Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Durere la spalatul pe dinti

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 01.05.2009

View Postadisz, on 15 iulie 2023 - 21:52, said:

Cum o tratezi?Posted Image
E o bacterie imputita care ataca dintii si deci gingia. Partea "buna" e ca atunci cand nu mai sunt dinti in gura, nu mai e nici bacteria aia, adica ea nu ataca osul, mandibula sau maxilarul (desi astea se micsoreaza in latime si inaltime din cauza ca nu mai sunt dinti), partea proasta e ca trebuie implanturi, ma rog, in functie de varsta si de puterea financiara.
Nu exista vreun medicament sau vreo pastila anume care s-o trateze. Si nici cauzele nu sunt foarte clare. Bine, se cunosc anumiti factori care o agraveaza, dar asta nu inseamna ca daca elimini acei factori sunt 100% sanse sa nu faci paradontoza. Adica stresul sau factorii genetici nu prea ai cum sa-i controlezi, insa spalatul pe dinti, folosirea atei dentare, periutelor interdentare, dusul bucal sau fumatul ai cum sa le controlezi.
Sunt sanse sa fie tinuta sub control o perioada cu anumite tratamente, mai ales daca e descoperita in faza incipienta, dar vindecare 100% nu exista, opinia a trei stomatologi vizitati de mine fiind ca ea revine la un moment dat.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,903
  • Înscris: 15.06.2004

View Postadisz, on 15 iulie 2023 - 21:52, said:

Cum o tratezi?Posted Image

Poti doar sa o tii sub control, tratament definitiv nu exista.
Va stabili medicul stomatolog ce si cum.

Ideea e ca daca o lasi asa fara niciun tratament gingia se va tot retrage si dintii vor incepe sa cada.

#21
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018
Nu am periat vertical, aia e problema ci agresiv orizontal cu o perie medium, daca era paradontoza apareau probleme fara sa ma perii zic eu.
Deci nu m-am spalat corect pe dinti.
Mi-am luat o perie ultra soft, o sa ma duc si la medic, sa fac programare, am unu la 5 min de mine.

Am mai avut asa in 2006 tot de la periaj, m-am trezit ca ma ardea durere la baza unui dinte cand dadeam cu peria. M-am dus la un medic si mi-a pus o plomba in lateral, adevarat ca s-a rezolvat problema, insa prost eu am fost ca n-am lasat sa isi revina zona, si sa nu o mai perii pana isi revine.
Ca daca o perii si usor tot te doare, nu stiu daca e o idee buna, ca nu are timp sa-si revina.
Doar ca acuma e pe zona mai mare treaba, atunci n-a zis medicu ca e paradontoza, bine, nici nu i-am zis ca m-am periat orizontal agresiv.
Ma durea parca mai tare ca acum cand periam.

Ca odata ce-si revine si dai vertical usor adica cum trebuie facut, cred ca e okey.
Acuma m-am clatit f bine cu apa si pasta de dinti imediat dupa masa. O sa vad ce zice si medicul.

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018
Am mai lasat ceva zile fara sa mai periez cine stie ce, si vad ca usor usor isi revine treaba, acuma ma periez atent si usor cu peria ultrasoft pe vertical.
Paradontoza..., doamne fereste, pai aia m-ar lasa fara dinti de tot, iar eu nu suport in gura tot felul de rahaturi, ca dintii tai nimic nu e, nu au rezistenta dintilor tai, e o carpeala si cu implanturile alea.
Dai gaura in maxilar, ce dracu, ca doar nu e din otel, ce rezistenta sa aiba alea acolo ? Ca sa nu  mai zic ca lui Dan (Montana de pe youtube) i-au facut implanturi, si nu stiu ce i-a facut jos ca inca partea de jos o are amortita, nu stiu de ce cred eu ca asa ramane.
Deci e o chestie de mai bine ai grija sa ramai cu dintii tai. La el a fost altceva, a fost la parnaie, nu s-a putut ingriji, etc. Medicu de acolo ii scotea si maselele bune, etc.

Chiar, intrebare, de ce credeti ca la parnaie dintii, maselele nu se repara ci doar se scot ? Ca nu am inteles asta. Ce e mare lucru sa puna o plomba sau altele de genul ?!

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,362
  • Înscris: 21.06.2016
Bai, tu inca nu te-ai dus la un dentist sa-ti faca o masurare de gingii si o curatare?
Bineinteles ca ai parodontoza, toata lumea face in tarile astea unde spalatul pe dinti e ocazional si incorect ia firul interdentar si detartrajul la 6-12 luni e neauzit. Bine, unii fac si cu igineina buna, dar ia mai mult timp.
Implant e problematic daca ai parodontoza, de multe ori nu se poate pune. O data cu retragerea gingiilior si extractiile incorecte (extractiile pentru implant se fac special, cu grija) se subtiaza osul si nu mai poti pune implant. Nu te lua ca dentistul spune ca "poate", iti salta banii si mai vezi tu in cativa ani.

Quote

inca partea de jos o are amortita,

I l-au bagat in nerv. Implanturile se pun sub 3D CT, nu la ochi. Masina aia e destul de scumpa, 50-100k, nu are chiar oricine.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 July 2023 - 17:38.


#24
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMinettoMatoi, on 21 iulie 2023 - 17:31, said:

Chiar, intrebare, de ce credeti ca la parnaie dintii, maselele nu se repara ci doar se scot ? Ca nu am inteles asta. Ce e mare lucru sa puna o plomba sau altele de genul ?!
Pai cine sa repare la parnaie ? Ce medic stomatolog gaseste o provocare in asta ? Si aia cu ce platesc ? Si ce ustensile sa cumpere statul pentru a utila un cabinet stomatologic intr-o puscarie ? Posted Image
Aia stau ca sardelele cu usile deschise acum, sunt 8-10 intr-o camera, dorm in cur de caldura, crezi ca au ac in celule pentru ca urmatoarea investitie sa fie intr-un cabinet stomatologic ?
Acolo merge si metoda chinezeasca, infasori o sfoara de dinte/masea, celalalt capat de clanta, si tragi de usa dupa aia.

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 21 iulie 2023 - 17:39, said:

Bai, tu inca nu te-ai dus la un dentist sa-ti faca o masurare de gingii si o curatare?
Bineinteles ca ai parodontoza, toata lumea face in tarile astea unde spalatul pe dinti e ocazional si incorect ia firul interdentar si detartrajul la 6-12 luni e neauzit. Bine, unii fac si cu igineina buna, dar ia mai mult timp.
Implant e problematic daca ai parodontoza, de multe ori nu se poate pune. O data cu retragerea gingiilior si extractiile incorecte (extractiile pentru implant se fac special, cu grija) se subtiaza osul si nu mai poti pune implant. Nu te lua ca dentistul spune ca "poate", iti salta banii si mai vezi tu in cativa ani.



I l-au bagat in nerv. Implanturile se pun sub 3D CT, nu la ochi. Masina aia e destul de scumpa, 50-100k, nu are chiar oricine.
Ai mai nu ma mai speria ca am paradontoza, ce naiba ! Ma duc la an sa fac detartrajul si curatarea sau ce o fi. Medicu n-a zis ca as avea anul trecut, trebuie sa ma programez sa fac iar.

La implant am auzit si eu ca la paradontoza nu se poate pune, doamne fereste, pai si cum mananca oamenii aia ?! Ca daca cad toti dintii nu sta nimic fix ca lumea prin gura.
Insa daca cad dintii si faci repede implantul, cred ca osul nu are timp sa se subtieze. Sau daca stii ca vor cade, dar ca sa nu cada pe rand, sa ii scoti pe toti si sa faci repede implanturile.
Ar trebui sa ramana osul cum era si daca cadeau dintii, nu vad de ce s-ar subtia (sau ma fac ca nu inteleg).

Eu am doar doua extractii, doua masele, una scoasa in 1991, alta in 1997, erau cariate de mic si ca postul nu am avut grija sa le salvez. S-a plombat una dar nu stiu de ce, incepuse sa ma doara cu plomba cu tot dupa un an, nu stiu ce era, mi-au scos plomba si nu mai stiu ce au facut.

Ala care are amortita partea de jos este Dan (Montana) de pe youtube, el spera sa-si revina, nu stiu ce adaos de os i-au pus, a fost putin mai complicat, l-am intrebat daca si-a mai revenit cu amorteala, nu mi-a raspuns, era un clip al lui despre asta.
Eu nu am inteles de ce nu cresc dintii ori de cate ori cad, ca asa cum dupa dintii de lapte cresc (deci se poate), asa ar trebui si dupa. Ca nu poti compara dintii tai cu porcariile alea de ce-ti pun astia in gura.

Deocamdata si pana azi nu prea am mai simtit durere la periaj si ma spal vertical. Ce dracu, la cap sunt diliu de mic de mi-a distrus viata, diabet am dar foarte bine controlat, paradontoza mai lipseste sa raman dracu si stirb. De diabet nu ma plang, dar sa raman stirb nu accept, n-as putea sta cu porcarii in gura.
Pai si cand mananci morcovi, ai nevoie de dinti teapeni, cand e o carne mai tare, cand mananci un mar, etc.
Ce naiba, ca devin si mai diliu cu toate astea pe capu meu de ma iau astia pe sus si ma baga la nebuni la inchisi, nu la liber.

Eu inteleg ca-s oameni care accepta orice de la viata, dar nu-s eu din ala.
Vazui azi pe una care nu se poate hrani pe gura, ci ma-sa ii baga o sonda in stomac sa o hraneasca cu nu stiu ce lichid, pai ce draci viata e aia ? Daca vreau sa mananc si eu o ciocolata sau altele, ce fac ?! Ma uit la altii cum mananca ?! Mi se pare ca n-a fost asa din nastere, deci stie cum e sa mananci normal.
Sau aia de a stat 60 ani in plamanul ala artificial de fier (cred ca stii despre ce e vb), cum draci sa stau in ala atata fara sa ies, sa ma misc, sa fac una si alta ! Doamne fereste.
Nu stiu daca tu ii intelegi, eu nu, nu le pot intelege motivatia de a merge asa mai departe, si cum rezista asa.

Jumong, ai dreptate cu parnaia, dar ziceam ca idee, cica au cabinet stomatologic, sigur ca dupa mine aia nu merita nimic, dar se plang ca si cum ar trebui sa fie hotel acolo.
De ex unu zicea ca acolo la dentist se purta medicul infect cu ei. Pe langa ca scotea si nu repara, dar lucra si foarte urat si grosolan, se purta corect, dar ei se plang ca si cum is sfinti, uita ca au dat in cap, au omorat, etc.

Edited by MinettoMatoi, 24 July 2023 - 21:58.


#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,362
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Ma duc la an sa fac detartrajul si curatarea sau ce o fi. Medicu n-a zis ca as avea anul trecut, trebuie sa ma programez sa fac iar.


Pai uite, cind te duci acum ar trebui sa iti faca o masurare de cit poate baga sonda pe lina gingie.  La fiecare dinte se face in 3 puncte pe fiecare fata (deci 6 puncte/dinte). Daca ai 2-3mm e bine, 4 e ingrijorator, 5-6 e nasol.

Quote

Ar trebui sa ramana osul cum era si daca cadeau dintii, nu vad de ce s-ar subtia (sau ma fac ca nu inteleg).

Daca se retrage gingia autmat se retage si osul.
Daca ai un dinti scosi si stai mult cu ei scosi (ani), nu mai pui efort in partea aia de os si osul daca nu e sub efort, se subtiaza. In plus daca ai dinti scosi ceilalti migreaza inspre locul liber si s-ar putea sa nu mai ai loc.

Quote

Insa daca cad dintii si faci repede implantul, cred ca osul nu are timp sa se subtieze.

Pai dintii nu au cazut fara motiv, ci ca nu mai ai os in care sa se tina.
Vreau sa spun ca implatul nu e o reparatie standard. Sunt cazuri in care implanturile nu sunt recomandate pentru ca nu tin mult si sunt destule.

#27
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMinettoMatoi, on 24 iulie 2023 - 22:05, said:

La implant am auzit si eu ca la paradontoza nu se poate pune, doamne fereste, pai si cum mananca oamenii aia ?! Ca daca cad toti dintii nu sta nimic fix ca lumea prin gura.
Daca bagi un diblu in zid, e posibil ca dupa cativa ani, in functie de greutate/forte, sa nu mai stea.
Daca bagi un diblu in os, ala o sa stea si dupa cativa ani. Poti sa mesteci aproape orice, mai putin alune prajite, dropsuri, chestii, si e bine sa eviti tragerile si impingerile, adica nu mai musti de un mar, ci il tai feliute cu cutitul. Adica fortele alea de care vorbeam mai sus.
Diferenta este ca zidul, caramida, betonul, nu cresc in jurul diblului, pe cand osul creste in jurul implantul. (osteointegrare se cheama procesul pentru noi, aia care n-am facut facultatea de stoma)
Iar daca iti cade un dinte, in vreo cateva luni se face acolo o vale, sau un deal, depinde de unde a cazut, de jos sau de sus. Fiindca daca nu mai ai dinte care sa apese in os, asta se retrage. Functia creeaza organul, asa e o vorba.
Dar nu-i o problema, se face aditie de os.
Sau daca nu sunt bani, se fac proteze din alea care se lipesc cu fixodent, corega. Nu e fericire, dar macar poti mesteca ceva, cat de cat.

#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 25 iulie 2023 - 00:53, said:

Pai uite, cind te duci acum ar trebui sa iti faca o masurare de cit poate baga sonda pe lina gingie.  La fiecare dinte se face in 3 puncte pe fiecare fata (deci 6 puncte/dinte). Daca ai 2-3mm e bine, 4 e ingrijorator, 5-6 e nasol.



Daca se retrage gingia autmat se retage si osul.
Daca ai un dinti scosi si stai mult cu ei scosi (ani), nu mai pui efort in partea aia de os si osul daca nu e sub efort, se subtiaza. In plus daca ai dinti scosi ceilalti migreaza inspre locul liber si s-ar putea sa nu mai ai loc.

Fi atent ce chestie, am pus mana acuma sub maxilar in dreptul maselei scoase, musculatura e mai retrasa putin. In stanga putin mai mult, in dreapta la cealalta masea mai putin.




Pai dintii nu au cazut fara motiv, ci ca nu mai ai os in care sa se tina.
Vreau sa spun ca implatul nu e o reparatie standard. Sunt cazuri in care implanturile nu sunt recomandate pentru ca nu tin mult si sunt destule.
Am inteles, aia cu sonda n-am auzit nicaieri, o sa intreb sa vedem daca se face, am ceva cabinete langa mine.

Am inteles, oricum implantul e rules, proteza e nasoala. Deci practic osul preia implantul cumva si se consolideaza in jurul lui, e clar.

Are cineva idee de ce nu mai cresc dintii iar ? Adica de ce se opreste doar la seria de dupa cei de lapte ?! N-ar putea creste de mai multe ori ?

#29
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Ai idee de ce dacă it1 tai un deget nu creste altul?

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMinettoMatoi, on 27 iulie 2023 - 18:14, said:

Am inteles, aia cu sonda n-am auzit nicaieri, o sa intreb sa vedem daca se face, am ceva cabinete langa mine.

Am inteles, oricum implantul e rules, proteza e nasoala. Deci practic osul preia implantul cumva si se consolideaza in jurul lui, e clar.

Are cineva idee de ce nu mai cresc dintii iar ? Adica de ce se opreste doar la seria de dupa cei de lapte ?! N-ar putea creste de mai multe ori ?

Pai dintii de adult exista deja acolo, te nasti cu ei. Ei nu cresc cand vrei ci numai la varta care trebuie.
Nu cresc alti dinti pentru ca nu sunt un factor de selectie in evolutie. Nu a fost nici un motiv sa creasca altii, nu a oferit avantaje evolutionare. Copiii ii faci tanar, naturii nu ii pasa ce ti se intimpla dupa 40 de ani. Daca apare vreun ciudat care are al 3lea rand de dinti nu face mai multi copii, deci nu se propaga aceasta mutatie.

Edited by vrajitoruldinoz, 28 July 2023 - 01:23.


#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018

View Postbarbosa1bis, on 27 iulie 2023 - 19:45, said:

Ai idee de ce dacă it1 tai un deget nu creste altul?
La soparle membrele cresc la loc, deci depinde, in mod normal ar trebui sa creasca si la noi, dar vraji zice bine, depinde de evolutie.

vraji, am inteles, inseamna ca inainte dupa 40 ani nu mai traiai, ca altfel nu avea cum sa nu aiba sens sa creasca alte randuri de dinti (de ex la elefant cresc de 7 ori, dar si asa unii raman fara dantura si mor de foame, f ciudat, ca aia traiesc varsta care trebuie sa o cam traiasca, nu s-a modificat ca la noi de la 35-40 la 85).
Daca am fi trait si dupa 40 ani si atunci, ar fi avut sens sa ai dinti ca sa poti manca, insa se pare ca a crescut artificial durata de viata.
Dupa mine ciudatenie e sa nu creasca, nu sa creasca. Ca in societatea actuala unde traiesti si 90 ani e nevoie sa ai mai multe randuri de dinti care sa vina in timp.
Ala "ciudat" e de fapt adaptat la societatea actuala.

Nasoala natura asta, nu s-a gandit deloc si la confortul nostru. Si foarte interesant de ce s-a axat asa tare pe supravietuire, adica cu ce scop e disperata sa zic asa dupa asta. Ca pana la urma planeta ar sta f bine si fara noi aici, nu era neaparat necesar sa nu crapam.

Sunt curios daca o exista in lume oameni carora sa le creasca iar dintii in afara de dupa aia de lapte, ce zici ? Or fi ?
Auzisem acum ceva ani ca ar fi facut astia nu stiu ce si cresteau dintii dar nu se mai opreau din crescut parca.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,362
  • Înscris: 21.06.2016
Nu creste decât coada.

Nu contează ca trăiești sau nu după 40, contează ca nu mai faci copii ceea ce face orice se petrece in intervalul ăla sa nu mai conteze din pdv evolutiv.
Ca sa ai o trăsătura oarecare trebuie sa îți aducă un avantaj evolutiv. Nimic din ce se intimpla după 40 nu mai contează.

Elefantul probabil ca încă se înmulțește când creste rândul al 7lea de dinti. Deci cei care au 7 rânduri au avantaj fără de cei cu 6 rânduri de dinti.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 July 2023 - 02:57.


#33
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMinettoMatoi, on 28 iulie 2023 - 21:01, said:

Nasoala natura asta, nu s-a gandit deloc si la confortul nostru.
Ba s-a gandit, vezi maseaua de minte, o "ramasita" a vremurilor in care omul avea nevoie sa mestece tot felul de crengi si oase (vorba vine).
Mai nou cica apare din ce in ce mai tarziu, si sunt nu stiu ce studii, facute de celebrii cercetatori britanici sau nu, care spun ca in nu stiu cate sute de ani n-o sa mai apara deloc, fiindca nu mai e nevoie de ea.
Sa vedem, a zis orbul....

#34
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 13.03.2023
Sunt deja multe persoane la care nu mai apar molarii de minte. Poate va mai dura sute sau mii de ani pana va dispărea complet, dar procesul e în curs.

#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 29 iulie 2023 - 02:58, said:

Nu creste decât coada.

Nu contează ca trăiești sau nu după 40, contează ca nu mai faci copii ceea ce face orice se petrece in intervalul ăla sa nu mai conteze din pdv evolutiv.
Ca sa ai o trăsătura oarecare trebuie sa îți aducă un avantaj evolutiv. Nimic din ce se intimpla după 40 nu mai contează.

Elefantul probabil ca încă se înmulțește când creste rândul al 7lea de dinti. Deci cei care au 7 rânduri au avantaj fără de cei cu 6 rânduri de dinti.
Am inteles, pai aia ziceam si eu, ca natura e idioata, doar la copii se gandeste. Si stii f bine ca asta de f multe ori face ca relatiile sa nu mearga, de ex femeile genetic vor baietii rai, de aia is atrase, rational dupa aia se plang de ei, ca le bate, ca se poarta urat.
Pa ce e asta ? Vine indragosteala ca sa te prosteasca (mecanism adaptativ de care f putini is constienti, ca daca ii intrebi de ce exista indragosteala, unu nu stie sa-ti zica) sa nu mai judeci si sa cauti parteneru de alte calitati, doamne fereste sa afli ca e un nenorocit sau nenorocita, si sa nu mai faci copii cu acela, adica du-te dracu, nu ma int cum te simti tu, te prostesc, se face mult sex in perioada aia si te-am fentat. Si cand te trezesti si ti s-a dat peste cap viata e prea tarziu.

E normal asa ceva ? Nu e. Adica ce fac ? Sunt sclavul naturii sau ce ? Pai ca sa-ti fac jocu, da si mie ceva la afacerea asta, altfel s-ar putea sa divortam.
Sau aia in subsidiar "cauta alt si alt partener pana dai de unu din ce in ce mai bun", te trezesti "aaa, nu te mai iubesc, nu te mai plac". Adica...stai nene, eu mi-am aranjat viata, poate mi-am inchiriat ap sau l-am vandut, am rate cu tine, etc, si tu te trezesti sa-mi f mie viata, doar ca asa a vrut natura sa dispara atractia si sa ti se puna pata pe alt partener in speranta ca dai de unu mai bun (la nivel inconstient e asta).
Pai stai asa ca...cu mine nu te joci. Divortam rapid, nu traiesc pana la 101 ani sa-ti fac tie afacerile si eu sa tot trag dupa tine. O sa zica "du-te dracu si gata", okey, dar nici tu nu mai beneficiezi, ca daca mai multi s-ar revolta si ar divorta, sa vezi cum se schimba treaba.

Ai un ap inchiriat, te da parteneru afara, unde te duci ? Ca nu poti da chiriasu afara cand ai contract cu el. E doar un exemplu.
Si ma f tu pe mine asa doar sa-ti faci tu damblaua si obsesia cu, copiii, ce interes ai, chiar n-am inteles. Cum am zis, pamantu sta bine si fara noi pe aici.

O sa zica "bai, trebe sa le dam ceva si la astia ca dupa aia ramanem fara obiectul muncii", exact ca in politica.
Dar daca merge, aia e.
Ua dictatorii, dar nu vad ei ca natura e cel mai mare dictator care de multe ori ne face viata praf. Nu vb de mine ca eu is cu probleme de mic, vb de lumea din jur, ca vad si eu ce se intampla. Zicea Vulpescu de pe FB (pot sa dau numele ca e public si vrea sa stie cat mai multi de el) ala de scrie carti despre relatii, ca doar 5 % din relatii nu is toxice, nu stiu ce statistica are el de la univ alea prestigioase, nu stiu daca e asa, dar poate o fi.

Femeia nu trebe sa mai faca copii, gata, da-o dreacu nu ? Nu mai are si ea nevoie de placere, lasa-o dracu sa aiba bufeuri, sa faca osteoporoza, ce mama dracu`, sclavu` sa nu comenteze.

Pai tu stii ca si viteza de imbatranire s-a setat in functie de cat de bine si repede te adaptezi la mediu ? O mizerie. De aia cainele traieste cat traieste, omu altfel, broasca testoasa 200 ani.
Zicea medicu psihiatru Romila ca omu care e in manie (inversu depresiei in tulb bipolara) isi traieste la maxim viata, dispar parghiile de conservarea speciei. Adica frica de ziua de maine si alte prosteli de-ti mananca sufletu`. Si asta am vazut si eu, dispare total frica, anxietatea si traiesti la maxim momentul, adica ai calitate, nu mai conteaza durata vietii adica cantitatea cum ar veni, mai scurt dar mai bun.
Adica eu in loc sa dau 3000 Euro sa-mi iau un calculator si aia e, ce o fi peste 3 luni nu ma intereseaza, ma duc dracu si aia e, dar imi fac placerea, imparti aia 3000 doar sa mananci o ciorba doar sa lungesti durata fara calitatea vietii impins de anxietate. Nici sa te bucuri nu te lasa.

Daca iei ceva sa fi mai high, iti ia si bucuria aia, baga mecanisme sa-ti ia bucuria, ca de aia apare si toleranta si dependenta, altfel n-ar apare. Nu alea is de vina cum tot se zice, ci creieru nostru dobitoc. Esti bun doar sa tragi, sa tragi ca sa faci naturii pe plac, si murim tragand si avand anxietati toata viata.

Deci...asta e natura aia a ta, ti-am dat ex astea ca sa vezi cat de rau face natura de multe ori, si nu ne dam seama.

View PostJumong, on 31 iulie 2023 - 07:30, said:

Ba s-a gandit, vezi maseaua de minte, o "ramasita" a vremurilor in care omul avea nevoie sa mestece tot felul de crengi si oase (vorba vine).
Mai nou cica apare din ce in ce mai tarziu, si sunt nu stiu ce studii, facute de celebrii cercetatori britanici sau nu, care spun ca in nu stiu cate sute de ani n-o sa mai apara deloc, fiindca nu mai e nevoie de ea.
Sa vedem, a zis orbul....
Nu stiu de ce ar dispare, ca apesi si cu maselele alea pe maxilar, deci sunt folosite si maselele de minte, cum nu mai e nevoie ? Este, sunt bune si alea la o adica, chiar si daca cade dentura si raman alea, faci o legatura sa te ajuti cu maselele alea la o lucrare.
Bine, eu stiu ce vrei tu sa zici, dar nu prea accept.

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,362
  • Înscris: 21.06.2016
Natura nu se gândește, e doar un mecanism.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate