Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Ar trebui sa ma despart de ea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#109
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,627
  • Înscris: 22.08.2012
Ca hodorog trecut prin viata, iti spun parerea mea, ce i-as spune-o si lui fiu-miu:

1. Phoote tot ce prinzi, dar cu grija sa nu te prinda vreuna - nici cu alta, nici cu vreun bebe; Posted Image

2. La 24 de ani nu as fi intrat intr-o relatie serioasa nici mort, din motivul de la punctul 1, m-ar fi incurcat; Posted Image

3. Daca tot intri intr-o relatie, cel mai prost lucru e sa locuiti impreuna (necasatoriti), e cea mai buna metoda sa se duca dracu' orice iubire;

4. Orice gagica daca te vede ca gatesti bine, va incerca sa te bage bucatar, sub motivul ca nu se pricepe. Daca esti fraier, accepti;

5. Pune-ti problema dupa 30 de ani de familie si copii, pana atunci bucura-te de pasarica, lasa tampeniile serioase - altfel, o sa te bucuri de ale pe la 45, cand deja copiii tai ar trebui sa faca asta, nu tu;

6. Vezi, grija mare la aia din Evul Mediu, cu sfaturile lor, cu pacatosii si sfintii, bla-bla, tine-te departe, ai timp la batraneste sa o iei razna, nu incepe de-acum;

#110
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 13.10.2010

View PostOlteanul_sfios, on 28 august 2023 - 11:05, said:



:lol: nu pari prea sfios. :lol:

#111
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022

View PostOlteanul_sfios, on 28 august 2023 - 11:05, said:



Super de acord. În afară de pct 5.

La 45, ca bărbat,  cred că e cea mai mișto perioadă a vieții. Păcat să te prindă însurat și plictisit de viață. :lol:

Edited by Ev_eee, 28 August 2023 - 11:21.


#112
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,627
  • Înscris: 22.08.2012

View Postcanarel, on 28 august 2023 - 11:18, said:

Posted Image nu pari prea sfios. Posted Image

Sunt, dar doar pe dinauntru. Posted Image

#113
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,006
  • Înscris: 09.05.2008

View PostOlteanul_sfios, on 28 august 2023 - 11:05, said:

Ca hodorog trecut prin viata, iti spun parerea mea, ce i-as spune-o si lui fiu-miu:

1. Phoote tot ce prinzi, dar cu grija sa nu te prinda vreuna - nici cu alta, nici cu vreun bebe; Posted Image

2. La 24 de ani nu as fi intrat intr-o relatie serioasa nici mort, din motivul de la punctul 1, m-ar fi incurcat; Posted Image

3. Daca tot intri intr-o relatie, cel mai prost lucru e sa locuiti impreuna (necasatoriti), e cea mai buna metoda sa se duca dracu' orice iubire;

4. Orice gagica daca te vede ca gatesti bine, va incerca sa te bage bucatar, sub motivul ca nu se pricepe. Daca esti fraier, accepti;

5. Pune-ti problema dupa 30 de ani de familie si copii, pana atunci bucura-te de pasarica, lasa tampeniile serioase - altfel, o sa te bucuri de ale pe la 45, cand deja copiii tai ar trebui sa faca asta, nu tu;

6. Vezi, grija mare la aia din Evul Mediu, cu sfaturile lor, cu pacatosii si sfintii, bla-bla, tine-te departe, ai timp la batraneste sa o iei razna, nu incepe de-acum;
Si cu asta, la batista, beibi!
Topic closed!

#114
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostTuscanyBoy, on 25 august 2023 - 23:25, said:

Salut forum.

Problema sta in felul urmator: Sunt de aproape 6 ani intr-o relatie cu o tipa (eu - 25, ea - 24), ne-am cunoscut pe Tinder la final de 2017 cand eram inca studenti. Nu suntem din acelasi oras, ea s-a mutat in orasul meu natal pentru studii. Totul frumos la inceput, mai chiuleam de la cursuri sa mergem la ea sau la mine (pe atunci stateam inca cu parintii), city break-uri, iesiri, totul fain primii 2 ani. Dupa aceea, undeva aproape de covid, ne-am mutat impreuna. Primele 5-6 luni a fost cea mai lunga si faina perioada de timp cat am stat impreuna (ne-am mutat intr-o chirie), n-am avut probleme pe niciun capitol (sex, prieteni, job). Dupa aceea, in schimb, cum a aparut monotonia au aparut si unele probleme - certuri pe tema banilor, activitatile ce le facem in casa etc etc. Pe scurt, ne-am dat seama ca suntem mai diferiti decat parem. Pe atunci, in 2020 avusesem amandoi primele noastre job-uri, eu un internship in IT, ea practica la o clinica privata.

Exemple de unde incepeau problemele:
1. Ea nu contribuia la fel de mult ca mine in casa, eu fiind adeptul 50/50, ea fiind adepta "daca tu castigi mai mult ca mine, e normal tu sa contribui mai mult".. not!
2. Ea avea program mai lejer ca mine si dupa lucru 80% din timp venea si se uita la seriale sau iesea cu prietenele, iar mie imi cerea dupa 8h sa vin si sa fac de mancare.. pentru ca ea nu stia sa gateasca, ii placea cum gateam eu si baga replica "asa economisim mai mult decat sa comandam". Asa ca dupa un program 9-5, veneam acasa, gateam si abea dupa 8 mai aveam timp liber pentru mine.
Mai pot da si alte exemple.

Deja prin 2021 la inceput a trebuit sa ma mut inapoi la parinti, pentru ca tatal meu se imbolnavise grav, asa ca am stat sa am grija de el. Dupa cateva luni a murit si am mostenit o garsoniera, unde am vrut sa stau o perioada singur pentru ca treceam printr-o perioada ... mai ciudata. Am reusit sa avansez la capitolul cariera, dar am vrut sa ma detasez de relatie. Simteam ca nu mai imi aduce la fel de multa placere, ca e prea multa monotonie etc. Am stat o perioada fiecare la locul lui, dar nu am fost despartiti, doar ne vedeam mai rar si ne vedeam de treburile noastre. In schimb, am inceput sa o insel.

Prima data am inselat-o cu o tipa agatata intr-un club, undeva prin vara lui 2021. M-am simtit aiurea, dar am simtit o detasare cum nu am simtit demult. A fost mai misto tipa decat actuala, dar oricum stiam din prima ca va fi doar un one night stand - avea si ea prieten. Cu a doua la fel. In schimb, a treia mi-a scris intamplator pe instagram si am iesit la o cafea impreuna. Am stat vreo 4h la povesti. Din Republica Moldova. Am simtit o chimie cum nu am simtit cu nimeni altcineva. I-am spus toata situatia, ce, cum, cand, mi-a zis "stai linistit, nu vreau sa ma incurc in relatia ta, trec si eu printr-o perioada mai grea si voiam si eu companie". Dupa 3 saptamani de  "tinut companie" si futai ca in filme (tin sa mentionez ca nu m-am simtit asa de bine cu tipa asta ca nimeni altcineva inainte.. a fost o chimie inimaginabila, era ca un drog) deja eram impreuna. Ma trezisem practic intr-o relatie paralela. In toata aceasta perioada, actuala nu banuise nimic. Tin sa mentionez ca ea niciodata nu a banuit nimic, cel putin din cate am observat eu (prima relatia a iei, a mea a 3-a).

Deja cred ca sunt multe detalii, asa ca de acum ca sa fie mai usor: actuala - A, tipa cu relatia paralela - B.

Am ajuns intr-un punct in care sa simt multe chestii pentru B si ca sa reusesc sa mentin in viata si stiind ca exista destula incredere intre noi cat sa nu scape acest secret, i-am prezentat-o lui A ca fiind noua mea colega de munca. A a avut foarte multe pareri bune despre B, ne-am facut timp de un an zilele impreuna, iesiri cu prieteni etc. Deci pana in 2022 eu inca locuiam la mine, A la ea acasa, B la ea acasa, dar ambele mai treceau pe la mine (sau eu le ele, bineinteles separat). Nu a fost vorba de 3some, pentru ca A nu a vrut. Eu si B am fi vrut. In fine, undeva pe la mijlocul lui 2022 nestiind ce cacat fac cu viata mea, deja avand 24 de ani si stiind ca doresc mai mult, m-am despartit de B. Dupa aceea n-au mai existat alte tipe si m-am reintors sa stau cu A. De ce? Pentru ca nu am vrut sa dau cu sutul in ani buni de relatie + ea mi-a fost alaturi la moartea tatalui meu. Din punct de vedere moral ma simteam cumva dator.

Problema este ca am ramas cu vina ca am ranit-o pe A, care nu cred ca ar fi meritat toate astea. Ea inca nu stie nimic
Problema este ca dupa 1 an de cand s-au terminat toate astea si ne-am mutat inapoi impreuna, eu tot nu ma simt fericit 100%. Daca ar fi sa zic catva, as zice 50-60%. Nu sunt probleme in pat, dar inca mai simt ca nu tot timpul suntem pe aceeasi lungime de unda cand vine vorba de activitati / responsabilitati. Nu avem inca planuri de casatorit, niciunul nu vrem.

Ideea este ca in situatia actuala, daca doar comoditatea si dragostea acea platonica doar mai exista, este indeajuns sa pastram o relatie in continuare? Sau ar trebui sa ma despart de ea? Simt ca in unele momente nu sunt multumit si doresc mai mult, dar stiu ca nu voi primi.

Astept raspunsuri, mersi.

prost esti ma :) ai dat-o pe B pe A? B era progresia logica, A si-a aratat limitele.
dar esti tanar, ai timp si de C, si de D....

#115
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcanarel, on 26 august 2023 - 14:37, said:

RedDev, bravo, frate, ca mai sunt si de-astia ca tine!
Stii cat de multe femei din lumea asta sunt abuzate si batjocorite de barbati nemernici?
Toate astea ar trebui sa se simta razbunate de nevasta-ta  Posted Image

Te-ai gandit vreodata ca nu te pricepi deloc la femei?

cate cliseisme in trei fraze :)
da' de ce tre' sa se priceapa la ele, nu zbierati dupa egalitate in toate cele? de bun simt ai auzit? e greu sa-l ai? sau te prevalezi de multimea femeilor obidite?

#116
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOlteanul_sfios, on 28 august 2023 - 11:05, said:

Ca hodorog trecut prin viata, iti spun parerea mea, ce i-as spune-o si lui fiu-miu:

1. Phoote tot ce prinzi, dar cu grija sa nu te prinda vreuna - nici cu alta, nici cu vreun bebe; Posted Image

2. La 24 de ani nu as fi intrat intr-o relatie serioasa nici mort, din motivul de la punctul 1, m-ar fi incurcat; Posted Image

3. Daca tot intri intr-o relatie, cel mai prost lucru e sa locuiti impreuna (necasatoriti), e cea mai buna metoda sa se duca dracu' orice iubire;

4. Orice gagica daca te vede ca gatesti bine, va incerca sa te bage bucatar, sub motivul ca nu se pricepe. Daca esti fraier, accepti;

5. Pune-ti problema dupa 30 de ani de familie si copii, pana atunci bucura-te de pasarica, lasa tampeniile serioase - altfel, o sa te bucuri de ale pe la 45, cand deja copiii tai ar trebui sa faca asta, nu tu;

6. Vezi, grija mare la aia din Evul Mediu, cu sfaturile lor, cu pacatosii si sfintii, bla-bla, tine-te departe, ai timp la batraneste sa o iei razna, nu incepe de-acum;

La 22 m-am impretenit cu prima sotie
La 24 m-am casatorit, ea, 22
De atunci am avut o viata de vis.

Ceea ce zici tu sunt vrajeli sau nu ai scopuri in viata decat sexul.

La ce scrii tu, dupa 30 de ani iei ori una care a pus-o cu tot cartierul, ori una refuzata de tot cartierul

#117
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,837
  • Înscris: 09.01.2007
"Different strokes for different folks". Posted Image
Nici eu nu sunt de acord cu cele zise de el dar pentru multi altii se aplica. De exemplu, nu vad deloc de ce locuitul impreuna necasatoriti e moartea pasiunii (la propriu), dar daca esti casatorit e al 9-lea cer.

O fi hartia aia de la stat magica, habar n-am, ca nu detin.

Legat de relatii incepute la 20j-si-unpic de ani sau inainte, nu ma pronunt, am vazut si povesti de succes, si povesti foarte triste (mai ales cei care incearca sa repare relatia cu adezivul universal numit copil). Cred ca tine si de noroc, putin.

View PostTsunamii, on 28 august 2023 - 14:45, said:

La ce scrii tu, dupa 30 de ani iei ori una care a pus-o cu tot cartierul, ori una refuzata de tot cartierul
Sau cum sugereaza unii influenzări romani, la 30 de ani devii om serios si cauti una virgina, de 16 ani sau cat o fi limita minima legala.

Edited by TehCube, 28 August 2023 - 15:08.


#118
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,627
  • Înscris: 22.08.2012
Tsunamii: Esti fix exceptia care confirma regula. Posted Image

Edited by Olteanul_sfios, 28 August 2023 - 15:10.


#119
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022

View PostOlteanul_sfios, on 28 august 2023 - 15:09, said:

Tsunamii: Esti fix exceptia care confirma regula. Posted Image

Nu are copii. :D

#120
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEv_eee, on 28 august 2023 - 15:14, said:

Nu are copii. Posted Image

Tocmai, exceptia

#121
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,634
  • Înscris: 13.01.2011

View PostEv_eee, on 28 august 2023 - 15:14, said:

Nu are copii. :D
Ciuoaia" ce crezi că este?!  🤷😁

#122
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 06.02.2011

View PostOlteanul_sfios, on 28 august 2023 - 11:05, said:

Ca hodorog trecut prin viata, iti spun parerea mea, ce i-as spune-o si lui fiu-miu:

1. Phoote tot ce prinzi, dar cu grija sa nu te prinda vreuna - nici cu alta, nici cu vreun bebe; Posted Image

2. La 24 de ani nu as fi intrat intr-o relatie serioasa nici mort, din motivul de la punctul 1, m-ar fi incurcat; Posted Image

3. Daca tot intri intr-o relatie, cel mai prost lucru e sa locuiti impreuna (necasatoriti), e cea mai buna metoda sa se duca dracu' orice iubire;

4. Orice gagica daca te vede ca gatesti bine, va incerca sa te bage bucatar, sub motivul ca nu se pricepe. Daca esti fraier, accepti;

5. Pune-ti problema dupa 30 de ani de familie si copii, pana atunci bucura-te de pasarica, lasa tampeniile serioase - altfel, o sa te bucuri de ale pe la 45, cand deja copiii tai ar trebui sa faca asta, nu tu;

6. Vezi, grija mare la aia din Evul Mediu, cu sfaturile lor, cu pacatosii si sfintii, bla-bla, tine-te departe, ai timp la batraneste sa o iei razna, nu incepe de-acum;
Da, da Casanova, fiecare relatie prin care trece lasa niste urme, iar cu cat aplica teoria "Phoote tot ce prinzi," ii va fi tot mai greu sa fie capabil de o relatie normala. Iar dupa 30 de ani unul care doar "Phoote tot ce prinde"  posibil sa nu aiba cine stie ce cariera si situatie financiara daca toata energia ii este canalizata pe sex,  iar cand se va trezi din visul Casanova va avea ganduri mai serioase insa greu vor fi de implinit doar datorita caracterului pe care si l-a creat iar la asta se mai adauga si tot ce a spus Tsunamii si anume ca la 30-35 de ani va gasi femei care vin din alte casnicii sau relatii cu cate un copil sau doi.

#123
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022

View PostTsunamii, on 28 august 2023 - 15:28, said:



Tocmai, exceptia

Nu. Este explicația. O parte din. :P

View Postmaladetz, on 28 august 2023 - 16:57, said:

va gasi femei care vin din alte casnicii sau relatii cu cate un copil sau doi.

Ce au alea? :closedeyes: După o vârstă,  toți avem scheleți prin mansarde. Că doar el nu o fi Feciorul Marin. :lol:

#124
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 06.02.2011

View PostEv_eee, on 28 august 2023 - 17:00, said:

Ce au alea? Posted Image După o vârstă,  toți avem scheleți prin mansarde. Că doar el nu o fi Feciorul Marin. Posted Image
Posted Image))) Poi cam asta incerc sa evidentiez, ca daca aplica strategia Casanova nu o sa fie Feciorul Marin Posted Image))
Ideea e ca la acea varsta ii va fi greu daca nu imposibil sa mai fie capabil de o relatie de lunga durata din foarte multe motive, la 30-35 de ani ai deja format un caracter ai tot felul de mofturi care pur si simplu nu te mai lasa sa accepti alta persoana in viata ta care vine si ea cu propriile tipare. De asta e indicat "sa creasca impreuna" asa se vor da unul cu altul si se vor complementa. Dar e necesar timp si relatie stabila pentru asa ceva.
Asa ca initiator ia si devino responsabil si nu mai alerga aiurea cu cate doua sau trei deodata sau daca-ti place asa fa-te musulman si iti iei cate neveste vrei, alegerea e a ta. Un lucru e sigur, timpul nu poate fi dat inapoi asa ca incearca sa fii intelept in deciziile pe care le faci.

Edited by maladetz, 28 August 2023 - 17:14.


#125
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022
Și la 25 spui tu că e mai maleabil? Păi nu vz că iubita l a transformat în bucătarul ei personal? :D

E ok să ai standarde și să nu accepți pe oricine în viața ta. Consider că voi,  bărbații, ar trebui să vă gândiți la o relație serioasă pe la vreo 45+. Când ar trebui să știți ce vreți. Și de la cine.

Asta cu crescutu împreună, teoretic,  e idealul. Practic, majoritatea care cresc împreună,  cresc diferit. Ca să creștem împreună e nevoie de compatibilitate.  Cum să știi care îți este compatibilă dacă nu știi ce vrei? La 20+ clar nu știi.

#126
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 06.02.2011

View PostEv_eee, on 28 august 2023 - 17:22, said:

Și la 25 spui tu că e mai maleabil? Păi nu vz că iubita l a transformat în bucătarul ei personal? Posted Image

E ok să ai standarde și să nu accepți pe oricine în viața ta. Consider că voi,  bărbații, ar trebui să vă gândiți la o relație serioasă pe la vreo 45+. Când ar trebui să știți ce vreți. Și de la cine.

Asta cu crescutu împreună, teoretic,  e idealul. Practic, majoritatea care cresc împreună,  cresc diferit. Ca să creștem împreună e nevoie de compatibilitate.  Cum să știi care îți este compatibilă dacă nu știi ce vrei? La 20+ clar nu știi.
Din moment ce aia pleaca cu fetele si el sta acasa sa gateasca e clar ca ceva nu e in regula si relatia ar trebui sfarsita, nici macar nu ar trebui sa se ajunga pana aici chiar nu inteleg de ce a acceptat.
La 20+ incerci pana gasesti compatibilitatea dar nu pierzi vremea in relatii fara viitor doar pentru sex si asa ajung unii blocati in relatii de genul asta din diferite motive si asa intr-adevar vor creste diferit. In mod normal in doua trei intalniri ar trebui sa stii deja daca merita sa mai investesti timp sau nu dar problema e ca majoritatea dorm si nu isi seteaza clar o  tinta cu ce anume vor si ajung sa o lalaie asa pana la 40+ de ani si dupa se plang ca nu au avut noroc in dragoste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate