Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Posesorii de caini de lupta, arme albe sau altele...

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
162 răspunsuri în acest subiect

#37
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 18 iulie 2023 - 17:04, said:

Daca acel caine nu ar fi existat, omul nu ar fi fost muscat.
Mai simplu de atat, nu cred ca pot argumenta.
Cam la 6 luni - 1 an aud de cate un om muscat sau chiar omorat de un caine sau mai multi ! In mod majoritar , omul in cauza nu prea avea ce sa caute pe acolo !
Cam ZILNIC aud despre cateva crime comise de OAMENI , unele dintre ele multiple !  In mod majoritar , victimele fara nici o vina !
Conform simplitatii rationamentului tau...cam ce reiese ???

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015
Un câine ținut X ani într-un țarc, unde singura lui interacțiune cu oamenii este că vine să-i dea de mâncare odată sau de două ori pe zi, nu poate fi ok. Chiar dacă el era cât se poate de docil inițial, o ia razna în cele din urmă.

E vorba și de rasă, câinii din anumite rase sunt mai predispuși în a avea o agresivitate mai mare, mai ales dacă au fost înmulțiți pentru asta. Dacă iei 10 labradori și 10 amstaff, un procent mai mare din labradori vor fi docili. Sigur, există și excepții, dar putem și generaliza.

#39
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 13:08, said:

revenind la caini: un caine de lupta le lasa senzatia ca averea este bine pazita. le creste imaginea de sine. ii transforma in Gigi Duru. evident, acesti caini sunt un pericol pentru familia lor si pentru vecini. de fapt, acest oameni sunt un pericol pentru familie si vecini. nu ar trebui permisa cresterea cainilor de lupta. cainii astia au instinct de ucigas, mai devreme sau mai tarziu acesta va iesi la iveala. mi-a placut maxim cand, la un post tv, un instructor canin spunea ca (nici) acesti caini nu ataca. el vorbind despre un om ucis de un caine. iti dai seama ca acest instructor incurajeaza detinerea unui astfel de caine, devenind, indirect, partas la tragedie.
Nu cred ca asta e motivul.
Eu am intalnit cel putin cateva zeci de detinatori de astfel de rasa de caini, si majoritatea pareau ca isi luasera cainele ca sa compenseze ceva. La fel cum am observat ca majoritatea detinatorilor de astfel de rasa de caini ii rupeau cu bataia, ala fiind dresajul lor, sa stie ca bataia doare daca supara stapanul. Iar treaba cu dresajul prin bataie e cea mai raspandita tehnica de dresaj printre majoritatea detinatorilor de caini indiferent de rasa. De-a lungul vietii am vazut caini de diverse rase efectiv trantiti de proprietari de asfalt si chiar calcati in picioare la propriu pe strada sau in parcuri din niste motive puerile. La fel cum am vazut ca foarte multi detinatori de caini isi dreseaza cainii sa fie agresivi sau ajung pur si simplu agresivi pentru ca stapanii au niste atitudini agresive in raporturile cu ceilalti oameni iar cainii ajung sa inteleaga ca asa e normal, iar cand vad un alt caine sau alt om devin agresivi.


View PostMoinesti72, on 18 iulie 2023 - 13:28, said:

aia care tin bani multi si bijuterii in casa ori sunt tembeli, ori camatari.
aia care tin bani multi si bijuterii in casa sunt doar bogati.
saracii tin banii in banci, ca se iluzioneaza ca isi tin putinul pe care il au in siguranta.
la fel cum saracilor le e frica cel mai mult de hoti desi hotii n-au ce mare lucru fura de la ei.
e cumva instinctiv cand ai putin sa traiesti cu teroarea de a pierde acel putin, mai ales ca societatea e construita in jurul mentinerii terioarei si fricii, asta fiind factorul numarul 1 in mentinerea tumei sub control.

#40
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.122
  • Înscris: 06.01.2005
Am o cunostinta care are un caine lup, mascul, enorm. Prima data l-am vazut acum vreo 4 ani, m-am speriat, mare cat un vitel m-am albit cand a trecut pe langa mine. Cred ca avea lejer peste 40 de kg, cand te lovea cu coada simteai. S-a dovedit a fi bland si jucaus. Cand era dincolo de gard latra ca apucatul, cand imparteam acelasi spatiu se comporta ca un clovn.
Acu, imi spunea proprietarul cainelui, a inceput sa muste. Nu mai are incredere sa l lase liber in curte cand are vizitatori. S-a schimbat deodata si e imprevizibil iar la dimensiunile lui chiar este o arma letala. Si schimbarea a aparut de nicaieri.

#41
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
In general , in procent covarsitor , cainii agresivi au fost batuti de mici si reactioneaza mai ales la persoane care tin un bat sau ceva in mana care li se pare amenintator .
In cazul agresivitatii asupra altor animale , au fost incurajati de stapani sau au fost atacati de altele tot de la varste fragede !

View Postgelublabla, on 18 iulie 2023 - 17:22, said:

Si schimbarea a aparut de nicaieri.
Nu exista asa ceva ! Stapanul s-a plictisit , nu il mai baga in seama deloc , nu se mai joaca nimeni cu el ! Iar ciobanestii germani nu musca din prima !
Intai te atentioneaza prin latrat , daca insisti iti arata dintii cu maraituri si daca insisti...inseamna ca ai obtinut ce ti-ai dorit !
Sau are musafiri cretini care ii dau palme in cap...vor sa il tranteasca cica sa-l mangaie/zguduie , sau copii care il trag de par...ii baga degetele in ochi...sau arunca cu pietre in el !

Editat de Alltrack, 18 iulie 2023 - 17:35.


#42
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.563
  • Înscris: 05.04.2023
Fără botniță e problematic la rasele dințoase. Beleaua mea e că niciun petec de iarbă nu mai e sigur din cauza rahaților de câine camuflați prin toate locurile, ca să nu mai zic de ștampilele întinse cu sârguință pe trotuar de trecători neatenți. Mai că m-aș duce să mă cac pe preșul de la ușa unor astfel de deținători de câini.

#43
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 18 iulie 2023 - 17:40, said:

Mai că m-aș duce să mă cac pe preșul de la ușa unor astfel de deținători de câini.
Mergem impreuna !

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.615
  • Înscris: 18.10.2011

View Postterratec, on 18 iulie 2023 - 16:29, said:

Nu văd să se spună nimic de metodele legale de autoapărare în cazul atacurilor.
Legitima apărare se pare că nu mai există de multă vreme în Europa. Cetăţenii nu au voie să poarte arme cu care să se apere în cazul unui atac.

Momentan naziştii de tastatură militează pentru eutanasierea câinilor şi a urşilor dar nu spun nimic de autoapărare.
La pasul următor vor milita şi pentru eliminarea fizică a oamenilor care aparţin de anumite categorii.
Nu cred ca e interzisa detinerea legala de arma in Europa, incl Romania, nu?

Ce legitima aparare, no offense? De cate ori esti atacat in propria casa? Ai bunuri de zeci de mii de euro la vedere?

Mie nu imi suna bine chestia asta. Doua argumente aici:

- majoritatea colegilor care s-au dus pe chestia asta erau niste batausi notorii, agresivi fara absolut niciun motiv, isi bateau efectiv colegii (bullyingul ala greu din anii 80-90). I-am regasit peste ani chipurile diplomati, iar pe unul se ocupa de autoaparare si milita pentru legalizarea portului de arma etc etc
- de unde stiu eu ca nu afci abuz de acea arma? Granita e foarte fina...

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 16:48, said:

Iar cu interzicerea ! Repede cu interzicerea !
La posesia cainilor din rase periculoase ar trebui minim cateva chestii :
Examen psihologic pentru proprietarul din acte !
Un examen cu biografie din cateva carti despre psihologia canina . Cunostinte foarte importante si recomandabile oricarui cetatean , chiar daca nu detine caine !
Absolvirea de catre proprietar a unui curs de dresaj de scurta durata . Dresaj de baza cu profesionisti pentru caine .
Dovada ca detine un spatiu din care cainele nu poate ''evada'' !

Quote

Examen psihologic pentru proprietarul din acte !
Bullshit!!!! Fentabil de oricine!

Quote

Un examen cu biografie din cateva carti despre psihologia canina . Cunostinte foarte importante si recomandabile oricarui cetatean , chiar daca nu detine caine !
Da, sigur-sigur, sa comunicam cu patrupezii scl

Quote

Absolvirea de catre proprietar a unui curs de dresaj de scurta durata . Dresaj de baza cu profesionisti pentru caine .
Astia fenteaza examenele pt permis, hartiile de la azile si tu vrei rigoare pentru caini?

Voi nu intelegeti ca nu merge? Oamenii sunt invatati sa fenteze orice!

Quote

Dovada ca detine un spatiu din care cainele nu poate ''evada'' !
Ii si vad. Cadastrat, tot tacamul. Sarme, grosimi, atestate. Metrologie. :) Sa fim seriosi...

Eu nu stiu ce-si inchipuia omul ala - probabil ca zicea ca acel caine va ataca la sigur numai hotii etc etc.

#45
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.763
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 17:12, said:

Conform simplitatii rationamentului tau...cam ce reiese ???

Ca in multe tari, pe buna dreptate, pedeapsa cu moartea nu s-a abolit. ceea ce este OK.
militez pentru dreptul cetatenilor de a purta arme si al statului de a aplica pedeapsa cu moartea!

#46
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Ba, dar pe principiul asta, sa se dea si tigrii si leii la liber. Ori te simti interlop veritabil, ori semi-interlop putza-mica cu catel... Eu nu prea am vazut oameni normali cu caini de genul, ci pseudo-interlopo-cocalari de-astia la nivel de cartier sau de sat. Cand tatuajele de puscarias nu mai impresioneaza pe nimeni, ca toti le au, hai sa o ardem cu caini agresivi. Pana la urma, au fost multi interlopi cu tigri si lei, nu i-a muscat pe niciunul, deci de ce nu s-ar da voie si asta?

#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postaaaa4567, on 18 iulie 2023 - 18:03, said:

Da, sigur-sigur, sa comunicam cu patrupezii scl
Asa-i ca habar nu ai despre ce vorbesti Posted Image ?

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 18:07, said:

Ca in multe tari, pe buna dreptate, pedeapsa cu moartea nu s-a abolit. ceea ce este OK.
militez pentru dreptul cetatenilor de a purta arme si al statului de a aplica pedeapsa cu moartea!
De acord cu principiile ! Problema e la noi , e ca s-ar putea sa mori nevinovat la ce justitie avem !

Editat de Alltrack, 18 iulie 2023 - 18:24.


#48
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.563
  • Înscris: 05.04.2023
Cocălăreală mai mare ca-n Texas mai rar, cică Texasul deține mai mulți tigri în proprietate privată decât există în tot restul lumii :D
Sau africanii, care umblă cu hienele în leaț, o hienă avănd un maxilar ce poate crămpoți orice ciolan.

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.303
  • Înscris: 03.12.2005
Maica-mea are un Amstaff si un ciobanesc german. Ambii cu hainute, patut, lalala. O sa ii zic ca e interlopa si sa nu mai pupe cainii in bot toata ziua.

#50
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Da, se stie ca toate gospodinele umbla cu pitbulli si de-astea... Or fi si exceptii. Bine, asta daca e asa, ca pe net pot si eu sa spun ca mama are 4 tigri si le impleteste hainute

#51
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.763
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 18:22, said:

De acord cu principiile ! Problema e la noi , e ca s-ar putea sa mori nevinovat la ce justitie avem !
ti se pare ca omul asta, ucis de caine, era vinovat?
sau coplul ala, ucis de un maidanez in parc? era si el vinovat?

Editat de strongsss, 18 iulie 2023 - 18:31.


#52
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postsebulbus, on 18 iulie 2023 - 18:27, said:

Maica-mea are un Amstaff si un ciobanesc german. Ambii cu hainute, patut, lalala. O sa ii zic ca e interlopa si sa nu mai pupe cainii in bot toata ziua.
Mee to ! Acum stau langa mine la aer conditionat , afara nu vor ca e cald Posted Image ! Fiecare pe salteaua lui ! Ii pup cand mergem la joaca !

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 18:31, said:

ti se pare ca omul asta, ucis de caine, era vinovat?
sau coplul ala, ucis de un maidanez in parc? era si el vinovat?
Cu omul asta , desi cinic am raspuns ! Daca e adevarat ca tampitul ala de stapan i-a zis , cainele era inchis in padoc si victima i-a dat drumul , e vinovat !
Cu copilul , sunt vinovati tot niste oameni din mafia care scoate bani din afaceri cu caini vagabonzi si primaria/hingherii ! Astia prind cainii , se plateste pentru sterilizare...desi nu se face si le dau drumul inapoi ca sa mai ia bani de mai multe ori pe acelasi caine .
Ca la Sidex cand un camion cu fier vechi intra prin fata...se platea...iesea prin spate si mai intra de cateva ori !

Editat de Alltrack, 18 iulie 2023 - 18:52.


#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 18:47, said:

Cu copilul , sunt vinovati tot niste oameni din mafia care scoate bani din afaceri
Un copil de 7 ani din Prahova a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost mușcat de aproape 40 de ori de Rottweiller-ul familiei. Cu greu a fost salvat de părinți din dinții animalului care l-a târât prin toată curtea. Se pare că băiatul a vrut să îi dea ceva de mâncare, moment în care câinele a sărit pur şi simplu pe el.
https://observatorne...oti-462802.html

Este anchetă într-o localitate din județul Vaslui, după ce un băiețel de doi ani a fost mutilat de câinele familiei. Copilul a fost deja operat, în timp ce investigatorii încearcă să afle ce s-a întâmplat.
https://stirileprotv...at-de-fata.html

Copil de 6 ani mort după ce a fost mușcat de câinele familiei, în Dâmbovița
https://www.antena3....ita-626837.html

Editat de pasilla, 18 iulie 2023 - 18:57.


#54
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Parintii ce zic ?
Link 1 : ''Vecin: Au câini extraordinar de răi, dacă îi auziți cum vin pe lângă gard, îmi e și frică să stau în grădină dar nu am ce să fac. Cu câinii de nu știu câte ori am chemat Poliția că mi-au intrat în curte''
Link 2 : La 2 ani nu lasi copilul singur DELOC ! Mai ales cu caine periculos in curte !
Link 3 : ''Copilul ar intrat în padocul câinelui și a fost atacat de acesta.''

Editat de Alltrack, 18 iulie 2023 - 19:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate