Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Bradut furat.

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
113 răspunsuri în acest subiect

#73
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.587
  • Înscris: 20.08.2014

View Postlucianburjuiul, on 05 decembrie 2023 - 15:11, said:

In Constanta se utilizeaza puscariasi la amenajarea spatiilor verzi. Cu cateva zile inainte de ultima furtuna au facut bec gradina din jurul blocului. Iar furtuna a intors cu roatele in sus un mar plantat de mine acum vreo 7-8 ani. Cu ocazia asta sunt suparat foc pe Romica Jurca!
De ce? Doar nu face ea prognoza! Ea doar citeste niste date primite de centrul de meteorologie de la Reading. Asta ca sa stii pe viitor pe cine iti versi "suparararea"Posted Image

#74
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.420
  • Înscris: 30.11.2021
Trebuie sa ai o atitudine pentru vremurile actuale.

In urma cu ani de zile eram la Sinaia la cota 2000. Am povestit pe forum. Un el si cu o ea, cred ca sot si sotie. Observa un fel de floare/arbore fain, se apuca sa-l smugla din pamant.

Asa si cu braduletul tau... cine stie care s-a gandit? Ba? Stau la curte sau am eu un ghiveci mai mare.

#75
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 17.03.2014

View PostMindArchitect, on 05 decembrie 2023 - 22:43, said:

Trebuie sa ai o atitudine pentru vremurile actuale.

In urma cu ani de zile eram la Sinaia la cota 2000. Am povestit pe forum. Un el si cu o ea, cred ca sot si sotie. Observa un fel de floare/arbore fain, se apuca sa-l smugla din pamant.

Asa si cu braduletul tau... cine stie care s-a gandit? Ba? Stau la curte sau am eu un ghiveci mai mare.

Macar de l-ar planta in alta parte sa se faca mare si frumos dar imi e teama ca l-a luat pentru Craciun, sa-l impodobeasca si dupa sa-l arunce la gunoi :(

#76
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.049
  • Înscris: 25.09.2014
Imi pare rau sa vad oameni care asteapta totul de la autoritati. Indiferent al cui este spatiul din fata blocului, plantarea unui gazon, toaletarea pomilor, carpirea unui gardut de catre locatari le vad ca pe acte de normalitate. Eu personal, as pune si gazon, si pomisori si orice infrumuseteaza spatiul respectiv, pe cheltuiala mea. Primaria nu este obligata sa imi puna un pom acolo, dar nici nu ma va aresta daca fac eu asta.
Ni s-a urcat la cap ca platim taxe si suntem cetateni europeni cu drepturi. Cred ca suntem niste putori nesimtite, care asteapta ca primaria sa le duca galeata de gunoi la tomberon. Am citit ca aia din vest nu fac asa ceva. Si ce ? Trebuie sa fim ca ei ? Avem doua maini, doua picioare, care-i problema. Dai la cazma si faci miscare. Pui un pom si te bucuri de el.
In fata blocului, cativa locatari am strans banuti de buna voie, am pus gazon, am vopsit banca, am reparat gardutul. Da stiu, trebuia sa faca asta primaria, ca de aceea platim taxe. Si daca primaria venea peste 10 ani, stateam ca tiganii ?

Editat de phoenix76, 06 decembrie 2023 - 07:57.


#77
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.745
  • Înscris: 06.07.2005
In zona unde stau am vecini care muncesc de zor vara sa faca gradina frumoasa, planteaza, uda zi de zi, totul pe banii lor. Au infrumusetat mult zona asta posomorata de beton.
Le-am facut reclamatie la primarie, sper sa isi ia amenda+bataie.

Ca o poveste similara, o vecina i-a facut plangere la primarie tatalui meu. A venit politia locala si l-a intrebat daca a dat de mancare pisicilor din jurul blocului si a recunoscut ca da, asa ca s-a ales cu o frumoasa amenda. Citez domnul cap-de-creta " Aha deci recunoasteti ca dati de mancare animalelor salbatice ".

#78
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu am invatat o treaba dintr-un film american despre justice, cu avocati, pe care o aplic cu sfintenie:  

Daca te ia politia la intrebari, nu recunosti nimic. Daca te aresteaza, singurul cuvant pe care il mai ponunti sa fie "lawyer" (avocat). Atat si nimic mai mult.

Cel mai prost lucru pe care il poti face este sa recunosti ceva de fata cu politistul sau sa accepti sa semenzi declaratii redactate si bagate sub nas de politist.

#79
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.137
  • Înscris: 25.02.2007

View Postauditionstir, on 05 decembrie 2023 - 15:18, said:

Se fura, oriunde in lume se fura. Difera faptuk ca aici aici se fura mai mull pentru ca oamenii mor de foame. Daca n-ar fi asa.. s-ar fura mai putin, ca-n alte parti.
Eu cred ca furtul e o valoare la romani.
Daca furi esti jmeker, deci valoare. In plus, ramai si cu ce ai furat, ca bonus.

Vorba aia "Ciresele furate sunt mai dulci !".

#80
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.862
  • Înscris: 24.05.2020
Star Trek - Ferengi rule of aquisition number 14: Anything stolen is pure profit.

#81
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.345
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru ca:
- nu se reclama
- cand se reclama, nu prea se cerceteaza
- cand se reclama si se cerceteaza, nu se descopera faptasul
- cand se reclama, se cerceteaza, se descopera faptasul, nu se continua in justitie
- cand se reclama, se cerceteaza, se descopera faptasul, se continua in justitie, ea te iarta.

#82
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.137
  • Înscris: 25.02.2007
- cand nu te iarta, se prescrie

#83
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 600
  • Înscris: 29.06.2023
eu nu am nimic cu cei care planteaza sau pun gazon in fata blocului sau fac curat etc. Eu am ceva cu aia care daca au facut chestiile astea considera ca spatiul public e a lor si pot sa si-l ingradeasca ei cum vor, cum sunt spre exemplu aia de la parter care trag gard mare si pun balansoare, gratare, depozitare roti si nimeni din bloc nu are voie sa intre acolo

#84
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.623
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvestale, on 05 decembrie 2023 - 11:14, said:

Pai si nu ai instalat si tu 1-2 camere de filmare?
Am plantat si eu cu seful de scara, 3 salcami si 2 visini/ciresi in fata scari, udat, tuns, dar ii avem sub supraveghere video. Brazii, din pacate sunt mai tentanti in aceasta perioada.
Adica ce fel de sef e asta? va da ordine, sau de ce e sef?

View Postiladi, on 05 decembrie 2023 - 12:00, said:

Serios??? In ce mirifice locatii din Romania traiesc cei carora vine primaria si le ingijeste spatiul verde din jurul blocului?
De exemplu in multe cartiere din Bucuresti!

View PostNaijax, on 05 decembrie 2023 - 12:08, said:


Stau la bloc mai si mi-am luat 500 lei amenda pentru 3 tufe de trandafiri
Acum e 1000 Posted Image

Si la mine lucrurile functioneaza conform legii - multumesc de intrebare
Scrie la lege ca NU am voie sa ma ating de domeniul public = NU ma ating

Acu' dupa ce m-am ars ...
Daca a fost asa, inseamna ca a fost placerea ta, problema ar fi fost daca te amenda primaria, nu daca ti-ai luat singur amenda!

View Postiladi, on 05 decembrie 2023 - 12:16, said:


In traducere libera primaria a obligat asociatiile sa-si ingrijeasca tarlaua si pe asociatii le doare la baston. Si, cumva, tot omul care face ceva e cel vinovat. De ce nu ma mir?
in alta traducere, spatiul ala de pe linga blocuri este in parohia primariilor, nu al asociatiilor!

#85
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.780
  • Înscris: 26.08.2008

View PostNaijax, on 05 decembrie 2023 - 11:16, said:

Aia de la primarie au venit si...







i-au explicat cateva chestii


M-am speriat!
Crezusem ca au venit sa planteze si ei ceva, dar au venit decat cu biciul / pulanul / amenda...

Posted Image

View PostNaijax, on 05 decembrie 2023 - 12:08, said:

Stau la bloc mai si mi-am luat 500 lei amenda pentru 3 tufe de trandafiri
Acum e 1000 Posted Image

Si la mine lucrurile functioneaza conform legii - multumesc de intrebare
Scrie la lege ca NU am voie sa ma ating de domeniul public = NU ma ating

Acu' dupa ce m-am ars ...
Bati campii!
Unde ai sadit tufele de trandafiri de ti-ai luat amenda?
Si daca ar fi asa... de ce iti iei amenda ca NU intervii pe spatiul - nu cureti zapada de pe trotuar - care chiar tine de domeniul public?
Nu-ti fileaza nimic?

Editat de BlueKing-69, 06 decembrie 2023 - 22:10.


#86
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 09.06.2023

View Postionu34, on 05 decembrie 2023 - 10:58, said:

Salutare tuturor. O sa va spun sincer, am venit sa ii vars frustrarile pentru ca de 3-4 ani ma chinui sa plantez un bradut in fata blocului, care sa se si prinda. In 2022 in toamna am reusit sa plantez un bradut argintiu de care am avut grija toata vara sa nu il arda soarele si toate cele, si s-a prins atat de frumos si abia asteptam primavara sa vad cum da iar din el, numai ca in dimineata asta am constatat ca nu mai e, cineva l-a smuls din radacina. Nu am gasit radacina, deci pot doar sa sper ca il planteaza in alta parte si nu l-a omorat doar pentru fantezia craciunului.

Ideea, per total, e ca nu ne mai facem bine, ever, suntem o natie de tradatori, furaciosi si mincinosi si nu prea vad luminita de la capatul tunelului, suntem niste terminati si analfabeti. Chiar imi pare rau ca am ajuns la concluzia asta, nu voiam, va dati seama, dar nu ai cum... la asta chiar nu ma asteptam vreodata, sa iti fute bradul din gradina. Epic.

Transforma-ti frustrarea si nemultumirea in ceva constructiv: ia un teren, fa o casa, planteaza-ti brazii tai. Fa-ti un loc al tau.
(gradina blocului e proprietate comuna)

#87
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.924
  • Înscris: 21.04.2011

View PostGlCA_Contras, on 05 decembrie 2023 - 12:19, said:

Si curtea/gradina blocului e a asociatiei, nu e spatiu public....

ti-au dat teapa localii si acum te oftici Posted Image
Nu, nu e a asociatiei.

In București sunt multe locuri (sector 6, cel putin) unde s-a terminat cu tiganeala si primaria a amenajat frumos, fara garduri, spatou public elegant. Sigur, i  multe locuri arata acum ca o cocina ca, deh, cetateni nesimtiti. Dar asta e alta poveste.

View Postphoenix76, on 06 decembrie 2023 - 07:56, said:

Imi pare rau sa vad oameni care asteapta totul de la autoritati. Indiferent al cui este spatiul din fata blocului, plantarea unui gazon, toaletarea pomilor, carpirea unui gardut de catre locatari le vad ca pe acte de normalitate. Eu personal, as pune si gazon, si pomisori si orice infrumuseteaza spatiul respectiv, pe cheltuiala mea. Primaria nu este obligata sa imi puna un pom acolo, dar nici nu ma va aresta daca fac eu asta.
Ni s-a urcat la cap ca platim taxe si suntem cetateni europeni cu drepturi. Cred ca suntem niste putori nesimtite, care asteapta ca primaria sa le duca galeata de gunoi la tomberon. Am citit ca aia din vest nu fac asa ceva. Si ce ? Trebuie sa fim ca ei ? Avem doua maini, doua picioare, care-i problema. Dai la cazma si faci miscare. Pui un pom si te bucuri de el.
In fata blocului, cativa locatari am strans banuti de buna voie, am pus gazon, am vopsit banca, am reparat gardutul. Da stiu, trebuia sa faca asta primaria, ca de aceea platim taxe. Si daca primaria venea peste 10 ani, stateam ca tiganii ?
Asa au facut si la mine la cateva blocuri prin zona si e de un prost gust inimaginabil in mare parte. Nu zic ca la tine e, nu ma intelege gresit. Zic doar ca e spatiu public, poate se justifica sa nu fie lasat pe seama simtului estetic al cetateanului de rand.

Editat de catalina1, 06 decembrie 2023 - 23:00.


#88
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.345
  • Înscris: 24.11.2002

View Posttytysor, on 06 decembrie 2023 - 20:04, said:

Adica ce fel de sef e asta? va da ordine, sau de ce e sef?

Este presedintele asociatiei, nu da oridine, doar ne-am intalnit in fata scarii si am discutat despre trunchiul uscat de copac pentru am facut 4 ani de zile sa vina cei de la spatii verzi sa il ridice si ca oare cati ani ar dura sa planteze alti copaci, pentru ca adrese exista. Asa ca am mutat niste salcami si 2 ciresi/visini, intr-o sambata de toamna.
In partea opusa a blocului avem un cires uscat dupa o toaletare/ciontire realizata de cei de la spatii verzi. Am facut 2 sesizari in scris, dar nu apar acele sesizari si la cel care a mai trecut prin zona de la spatii verzi, dar l-am luat de mana pe dl inginer, i-am aratat, explicat, a trecut in agenda si ghici ce? A mai trecut un an, asteptam sa cada peste trecatori, copii ce se joaca in spatiul de joaca sau geamuri.

#89
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.618
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbibolu, on 05 decembrie 2023 - 11:19, said:


daca nu m-ati innebunit cu replica asta, peste tot o auzi de la facebook pana pe strada. Daca nu ne facem bine atunci plecati si lasati-ne
Sa plece nesimtitii de genul asta. Are dreptate initiatorul, parca-s din ce in ce mai multi.
Ne-am fi asteptat ca dupa 30+ ani Romania sa se civilizeze dar mergem spre mai rau  prostia si marlania cresc.

Editat de danigoleman, 06 decembrie 2023 - 23:41.


#90
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 621
  • Înscris: 19.04.2010

View Postbibolu, on 05 decembrie 2023 - 11:19, said:

daca nu m-ati innebunit cu replica asta, peste tot o auzi de la facebook pana pe strada. Daca nu ne facem bine atunci plecati si lasati-ne

Are dreptate omul,trebuie sa ne indreptam,sa ne vindecam de si de ,,Cleptomania,, care a ramas ,,IN NOI,,  din vremea lui Ceausescu cand furam si ce nu ne trebuia,
Doar asa sa nu ne lasam mai prejos ca si altii,
Si ne trezim ca si acel muncitor care lucra la fabrica de biciclete,care fura zi de zi piese pentru o bicicleta si tot mitraliera iesea din piese!
Eu zic ca trebuie sa ne vindecam ,sa ne facem bine din toate aceste boli invazive si distructive care ne-au aparut acum.

Editat de csoka2002ro, 07 decembrie 2023 - 09:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate