Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 

Batalia pentru Bucuresti - ND, Firea, Piedone, Burduja, Enache

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1528 replies to this topic

Poll: Noul primar general (333 member(s) have cast votes)

Pronosticul meu este ca va castiga:

  1. Nicusor Dan - ADU (287 votes [86.19%] - View)

    Percentage of vote: 86.19%

  2. Gabriela Firea - PSD (19 votes [5.71%] - View)

    Percentage of vote: 5.71%

  3. Piedone - PUSL (23 votes [6.91%] - View)

    Percentage of vote: 6.91%

  4. Burduja - PNL (2 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  5. Enache - AUR (2 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

Cu cine votezi ca bucurestean sau ai vota daca ai fi bucurestean

  1. Nicusor Dan (297 votes [89.19%] - View)

    Percentage of vote: 89.19%

  2. Firea (12 votes [3.60%] - View)

    Percentage of vote: 3.60%

  3. Piedone (15 votes [4.50%] - View)

    Percentage of vote: 4.50%

  4. Burduja (6 votes [1.80%] - View)

    Percentage of vote: 1.80%

  5. Enache (3 votes [0.90%] - View)

    Percentage of vote: 0.90%

Vote Guests cannot vote

#73
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 14.09.2004

View PostTheWarrior, on 23 aprilie 2024 - 14:21, said:


Tendinta este sa se descurajeze folosirea masinii personale.
In S4 aproape totul e marcat, parcari de redinta sau publice.
Stradutele cu sens unic, stalpisori peste tot.

Bun, dar vino cu o alternativa, fa atractiv transportul in comun, daca ne laudam ca avem doctorat in matematica.
Esti agitat si le incurci. S4 este al sportivilor si ei ar trebui sa ofere o alternativa. Nu o cere de la ND daca Babaluta ia banii de parcare si pune stalpisori.... 🙂

#74
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

View Postsdrc, on 23 aprilie 2024 - 14:31, said:

Asadar, abonamentul lunar (cel care conteaza de fapt pentru cei care utilizeaza frecvent transportul in comun) este cu doar 60% mai scump decat in ... 2008!
Va las pe dvs. sa faceti si raportul legat de salariul mediu net (la nivel national, in Bucuresti e mai ridicat) ... veti constata ca o calatorie (fie si la 3 lei) e mai ieftina decat acum 16 ani
Nu e vorba strict de valoarea calatoriei. Poate sa faca si 10 lei din partea mea.
Eu zic ca trebuie facut ceva, nu e treaba mea sa ma gandesc ce.

In 2008 pe Calea Vacaresti se mergea bara la bara  pe 3 benzi, si pe linia de tramvai, iar smecherii pe a doua linie de tramvai pe contra-sens. Motociclistii si pe trotoar.
Acum diferenta e ca au pus garduri la tramvai. Traficul e la fel.
Bun, a marit parcarea de 9 ori si plata cu ora.
Tot pe Vacaresti la ora 16 veti vedea jumatate din locurile de parcare cu plata cu ora, libere.

Edited by TheWarrior, 23 April 2024 - 14:45.


#75
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View Postsdrc, on 23 aprilie 2024 - 14:31, said:

Asadar, abonamentul lunar (cel care conteaza de fapt pentru cei care utilizeaza frecvent transportul in comun) este cu doar 60% mai scump decat in ... 2008!
Va las pe dvs. sa faceti si raportul legat de salariul mediu net (la nivel national, in Bucuresti e mai ridicat) ... veti constata ca o calatorie (fie si la 3 lei) e mai ieftina decat acum 16 ani ...
Intr-o economie inflationista, a lua in considerare doar ecartul valoric aferent unui serviciu, fara a ne raporta si la evolutia veniturilor, este total contraindicat.

P.S. persoanele care militeaza pentru servicii gratuite sa mentioneze si ce astfel de actiuni pro-bono au desfasurat/desfasoara in prezent

STB este prea ieftin
un bilet ar trebui să coste minim 5 lei
și un abonament cam 150 lei

la banii bucureștenilor, și astea sunt foarte mici. 150 lei dai pe o masă la un restaurant ieftin, de cartier

View PostTheWarrior, on 23 aprilie 2024 - 14:42, said:

Bun, a marit parcarea de 9 ori si plata cu ora.

și parcarea este prea ieftină
o oră de parcare ar trebui să coste pe zone, 30 lei în centru, 5 lei la periferie
tot ADP desființat, iar abonamentele doar NENOMINAL, nu cu locuri alocate. și costul să fie 500 lei pe lună

#76
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018

View Post-Diana-, on 23 aprilie 2024 - 12:52, said:

ND cu dedicatie si de la mine.
ăsta-i ăla ce deschide ușa principală și încă caută cheia?

#77
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022

View Postgeo76com, on 23 aprilie 2024 - 14:19, said:

Deci ai masina degeaba.... Doar pt weekend. Macar ai doua? Ca eu asa am... ��

Da, wow, ar trebui să stau în trafic 45 de minute deși cu metroul ajung în 20. Ești foarte smart, probabil votant ND. :lol:

#78
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 28.05.2008

View PostTheWarrior, on 23 aprilie 2024 - 14:42, said:

Nu e vorba strict de valoarea calatoriei. Poate sa faca si 10 lei din partea mea.
Eu zic ca trebuie facut ceva, nu e treaba mea sa ma gandesc ce.

In 2008 pe Calea Vacaresti se mergea bara la bara  pe 3 benzi, si pe linia de tramvai, iar smecherii pe a doua linie de tramvai pe contra-sens. Motociclistii si pe trotoar.
Acum diferenta e ca au pus garduri la tramvai. Traficul e la fel.
Bun, a marit parcarea de 9 ori si plata cu ora.
Tot pe Vacaresti la ora 16 veti vedea jumatate din locurile de parcare cu plata cu ora, libere.

Exista o singura solutie, validata in timp: descurajarea pe toate caile a utilizarii autoturismelor personale in regim urban, in paralel cu dezvoltarea unei retele eficiente de transport public.
Eu merg zilnic cu tramvaiul, avand acel imens avantaj de izolare a caii de rulare fata de benzile auto; atat dimineata, cat si dupa-amiaza tramvaiul depaseste lejer cateva sute de masini care stau de 5-6-8-10 ori la acelasi stop.
In momentul in care tramvaiul/autobuzul/troleibuzul/metroul va fi curat si va circula cu frecventa de 2 min. la orele de varf pe trasee dedicate, va fi creata cu adevarat alternativa.
Descurajarea va actiona atat sub forma eternului blocaj, cat si a tarifelor din ce in ce mai mari de parcare/acces in zonele centrale.
Nu trebuie inventat nimic, doar sa fim atenti la ce au facut altii (Viena e un bun exemplu de primarie omniprezenta, cu rezultate excelente).

Edited by sdrc, 23 April 2024 - 15:05.


#79
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,201
  • Înscris: 12.06.2004
Deeeci... firea promite ca vom avea, "din nou, cele mai mari investitii in scoli, transport, protectia mediului, infrastructura, termoficare, spitale, institutii de cultura".
Ce, ma? Posted Image

Protectia mediului - Bucurestiul primeste o palma peste mana din partea CJUE ca ascunde problemele de poluare.
Termoficare - revenim la maxim 11.5km retea primara reabilitata intr-un singur an in mandatul ei, in comparatie cu 50 in 2023 si 70 estimati pentru 2024 in mandatul lui Nicusor?
De restul, a miscat ceva odioasa? Edit: stiu doar de Otokarele pe care nu le-a platit, si de licitatia atribuita pe nedrept turcilor.

Edited by Kunzite, 23 April 2024 - 15:06.


#80
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 06.05.2019

View Postflt, on 23 aprilie 2024 - 14:44, said:


STB este prea ieftin
un bilet ar trebui să coste minim 5 lei
și un abonament cam 150 lei

la banii bucureștenilor, și astea sunt foarte mici. 150 lei dai pe o masă la un restaurant ieftin, de cartier



și parcarea este prea ieftină
o oră de parcare ar trebui să coste pe zone, 30 lei în centru, 5 lei la periferie
tot ADP desființat, iar abonamentele doar NENOMINAL, nu cu locuri alocate. și costul să fie 500 lei pe lună

Atunci cand esti bugetar angajat pe pile de mamica da totul este prea ieftin.

#81
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.07.2008
deci
ND
si
ND
si
Fuie Mirea

#82
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,067
  • Înscris: 28.12.2005

View Postsdrc, on 23 aprilie 2024 - 15:01, said:

...Viena e un bun exemplu de primarie omniprezenta, cu rezultate excelente

tot primaria din Viena o fi aia care a creat unul dintre cele mai bune sisteme de transport local inainte sa se apuce sa ingreuneze viata soferilor?
tot primaria din Viena o fi aia care lasa parcarile publice gratis de seara pana dimineata?
da, Viena e un bun exemplu de primarie.

#83
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,867
  • Înscris: 15.06.2004

View PostTheWarrior, on 23 aprilie 2024 - 14:42, said:

Nu e vorba strict de valoarea calatoriei. Poate sa faca si 10 lei din partea mea.
Eu zic ca trebuie facut ceva, nu e treaba mea sa ma gandesc ce.
Pai nu se poate, ptr ca strazile sunt pline de parcari ptr masini.

Pe la mine trecea candva un bulevard, 2 benzi pe sens, autobuze ITB... Acum e strada cu sens unic ca s-a trezit nu stiu ce primar sa faca parcari pe laturi.

Defapt o solutie ar fi, dar cine ar implementa o astfel de solutie nu ar mai avea in veci o sansa sa fie reales.
Impozite ca in vest - ptr masini si case. Nu i-ar mai conveni nimanui sa isi cumpere masina sau casa. Cand un salariu il dai doar ca impozit in fiecare an...

Edited by eiffel, 23 April 2024 - 15:19.


#84
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 08.11.2009
Aveti si voi niste variante dintre care sa alegeti primarul la Bucuresti de te doare mintea. Nu ca in restul tarii ar fi diferit. La noi primarul PNL a trecut la PSD si se mandreste cu asta.

#85
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.07.2008
Si totusi, ND daca va fi ales va fi datorita voturilor pro, nu voturilor anti altcineva

#86
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 14.09.2004

View PostEv_eee, on 23 aprilie 2024 - 14:51, said:



Da, wow, ar trebui să stau în trafic 45 de minute deși cu metroul ajung în 20. Ești foarte smart, probabil votant ND. :lol:
Draguta...tu ai inceput sa bazaii prima ca ai loc de parcare si centrala dar votezi sarmele...

View PostEv_eee, on 23 aprilie 2024 - 14:12, said:



Foarte bine le a făcut,  au vrut o țară ca afară. Posted Image
Eu am loc de parcare, proprietate personală, și centrală și votez Firea. Mă surprind efectiv bucureștenii care aleg împotriva lor, Nicușor Dan.
Masochism la greu. Posted Image
Deci e vina mea ca te pierzi in discutii sau ce?
Ps
Ai auzit de WFH? Cica e ultima fita si nu folosesti masina si nici transportul in comun... 😁

#87
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
@ eiffel : maşinile blochează oraşul, dar ce e rău în a avea propria ta locuinţă?
On: voi vota Nicuşor Dan, sper să iasă Nicuşor Dan, deşi Cristian Victor Popescu Piedone are ceva şanse... dar sper să aibă lumea mintea.

Edited by djl, 23 April 2024 - 15:27.


#88
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrealnick, on 23 aprilie 2024 - 14:31, said:

n am inteles de ce se subventioneaza gigacaloria? Mie cine mi subventioneaza factura la gaze?
Eu îți subvenționez factura la gaze, împreună cu colegii plătitori de taxe și impozite. Nu știai ca ai preț subvenționat?

#89
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022
Tot # ați rămas p aici. :yawn: Mă plictisiți cu aceleasi lozinci rostogolite.

#90
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,067
  • Înscris: 28.12.2005

View Postantinari, on 23 aprilie 2024 - 15:40, said:

Eu îți subvenționez factura la gaze, împreună cu colegii plătitori de taxe și impozite. Nu știai ca ai preț subvenționat?

nu cumva plafonat?Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate