Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.03.2019
Fata drumul acces Vest.

Spate Est. Cele 2 balcoane o sa mi manance zilele pe termen lung dar asa a fost sa fie. Sigur vor veni acoperite cumva, nu am idee inca cum.

Attached Files



#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 06.10.2019

View PostEuDanielCrl, on 11 mai 2024 - 20:33, said:

Cele 2 balcoane o sa mi manance zilele pe termen lung dar asa a fost sa fie.

O sa iti manance, si o sa iti pateze si fatada. Posted Image  Balcoanele la casa le inteleg ( intr-o oarecare masura ), doar in cazul in care ai un super view. In alte conditii sunt o cheltuiala inutila, de care nu prea o sa te bucuri. Posted Image

#21
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.03.2019
Yes view la ambele. Plus sa stau pe ele sa ma uit cum plouă…:)
Problematic pe langa intretinerea lor si faptul ca trebuie pozitionate geamuri in plus la parter caci fura din lumina de la parter…

Attached Files



#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 06.10.2019
Mai vorbim peste cativa ani. Posted Image Eu nu prea am vazut case cu balcoane, mai vechi de 5 ani, care sa nu aiba fatada patata. Poate ai tu mai mult noroc. Posted Image

#23
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Și eu am balcon, dar nu-mi pătează fațada, mai degrabă la unele glafuri apar mici dâre in stanga-dreapta din cauza prafului,  dar se spala cu jetul de apă.  

PS: Si eu am folosit balconul în primii 2-3 ani, view romantic, etc; acu insa nu prea, lancezesc seara pe terasa, de unde înca am același view super până or construi alți vecini.

Cum s-a mai zis: balconul e de design, rar folosit.

Edited by manghels, 12 May 2024 - 06:49.


#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmanghels, on 12 mai 2024 - 06:48, said:

Și eu am balcon, dar nu-mi pătează fațada, ...

Daca as fi in locul colegului EuDanielCrl, te-as ruga sa imi trimiti in privat modul in care ai rezolvat partea asta cu balcoanele ( detalii de executie, poze, etc. ). Posted Image Este bine de stiut ce sa le ceri mesterilor, astfel incat sa nu te trezesti cu fata patata. Posted Image

#25
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Nu știu dacă e alt secret decât folosirea profilelor cu picurator pe laterale și panta corecta spre exterior.

#26
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.03.2019
A trece un teren pe intravilan PUZ 2 ani (desi am case in jur insa PUG ul orasului nu e gata de nspe ani) + autorizatia 6l/1 an an, Romania e pe locurile 170/180 la cat de greu se obtin documente pentru a construi o simpla casa. Dupa ce termin nu ma las pana nu incerc un proces la nivel national sau european,chiar daca pierd.
Insa asta alta discutie merci acumulez tot ce mi scrieti si pregatesc pachetele de final😁, vin rosu+alb. 🍷

#27
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.03.2019
A asta ar fi planul facut in timp cum sa ma folosesc mai bine de teren pentru copii. Vreo 950 m2.
Banuiesc ca la final alta va fi realitatea.

Attached Files



#28
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.08.2020

View PostEuDanielCrl, on 11 mai 2024 - 20:17, said:

-Cumparat scândura pentru fundatie, constructorul nu are panouri si sa inchiez sau nu nustiu, spune ca o va refolosi aproape toata la acoperis...

Nu îți face mari speranțe că mai rămâne ceva de refolosit...dacă am reținut bine casa e P+1..cum va proceda la placa de beton dintre parter și etaj? Tot scânduri?

#29
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.03.2019

View Postgushpi, on 23 aprilie 2024 - 12:44, said:

io-s artist prevăzător: după ce termini cu proiectarea și-ncep lucrările să faci poze la absolut tot - șanțuri, armături, ziduri, cabluri, țevi, izolații - din teren și din casă
peste 10 ani, când vei dori „mici” modificări, nu vei mai ști pe unde trec toate alea...

iar tot noianul de poze îl vor ajuta pe fi-tu să vândă casa la prețul corect :P, peste 50 de ani

View Postcata31lin, on 24 aprilie 2024 - 12:44, said:

Nu uita de impamantarea naturala facuta in fundatia casei cand te apuci.

Vreo 15/20 milioane ajung materiale plus electrician? Wow…

View Postgushpi, on 23 aprilie 2024 - 12:44, said:

io-s artist prevăzător: după ce termini cu proiectarea și-ncep lucrările să faci poze la absolut tot - șanțuri, armături, ziduri, cabluri, țevi, izolații - din teren și din casă
peste 10 ani, când vei dori „mici” modificări, nu vei mai ști pe unde trec toate alea...

iar tot noianul de poze îl vor ajuta pe fi-tu să vândă casa la prețul corect :P, peste 50 de ani

Da da facem. Direct pe Pcloud ,,Poze constructie casa”. Merci! Acum ce fac baietii havar nu am atat stiu ca fierul a fost calcultat pentru prima etapa fundatie sa ajunga exact.

View Postcata31lin, on 24 aprilie 2024 - 12:44, said:

Nu uita de impamantarea naturala facuta in fundatia casei cand te apuci.

https://youtu.be/Jwy...VSTO9Fveh4MhDWC

Ceva de genul sa aleg?

Attached Files



#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,225
  • Înscris: 23.02.2007
Da. Sau cu sudura + smoala + banda speciala.

#31
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 20.09.2007
As zice ca e mult mai ok cu piesele pentru legatura mecanica. Nu e tocmai ok sa aplici suduri pe elementele structurale (etrieri, bare), plus ca sudura incalzeste o suprafata destul de mare si risti sa iti sara acoperirea cu zinc si unde nu te astepti. Sa nu mai zic de faptul ca otelul zincat degaja un fum toxic cand il sudezi si nici nu se sudeaza tocmai frumos.

Edited by nightmare392, 20 May 2024 - 09:25.


#32
EuDanielCrl

EuDanielCrl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.03.2019
Fierul….
-voi lua o parte de la Iral o parte de la Gemini. Unii ar aduce din Ucraina altii din Grecia.
-prima problema intalnita am inceput a comanda beton de la Holcim, sunt mari firma mama e din Elvetia insa vad plangeri pe net. Pe forum nu vad nimic vreo postare despre calitate beton samd si nu inteleg nu discuta nimeni despre asta sau au fost sterse?  Kboom luam o pauza si intrebam si despre Afj Miroslava.

Attached Files



#33
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Cu AFJ a turnat un vecin câteva zeci de mc la niște ziduri de susținere. Nu am auzit sa aibă plângeri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate