Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

banda sau acostament DN2 E85?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
179 replies to this topic

Handicarpati

Handicarpati

Senior Member

• Grup: Senior Members
2 benzi normale, 2 benzi asa mai mici, si una a mea .

phoenix76

phoenix76

Active Member

• Grup: Members

View Postradunic, on 05 februarie 2024 - 14:18, said:

Semnul există. Marcajul acostamentului e diferit de cel între benzile de circulație.
Attachment 2024-02-05.jpg
Ma refeream la un marcaj de genul acesta:

Attached Files

• Attached File  e81.PNG   808.51K   18 downloads

Labargo

Labargo

Member

• Grup: Members

View Postbai3tzash, on 05 februarie 2024 - 12:02, said:

Acostament, nu ai ce circula pe el.
Eu nu raspund la flash-uril si din alea. Ma duc pe drumul meu, nu ma dau pe acostament. Daca vrei tu sa mergi cu 200 la ora, du-te linistit, depaseste-ma, intra in gard daca vrei.
din cauza conformistilor ca tine se intampla accidente

sorin147

sorin147

Senior Member

Ce??! Daca mergi legal provoci accidente?
Chiar asa rau am ajuns de incurajam jungla si bataia de joc?

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

"Jungla" e pt. binele tuturor.. Cine e inadaptat sa stea acasa ca e mai sanatos pt. ceilalti care sunt adaptati !

View PostHandicarpati, on 05 februarie 2024 - 17:32, said:

2 benzi normale, 2 benzi asa mai mici, si una a mea .

Corect Posted Image! Doar ti-a luat taica' sosea! Camioanele incap pe acostament ! multi cu turisme nu le ajung banda NORMALA de 4 m latime!! ei vor 7m cat e banda + acostamentul si cand face o depasire ii trebuie 11m latime Posted Image
PS E85 e gandit si realizat sa incapa 1 camion si un turism pe sens, sau 3 camioane!! .. Desenul ala pe asfalt Linie intrerupta indica ca poti sa o "calci" oricand cand e nevoie! Pe DN 2 e nevoie cam tot timpul !

Edited by mihaiC1, 05 February 2024 - 20:27.

sorin147

sorin147

Senior Member

Atunci ia-ti avionul cu 4 roti si mergi in jungla cu apropiatii in gandire, noi ramanem pe aici pentru civilizatie.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Colega ! Gandirea ta ma sperie, esti un pericol real pe un drum !! Tu nu treci pe acostament cand vezi ca 2 camioane din sens opus se depasec? ! Cei de langa tine din masina ce zic ?? "Tine banda ca asa scrie la carte si e si LEGAL !" Coparseul il ai pregatit ? Dar cate ??
Atat timp cat ai linie intrerupta nu ai nici o obligatie sa folosesti DOAR banda destinata..

Edited by mihaiC1, 05 February 2024 - 20:46.

sorin147

sorin147

Senior Member

Nu stiu care de care ar trebui sa se sperie, eu unul vreau sa ajung la destinatie asa cum am plecat, nu sa fiu adus in cutie sau maturat de pe asfalt. Daca nu ai rabdare cateva secunde/minute pana sa poti face o depasire legala si in siguranta, poate ca permisul ala de conducere ar fi mai bine sa stea la groapa de gunoi.
Soseaua nu-i apartine nici unuia dintre noi dar nu ma obliga pe mine sa ma duc pe unde legal nu am voie doar pentru ca te grabesti tu.

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

View PostmihaiC1, on 05 februarie 2024 - 20:31, said:

Atat timp cat ai linie intrerupta nu ai nici o obligatie sa folosesti DOAR banda destinata..
Asa e. Poti sa o iei si pe campul de langa drum ca sa poata trece tarzan samanțarul. E acelasi lucru.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Naspa ! pe marginile din dreapta ai linie continua, daca vrei sa te duci la pascu ca e o urgenta poti sa o calci linistit Posted Image
PS daca nu va ajung 7m pe sens e clar ca sunteti conducatori auto de duminica! Sunt camionagii care fac ZILNIC sute de km pe DN2 si nu se plang si merg pe acostament.. 99% dar se gaseste unii mai breji cu ciorpacuri sa ruleze DOAR pe banda destinata, eu ma retrag desi am masini bune intre camioane pe acostament, nu pot sta in cale fericirii unuia care respecta legea.

Edited by mihaiC1, 05 February 2024 - 21:11.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostmihaiC1, on 05 februarie 2024 - 20:12, said:

PS E85 e gandit si realizat sa incapa 1 camion si un turism pe sens, sau 3 camioane!! .. Desenul ala pe asfalt Linie intrerupta indica ca poti sa o "calci" oricand cand e nevoie! Pe DN 2 e nevoie cam tot timpul !

100% gresit!
Mai pune mana pe abecedar, macar asa cat sa stii ce inseamna linia aia intrerupta de pe dreapta.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Explica tu clar, cu citate din legislatie ce inseamna linia aia intrerupta, poate inteleg si camionagii care circula pe partea aia de drum din bun simt ..
Ca sfat nu folosi DN 2/ E 85 daca esti capos si respecti legea 100 %, vrei sa vezi cum e sa te pui cu un camion de 40 t de pe contra sens si tu ai 1,5t ?! Eu am sute de mii de km pe DN2 si nu vreau sa incerc o prostie LEGALA cand am bun simt !
PS Aaa !Tu esti unul din aia care nu are bunul simt sa aplice metoda "fermoar" ca doar legal ai 100% legea de partea ta ?? Morga te asteapta si mori cu dreptatea in mana , hai sa fim realisti !

Edited by mihaiC1, 06 February 2024 - 09:48.

radunic

radunic

Senior Member

View PostmihaiC1, on 05 februarie 2024 - 16:33, said:

Colegi?! daca nu stiti sa va adaptati unui trafic mai bine chemati un prieten, platiti un sofer/ taxi/ uber.. sa mergeti pe E85 !
Ce avem noi nevoie e niște poliție adevărată care să "adapteze" șumahării ca tine legii. E85 a ajuns un fel de junglă unde tonajul și șmecherașii fac ce vor.

View PostLabargo, on 05 februarie 2024 - 19:47, said:

din cauza conformistilor ca tine se intampla accidente
'ete unde se ascundea nonconformistul...

View PostmihaiC1, on 05 februarie 2024 - 20:12, said:

PS E85 e gandit si realizat sa incapa 1 camion si un turism pe sens, sau 3 camioane!! ..
E85 e gîndit cu o bandă de circulație. Punct.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Politie este pe DN2 pana la 15-20 echipaje pt sumacheri, dar in 20 ani nu am vazut/auzit pe nimeni ca a fost amendat ca a circulat pe partea aia de drum si sunt milioane de vehicole care ruleaza pe acolo !
Oare de ce are E 85 parcari inafara acostamentului ?! E un compromis din proiect, sa prevazut ambuteiajele de peste 21 ani ! NORMAL un EXPRES are 2 benzi si f. putin acostament, la noi nu au mai fost bani pt. asfalt ( noi stim de ce Posted Image !) si asa au trasat linii medii intrerupte.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostmihaiC1, on 06 februarie 2024 - 09:43, said:

Explica tu clar, cu citate din legislatie ce inseamna linia aia intrerupta, poate inteleg si camionagii care circula pe partea aia de drum din bun simt ..
Ca sfat nu folosi DN 2/ E 85 daca esti capos si respecti legea 100 %, vrei sa vezi cum e sa te pui cu un camion de 40 t de pe contra sens si tu ai 1,5t ?! Eu am sute de mii de km pe DN2 si nu vreau sa incerc o prostie LEGALA cand am bun simt !
PS Aaa !Tu esti unul din aia care nu are bunul simt sa aplice metoda "fermoar" ca doar legal ai 100% legea de partea ta ?? Morga te asteapta si mori cu dreptatea in mana , hai sa fim realisti !
Nu sujtem la ora de legislatie aici, trebuia sa stii deja.
Aia care nu inteleg ar fi bine ori sa puna mana pe carte pana inteleg or sa ia foarfeca si sa-si taie permisul.
In rest mai usor cu aberatul:

View Post_-livio-_, on 05 februarie 2024 - 11:58, said:

e acostament, dpdv legal nu ar trebui sa circuli pe el, dar cum nu e bine sa te pui cu prostii multi merg cu cel putin jumate de masina pe el.

Edited by _-livio-_, 06 February 2024 - 10:45.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Daca eu "aberez " cand milioane de camioane incap pe bucatica aia de drum.. ma scuzi! tu nici pe o banda normala nu ai loc? Stiu legislatia! dar ma adaptez traficului, nu vreau sa ranesc sau sa provoc daune nimanui, mai ales familiei si mie ! Daca vrei sa fii legal 100% pe DN2 nu garanteaza nimeni ca ajungi la destinatie ! Am intilnit cativa "legalisti" pe E85 care mancau ficatii, creierii, nervii ..alora "nelegalisti" in general , camioanagii ! Daca ai statie CB sa vezi ce repede ai frigiderul plin .. Posted Image
PS se pare ca tu esti unul din aia care merg cu 75-80 km/h pe banda NORMALA si cand vezi ca te depaseste camionul , tu acelerezi pana la 100 km/h ca e LEGAL !!

Edited by mihaiC1, 06 February 2024 - 11:17.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

Ai inceput sa aberezi inca de cand ai scris ca drumul are mai mult de o banda pe sens si ca linia aia intrerupta iti da dreptul sa circuli pe acostament, dovada ca nu ai habar de legislatie si marcaje si ca ar trebui sa mai rasfoiesti codul rutier.
Ca incap pe acolo e una, ca nimeni n-ar trebui sa circule pe el e alta.

Amuzant e ca abia ce postasem asta pe pagina precedenta:

View Post_-livio-_, on 05 februarie 2024 - 14:28, said:

cred ca 9 din 10 piloti nu stiu ce inseamna marcajul din dreapta, de unde si mitul ca e de fapt banda.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Cum am zis. esti total "incurabil" si mori cu legea in mana si neadaptat.. Daca militia nu zice nimic, de ce te bagi in seama ?! Cunosc legea scrisa si cea NESCRISA de pe toata Europa!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate