Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Posesorii de caini de lupta, arme albe sau altele...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#145
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,417
  • Înscris: 03.12.2005
Am intalnit astfel de reactii doar la oameni cu probleme de echilibru emotional.

#146
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,399
  • Înscris: 04.03.2014

View Postterratec, on 18 iulie 2023 - 16:29, said:

Nu văd să se spună nimic de metodele legale de autoapărare în cazul atacurilor.
Legitima apărare se pare că nu mai există de multă vreme în Europa. Cetăţenii nu au voie să poarte arme cu care să se apere în cazul unui atac.

Momentan naziştii de tastatură militează pentru eutanasierea câinilor şi a urşilor dar nu spun nimic de autoapărare.
La pasul următor vor milita şi pentru eliminarea fizică a oamenilor care aparţin de anumite categorii.
90% din victimele cainilor sunt, copii, proprietari, persoane trimise sa-i hraneasca.   Nu vad de ce ne-am plimba toti cu un pistol pentru asta.   Exista solutii mai civilizate: caini cu bot Ita, amenzi mari, raspundere penala, interzicerea anumitor rase etc.

#147
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 18.10.2011

View Posttfmercedez, on 19 iulie 2023 - 05:51, said:

cati caini ai avut la viata ta? Sau macar o pisica ai detinut?

Repet, situatia cu un strain in ograda, un amstaf  fara stapan este mega riscanta. Nu stiu cum de s-a gandit stapanul cainelui la chestia asta.. wtf?  Nu putea sa-i arunce mancarea peste gard? Sa ii dea cumva apa cu un furtun?

Am vazut caini foarte prost crescuti, care isi maraiau stapanul daca se atingea de blidul de mancare dupa ce au inceput sa ii dea. Un caine loial te lasa sa-i scoti osul cu maduva din gura.  
Probabil a facut victima ceva gresit in momentul cand s-a aplecat sa hraneasca cainele, moment in care l-a muscat.
Lasati-ma cu chestiile astea. Victima ii dadea de obicei sa manance etc. M-a muscat pe mine un caine al unei rude foarte apropiate cand ii intram in casa, fiind bineinteles invitat. In alta situatie, am fost muscat de un animal mai mic al unui vecin, la iesirea din bloc. Nu aveam nimic deosebit...

Nu stau sa ma antrenez in psihologie canina, sorry. E animalul tau, asumati-l.

Ai un animal mare, considerat periculos sau care inspira pericol? Pai atunci ar trebui sa fii cu atat mai atent. Dar eu nu inteleg de ce si-ar lua cineva asa ceva... in afara cazului in care ai dusmani seriosi... Un animal este greu de controlat, imprevizibil, nu e ca un pistol sau ca un cutit. Eu am vazut n scene de animale greu de controlat - nu neaparat agresive, cat neastamparate, agitate, abia controlabile de catre stapani...

Spuneti-mi si mie, la cata tevatura necesita detinerea macar partial responsabila a unui caine... eu nu inteleg dine Dumnezeului se poate complica cu asa ceva, mai ales la bloc. Si de unde atat timp, ca iti ia un 5-10 ore usor, ca popa, pe saptamana, sa stai, sa ingrijesti,s a scoti afara cainele, sa ii dai sa manance, sa te joci cu el (asta mai merge Posted Image, sa il duci la controale, sa vezi de ce latra, de ce aia, de ce ailalta. Pe bune, toti au program de lucru de 3h/zi?

Edited by aaaa4567, 19 July 2023 - 22:55.


#148
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 22.05.2011
Citind topicul asta am ajuns la convingerea ca Siegfried&Roy au fost romani !

Am crescut un rotweiler pana la maturitate, avea gatul ca la taur desi bomboana de catel; n-a sarit la nimeni vreodata totusi am decis sa-l dau la tara…
Ticking bomb in apartament, l-am evaluat cam ce damage era capabil sa faca si am decis sa nu risc + better life outdoor pt el.
Printre cunoscuti au fost cazuri nasoale, sora desfigurata din senin de amstaff-ul fratelui.

Edited by jakota, 19 July 2023 - 23:46.


#149
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Bun si bine ! E vremea concluziilor , a postat foarte multa lume opinii divergente si e bine ca e asa ! Sper ca se pot trage concluzii decente , desigur cei cu un macar neuron functional ! Intrebarile si raspunsurile mele umile , pot raspunde la intrebari desigur si restul colegilor ! Avand in vedere ca forumul SP isi asuma si macar un minim de rol in EDUCATIE !!!
1) Vrei un catel ??? Citeste mult inainte despre rasa care ti se potriveste ! Nu iei un Mallinois ca iti place cum arata si il bagi in apartament si pleci si il lasi inchis....ca acel catel isi va consuma energia in mod negativ ! Iti va rupe tot prin casa iar tu vei intelege in mod eronat ca e catelul PROST....NU TU . Raspuns...TU ESTI PROST SI CRETIN...nu catelul  !
2) Vrei un catel ??? Citeste mult inainte despre multitudinea de obligatii si restrictii pe care o sa le ai , catelul nu e o sluga a ta sau vreo jucarie ci minim un partener din viata ta !
3) Vrei un catel ??? Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte . Daca ti se pare doar ca esti cool si la moda si dupa ce te plictisesti il dai altora in grija esti un cretin...idiot si pot continua muuult ! Nu poti arunca catelul ca pe o jucarie stricata !
4) Vrei un catel ? Vezi ca te va costa aproape ca un copil mic...deci atentie la costurile programate si la fel va trebui sa te obisnuiesti cu faptul ca face caca...pe care TU cu rucsacel in spate....va trebui sa-l strangi...va trebui sa ai saci de gunoi...lopatica...sa faci curat si minim apa si vas din care sa-l hidratezi permanent !
5) Vrei un catel impozant si din rase periculoase ??? In primul rand citeste legea , exista restrictii majore...si pe buna dreptate ! Ala e un catel pentru paza si NU de plimbare ca sa compensezi tu ca ai puta mica si ai 1.50 in inaltime ! Catelul nu stie legi , face ce e programat deci OAMENII/STAPANII sunt niste retarzi si CRETINI , nu cainele din rasa aleasa de TINE !
6) Iti iei un caine de PAZA ? Cat de prietenos ar fi , nu iti lasi copiii sau vecini retarzi sau prieteni inconstienti cu el ! Ca nu stii niciodata ce considera cainele PAZA !
7) Vrei sa dresezi un caine mare si puternic...care stie si el asta ? Nu incerca cu bataia , e ca la oameni...unul de 2 metri si solid....bate un piticot dar piticotul poate avea un cutit/bata/pistol/etc. si se va razbuna macar o data !
8) Vrei sa iei cainele cu tine ? Citeste LEGEA , unii caini nu au voie fara botnita si lesa , altii nepericulosi pot intalni un distrus pe care DOAR daca il latra....se caca pe el si te da in judecata...de prosti si handicapati (atentie la cuvant....nu ma refer la oamenii bolnavi CARE NECESITA DE MULTE ORI UN CAINE UTILITAR....ci la distrusi socotiti sanatosiPosted Image )!
9) Vrei sa calatoresti cu catelul ??? Atentie mare la rasa conform legilor , atentie din nou la legi , atentie la cerintele DIFERITE din fiecare tara , atentie la avion....etc. !
10 ) Vrei un catel de rasa ??? Nu cumperi de pe olx sau alte mizerii , o sa primesti un metis care nu va corespunde caracteristicilor rasei , va fi bolnav si nu va corespunde asteptarilor !
11) Studiaza naibii legea si fa DIFERENTA INTRE CAINII PERICULOSI DECLARATI LEGAL si faptul ca TU TE CACI PE TINE DACA VEZI UN POMERANIAN !!! NU MAI URLA CA BOUL cand vezi orice caine din rase NEPERICULOASE ca vrei TU sa aiba botnita/lesa/habar nu am ce iti mai trasneste tie in creierul tau inexistent ci DOAR PRESUPUS !
Desigur toti membrii SP au creier de Einstein , penisul de peste 25 cm , iar doamnele toate virgine Posted Image !!!
MUUUUUULTE ALTELE ! Se poate continua !

#150
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007
Deci pana la urma tot nu m-ati  lamurit care sunt cainii de lupta, armele albe si alte alea.

#151
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,457
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmorogan, on 19 iulie 2023 - 07:10, said:

Am vazut copii muscati de cainele familiei. Metis, niciodata nu am intalnit agresivitate majora la un caine de rasa. In general exista factori provocatori (batul prin gard cum se zice in popor), rar reactioneaza din senin atat de agresiv un caine.

Uite o fiara care nu s-a lasat dresata:
Attached File  mara1.WMV   1.22MB   11 downloads

Unu care de 2 ori a sarit la atac (cu motiv), unu care ne maraia cand ii bagam mana in castron sau pe gat sa-i scoatem ceva din gura, unu care ne-a facut sa nu avem concediu 15 ani, o fiara

She was the one:

Attached File  mara.jpg   450.69K   11 downloads

#152
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Uite ca asa poate veni fiecare cu cate o concluzie. Am si eu concluziile mele:

- rasele de lupta interzise complet sau pastrate doar in institute de cercetare, pedeapsa cu puscarie cine detine ilegal

- rasele de aparare (gen caine lup) reglementate strict. Botnita in public, tinut in lesa.

- In caz de victime (exceptie patrunderile fara drept), posesorul face puscarie ca si cum el a facut fapta de mutilare, omor etc, 10 ani, 15 ani, 25 ani, cat zice legea

#153
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.12.2019

View PostVarfulOmu2505, on 20 iulie 2023 - 09:42, said:

Uite ca asa poate veni fiecare cu cate o concluzie. Am si eu concluziile mele:

- rasele de lupta interzise complet sau pastrate doar in institute de cercetare, pedeapsa cu puscarie cine detine ilegal

- rasele de aparare (gen caine lup) reglementate strict. Botnita in public, tinut in lesa.

- In caz de victime (exceptie patrunderile fara drept), posesorul face puscarie ca si cum el a facut fapta de mutilare, omor etc, 10 ani, 15 ani, 25 ani, cat zice legea
io-s de acord cu propunerile tale, cat timp le extrapolam pe firul ratiunii exemplificate, pana la capat
conform wikipedia:
În România, după 90, au fost înregistrate 13 decese provocate de mușcăturile maidanezilor
*Posibil in total sa fie mai multe decese, pe wiki au doar inregistrarile pentru caini fara stapan.
deci, interzicem orice a cauzat la fel/mai multe decese umane ca si  cainii "de lupta" ? ( ex: au murit mai multi oameni in accidente de masina cu motor peste 0.9 decat cei atacati de caini ? pai, e clara treaba, interzicem orice masina cu motor mai mare de 0.9 ) /s

Edited by Toymachine, 20 July 2023 - 10:03.


#154
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,417
  • Înscris: 03.12.2005

View PostTsunamii, on 20 iulie 2023 - 05:54, said:


Unu care de 2 ori a sarit la atac (cu motiv), unu care ne maraia cand ii bagam mana in castron sau pe gat sa-i scoatem ceva din gura, unu care ne-a facut sa nu avem concediu 15 ani, o fiara


Intre timp, asta e rasa de lupta mult hulita. Mascul nesterilizat, nici macar nu e cainele meu si pot sa il fac motoreta, sa ii scot mancarea din gura sau orice altceva.

Attached File  Screenshot_20230720_112302_WhatsApp.jpg   76.87K   18 downloadsAttached File  Screenshot_20230720_112912_WhatsApp.jpg   215.42K   18 downloads

#155
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 22.05.2011
'dog/lion/elephant/snake etc...  whisperers'  se gasesc pe toate gardurile;

aici e vorba de cazuri reale,  tragedii  intamplate si cunoscute.

Omul e dator/responsabil sa prevada si preintampine asetfel de tragedii,  hence si legislatia ( astfel  fentam selectia naturala - discutabil )

Edited by jakota, 20 July 2023 - 10:54.


#156
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmorogan, on 19 iulie 2023 - 14:36, said:

Am undeva la 50.000 de caini vazuti pana acum in decursul timpului. Posibil sa aiba ceva valoare atestarea (nu ATESTATUL) dat fiind ca sunt si cateva sute de evaluari in interesul justitei. Mai usor cu pianul pe scari si cu vorbele goale

off-topic: înainte să preia indienii SIDEX-ul, media de vârstă a persoanelor care erau implicate-n accidente de muncă era de 45 de ani
asta-i o vârstă când ai zice că o persoană știe să-și ferească pielea

așa că nu mă impresionează alea 50k de vizionări
m-a impresionat doar afirmația ta de dinainte :(

#157
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,457
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVarfulOmu2505, on 20 iulie 2023 - 09:42, said:

- rasele de lupta

- rasele de aparare (gen caine lup)

Nu exista nici rase de lupta si nici rase de aparare
Nu exista nici caine lup

View PostVarfulOmu2505, on 20 iulie 2023 - 09:42, said:

Uite ca asa poate veni fiecare cu cate o concluzie.

Esti complet fugit d-acasa.
Nu ar trebui sa scrii pe sectiunea asta

Edited by Tsunamii, 20 July 2023 - 13:14.


#158
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 22.08.2012
1. Toti cainii care au atacat erau "niste caini blanzi, crescuti langa copii, nu au atacat niciodata pe nimeni", etc.

2. Aratatul pozei cu scosul mancarii din gura e o tampenie uriasa, in 99% din cazuri nu despre atacarea stapanului e vorba;

3. Sa te bazezi pe un animal de lupta care are un creier cat o nuca, denota creier cat o nuca si de partea cealalta a sforii;

4. Favoritele mele sunt babele mame de bombardieri care scot la plimbare (ma rog, mai mult le plimba cainele dupa el) cainele de lupta al fiului, care il valideaza ca mare mascul, atunci cand e ocupat la solar sau la pensat, evident fara botnita - niciun mare mascul nu si-ar injosi potaia cu asa ceva.

5. Si tot asa, le stim toti, discutie pierdere de vreme.

#159
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 03.04.2005
Nu doar câinii de luptă sunt problema. Orice câine poate provoca accidente grave dacă nu se iau măsuri de siguranță.
Acum câteva zile mama unui bombardier plecat la cules căpșuni în Spania a ieșit cu un lup cehoslovac la plimbare, fără botniță, direct printr-un teren de fotbal unde ce să vezi, copiii jucau mingea. Când a trecut pe lângă primul copil câinele l-a mușcat direct fără preaviz. 12 copci, pulpa sfâșiată. Copilul a rămas pe teren plângând după ajutor, baba i-a spus să se descurce, că el a fost de vină, că a fugit după minge și a plecat acasă. Cu ajutorul camerelor de vedere existente am localizat stăpâna, între timp a fost găsit și proprietarul, vine în țară... Așteptăm.
Copilul pa antrenament fotbal multă vreme plus trauma suferită.

#160
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,417
  • Înscris: 03.12.2005

View PostOlteanul_sfios, on 20 iulie 2023 - 14:57, said:

...

Sunteti nevricos, domnul meu?

#161
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D_ZB6107cWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se intampla si la case mai mari.

Problema este, ok, sa zicem ca un caine antrenat bine nu este un pericol niciodata, plecam de la premiza unora de aici (desi eu unul nu o cred). Cum stim cine si cum dreseaza cainii, in cazul asta? Riscam pe pielea familiei unor nebuni, pe pielea oamenilor de pe strada? Ca si asta o problema. Daca dresezi prost un Retriever, te inhata oleaca de haine si fuge, nici nu poate mai mult, saracu. Un ciobanesc german (caine lup, cum i se zice in popor si se dau mari unii pe aici ca nu exista asa ceva), sau ceva asemanator cum e a lu Biden, musca nasol, dar ramai in viata cel mai probabil. Ce faci cand dresezi prost un caine care nu renunta pana nu mori si care sare la beregata? Ca asa si ursi poti dresa destul de bine, sunt oameni care au trait cu cate 3-4 ursi in curte timp de 20-30 de ani si asculta de ei ca de d-zeu si nu sar la nimeni. Dar de ce am risca pe viata unor potentiale victime?
De asta trebuie o lege care sa te faca responsabil 1 la 1 pentru caine. A muscat, e ca si cum ai muscat tu omul pe strada. A omorat? E ca si cum ai omorat tu, puscarie ca atare. De ce nu sunteti de acord nici cu asta? Ati zis ca voi dresati cainii perfect si nu se intampla nimic sub nicio forma. De ce va e teama sa va asumati, atunci? Nu ma refer la persoane care intra fara drept in curte/casa, ci la alte scenarii.

Edited by VarfulOmu2505, 26 July 2023 - 07:24.


#162
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012
hai că asta cu atacul la oameni s-a fâsâit...
ce ne facem când vine vecinu cu reclamația că nu mai are 2 găini și că l-a văzut pe cuțu tău că le halea? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate