Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Posesorii de caini de lupta, arme albe sau altele...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#127
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006

 sebulbus, on 19 iulie 2023 - 07:19, said:

Exemplu mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/08einOI3wlo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia se joaca. Singurul moment cand il zice puiului sa termine cu prostiile e cand n-o lasa sa-l linga pe ureche.
Cand isi corecteaza puii, ii tavalesc destul de rau, de fapt.

#128
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,413
  • Înscris: 03.12.2005

 gushpi, on 19 iulie 2023 - 08:25, said:

acești câini sunt foarte inteligenți, dar necesită un dresaj corespunzător, deoarece au tendințe agresive, atunci când își apără teritoriul sau bolul...
dacă-s crescuți bine, sunt niște-ncântări!
am două în vecini: mama și fiică
de mamă s-au ocupat, dar de fiică nu...
acum caută să scape de ea (are un pic peste 1,5 ani...)

Yeah well, it was a trap. Majoritatea vad un catelus blond un pic mai slab decat un ciobanesc german. Astia care vad Amstaff si isi fac cruci habar n-au ca potentialul de agresivitate al astora e semnificativ mai mare. Si majoritatea il realizeaza de la natura sau ajutati involuntar de stapani care nu le creeaza o ierarhie.
As zice ca 30-50% din ce vad pe strazi sunt in diverse stadii de dominatie asupra stapanilor imediati. Unii chiar dinainte sa atinga maturitatea. Dar arata mai putin amenintator si oamenii isi lasa chiar si copiii sa mearga la ei cu "cutu cutu" pe strada pentru ca au urechi si coada. Exact cum poate sa aiba si Amstaff daca nu esti cretin.

Cum i-am zis unui prieten care si-a luat tot Amstaff si apoi ma intreba daca a facut prostie, "Totul are o rezolvare cat timp nu ti-ai luat Malinois."

 cumparator, on 19 iulie 2023 - 08:36, said:


Aia se joaca. Singurul moment cand il zice puiului sa termine cu prostiile e cand n-o lasa sa-l linga pe ureche.
Cand isi corecteaza puii, ii tavalesc destul de rau, de fapt.

Nu exista joaca cu gingii dezvelite si marait. E cateaua blanda, dar lectia se incheie cand puiul accepta sa stea cu burta in sus fara sa mai opuna rezistenta la ce are maica-sa chef sa ii faca.

Edited by sebulbus, 19 July 2023 - 08:42.


#129
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 18.12.2019

 Alltrack, on 18 iulie 2023 - 17:46, said:

Mergem impreuna !
subscriu!

#130
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007

 Tipiric, on 18 iulie 2023 - 13:12, said:

Nu exista caini de lupta, sunt caini si atat. Asa cum nu exista nici arme albe.
Mai copii, eu am fost muscat de cel putin 10 ori pana acum. Am ajuns sa tin spray iritant doar ca sa ma apar de caini. Majoritatea au fost din astia maidanezi, restul din astia mici, pekinezi. Deci niciunul "de lupta". Astia "de lupta" cu care am avut contact au fost niste bomboane de animale: lupi, pittbuli, etc.

Nu ati observat ca cainii mici sunt cei mai agresivi? Mereu latra, mereu maraie, mereu se zabat in lesa sa atace. Noroc ca au botul mic si nu pot sa muste bine.
Ah, si am intalnit si multi golden retriver care nu stiau sa traca strada de unii singuri, daramite sa conduca ei un orb.

Apoi ce inseamna arma alba? De exemplu cu surubelnita pot injunghia foarte bine la fel ca cu un cutit, dar nu intra la categoria de arma alba.

#131
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Da surubelnita nu o poate lua razna sa sara in jugulara lumii. Surubelnita nu actioneaza independent, iar oamenii nu au rase mai agresive, cel putin nu legal sau recunoscut stiintific, sa le poti interzice.

Asta cu cainii mici care ataca e de ras. Pai normal, daca sunt de 20 de ori mai multi ca aia e lupta. Si aia de lupta nu ataca mereu, dar cand o fac, te omoara. Preferi sa te omoare un pitbull, sau sa se dea la tine un pekinez? Nu ca as suporta pekinezii, sunt niste rebuturi genetice, dar nu sunt periculosi si nu omoara.

Si te cred si ca ai fost muscat de 10 ori de pekinezi si maidanezi. Puteai zice de 100 de ori daca tot era o figura de stil, ca la propriu refuz sa cred. Ce om care nu are handicap mintal ajunge sa fie muscat de 10 ori? Dupa a 2-a oara, orice om normal isi ia masuri. Si eu am mers printre maidanezi de la 5 ani, singur, pana pe la 30, cand au inceput sa ii stranga. In 25 de ani de mers zilnic, de multe ori noaptea, printre haite, nu am fost muscat macar o data, nici nu cunosc personal care au patit. La gradinita veneau pe jos majoritatea colegilor, in generala si la liceu la fel. Refuz sa cred ca un om cu discernamant e muscat de 10 ori

Edited by VarfulOmu2505, 19 July 2023 - 10:10.


#132
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005
Tipiric, poate te-au simtit cateii ca esti om rau.  :)

#133
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003

 Alltrack, on 19 iulie 2023 - 00:15, said:

Esti in eroare...a nu stiu cata oara !
''2) Nu intră în categoria câinilor agresivi definiţi la alin. (1):
a) orice câine care atacă sau muşcă o persoană care a pătruns fără drept, în orice mod, într-o proprietate privată sau publică protejată de acel câine''
Nu intra orice in categoria agresivilor dar musca, prin urmare produci vatamare corporala deci stapanul va fi incadrat indiferent de imprejurari... nu e nicio protectie, este strict actul de vatamare corporala. O patrundere nu scuza o vatamare.

Edited by andreic, 19 July 2023 - 11:02.


#134
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012

 Tipiric, on 19 iulie 2023 - 09:48, said:

Mai copii, eu am fost muscat de cel putin 10 ori pana acum.

 VarfulOmu2505, on 19 iulie 2023 - 10:09, said:

Ce om care nu are handicap mintal ajunge sa fie muscat de 10 ori?

păi e situația mea în raport cu țânțarii :)
seara/dimineața, din grupul de călători prin pustietăți, DOAR io-s „mușcat” - restul DOAR se tăvălesc pejos de râs, de situație!

am ajuns să fiu invitat în deltă, pe banii lor :P !

#135
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 andreic, on 19 iulie 2023 - 10:58, said:

Nu intra orice in categoria agresivilor dar musca, prin urmare produci vatamare corporala deci stapanul va fi incadrat indiferent de imprejurari... nu e nicio protectie, este strict actul de vatamare corporala. O patrundere nu scuza o vatamare.
S-au mai schimbat articolele din 2002 ! Art. 17 https://www.snppc.ro...OUG-55-2002.pdf
E cea mai noua varianta gasita de mine , din 2020 ! Contine si urme de inteligenta !
Asa orice idiot isi face o meserie din saritul in curtea altora , il musca un pekinez si cere daune de mii de euro , ar fi o meserie banoasa !

Edited by Alltrack, 19 July 2023 - 12:13.


#136
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
O dai cu intratul fara permisiune, red herring aiurea. De ce nu va asumati cand se intra cu permisiune. Mie mi s-ar parea normal ca atunci cand chemi sau trimiti pe cineva in curte la tine si cainele il omoara, sa faci puscarie in locul cainelui, 10-20 ani pentru omor. Nu, ca mori torturat. 15-25 sau pe viata (pedeapsa omor prin cruzime). Nu e normal sa iti asumi?

Edited by VarfulOmu2505, 19 July 2023 - 13:05.


#137
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 05.04.2023

 carolinaherera, on 19 iulie 2023 - 09:32, said:

subscriu!

Facem și un club, vestitorii curățeniei!

#138
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,772
  • Înscris: 15.06.2007

 VarfulOmu2505, on 19 iulie 2023 - 13:01, said:

Nu e normal sa iti asumi?
pai sa vedem ce isi asuma legiuitorii.  Poate ca vor interzice amstaful si basta.  Oare o fac? Nu stiu de ce am asa o vaga impresie ca faita asta de câne era preferata pentru lupte. Da, luptele alea macabre intre caini, unde altii impreuma cu proprietarii pariaza cine castiga, iar pa final ambele javre mor din cauza ranilor.  Echivalentul luptelor cu cocoși, care au si niste lame legate pe picioare, cum se practica prin alte tari inapoiate.

In cazul de fata, probabil ca putea sa cada victima cainelui chiar si o ruda de-a stapanului.  

Eu am avut doberman, si cumva am crescut fara frica de caini. Cand am vizitat prima data casa socrilor, ei aveau o pereche de rotweileri. Dar erau destul de prost educati si niciodata nu mi-am permis sa stau in preajma lor singur, fara un membru de familie directa, dintre cei carora cainii le recunosteau autoritatea. Am simtit eu asa in instinctul meu ca nu-s genul de caini cu care sa te poti trage de sireturi, si pe deasupra fiind si doi, nu ai nici o sansa daca ai calcat pe bec, nu te mai scapa nici Gaia.

#139
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.12.2019

 ManelistDeSuccesMaxim, on 19 iulie 2023 - 13:10, said:

Facem și un club, vestitorii curățeniei!
stai sa bag niste fasole ( cu ciolan ) si ma inscriu si eu :)

am in curtea parintilor o corcitura de ciobanesc german ( e ceva mai mare fata de-un ciobanesc pur sange, cu labele mai late ), dragalasenie de caine
cand e cineva "dupa gard", te latra de zici ca avem haita in curte...odata ce intri pe de alta parte se schimba placa, are chef de joaca si de mangaiat
ai mei sunt bucurosi, ca au caine de paza, protejeaza curtea
de cine ? nu se stie, sunt aproape sigur ca poti sa furi ce vrei din curte si cainele se joaca cu tine, dar macar parintii sunt multumiti ( deci e totul psilogic defapt )
cred ca asa si cu rasele "de lupta"...cine trage spre rasele astea probabil ( generalizez, evident ) se vrea a fi jmecher/bombardier
si la ce inteligenti sunt tipul respectivi de oameni, va mirati ca-s cainii prosti ? O.o
cainii, sunt ca niste copii, cred ca au inteligenta unui prunc pana-n vreo 3 ani. daca il abuzezi, maltratezi, bati...uitati si voi rezultatele. Aaa, e f adevarat ca un caine mare poate face ravagii mai multe decat un chihuaha, dar asta-i valabil la orice animal.

in concluzie, nu armele ucid, ci oamenii ( aplicati la caini, poluare, ce vreti voi, e aproape universal valabil )

#140
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 tfmercedez, on 19 iulie 2023 - 13:19, said:

pai sa vedem ce isi asuma legiuitorii.  Poate ca vor interzice amstaful si basta.  
Amstaff = American Staffordshire Terrier = caine periculos categoria 2 , caine prevazut la articolul 1 litera b din lege !

#141
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,772
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu, nu ma intereseaza d'astea, preferatele mele sunt felinele. Iar la catei, ii prefer pe cei care nu fac spume la gura si te umplu de bale.

#142
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu era neaparat pentru tine , vad ca sunt si colegi care fac spume la guraPosted Image , in loc sa citeasca legea care nu lasa loc de interpretari !

#143
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.01.2012
In sua se fac niste teste de comportament  si exista si o asociatie care face treaba asta, dupa testele alea american pitt bull terrier obtiune un scor mai bun chiar si decat golden retriver.
https://atts.org/bre...atistics-page1/

#144
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002

 gushpi, on 19 iulie 2023 - 08:25, said:



această frază nu este ABSOLUT deloc adevărată!!! Posted Image

iar exemplul dat de tine arată că am dreptate
-TU ȘTIAI că animalu' are o doză de agresivitate: „...El mai maraia spre exemplu daca incercam sa ii mut bolul de mancare,...”

și totuși dai vina pe câine, când ÎN FAPT tu ai fost de vină!!!



dacă afirmi așa ceva, atunci mă-ndoiesc că atestatul deținut de tine are fo' valoare!!!
sunt mii de câini de rasă extrem de agresivi!!!

fiarele sunt agresive prin natura obținerii rasei respective
apoi agresivitatea moștenită genetic devine „majoră” datorită acțiunii proprietarului (acțiune voită sau inconștientă!)



acești câini sunt foarte inteligenți, dar necesită un dresaj corespunzător, deoarece au tendințe agresive, atunci când își apără teritoriul sau bolul...
dacă-s crescuți bine, sunt niște-ncântări!

am două în vecini: mama și fiică
de mamă s-au ocupat, dar de fiică nu... Posted Image
acum caută să scape de ea (are un pic peste 1,5 ani...)
Am undeva la 50.000 de caini vazuti pana acum in decursul timpului. Posibil sa aiba ceva valoare atestarea (nu ATESTATUL) dat fiind ca sunt si cateva sute de evaluari in interesul justitei. Mai usor cu pianul pe scari si cu vorbele goale

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate