Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator
 Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

banda sau acostament DN2 E85?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
179 replies to this topic

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

• Grup: Senior Members
Din 2014, de cand fac de cel puțin 10 ori pe an drumul, nu am fazut faze din astea.Prin oras da.
Hai sa fim seriosi...
Am Duster, nu BMW si nici Opel din '90 toamna, dar de regula merg între acostament si B2.
Mai merg si pe B2 cand am chef, dar dacă vine tare unul din spate, ma dau frumos la o parte.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

• Grup: Members
Si eu am vazut de 2-3 ori masini de politie circuland pe acostament. Atunci am inteles ca daca insisti sa mergi pe banda de mers, o sa fii linsat daca pana si politia se supune regulii nescrise.

Se tot spune ca vor face 2+1 alternativ, cum este deja un segment pilot, dar vad ca intarzie. Probabil asteapta autostrada deja, nu se mai deranjeaza sa modifice E85-ul.
Pe segmentul 2+1 cica au scazut mult accidentele.
Si eu as prefera 2+1 alternativ, ca e destul de obositoare faza asta cu acostamentul, sa ai grija la gropile care apar uneori, sa ai grija ca te depasesc unii si altii trecand pe la 20cm de tine.

sanderoalex

sanderoalex

Nefumător înrăit

Mi-a e lene să caut ,dar parcă e interzis să circuli pe acostament. Ce m-a mirat e că am văzut la tv un echipaj de poliție care explică că e bine să se circule totuși pe ea. E nasol că în dreptul podețelor și a intersecțiilor dispare acostamentul. Și pe alocuri , dacă nu sunt gropi,e măcar vălurit .Circul rar , o dată pe an, între Focșani și Buzău, unde sunt totuși și 2 benzi. E bun că totuși poți depăși, spre deosebire de Buzău - Ploiești. Ăsta vară a fost destul de terorizant drumul, cu tirurile ucrainene care n- au treabă cu nimic, sunt in lumea lor. Bine că se lucrează alert la autostrada Moldovei.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostRaimondMacelaru, on 05 februarie 2024 - 13:24, said:

Si eu as prefera 2+1 alternativ, ca e destul de obositoare faza asta cu acostamentul, sa ai grija la gropile care apar uneori, sa ai grija ca te depasesc unii si altii trecand pe la 20cm de tine.
Eu aș prefera să-l mai lărgească puțin să-l facă de două benzi pe sens.
E loc în afara localităților, trebuie doar voință politică.

strongsss

strongsss

Senior Member

[

View Post-SunRise-, on 05 februarie 2024 - 11:55, said:

Dupa cum spune si titlul topicului drumul DN2 E85 care este denumit si "drumul mortii" ,sint 2 benzi pe sens sau este doar 1 banda si acostament?
DN2 nu are patru benzi de circulație. Este un drum cu o bandă pe sens, de 3,5 m lățime, plus un acostament de 2,5 m lățime, oficial desemnat ca bandă pentru opriri de urgență.

View PostRaimondMacelaru, on 05 februarie 2024 - 13:24, said:

Si eu am vazut de 2-3 ori masini de politie circuland pe acostament. Atunci am inteles ca daca insisti sa mergi pe banda de mers, o sa fii linsat daca pana si politia se supune regulii nescrise.

Se tot spune ca vor face 2+1 alternativ, cum este deja un segment pilot, dar vad ca intarzie. Probabil asteapta autostrada deja, nu se mai deranjeaza sa modifice E85-ul.
Pe segmentul 2+1 cica au scazut mult accidentele.
este in mai multe zone facut 2+1, dar i-au pus si limita de 80 km/oraceea ce mi se pare o prostie.
acum, toata lumea spera sa se termine austrada, nu cred ca vor mai modifica ceva

View PostValy_User, on 05 februarie 2024 - 13:33, said:

Eu aș prefera să-l mai lărgească puțin să-l facă de două benzi pe sens.
E loc în afara localităților, trebuie doar voință politică.

avea loc sa-l largeasca, de altfel intre Buzau si Rm Sarat sunt tronsoane unde sunt 2 benzi, dar initiativa asta a murit,  acum se lucreaza la austostrada si nu mai merita.

Edited by strongsss, 05 February 2024 - 13:57.

sorin147

sorin147

Senior Member

Acostament, eu nu merg pe acolo. Daca nu e vreo masina de urgenta in spate, nu ma mut de pe singura banda de circulatie. Cand se fac 2 benzi, dreapta sau semnal si schimbat banda. Nu ma doare nici "acolo" ca sta ala in curu' meu si da de ceasu' mortii.

Edited by sorin147, 05 February 2024 - 14:05.

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Nu asta este pericolul major pe e 85 ca sta unu in spate si te alearga,daca tii mortis doar pe banda de mers creste riscul f mult de a fi agatat de pe contrasens

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

View PostValy_User, on 05 februarie 2024 - 12:13, said:

Practic, acostamentul ăla a fost construit pentru a se folosi ca bandă, doar că fiind îngustă nu-și pot asuma răspunderea juridică ca să-ți permită legal să circuli pe ea.
DAR am mers pe acea bandă de nenumărate ori, Poliția niciodată nu m-a oprit.

Mă întreb ce se întâmplă dacă, nu știu, te atinge unul aflat în depășirea ta când tu circuli pe acostament. Având în vedere că din punct de vedere legal nu ai ce căuta acolo, ajungi să intri în belea, eventual să intri la culpă comună. Ba mai rău, dacă dai peste un pieton cred că ești pasibil de pușcărie (cu suspendare, dacă nu ești băut sau ceva), că pietonii au tot dreptul legal de a folosi acostamentul.

Edited by 0v1d1u, 05 February 2024 - 14:04.

radunic

radunic

Senior Member

View Postphoenix76, on 05 februarie 2024 - 12:50, said:

Ma gandesc ca este nevoie de un marcaj suplimentar sa inteleaga toata lumea ce este cu acel acostament. Pentru cei care ajung pentru prima data in zona ca si mine, este greu de realizat situatia corecta.
Semnul există. Marcajul acostamentului e diferit de cel între benzile de circulație.
Attached File  2024-02-05.jpg   630.25K   47 downloads

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

cred ca 9 din 10 piloti nu stiu ce inseamna marcajul din dreapta, de unde si mitul ca e de fapt banda.

Edited by _-livio-_, 05 February 2024 - 14:28.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

View Postcotizo_dacul, on 05 februarie 2024 - 13:13, said:

Pt cazuri din astea am in cotiera  un  spray  paralizant/piper  nu stiu  cu ce este.Dar  il tin la indemana.Si  am  vazut  pe net  cateva clipulete unde cel agresat  s-a"speriat"  de cel  care venea spre el cu bata,si  in loc sa dea  inapoi  a dat cu masina peste agresor.M-am speriat domne.L-am  vazut ca vine cu bata spre mine.
Te bate gibonul cu tot cu spray ,nici nu stii daca ai timp sa ajungi sa il iei in mana macar.
Sau poate bate vantul si nu ajunge jetul la el. Chiar ca te baga in spital cu bataia.

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

Se vede ca nu stii cum functioneaza un spray cu piper.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Hai că sunt și câțiva km din București până la Suceava cu 2 benzi pe sens. Pe poduri in special
Însă majoritatea distanței: o bandă și acostament
De ce circula mulți între banda și acostament: nici ei nu știu

born2lose

born2lose

Senior Member

View Postrinaldoparaipan, on 05 februarie 2024 - 12:18, said:

Rectific...Regula nescrisă este să....
in trafic nu exista reguli nescrise. in cazul asta chiar exista reguli scrise si sunt extrem de clare - circulatia pe acostament este interzisa.

eu nu prea circul pe e85 pt ca nu am treaba in capatul ala de tara - cred ca am mers de 2 ori in ultimii 5 ani. de unde as putea eu sa stiu regulile astea ‘nescrise’? mi se pare mai sigur sa circulam toti dupa decret, cum o fi el, bun, rau, decat dupa niste idei arbitrare nedefinite nicaieri.

View Postrinaldoparaipan, on 05 februarie 2024 - 13:23, said:

… dar de regula merg între acostament si B2.
Mai merg si pe B2 cand am chef, dar dacă vine tare unul din spate, ma dau frumos la o parte.
iar cu b2-ul    :)     care b2 mai omule, acolo e o singura banda pe sens. tu te-ai obisnuit asa tare sa conduci ilegal pe acolo ca vezi subconstient drumul ca avand 2 benzi?    :)

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Colega cu ciorpacul' te dai putin mai la dreapta sa te depasesc ca am 40t ? Am un program, am copii de hranit si trebuie sa ajung si acasa nu sa ma "plimb " pe DN 2.. Daca mergi REGULAMENTAR cu 110- 60 km/ h , camionagiul nu se "urca " pe tine, distanta lui de franare e muult mai mare si face prapad daca i se intoarce vagonul.. oare de ce camioanele merg pe acolo ? Ele nu pot cu mai mult si te lasa pe tine ca ai un turism, duba, SUV sa te duci , nu sa incurci lumea dar te accepta sa circuli intre camioane , pe "acostament", daca nu esti zmeu Posted Image Sunt niste reguli DE BUN SIMT , politia le accepta  , dar fara EVENIMENTE Ca ideie cei mai multi morti pe E85 sunt care au depasit "regulamentar" !

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Colegi?! daca nu stiti sa va adaptati unui trafic mai bine chemati un prieten, platiti un sofer/ taxi/ uber.. sa mergeti pe E85 ! Mai e pana va fi gata A7! Deja am vazut pe centura Bacaului, A7.. ca habar nu are romanul sa circule pe o autostrada Posted Image Merge ca paduchele pe banda 2 cu 100 Km/h si banda 1 e libera + acostament.. e riscant sa treci pe banda 1 ca nu stii ce face paduchele. Paduchi " la greu pe E85 !!

Edited by mihaiC1, 05 February 2024 - 16:44.

Handicarpati

Handicarpati

Senior Member

Buna ziua. Am analizat situatia, pe acel drum sunt 5 benzi.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Care drum ?! De unde pana unde 5 benzi ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate