Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

banda sau acostament DN2 E85?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
179 replies to this topic

#1
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 24.11.2023
Dupa cum spune si titlul topicului drumul DN2 E85 care este denumit si "drumul mortii" ,sint 2 benzi pe sens sau este doar 1 banda si acostament?
Daca mergi regulamentar ca cel din filmulet,toti cei care vin din spate iti dau flash-uri sa te dai pe "banda cealalta" care de fapt este doar acostament,si nu banda,iar daca nu te dai te injura de toti sfintii.Dar acel acostament e aproape cat o banda,probabil de aici frustrarea multor soferi care nu inteleg ca de fapt aceea nu este banda.Probabil acel acostament este pt cazuri de urgenta cand esti nevoit sa efectuezi o pana,si/sau pt. alte avarii.
Daca mergi regulamentar,risti sa te accidenteze altii care vin din spate cu viteze foarte mari ,si pana la urma trebuie sa te dai pe acostament ca sa-i lasi sa treaca.Am observat ca daca circuli regulmanetar cu viteza de 90 sau 100km/h este considerata viteza mica in ochii altor participanti la trafic,multi neintelegand ca atat este permis sa circuli pe acolo,nu este autostrada,ori majoritatea merg pe acolo cu viteze numai de 130 sau 140 km/h.Toti se grabesc in toate directiile,ca sa nu mai spun ca circulatia este cand pe o banda cand pe 2.Ajunge sa-ti fie frica sa mai circuli pe acest drum al mortii.

Pana la urma este banda sau acostament ?Si cum ar trebui sa circulam ca sa evitam alte posibile accidente?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k6P5F6bJpWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi cum circulati pe acest drum?

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,409
  • Înscris: 22.10.2007
e acostament, dpdv legal nu ar trebui sa circuli pe el, dar cum nu e bine sa te pui cu prostii multi merg cu cel putin jumate de masina pe el.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,376
  • Înscris: 06.07.2007
E acostament, credeam ca deja e clara treaba pentru toti.

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 18.12.2004
E acostament si mergem pe cat posibil fara sa-i incurcam pe altii dar si fara sa ne punem pe noi sau pe altii in pericol

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,626
  • Înscris: 01.08.2006
Acostament, nu ai ce circula pe el.
Eu nu raspund la flash-uril si din alea. Ma duc pe drumul meu, nu ma dau pe acostament. Daca vrei tu sa mergi cu 200 la ora, du-te linistit, depaseste-ma, intra in gard daca vrei.

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 13.02.2006
Este acostament lărgit.
Circul de cel putin 10 ori pe an, pană la Suceava.
Regula este sa circuli pe acostament cat se poate, doar depășirile se fac pe banda curentă si eventual pe banda de pe contrasens-cu semnalizarea si asigurarea de rigoare, evident.
Ca sa nu iti găsești frigiderul plin de carne, e bine să urmezi regula asta (nescrisă)
Am vazut chiar si mașini de Poliție care circulau pe acostament, deci...

#7
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 DanyHiker, on 05 februarie 2024 - 12:00, said:

E acostament, credeam ca deja e clara treaba pentru toti.
au luat permisu pe bani dati spaga :( multi din pacate.

 bai3tzash, on 05 februarie 2024 - 12:02, said:

Acostament, nu ai ce circula pe el.
Eu nu raspund la flash-uril si din alea. Ma duc pe drumul meu, nu ma dau pe acostament. Daca vrei tu sa mergi cu 200 la ora, du-te linistit, depaseste-ma, intra in gard daca vrei.
vezi sa nu te opreasca careva si sa iti iei tu bataie. Sunt o gramada de baietzashi pusi pe fapte mari in trafic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0yI3HKGe3ro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Trebuie să recunoaștem că acostamentul ăla face ca circulația să se miște cat de cat, la ce camioane și tiruri circula pe acolo nu mai apuci să depășești in veci și s-ar transforma într-o nesfârșită coloana.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,821
  • Înscris: 06.09.2004

 rinaldoparaipan, on 05 februarie 2024 - 12:03, said:

Este acostament lărgit.
Regula este sa circuli pe acostament cat se poate, doar depășirile se fac pe banda curentă si eventual pe banda de pe contrasens-cu semnalizarea si asigurarea de rigoare, evident.
te inseli. nu exista asa regula.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,788
  • Înscris: 02.08.2021

 -SunRise-, on 05 februarie 2024 - 11:55, said:

Pana la urma este banda sau acostament ?S
E acostament lărgit.
Acel drum are o bandă pe sens.

Practic, acostamentul ăla a fost construit pentru a se folosi ca bandă, doar că fiind îngustă nu-și pot asuma răspunderea juridică ca să-ți permită legal să circuli pe ea.
DAR am mers pe acea bandă de nenumărate ori, Poliția niciodată nu m-a oprit.

Personal merg între benzi pe acel drum. Am ajuns la concluzia că așa e cel mai bine.
Să circului doar pe ”banda 2” mi se pare mârlănie dacă mergi încet.


Dacă mergi pe ”banda 2” problema este că vin rachetele din sparte și-ți dau flashuri și când mergi cu 100km/h în localitate.
Și creezi situații destul de periculoase, deoarece sunt mulți care te vor depăși prin dreapta.
Altă chestie enervantă este că vin ceilalți din contrasens și vor să depășească și te constrâng să te dai pe acostament.
Dacă mergi doar pe acostament, problema e că e cam îngust, sunt pe alocuri gropi(mai ales prin zona Buzăului), iar când ești depășit te cam îngrămădesc cei care vor să te depășească.
Altă problemă este că mai sunt bicicliști, pe care trebuie să-i depășești și de multe ori n-ai loc să te bagi.
Și la poduri te cam fură, că toate podurile sunt de două benzi reale pe sens, merg pe banda 1, iar când se termină podul te trezești că trebuie să te oprești că vin cei de pe banda doi și n-ai loc să te bagi.
A, și mai sunt unele zone enervante în care te constrânge drumul să treci de pe acostament pe bandă, ”șicane” cum le spune tatăl meu. https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Pe de altă parte, da sunt utile, previn accidentele pe la trecerile de pietoni și la intersecții.
Având în vedere aceste aspecte, am ajuns la concluzia că cel mai ok este să merg pe acostament, dar cu roțile din stânga pe bandă.
Și aici întâmpin unele probleme, fiindcă te mai claxonează unii din spate că de ce nu mergi doar pe acostament.

Edited by Valy_User, 05 February 2024 - 12:17.


#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,626
  • Înscris: 01.08.2006

 DannyHuwe, on 05 februarie 2024 - 12:10, said:

vezi sa nu te opreasca careva si sa iti iei tu bataie. Sunt o gramada de baietzashi pusi pe fapte mari in trafic.
Crezi ca stau la discutii? Ma duc mai departe.

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 13.02.2006

 born2lose, on 05 februarie 2024 - 12:12, said:

te inseli. nu exista asa regula.

Rectific...Regula nescrisă este să....
Cel mai bine a descris situația Vali_User, în postul de mai sus.

#13
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 bai3tzash, on 05 februarie 2024 - 12:17, said:

Crezi ca stau la discutii? Ma duc mai departe.
iti blocheaza masina ta nenica. Iti pune frana in fata si te obliga sa te opresti,dupa care se da jos jegu la tine si vine sa iti deschida tie portiera sa te bata.
Roaga-te sa n-aiba o bata de baseball cu el, am vazut batai dinastea cu geamuri sparte,ca sa il scoata pe sofer sa il ia la pumni.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,626
  • Înscris: 01.08.2006
Dai in spate, te duci, este loc.

Astia sar la bataie cand te contrezi cu ei, ca au mare orgoliu, ca cum de le pui frana in fata, ca le raspunsi la flash-uri. Daca iti vezi de ale tale, se duce linistit, inghite in sec ca nu te dai, si se duce ca prostul, te depaseste cand i se pare lui ca poate.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Acu depinde si ce distanta ai de facut pe e85,daca mergi cativa km te dai zmeu precum acest coleg baitash,altfel iti pui viata in pericol aiurea.
Pertea da ex legal,dar neoficial daca vrei sa ajungi teafar la destinatie te adaptezi circulatiei pe acel sector de drum.

#16
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 25.09.2014
Acostament.
Recunosc ca eu am luat-o, de obicei folosesc prima banda, nu am nevoie de a II-a ca nu am aere de "Sumahar". La un moment dat nu intelegeam de ce banda intai, adica acostamentul dispare brusc, apoi reapare pe alocuri.
Ma gandesc ca este nevoie de un marcaj suplimentar sa inteleaga toata lumea ce este cu acel acostament. Pentru cei care ajung pentru prima data in zona ca si mine, este greu de realizat situatia corecta.

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Prin vara am circulat pe 85.   O stiam din 94 ca fiind riscanta(fost agent comercial/vanzari). Folosit masina cu volan dr. Da, e riscanta, dar daca ai luat permisul pe bune si ai si experienta e oki. Acum nu stiu ce gorlie gasesti in trafic,dar tu fi corect. Si sa ai si ceva camera(dashcam)

#18
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 09.01.2009

 DannyHuwe, on 05 februarie 2024 - 12:24, said:

iti blocheaza masina ta nenica. Iti pune frana in fata si te obliga sa te opresti,dupa care se da jos jegu la tine si vine sa iti deschida tie portiera sa te bata.
Roaga-te sa n-aiba o bata de baseball cu el, am vazut batai dinastea cu geamuri sparte,ca sa il scoata pe sofer sa il ia la pumni.
Pt cazuri din astea am in cotiera  un  spray  paralizant/piper  nu stiu  cu ce este.Dar  il tin la indemana.Si  am  vazut  pe net  cateva clipulete unde cel agresat  s-a"speriat"  de cel  care venea spre el cu bata,si  in loc sa dea  inapoi  a dat cu masina peste agresor.M-am speriat domne.L-am  vazut ca vine cu bata spre mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate