Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Frankfurt reduce viteza maxima la 20 kmph

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,380
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsanderoalex, on 15 noiembrie 2023 - 00:00, said:

Majoritatea , vorbesc de RO, vrea să descurajeze mersul cu mașina nu prin transport ieftin și condiții decente, ci prin taxe mari
nu doar in Ro, probabil peste tot, incearca sa dreaga situatia taxand la greu, iar cei le simt si le platesc in majoritate sunt orbetii care nu-si permit masina euro 6 sau electrica

de exemplu, in Londra te taxeaza  £12.5 pe zi daca n-ai masina euro 6, In UK masinile mai noi platesc taxa de drum redusa sau nimic, iar la cele mai vechi a crescut taxa de drum pana la cer, adica platesc amaratii si pentru ceilalti, ca nu-mi vine sa cred ca-s guvernantii asa generosi sa mulga mai putin, de unde vine banu? asta-i un amanunt nesemnificativ

Edited by dan210, 15 November 2023 - 02:04.


#56
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
On topic ! Pe pricipiul trotinetistilor ''sa-i arda pe aia cu masini...ca noi n-avem'' eu propun viteza in centrul Frankfurt-lui de 5 km la ora ca eu nu ma duc cu masina pe acolo Posted Image !

#57
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 24.07.2022
eu as vrea sa fie intrebat chatgpt pt orice lege...si sa le explice si la autistii astia de ce nu e bine o viteza redusa. am impresia ca toti care nu reusesc nimic bun in viata ajung sa ne voteze legile si nimeni nu-i opreste..

Edited by Punter, 15 November 2023 - 02:15.


#58
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,227
  • Înscris: 30.04.2007
era un banc...
americanii au cheltuit milioane de dolari ca sa creeze un pix/stilou cu care sa se poata scrie in imponderabilitate, rusii ... au folosit un creion.

cam tot asa si cu poluarea asta. cheltuim miliarde pentru dezvoltarea de masini electrice si norme "euro x". am putea cheltui 1/8 cu ipaduriri?

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,251
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBursul, on 14 noiembrie 2023 - 22:36, said:

Oare cum?!?!?!?!?!
Nu ma referam la cine e seful acolo ci la studii, cum le-a dat ca 20 e mai oki ca 30, sigur au un motiv aia nu fac la intamplare. Mie unul mi se pare mai oki 30 cum fac alte orase. Eu cu 20-22km/h merg de regula cu bicicleta la agrement prin parcul Mihai I (fost Herestrau)... mi se pare o viteza cam redusa pentru un vehicul motorizat dar suficienta pentru pedalat.
E drept, eu nu cunosc particulatitatile din centrul orasului Frankfurt, n-am fost niciodata pe jos pe acolo, l-am ocolit in auto doar.

View Postutopium, on 14 noiembrie 2023 - 22:42, said:

Poate a ta, a mea are treapta a doua lunga,
In cazul asta ai doar optiunea sa folosesti o masina de oras cu treapta scurta.

Edited by andreic, 15 November 2023 - 07:41.


#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,241
  • Înscris: 30.10.2003
Vor sa reduca cat mai mult traficul auto in centru. Nu vor sa-l interzica, dar sa il reduca drastic. probabil 30 km/h nu era indeajuns de enervant. Acolo e si densitatea mare de birouri, restaurante, cluburi, probabil toti sunt cu masina in centru.
E un fel de: aveti voie cu masina, dar o sa va faceti peri albi in cap.

#61
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postutopium, on 14 noiembrie 2023 - 23:01, said:


De ce, crezi ca in Germania au alta cutie de viteze? Daca tie ti se pare ok sa mergi cu a intaia sau la 1.300 rpm intr-a doua (cu motor pe benzina, unde turatia minima decenta ca sa nu fii subturat e pe la 1.700-1.800 rpm), atunci probabil ca esti un sofer a naibii de bine pregatit :D

Eu spun asta in conditiile in care m-am chinuit si la 30 km/h prin Viena (ca practic si la 30 km/h nu puteam apasa acceleratia pentru ca depasea imediat 30 km/h, ca la 30 km/h e deja in zona cu turatie prea mica).

Păi asta întrebam, cum se face că alții se descurcă, cu aceeași cutie de viteze ca a ta, dar tu nu reușești să o faci?

#62
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View PostAlltrack, on 15 noiembrie 2023 - 02:09, said:

On topic ! Pe pricipiul trotinetistilor ''sa-i arda pe aia cu masini...ca noi n-avem'' eu propun viteza in centrul Frankfurt-lui de 5 km la ora ca eu nu ma duc cu masina pe acolo Posted Image !

argumentul tău este stupid, cel putin aici in orasele din Ro toata lumea are masina, chiar si aurolacii din canale au masina daca se chinuie un pic ..  deci nu exista vreo "invidie" sa-i ardem pe cei cu masini
adesea trotinetistii sau ciclistii au masina dar o lasa acasa si aleg alternativa, plus ca au vehicule pe 2 roti mai scumpe decat multi cu masini, sunt biciclete si de 5000 de euro prin trafic

eu cred ca invidia e de partea opusa, soferii ofticati ca stau si musca de volan sute de minute blocati prin trafic in timp ce trotinetistii si biciclistii zburda pe langa ei
ipocrizia asta.. mare doamna

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,302
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlapJack7, on 15 noiembrie 2023 - 07:57, said:


Păi asta întrebam, cum se face că alții se descurcă, cu aceeași cutie de viteze ca a ta, dar tu nu reușești să o faci?
Nu se descurca, se chinuie. Sa mergi cu a intaia sau subturat serios cu a doua e chin. Cel care a luat decizia asta e prea prost ca sa-si merite functia.

Edited by utopium, 15 November 2023 - 09:22.


#64
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdanigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 21:00, said:

Orasele trebuie sa redevina ale oamenilor, si nu ...

eventual cu canal de scurgeri pe mijlocul străzii, la suprafață! :(

#65
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View Postdanigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 22:42, said:


Sa stai  la semafoare cu zecile de minute nu cred ca inseamna confort. Nu cred ca e slogan, masinile ocupa o gramada de spatiu (trotuare etc), genereaza poluare (inclusiv fonica). Cum va afecta grav confortul? Te duci frumos cu transportul public si mai mergi si pe jos 1-2 km acolo, ca e sanatos Posted Image
Oricum, ne place, nu ne place, cam asta e viitorul.
"Va afecta grav confortul", nu e confort , e doar o obisnuinta.
Iti urez sa mergi tu pe jos 5-6-11km pana la supermarket iar apoi sa vii, tot pe jos, incarcat cu plase grele. Voi astia care tot dati sfaturi pe aici ganditi extrem de ingust, facand referire doar la cei ce se invart cu masina prin centru pentru 5-600m. Nu realizati ca exista si oameni care trebuie sa se deplaseze in imprejurimi, care merg in vacanta, la pescuit sau se plimba pur si simplu.

Viitorul este cum vor oamenii sa fie iar daca acestistia nu vor sa renunte la masina, asa va fi, indiferent de deciziile vremelnice de la Bruxelles sau Davos. Te duci frumos cu transportul public? Poate ca da dar nu orice destinatie este facila cu acest frumos transport public.

View Postandreic, on 14 noiembrie 2023 - 21:33, said:

Masura nu trebuie privita ca o restrictionare de dragul restrictiei ci ca o imbunatatire a calitatii mediului, a redarii orasului catre pietoni si desigur, o descurajare a masinilor.
Asa se zicea si pe vremea purtarii mastilor ca nu sunt interdictii ci doar masuri sanitare. Dar de ce trebuie redat orasul pietonilor, de unde pana unde? Curentul asta cu descurajarea masinilor este una dintre marile porcarii actuale, alaturi de interzicerea centralelor termice si a motoarelor cu combustie.

View Postdanigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 22:48, said:


Asta crezi tu...oricum va fi un cost din ce in ce mai mare ptr a detine masina.
Ce Crevedia? In vestul Europei oricum aia folosesc mai mult transportul public ptr a merge la serviciu .
Pai merge el pe jos, dar de ce sa inhaleze toate noxele de la masinile blocate in trafic?
De ce ar fi tot mai scumpa detinerea unei masini? Ca asa vrei tu si niste guvernanti vremelnici care vor pierde alegerile pe motivul asta? Orasul nu este pentru plimbari pe jos. Pentru asta sunt parcurile si padurile.

#66
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012

View Postandreic, on 14 noiembrie 2023 - 21:09, said:

Pai nu mai folosesti diesel,

benzina arsă incomplet conține cei mai mulți compuși cancerigeni posibili...
(sunteți așa copii...)

#67
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,302
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmahu, on 14 noiembrie 2023 - 21:17, said:

Poate ca stie cum e si tocmai d-aia isi bate joc de cetateni cu astfel de masuri imbecile.
In cazul asta cetatenii ar trebui sa angajeze niste imigranti sa-l bata, ca merita :) Sau macar sa arunce zilnic cu oua dupa el cand intra/iese din cladirea primariei.

Edited by utopium, 15 November 2023 - 09:30.


#68
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcipri2bau, on 14 noiembrie 2023 - 22:41, said:

Nu mai dați exemple idioate cu Sibiu sau Timișoara, știm ...

câte orașe din .ro au „centre civice” ? :o
în galațim prim-secretarii au făcut treabă „ca la carte!”: au dărâmat toată istoria orașului
așa că-n gl - ciu-ciu nevoie de circulat cu 20 METRI/oră! :P

View PostKiloW, on 14 noiembrie 2023 - 22:51, said:


La 20km/h devin ...

...devin MARI surse de poluare! :(

#69
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018

View Postr_murphy, on 15 noiembrie 2023 - 07:00, said:

cheltuim miliarde pentru dezvoltarea de masini electrice si norme "euro x". am putea cheltui 1/8 cu ipaduriri?

Perfecta idee. Minunata. Ia zi, pe terenul cui impaduresti? Ce cartier rezidential darami?

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,302
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgushpi, on 15 noiembrie 2023 - 09:32, said:

...devin MARI surse de poluare! Posted Image
Asta e clar, pentru ca ai consum cel putin dublu decat ai la 50 de km/h. Benzina/motorina dubla arsa = poluare dubla.

Edited by utopium, 15 November 2023 - 09:40.


#71
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdanigoleman, on 14 noiembrie 2023 - 21:00, said:

Orasele trebuie sa redevina ale oamenilor, si nu ale masinilor.
Breaking news! Orașele nu au fost vreodată ale oamenilor, cel puțin nu în sensul pe care-l dai tu. De cînd s-a domesticit calul și inventat roata orașele au fost sufocate de trafic.

View Postandreic, on 14 noiembrie 2023 - 21:33, said:

“Driving from parking garage to parking garage or ‘showing off’ your car should become impossible in the city center,” he says. The goal is a city center that is not car-free, but car-poor. According to him, the measures also serve to protect the climate and guarantee the future equality of all road users."
Expertul ăsta are niște frustrări suprapuse peste nițel extremism.

View Postsanderoalex, on 14 noiembrie 2023 - 21:53, said:

La 20°C in casă ziceați că e frig.
20° ar fi fost bine. Prin apartamente erau cel mult 14° grade .

View Postcipri2bau, on 14 noiembrie 2023 - 22:35, said:

nici măcar Ceaușescu nu s-a băgat așa. Macar ăla era un naționalism puternic și se făceau chestii mari sa devenim japonezi, dar acum ce folos?
Ce făceau? Posted Image Posted Image

#72
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,985
  • Înscris: 22.12.2005

View Postutopium, on 14 noiembrie 2023 - 21:14, said:

Probabil cel care a luat masura asta nu a condus in viata lui si nu isi da seama cam cat de greu/enervant e sa tii o masina constant la 20 km/h (chiar si tempomatul e de pe la 30 km/h in sus la mine daca nu ma insel).
Sa ma ierti.e funny ce zici.chiar asa de soferi sunt pe aici de se discuta de turatii si 20km/h?? La 14 ani si pe masini '80 faceam orice cu ele.nu stiam pe atunci cat de greu e sa faci ceva banal:))) vai de  mama ei de viata daca si manipularea(condusul inseamna si ceva cpu) unei masini a ajuns subiect de teoritizare.va dati seama ca soferii de pe TiR sunt phd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate