Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

PSD - pro si contra

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
341 replies to this topic

#217
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Asta cu exportul de resursă umană ii strict apanajul pietei libere europene combinat cu libertatea de mișcare. Nu are nimic de a face guvernul cu asemenea treburi.

Doar ne-am asumat asemenea detalii in momentul in care am aderat la EU.

#218
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 20.02.2008

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 12:44, said:

Din ciclul pesedistii au devalizat țară, au vândut cele mai rentabile firme, nu mai avem industrie și nu se mai produce nimic, știți voi, vechile fonfleuri repetate de atâtea ori, un articol pe înțelesul tuturor:

Cât a exportat România în ultimii 30 de ani

Valoarea exporturilor de bunuri din România a crescut din 1991 până în prezent de 26 de ori. Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, la un an de la căderea comunismului, exportam produse de 3,5 miliarde de euro.


https://panorama.ro/...0-ani-comunism/

Ia pune Balanta comerciala... sau si mai simplu cat IMPORTAM.

#219
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Nu pun nimic, pune tu daca vrei. Eu doar ii răspundeam colegului care zicea că s-a vândut tot, pardon s-a devalizat tot, pe când realitatea e alta.

#220
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,918
  • Înscris: 31.08.2006
Ia, uitati, cum suna asta, fratilor. Comunism in forma continuata:

  „Le urăm bun venit în PSD Gorj unor oameni care până acum nu au mai făcut parte din niciun partid politic și vor să se implice activ pentru realizarea obiectivelor pe care ni le-am propus”.

   SURSA

                    Asta e cam in genul "ne vom mobiliza, tovarasi, pentru indeplinirea sarcinilor trasate de tovarasul secretar general al partidului", bla, bla, bla...Infioratoare sunt aceste "partide" din asa-zisa democratie. Absolut infioratoare. Cu ce mama lor de "partide" difera fata de PCR ? Cu mai multa coruptie si boierie pentru nomenclaturistii lor in mod sigur. Toti din "partidele" lui peste prajit nu viseaza decat imbogatire rapida si trai de nababi cat or trai. Asta este obiectivul primordial al astora cu 7% incredere printre romani, vai de mama lor de "partide" de doi bani...

#221
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
O veste excelentă, colegule, mulțumesc de link.

Mă bucur să văd că mai sunt oameni cu inițiativă care în loc să stea pe margine se hotărăsc să pună osul la schimbarea sistemului intrând în politică.

#222
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,883
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 15:19, said:

O veste excelentă, colegule, mulțumesc de link.

Mă bucur să văd că mai sunt oameni cu inițiativă care în loc să stea pe margine se hotărăsc să pună osul la schimbarea sistemului intrând în politică.
Vor și ei sa fie directori de școală...depolitizată :)

Edited by antinari, 13 July 2023 - 15:25.


#223
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 13:01, said:

Asta cu exportul de resursă umană ii strict apanajul pietei libere europene combinat cu libertatea de mișcare. Nu are nimic de a face guvernul cu asemenea treburi.

Doar ne-am asumat asemenea detalii in momentul in care am aderat la EU.
Nu inteleg de unde tot scoti asemenea prostii, in continuu.

Edited by pasilla, 13 July 2023 - 15:33.


#224
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 20.02.2008

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 13:56, said:

Nu pun nimic, pune tu daca vrei. Eu doar ii răspundeam colegului care zicea că s-a vândut tot, pardon s-a devalizat tot, pe când realitatea e alta.
Pai minti din nou. bucifonezi, asa cum pesedeaza pesedistii.
Ca exportam de 1 leu si importam de 3. Adica s-a devalizat TOT de catre PSD.

#225
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,906
  • Înscris: 27.06.2006

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 13:56, said:

...zicea că s-a vândut tot, pardon s-a devalizat tot, pe când realitatea e alta.

Îmi amintesc de sloganul fesenist: "Nu ne vindem țara..."
Îl completez eu: "...fiindcă vrem s-o jefuim noi!".

Și au jefuit-o...


#226
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,810
  • Înscris: 05.11.2009

View Postantinari, on 13 iulie 2023 - 12:50, said:


Ai dreptate. Pe timpul lui nea Nicu exportam ieftin mobilă în URSS, acum exportăm scump cherestea în Austria ;)
Pune și exportul de resurse umane să vezi câta creștere iese ;)

Adică noi , Romania l-am exportat ieftin pe colegul Bucifon?

#227
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,360
  • Înscris: 21.03.2020
Am vazut cum au rezolvat pesedezii si cu scaderea preturilor la alimente - prin marirea TVA :) Aveti grija cand mai promite Ciordacu scaderi de preturi ca numai pidos iese!

#228
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Trompeta gretoasa de partid, lucreaza zi si noapte la albirea jegurilor prin postarile lui mincinoase si manipulatoare.
Ca sa o luam putin cronologic.
Incepand cu anii 90 apar marile privatizari. Adica marile furaciuni. Sigur ca cele mai multe fabrici nu mai erau rentabile si productive,dar aveau valoare instriseca,nu prin bunurile pe care le puteau produce.
Fier,caramida,lemn,utilaje,scule,autoturisme,autoutilitare,aparatura specifica samd . Toate astea puteau fi valorificate,dar privatizarea fesenisto-pesedisto-securista le a vandut pe niste sume si de 20-30 de ori mai mici,la mica intelgere cu cei care urmau sa cumpere le cumpere ( uzinele / fabricile / terenurile cu constructii pe ele samd )
Fix asa au aparut in anii 90 si primii nostri milionari in dolari. Nici nu puteau a securitate,comunism si fesenism.

Anii au trecut,si au venit investitii straine,apoi am intrat si in UE,unde piata economica libera a fost oxigenul de care Romania avea nevoie,altfel eram un fel de Moldova,si vindeam doar rusilor niste struguri si cartofi.
Exportul de bunuri si cresterea PIB ului se datoreaza in special intrarii in UE,nu vreunui partid politic,in speta PSD,asa cum ne sugereaza acest saltimbac de balci rural.
Se poate verifica pe cifre exacte ce am exportat si ce am importat,dar lepra asta crede ca toti suntem publicul PSD de la Antena 3,caruia ii curg scuipatii din gura cand aud marile reusite ale partidului si ale oamenilor lor de bine,harnici,cinstiti si patrioti,cum altfel !

Mai du te,ba,cu postarile tale,ca efectiv jignesti tot forumul cu minciunile tale sfruntate,si tragi discutia atat de jos,incat ne este rusine sa ti mai  raspundem. Esti un nemernic dovedit. Nu inteleg de unde atata rabdare si intelegere cu tine...in numele libertatii de exprimare ! In numele libertatii de exprimare a minciunilor,in cazul tau !

#229
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postantinari, on 13 iulie 2023 - 15:25, said:

Vor și ei sa fie directori de școală...depolitizată :)

Mă îndoiesc sincer ca profesorii sa fi cerut depolitizarea scolii/educației.

View Postgabicen, on 13 iulie 2023 - 16:39, said:

Și au jefuit-o...

Clișee.

#230
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postvanitty, on 13 iulie 2023 - 16:45, said:

Adică noi , Romania l-am exportat ieftin pe colegul Bucifon?

Nu vreau sa mă laud că nu îmi stă în caracter dar țara a pierdut un cetățean bun, onest și bine cotizant la bugetul de stat prin plecarea mea.

Dar vorba aia one man's loss is another man's gain

#231
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 13:56, said:

Nu pun nimic, pune tu daca vrei. Eu doar ii răspundeam colegului care zicea că s-a vândut tot, pardon s-a devalizat tot, pe când realitatea e alta.

Nu am scris "tot", am scris "cele mai rentabile firme".
De exemplu Petrom (PSD) si BCR (PNL) adica USL.

Cine a facut aici o afacere buna, Romania sau cumparatorii ?

Si referitor la cresterea economica a Romaniei dupa 1989, o abordare mai buna sa ne comparam, de exemplu, cu Polonia.
Noi si cu bulgarii suntem codasii Europei.

#232
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postgdans, on 13 iulie 2023 - 19:37, said:



Nu am scris "tot", am scris "cele mai rentabile firme".
De exemplu Petrom (PSD) si BCR (PNL) adica USL.

Dă-mi o lista de 3-4 companii mari din vest gen Petrom, BCR etc. care sa fie deținute de stat.

View Postgdans, on 13 iulie 2023 - 19:37, said:

Noi si cu bulgarii suntem codasii Europei.

Referitor la ce? La ce capitol?

Edited by Bucifon, 13 July 2023 - 19:41.


#233
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 20.02.2008

View PostBucifon, on 13 iulie 2023 - 19:39, said:

Referitor la ce? La ce capitol?
La orice capitol.
Poate femeile sunt mai frumoase, in rest bucifonii au avut grija sa distruga tot in tara asta.

Ia uite stire faina, m...e directa pentru toti romanii - nu jegurile de partid:
https://www.g4media....nde-creste.html

#234
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,208
  • Înscris: 15.01.2017

View Postgdans, on 13 iulie 2023 - 19:37, said:



Nu am scris "tot", am scris "cele mai rentabile firme".
De exemplu Petrom (PSD) si BCR (PNL) adica USL.

Cine a facut aici o afacere buna, Romania sau cumparatorii ?

Si referitor la cresterea economica a Romaniei dupa 1989, o abordare mai buna sa ne comparam, de exemplu, cu Polonia.
Noi si cu bulgarii suntem codasii Europei.
Petromul nu era absolut deloc profitabil inainte de privatizare…. Nu stiu despre bcr dar cred ca era in aceasi situatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate