurantele din Italia nu mai par acum prea scumpe cand vii din Romania, mai ales daca vii din Cluj/Bucuresti unde sunt preturi mai mari.

In 2008 cand am fost prima data in Italia, mi se pareau scumpe restaurantele, chiar daca castigam tot cam atatea salarii medii pe economie ca acum. Si tin minte ca nu m-au incantat prea tare restaurantele la care am fost atunci, in afara unuia din Sorrento (la care am mers dupa o recomandare de pe net) si a unuia din Trastevere, majoritatea m-au dezamagit. Primul la care am fost in Roma a fost chiar prost, dar recunosc ca a fost ales la intamplare. Dupa aia am inceput sa nu mai merg fara sa ma documentez un pic.

Editat de utopium, 03 mai 2024 - 07:38.


#24
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.227
  • Înscris: 04.03.2014

 utopium, pe 03 mai 2024 - 07:34, a scris:


Asa e, dar au crescut serios si in Romania din pacate, de aia restaurantele din Italia nu mai par acum prea scumpe cand vii din Romania, mai ales daca vii din Cluj/Bucuresti unde sunt preturi mai mari.


Am fost de cateva ori la Pino ala al vostru si da, nu parea sub media italiana:)

#25
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 04.11.2023

View Postionutzitaly, on 03 mai 2024 - 08:27, said:

Am fost de cateva ori la Pino ala al vostru si da, nu parea sub media italiana:)

Da Pino in Cluj e singurul loc in care am primit pastele lipite intre ele, nici acasa nu reusesc asa ceva. Si am platit vreo 50 de lei pe o portie de paste prin 2018, deci nu era ieftin deloc.

@utopium:
Probabil pestele gatit acasa nu era chiar gatit corespunzator/gustos, asa ca ai ramas in minte cu gustul ala. Si daca nici nu esti genul care sa incerce n-ai cum sa gasesti ceva mai bun.

Peste nici eu nu prea mananc, doar fructe de mare timp de 7-14 zile cat sunt in Italia, insa am gasit odata un peste 'ä la livornese', combinatia cu sosul ala mi s-a parut cea mai buna din cate am incercat. Efectiv am mai cerut paine sa nu ramana sosul ala in farfurie Posted Image

In rest, niste linguine alle vongole sau allo scoglio sunt greu de batut din punctul meu de vedere Posted Image

Si mai merg pe principiul ca pizza e pizza, nu prea iau pt ca efectiv nu am timp si loc sa mai mananc si pizza, daaar, daca gasesc una cu pesto genovese + mortadella + burratta + fistic tot nu ma las pana nu conving pe cineva de la masa sa isi cumpere ca sa pot gusta Posted Image


On:
Am fost acum 2 luni in Ljubljana si am mancat cea mai buna pizza din afara Italiei aici:
https://gostilnica5-6kg.si/
O pizza napoletana excelenta,si au si pizza Burratina :)

Editat de giuliani2, 03 mai 2024 - 09:01.


#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.222
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajionutzitaly, pe 03 mai 2024 - 08:27, a scris:

Am fost de cateva ori la Pino ala al vostru si da, nu parea sub media italiana:)
Pai sunt cateva "capcane pentru turisti" de genul si prin Cluj Posted image Eu il evit pentru ca singura data cand am fost a fost dezamagitor din prea multe puncte de vedere (scuza lor a fost ca era o perioada cand aveau personal limitat). O sa-i mai dau o sansa candva, dar sunt altele mult mai bune si evident la pret mai bun.

Vizualizare mesajgiuliani2, pe 03 mai 2024 - 08:48, a scris:

Probabil pestele gatit acasa nu era chiar gatit corespunzator/gustos, asa ca ai ramas in minte cu gustul ala. Si daca nici nu esti genul care sa incerce n-ai cum sa gasesti ceva mai bun.

Peste nici eu nu prea mananc, doar fructe de mare timp de 7-14 zile cat sunt in Italia, insa am gasit odata un peste 'ä la livornese', combinatia cu sosul ala mi s-a parut cea mai buna din cate am incercat. Efectiv am mai cerut paine sa nu ramana sosul ala in farfurie Posted image
Taica-meu era talentat la gatit, nu aia era problema. Sincer cand eram mai mic mai mult ma enervau oasele din peste, nu gustul pestelui (eventual cei de apa statatoare nu-mi placeau in mod special la gust adica crap sau caras, cei de apa de munte erau clar mai buni). Imi place oricand un pastrav in malai cu mamaliga, la fel cum imi mai fac ocazional si cate un file de ton in susan si il mananc cu placere. Nici crevetii trasi prin unt nu-mi displac (calamarul sau caracatitele nu pot sa zic ca ma incanta in mod special). Mananc si sushi daca n-am de ales. Pestele spada (alta specie expusa in special la metale grele) are un gust cumva neutru si el. Dar nici una nu ma incanta in mod special, incat sa le comand prea des, iar daca mai costa si cu 50-100% mai mult fata de ceva care imi place cam la fel de mult sau poate chiar mai mult, nu le voi comanda.

Linguine alle vongole nu ma atrag prea tare cand le vad cum arata, n-am incercat. Experimentez cel mai mult din familie, dar nu tin neaparat sa fac experimente pe burta mea Posted image

Vizualizare mesajgiuliani2, pe 03 mai 2024 - 08:48, a scris:

Si mai merg pe principiul ca pizza e pizza
Da, dar asta e un lucru bun, la noi in familie nimeni nu refuza o pizza. Si acum de Paste zicea nevasta-mea (printre sarmale, salate boeuf, oua umplute, cozonaci, etc) ca facem o pizza cum ajungem acasa Posted image

Fiica-mea cand aude de pizza i se aprind imediat "beculetele" Posted image La fel cand aude de paste, risotto, pe astea nu le refuza niciodata. Eu cica am niste stramosi italieni, poate e ceva gena in familie ...

Editat de utopium, 03 mai 2024 - 16:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate