Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Batalia pentru Bucuresti - ND, Firea, Piedone, Burduja, Enache

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1528 replies to this topic

Poll: Noul primar general (333 member(s) have cast votes)

Pronosticul meu este ca va castiga:

  1. Nicusor Dan - ADU (287 votes [86.19%] - View)

    Percentage of vote: 86.19%

  2. Gabriela Firea - PSD (19 votes [5.71%] - View)

    Percentage of vote: 5.71%

  3. Piedone - PUSL (23 votes [6.91%] - View)

    Percentage of vote: 6.91%

  4. Burduja - PNL (2 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  5. Enache - AUR (2 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

Cu cine votezi ca bucurestean sau ai vota daca ai fi bucurestean

  1. Nicusor Dan (297 votes [89.19%] - View)

    Percentage of vote: 89.19%

  2. Firea (12 votes [3.60%] - View)

    Percentage of vote: 3.60%

  3. Piedone (15 votes [4.50%] - View)

    Percentage of vote: 4.50%

  4. Burduja (6 votes [1.80%] - View)

    Percentage of vote: 1.80%

  5. Enache (3 votes [0.90%] - View)

    Percentage of vote: 0.90%

Vote Guests cannot vote

#91
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 14.09.2004

View PostEv_eee, on 23 aprilie 2024 - 15:40, said:

Tot # ați rămas p aici. :yawn: Mă plictisiți cu aceleasi lozinci rostogolite.
Aaa deci avem de a face cu clona. Cum iti zicea pui de sarma inainte de inviere?
Ai curaj? 🤭

Edited by geo76com, 23 April 2024 - 15:44.


#92
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005
[ https://pbs.twimg.com/media/GL1ROriXwAEO3X5?format=jpg&name=900x900 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,781
  • Înscris: 08.12.2006

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 15:41, said:

nu cumva plafonat?Posted Image
Care e diferența? Zici ca banii pentru plafonare vin din împrumuturi, nu din taxe și impozite? :)

Edited by antinari, 23 April 2024 - 15:52.


#94
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.05.2011
Eu în locul lui fierea ma duceam în parlamentul european. Dacă nu câștigă primăria, pierde tot. Va deveni insignifianta în psd. E adevărat că dacă doamne ferește câștigă,  ciolache va fi pe făraș.

#95
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 28.05.2008

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 15:13, said:

tot primaria din Viena o fi aia care a creat unul dintre cele mai bune sisteme de transport local inainte sa se apuce sa ingreuneze viata soferilor?
tot primaria din Viena o fi aia care lasa parcarile publice gratis de seara pana dimineata?
da, Viena e un bun exemplu de primarie.

Aveti dreptate, sistemul de transport din Viena a fost bine gandit inca de pe vremea Imperiului; in fond, tramvaiele aparusera in capitala austriaca inainte ca Romania sa-l primeasca pe Carol I.
Nici ei nu au facut totul "ca la carte" (au adus autostrazile in oras, ca acum sa se chinuie sa le scoata, au creat trafic pe Mariahilferst. si Kartnerst. ca apoi sa impuna spatii pietonale etc.).
Detaliile privind solutiile adoptate pot fi ajustate in functie de specificul fiecarui oras in parte.
Sa nu uitam faptul ca populatia Vienei a scazut intre 1970 si 2000, pe cand in Bucuresti s-au adaugat 2-300.000 de locuitori in aceeasi perioada.
Reteaua de transport public din Bucuresti este destul de densa, insa noi nu am avut nici baron Haussmann care sa largeasca bulevardele ca in Paris, nici imparat care sa "deseneze" 1. Bezirk ca in Viena. In copilaria mea, erau multe strazi pe care masinile treceau doar din cand in cand ...
Actualmente, nu vad ca solutie pentru Bucuresti decat acea dubla masura pe care am enuntat-o in mesajul anterior.

Edited by sdrc, 23 April 2024 - 16:03.


#96
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 28.12.2005

View Postantinari, on 23 aprilie 2024 - 15:50, said:

Care e diferența? Zici ca banii pentru plafonare vin din împrumuturi, nu din taxe și impozite? Posted Image

diferenta e ca plafonare e pentru toti, dar subventia e doar pentru unii.
iar de oarece vreme, cica plafonarea scumpeste energia.
dar poate sunt doar vorbe de claca.Posted Image

Edited by noris08, 23 April 2024 - 16:01.


#97
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 10.08.2023
Eu nu sunt din Bucuresti, dar cu Plicusor Ban as vota. Bine, eu as vota Haur, da n-are sanse la primarie. Votez la parlamentare. Piedone cam mafiot. Firea la fel, mai ales dupa ce s-a vazut ce conexiuni are in scandalul cu azilurile. Plicusor macar a tinut piept mafiei imobiliare. Ca oameni de geniu, cu proiecte mari, nu se mai poate in climatul politic modern, pana faci ceva, te mananca judecatoriile, ONG-urile etc, e democratie smecherita, fiecare are un cuvant de zis, nu doar ala pe care l-a ales poporu.

#98
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 28.12.2005

View Postsdrc, on 23 aprilie 2024 - 15:55, said:

...noi nu am avut nici baron Haussmann care sa largeasca bulevardele ca in Paris...

cum ar fi fost ca matematicianul sa se fi apucat sa demoleze niste maghernite prin Bucuresti?
oh wait, el e impotriva.Posted Image

#99
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,083
  • Înscris: 26.02.2010
Merg pe mâna lui ND, deși sper să nu și iasă Piedone jr la sector 5. Altfel am avea împărăția lui Piedone et al. în capitală.

#100
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,781
  • Înscris: 08.12.2006

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 15:58, said:

diferenta e ca plafonare e pentru toti, dar subventia doar pentru unii.
Pentru toți care consuma produsul. Practic subventie. De plătit plătesc și eu neconsumator.

Edited by antinari, 23 April 2024 - 16:02.


#101
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 16:01, said:


cum ar fi fost ca matematicianul sa se fi apucat sa demoleze niste maghernite prin Bucuresti?
oh wait, el e impotriva.Posted Image

strada aia buzești lărgită este acum un mare rahat, o zonă moartă și pe unde e sinistru să treci

#102
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 28.12.2005

View Postantinari, on 23 aprilie 2024 - 16:01, said:

Pentru toți care consuma produsul. Practic subventie. De plătit plătesc și eu neconsumator.

de fapt nu, atata vreme cat plafonarea face ca aia care platesc produsul sa il plateasca la pret mai mare decat daca n-ar fi plafonat.Posted Image

Edited by noris08, 23 April 2024 - 16:04.


#103
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,781
  • Înscris: 08.12.2006

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 16:01, said:

cum ar fi fost ca matematicianul sa se fi apucat sa demoleze niste maghernite prin Bucuresti?
oh wait, el e impotriva.Posted Image
Ce înțelegi prin maghernite? Clădirile cu valoare istorica nu sunt maghernite.

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 16:04, said:



de fapt nu, atata vreme cat plafonarea face ca aia care platesc produsul sa il plateasca la pret mai mare decat daca n-ari fi plafonat.Posted Image
Asta e filosofie userista :)

#104
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 28.12.2005

View Postflt, on 23 aprilie 2024 - 16:03, said:


strada aia buzești lărgită este acum un mare rahat, o zonă moartă și pe unde e sinistru să treci

pe cand inainte era locul unde isi petrecea timpul toata protipendada bucuresteana.Posted Image

#105
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 19.06.2018
Cu tot respectul sau lipsa lui pentru colegii  din afara Bucurestiului, parerile lor nu sunt asa valoroase. Cine nu traieste in Bucuresti, degeaba se produce intelectual pentru ca, pur si simplu,  necunoscand situatia nu poti fi pertinent.

Pe scurt, ca primar, ND a fost un dezastru. Acum mai multi ani cand altii il injurau, eu spuneam "Hai sa i dam o sansa, matematician, bla bla, , chestii", aiurea, s a dovedit ca e o simpla bula de optimism, e un paduche al sistemului. Firea nici ea nu are multe merite dar pe timpul ei era mai multa ordine, nu era Bucurestiul asa imputit si plin de sobolani. Nu as vota o nici pe ea, oricum, s a multumit cu mize mici, nu a deschis proiecte serioase de infrastructura. Desi nu a fost primarita rea(in comparatie cu predecesorii, nu ca valoare absoluta), nu cred ca mai merita o sansa si detest si ambitia ei psihopata de a face politica.

In Piedone fireste ca nu poti avea incredere asa ca singura alternativa cu o speranta minima ar fi Burduja, ala cica are o carte despre Bucuresti, incerci cu ala care nu a fost. E pur si simplu prostesc sa crezi ca ND o sa faca altceva decat a facut pana acum si Bucurestiul va arata altfel. A avut patru ani si Bucurestiul arata mai rau ca pe timpul lui Firea.

Da, si amuzante parerile provincialilor ardeleni referitoare la ce e prin Bucuresti. Daca nu stai in Cluj sau Oradea, hai Sibiu, e mai mare jalea, se vede ce primari harnici au si ei pe acolo. Orgoliile astea de cultura superioara nu se deosebesc cu nimic de cele ale cocalarilor bucuresteni.

Si inepta comparatia cu Viena. Cine a fost acolo si comenteaza,ori a fost degeaba sau cu baston alb. Nu compari cladirile de 3,4 sau 5 etaje cu cartierele de blocuri turn.

Edited by audiofidell, 23 April 2024 - 16:11.


#106
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 28.12.2005

View Postantinari, on 23 aprilie 2024 - 16:04, said:

Ce înțelegi prin maghernite?


...

cam ce a demolat Hausmann, ca acolo era replica, iar acum e dat exemplu de primar cum trebuie.Posted Image

View Postantinari, on 23 aprilie 2024 - 16:04, said:

...

Asta e filosofie userista :)

Posted Image

#107
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022

View Postgeo76com, on 23 aprilie 2024 - 15:43, said:

Aaa deci avem de a face cu clona. Cum iti zicea pui de sarma inainte de inviere?
Ai curaj? ��

Yseult. Lol

#108
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,781
  • Înscris: 08.12.2006

View Postnoris08, on 23 aprilie 2024 - 16:08, said:

cam ce a demolat Hausmann, ca acolo era replica, iar acum e dat exemplu de primar cum trebuie.
Cred ca nu am văzut replica dar e cu siguranță diferenta de epocă, chiar de mileniu :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate