Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 

Recomandare dedurizator pentru apa foarte dura

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View PostValy_User, on 21 august 2023 - 13:51, said:

Apa dedurizată nu mai este prea potabilă. Dar, dacă vrei să scapi de probleme, poate ar trebui să te gândești la ceva de genul: https://www.emag.ro/...p/pd/DL40DNBBM/
Da, dacă o treci și prin osmoză după el, e foarte ok de băut. La fel și fără dedurizator, dacă ai osmoză.

Osmoza fara dedurizator ... s-ar incarca osmoza repede cu calcar, nu merge. Clar mai intai dedurizator.

Osmoza nu cred ca as vrea deoarece gradul de remineralizare este incert dupa mai multa apa trecuta prin cartusul de remineralizare, iar a consuma apa neremineralizata suficient este foarte grav si periculos.

Ideea ar fi daca tot avem sistemul de ultrafiltrare din prima postare, sa mai adaugam 1-2 cartuse filtrante care sa scoata ionii de sodiu ramasi dupa dedurizator. Plus o lampa UV pentru eventualele bacterii. Apa in blocul nostru cica provine din put.

View PostAWE, on 22 august 2023 - 12:44, said:

@dana_1: sarea aia nu ajunge in apa, e utilizata doar pentru regenerarea elementului filtrant si merge direct la canal, e un circuit separat.

Daca vrei sa vezi cum functioneaza un sistem cu rasina cationica precum cele pe care le-am postat mai sus, arunca un ochi aici.

Eu inteleg din link faptul ca se elimina calciul si magneziul in dedurizator, dar reiese ca sodiul se duce in apa de baut. Dau calcarul pe sodiu, care apoi afecteaza inima si rinichii. Nu vad un sistem de eliminare al ionilor de sodiu.
Sarea din dedurizator va retine calciul si magneziul in schimb va elibera in apa ioni de sodiu. Sarea se va elimina, dar sodiul nu, corect?

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 02.08.2021
Pai si dedurizatorul iti scoate mineralele, adica calciu si magneziu, care sunt esențiale si sunt singurele minerale reglementate prin lege(ca valoare minimă) ca apa să fie potabilă.
Conform legii, apa ca să fie potabilă, trebuie să aibă duritate minim 5 DH.
Dar il poți păcăli, sa-i pui in soft ca ai duritate mai mica decât ceea ce ai, ca sa iti mai lase ceva calcar in apa.
Cartușul ala mineralizează strict cu calciu si magneziu, in principiu cred ca-si face treaba, dar nu am văzut măsurători privind duritatea apei scoasă de stație.

Edited by Valy_User, 22 August 2023 - 16:24.


#21
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Toate instalatile le trebuie mentenanta.. te descurci ?

#22
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View PostAWE, on 22 august 2023 - 12:48, said:

Nu, nu ajunge nimic din sare in apa filtrata, la purjare totul se elimina separat.

Dar ionii de sodiu cum se elimina?

View Postcrischir, on 22 august 2023 - 17:47, said:

Toate instalatile le trebuie mentenanta.. te descurci ?

? Firma care ne vinde dedurizatorul.

View PostValy_User, on 22 august 2023 - 16:22, said:

Pai si dedurizatorul iti scoate mineralele, adica calciu si magneziu, care sunt esențiale si sunt singurele minerale reglementate prin lege(ca valoare minimă) ca apa să fie potabilă.

Si dupa dedurizator trebuie cartus de remineralizare?

Edited by dana_1, 23 August 2023 - 11:50.


#23
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Deci aduni cele 3 enumerate si tragi linie.

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdana_1, on 23 august 2023 - 11:45, said:




Si dupa dedurizator trebuie cartus de remineralizare?
Doar daca il setezi sa-ti scoata tot calcarul.

#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,579
  • Înscris: 12.10.2005

View Postdana_1, on 23 august 2023 - 11:45, said:

Dar ionii de sodiu cum se elimina?

Legat de sodiu:

Quote

Oare se poate bea apă dedurizată?
Apa dedurizată se poate bea. Precauție ar trebui să păstreze numai cei care folosesc dieta fără sare.
Pentru dedurizarea fiecărui 1 grad de duritate germană, se adaugă aproximativ 8,2 mg sodiu per 1 litru de apă. Persoanele care folosesc dieta fara sare ar trebui să ia în considerare acest fapt la calcularea aportului zilnic de sare. De ex., prin consumul a 3 litri de apă dedurizată pe zi, consumăm 344,4 mg de sodiu, ce corespunde la aproximativ 0,87 g de sare de bucătărie. Acesta este un exemplu al cantității de sare conținută în 1 felie de pâine albă.


#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 02.08.2021
Doza de sare recomandată pe zi este de 5 g.


#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postdana_1, on 21 august 2023 - 13:39, said:

Va rog ajutati-ma cu un sfat pentru achizitionarea unui dedurizator pentru un apartament de trei camere, 5 persoane, in Popesti Leordeni, unde si dupa filtrarea printr-un aparat de ultrafiltrare apa are gust intens de calcar si raman urme de piatra pe vasul cainelui. Mi-e teama si pentru centrala termica, masina de spalat rufe si vase, etc.
...........
Branduri mai recomandate pentru dedurizatoare, principii de functionare mai bune sau mai proaste, eventual furnizori seriosi prin pm?
Repet ce ti-am scris: daca ai fosa ecologica cu prea-plin care deverseaza in curtea ta, uita de statie de dedurizare.
Daca nu, te rog sa vizitezi https://www.clack.ro. Discuta cu cei de acolo, sunt chiar buni. Poti cumpara si asa numitele produse care au piese Clack in ele (valvele automate) iar restul din China, dar preturile sunt similare. Asa ca te trimit la, cred, reprezentanta. Daca vrei sa afli si mai multe despre cine sunt Clack vezi aici: https://www.clackcorp.com/
Dar cred ca e suficient sa sti ca-s cei mai buni din lume.
Tine minte insa:
- nr. de regenerari depinde de cantitatea de apa dedurizata, de duritatea apei si de cat de dura o vrei dupa tratament. Acestea sunt date de intrare in calculator.
- pe perioada regenerarii nu vei avea apa, asa ca e bine sa o programezi noaptea
- o regenerare tine intre o ora si 3 ore.
- regenerarea rasinilor (Clack foloseste rasini Purolite garantate 10 ani) se face cu consum de sare. Un sac de sare buna costa cam 60-70 lei. Poti consuma un sac intr-o saptamana
- dupa 10 ani rasina se schimba, nu costa foarte mult.
- consumul de energie electrica e infim, dar se aduna. (de regula 30 w/h)
Bafta.
PS: Exista, evident si-un topic dedicat: https://forum.softpe...tii-dedurizare/

Edited by adip1962, 23 August 2023 - 14:09.


#28
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Stai ca nu prea pricep ce e cu fosa ecologica? Detergentii si alte chimicale, acide, bazice.. folosite zi de zi in casa unde se duc ? Dar nitratii, nitritii ? Da stiu balegarul si urina sunt ingrasamant eco dar dupa cativa ani.
PS o problema mai grava e colmatarea cu diferite sedimente, asta cu duritate e copilarie.

Edited by crischir, 23 August 2023 - 15:32.


#29
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Regenerarea se face cu sare. Apa cu sarea formeaza o saramura care curata rasina. Cantitatea de saramura consumata la o regenerare depinde de cantitatea de rasina. Dupa regenerare si in timpul ei saramura trebuie evacuata. Unde o evacuezi? In fosa septica. Fosele septice au de regula 2 camere, in prima lucreaza bioactivatorii si se decanteaza toate cele, in a doua ar trebui sa fie apa de stropit prin curte, care are un prea plin pe care fiecare si-l duce unde doreste.
Boactivatorii actioneaza numai asupra deseurilor umane/animale. Saramura in timp omoara vegetatia. Detergentii? Poate citesti eticheta...

Edited by adip1962, 23 August 2023 - 15:34.


#30
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Mai ales inalbitorii pe baza de clor detergenti cu soda..
Eu am intrebat substantele alea chimice care sunt dizolvate in apa care deverseaza , cum ramane?
PS alegerea fosei e gandita in functie de consumul de apa si chemi vitanja sa nu arunci apa f. infestata la artar... ei au obligatia sa iti apa aiac u tot ce nu vrei in ea la statia de epurare

Edited by crischir, 23 August 2023 - 15:51.


#31
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,579
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 14:05, said:

Repet ce ti-am scris: daca ai fosa ecologica cu prea-plin care deverseaza in curtea ta, uita de statie de dedurizare.

Nu cred ca are fosa, spunea de un apartament cu 3 camere. Clack sunt foarte buni, da, un fel de etalon chiar, eu am un sistem de la ei si sunt super multumit.

#32
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Pt o casa / apartament cu 4 persoane iei in calcul un consum mediu de 0.7 mc/ zi adica cam 0.5 l/min , oare cat de des schimbi filtrele, sarea cand consumi 20mc/ luna? Daca e numai de baut un 2-3l/ locuitor/ zi, dar ramane centrala, MSR.. fara !

Edited by crischir, 23 August 2023 - 16:15.


#33
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 14:05, said:

nr. de regenerari depinde de cantitatea de apa dedurizata, de duritatea apei si de cat de dura o vrei dupa tratament. Acestea sunt date de intrare in calculator.
Si, foarte important, volumul de rasina.

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 14:05, said:

pe perioada regenerarii nu vei avea apa, asa ca e bine sa o programezi noaptea
Am dedurizator cu valva Clack si am apa pe durata regenerarii.
Zgomotul de curgere al apei pe durata regenerarii este destul de mare si in functie de conditiile locale poate fi deranjant noaptea.

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 14:05, said:

o regenerare tine intre o ora si 3 ore.
Chiar si o ora este deja destul de mult...3 ore este foarte extra mult exagerat.

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 14:05, said:

Un sac de sare buna costa cam 60-70 lei. Poti consuma un sac intr-o saptamana
Un sac pe saptamana? Enorm de mult.
Eu dedurizez cam 12 mc de apa pe luna, cu 20 dH la intrare, cu un sac pe luna.
Ar ajunge si pentru 5 saptamani, dar asa mi-e mie mai simplu sa-mi organizez aprovizionarea, re-umplerea, etc.

Edited by kolfleading, 23 August 2023 - 16:10.


#34
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Calculul pentru duritatea 30 GD, rezervor de rasina de 15 l imi arata o regenerare la 1 mc apa consumata.
Asta - pentru de ex. Romstal Vision AquaStart 10 (una din cele ieftine) insemna minim 1 kg de sare si minim 100 l apa.  Practic, daca citesti si calculezi tu dupa formulele lor, iti iese invariabil 10% apa folosita la regenerare din apa dedurizata la 0 GD (la duritatea asta). Cantitatea de sare consumata este proportionala cu cea de rasina.
Gasesti aceste formule peste tot, trebuie doar sa le cauti.
Un om normal consuma pe luna poate 5 mc apa rece, 3 mp apa calda. 8 mc. Inmulteste cu numarul de persoane si vezi ce-ar insemna asta la o regenerare la 1mc. Verifica cum ti-ai programat valva si... mai verifica duritatea apei dupa tratament.

Edited by adip1962, 23 August 2023 - 16:39.


#35
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Intrebare: in cate ore faci un dus dupa sistemul asta? Ai un minim de 6l/min ?

#36
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 16:27, said:

Gasesti aceste formule peste tot, trebuie doar sa le cauti.
Le-am postat chiar eu pe topicul celalalt.

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 16:27, said:

Un om normal consuma pe luna poate 5 mc apa rece, 3 mp apa calda. 8 mc.
Exagerezi cu 8 mc de persoana pe luna.

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 16:27, said:

Verifica cum ti-ai programat valva si... mai verifica duritatea apei dupa tratament.
Valva este programata conform producatorului rasinii si inca putin in plus la spalare si la sare, ca sa fiu sigur, pentru ca duritatea apei la intrare este variabila in timp.
Deci un sac de sare la 12 mc de apa tratata este chiar peste cat cere producatorul.
Duritatea la iesire este zero. Nu folosesc apa pentru baut si gatit.

View Postcrischir, on 23 august 2023 - 16:31, said:

Intrebare: in cate ore faci un dus dupa sistemul asta? Ai un minim de 6l/min ?
Intrebarea este prost pusa.
Sistemul de dedurizare introduce o cadere de presiune, dar este mica si presiunea stradala in general este suficienta.
Iar caderea de presiune depinde de debitul consumat.

La mine de ex. la debitul maxim, caderea de presiune pe statia de dedurizare este cam 10% din presiunea disponibila la intrarea in casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate