Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Durere la spalatul pe dinti

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMinettoMatoi, on 31 iulie 2023 - 17:52, said:

Nu stiu de ce ar dispare, ca apesi si cu maselele alea pe maxilar, deci sunt folosite si maselele de minte, cum nu mai e nevoie ? Este, sunt bune si alea la o adica, chiar si daca cade dentura si raman alea, faci o legatura sa te ajuti cu maselele alea la o lucrare.
Bine, eu stiu ce vrei tu sa zici, dar nu prea accept.
Pai alea apar mai tarziu, de aia le si spune in limbaj popular "de minte", adica ai deja o varsta cand apar.
Si daca nu mai apar inseamna ca nu mai ai nevoie de ele, acum nu mai ai nevoie sa sfasii si sa pisezi...obiecte foarte tari, alimentele sunt deja taiate, ambalate, semipreparate, samd. Ca acceptam noi sau nu, chiar nu are importanta. Posted Image
Iar alea, fiindca apar tarziu, mai si imping dintii deja existenti, de aia se ajunge la extractii, ca sa nu-i impinga unii peste altii si....iti explica un stomatolog mai pe indelete ce si cum.

Edited by Jumong, 01 August 2023 - 06:28.


#38
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Măselele de minte, pentru ca sunt asa în spate, sunt greu de spalat corect. De asta se si cariaza asa repede și ajung la extractie oricum. Tot din cauza poziției este foarte greu sa tratezi corect o masea de minte, de asta nu se folosesc ca " legaturi" în lucrări decât foarte rar.
În concluzie sunt inutile pentru ca mai mult încurcă decât ajuta.

#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018
Sincer eu nici nu stiu daca am masele de minte sau nu, simt ca am masele in zona usoara ptr spalat, parca e o portinue de gingie in spate libera in ambele parti.
Daca incurca, atunci sa nu mai fie. Eu credeam ca ce am eu in spate sunt de minte, dar nu cred.

#40
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018
Am fost la doi dentisti, au zis ca n-am nici o paradontoza, cica am doar o sensibilitate, sa ma spal cu Sensodyne Fluoride. Mi-a scos piatra ultimul dentist, air flow si tot. Ma spal vertical acum.

#41
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.01.2024

View PostJumong, on 16 iulie 2023 - 06:48, said:

E o bacterie imputita care ataca dintii si deci gingia. Partea "buna" e ca atunci cand nu mai sunt dinti in gura, nu mai e nici bacteria aia, adica ea nu ataca osul, mandibula sau maxilarul (desi astea se micsoreaza in latime si inaltime din cauza ca nu mai sunt dinti),
Nu ai nici o legatura directa cu acea bacterie , ci doar cu placa bacteriana , datorita unei igiene orale superficiale , deficitare sau cum vrei sa-i zici . Solutia nu este lupta cu acea bacterie ci preocuparea pentru o igiena orala impecabila de maxima eficienta , prin care este indepartata in totalitate placa bacteriana . In acest fel dispare automat si acea bacterie  - https://www.doctorul...laca-bacteriana

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate