Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

De ce am cere bacalaureatul pentru meseriile simple?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#199
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ca sa mearga treaba bine ar trebui echivalat liceul industrial, scoala de meserii sau cum vreti voi sa-i ziceti cu 12 clase. Adica termini 10 clase la profesionala sau 12 clase de liceu tot aia sa fie, chestia cu liceul este oricum supraevaluata pt anumite meserii.

#200
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,036
  • Înscris: 03.02.2014

View Postlil debul, on 06 iulie 2023 - 09:13, said:

Ca sa mearga treaba bine ar trebui echivalat liceul industrial, scoala de meserii sau cum vreti voi sa-i ziceti cu 12 clase. Adica termini 10 clase la profesionala sau 12 clase de liceu tot aia sa fie, chestia cu liceul este oricum supraevaluata pt anumite meserii.

chiar e diferenta asa mare pt angajatori ca ai 10 sau 12 clase atata timp cat nu ai bac-ul luat?

#201
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostSoulstream, on 06 iulie 2023 - 09:21, said:



chiar e diferenta asa mare pt angajatori ca ai 10 sau 12 clase atata timp cat nu ai bac-ul luat?
Cred ca la bac ma refeream, asta am vrut sa zic.

#202
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011

View PostLunaCrystal, on 04 iulie 2023 - 12:06, said:

In plus normal mi s-ar parea sa fie importante competentele profesionale in cea ce muncesti nu engleza. Dar cum nu traim intr-o lume normala ...


1. Translator. Si drept de munca in alta tara, mai greu? Normal ar fi oricum sa poata fi tratat in tara, sa nu fie nevoie sa mergi in alte tari.
2. Poti pleca si in alt oras in tara, de ce musai in alta tara? Si nu oricine e facut sa plece, nu oricine ar castiga neaparat mai mult/ar merita sa plece. Apoi am zis, sa fie minim pe economie sau putin peste si e destul, nu sunt adeptul salariilor (prea) mari, dar nu sa impuna cerinte absurde - limbi straine, bac, matematica avansata, etc. si eventual tot pe salarii mici cum e deobicei.
3. Dovada clara nu e suficient sa sti limbi straine, sau cel putin nu mereu. Sau asa ar trebui.
1. Iti dai seama ca trebuie platit, nu? Posted Image Vorbim de EU, in principiu drept de munca ai avea. Una din principalele bariere este tocmai limba (sunt meserii unde e cerut un nivel bunicel). Normal ar fi... dar uite ca nu e!
2. Musai in alta tara ca sa scapi de marasmul din Romania. Nu cred ca trebuie sa mai explic. Plus ca una e sa castigi 3-4000 de euro, alta e 2000. Repet: am fost in situatia si am vazut oameni cu studii superioare grele, pe bune, care abia aveau ce manca. NU, NU, NU! Acum nu mai vezi, dar nus e stie niciodata - vreun cutremur, mama Rusie. Nu m-as risca.
3. Tocmai ca ajunsesem la un nivel foarte bun, dar nu suficient cat sa pot fi fluent. in timp ce altii care incepusera de la 4-5 ani, aveau un nivel de neegalat. se vede asta inca de la interviu. Degeaba esti bun tehnic daca te balbai...

View Postjm2010, on 04 iulie 2023 - 14:57, said:

Iti pare anormal ca in Romania, dupa 12 clase generale gratis, sa nu cunosti limba romana astfel incat sa poti trece un examen? Inteleg sa nu fie obligatorie engleza, maghiara sau chineza dar limba romana, in Romania, eu consider o necesitate. Poate matematica sa nu fie obligatorie la bac in functie de profil dar limba romana...
Nu, dom'le, eu as baga obligatorie si engleza, ca limba de circulatie. Suntem cetateni europeni. Nu lasati copiii sa fie platiti de batjocura. E un pasaport sigur.

Obligatoriu. Punct. Fara discutie. Ca la 5 ani nu o mai inveti apoi. Si dupa aia, daca te faci profesor si te trezesti platit de statul roman cu 300 de euro, poti spune linistit ura si la gara. E atat de simplu.

Privezi copilul de o gramada d emeserii unde tre' sa stii engleza fluent - business, avocatura, medicina, si apoi se chinuie sa invete... Sigur, la 5 ani, cu metode specifice, nu stiu, invatare prin joc etc etc.

Edited by aaaa4567, 08 July 2023 - 01:35.


#203
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Da chiar sint foarte multe meserii unde se cere engleza curent si mai ales toti copii tocmai pe aleea o sa le invete.


Si apropos de cetatenii europeni, nu veniti in Germania cu engleza ca sinteti mincati, nu va baga nici dreaq in seama.

#204
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaaaa4567, on 08 iulie 2023 - 01:32, said:

1. Iti dai seama ca trebuie platit, nu? Posted Image Vorbim de EU, in principiu drept de munca ai avea. Una din principalele bariere este tocmai limba (sunt meserii unde e cerut un nivel bunicel). Normal ar fi... dar uite ca nu e!
2. Musai in alta tara ca sa scapi de marasmul din Romania. Nu cred ca trebuie sa mai explic. Plus ca una e sa castigi 3-4000 de euro, alta e 2000. Repet: am fost in situatia si am vazut oameni cu studii superioare grele, pe bune, care abia aveau ce manca. NU, NU, NU! Acum nu mai vezi, dar nus e stie niciodata - vreun cutremur, mama Rusie. Nu m-as risca.
3. Tocmai ca ajunsesem la un nivel foarte bun, dar nu suficient cat sa pot fi fluent. in timp ce altii care incepusera de la 4-5 ani, aveau un nivel de neegalat. se vede asta inca de la interviu. Degeaba esti bun tehnic daca te balbai...


Nu, dom'le, eu as baga obligatorie si engleza, ca limba de circulatie. Suntem cetateni europeni. Nu lasati copiii sa fie platiti de batjocura. E un pasaport sigur.

Obligatoriu. Punct. Fara discutie. Ca la 5 ani nu o mai inveti apoi. Si dupa aia, daca te faci profesor si te trezesti platit de statul roman cu 300 de euro, poti spune linistit ura si la gara. E atat de simplu.

Privezi copilul de o gramada d emeserii unde tre' sa stii engleza fluent - business, avocatura, medicina, si apoi se chinuie sa invete... Sigur, la 5 ani, cu metode specifice, nu stiu, invatare prin joc etc etc.
Am zis ca la bac sa nu fie obligatorie. Este o diferenta acolo.

Pe de alta parte, al micu al meu face engleza de pe la 4 ani. Vorbeste ambele limbi fara probleme, uneori vorbesc si eu cu el in engleza pentru antrenament. Il pregatesc sa faca scoala in alta tara (sper ca si liceul nu doar facultatea sa doresca sa il faca in alta tara, ii platesc unde vrea).

Dar nu toti pot face asta si nu toti pot sau doresc sa invete engleza la un nivel suficient pentru a da bac-ul din asta (stiu ca e tendinta de ceva ani de a da subiecte cat mai simple la bac pentru a trece cat mai multi pentru a ascunde dezastrul din scoli - mai ales dupa ce au bagat camerele si e mai greu sa le dea rezultatele direct - dar asta nu inseamna ca trebuie sa coboram nivelul atata de jos incat sa dam bac-ul din engleza si sa si treaca lumea). Vorbim de invatamantul obligatoriu. Una-doua limbi straine in scoala este normal sa faca (si eu am facut doua limbi straine in scoala) dar nu bac-ul obligatoriu din ele la toata lumea.

View Postlil debul, on 06 iulie 2023 - 09:13, said:

Ca sa mearga treaba bine ar trebui echivalat liceul industrial, scoala de meserii sau cum vreti voi sa-i ziceti cu 12 clase. Adica termini 10 clase la profesionala sau 12 clase de liceu tot aia sa fie, chestia cu liceul este oricum supraevaluata pt anumite meserii.
Nu stiu daca realizezi ce ineptie ai scris acolo. Poate vreun coleg de pe aici are chef sa iti explice, eu doar am observat si nu ma cobor atata incat sa iti explic prostia ce ai spus-o.

Edited by jm2010, 08 July 2023 - 06:47.


#205
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Miroase a grădinițe private pe aici cu predare în limba engleză, nu vă mai place la grădinițele publice.

#206
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcetateanul_Vijai, on 08 iulie 2023 - 08:32, said:

Miroase a grădinițe private pe aici cu predare în limba engleză, nu vă mai place la grădinițele publice.
De ce ar merge cineva la gradinita publica daca isi permite mai multa calitate chiar daca ea costa?

#207
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Revin si zic chiar daca unii colegi au asa, o repulsie, niste accese de superiorita, doar in România engleza este un pasaport spre mai bine, in restul tarilor in care majoritatea au fost doar ca si turisti limba bastinasilor e miezu' si singura cerinta.
Acum sa trecem la basinile si impresiile pe care le au multi in cap, nu toti copii ajung in IT, politicieni sau sclavi in Pipera, defapt majoritatea ar vrea sa fie mecanici auto, instalatori, vor sa puna gresie si faianta si in general vor sa fie buni meseriasi deci pt ei lb engleza e doar o optiune, ceva marginal. In mod normal in societate valoarea este data de ce stii sa faci si de necesitatea muncii tale, un programator nu este mai necesar decit un necanic auto ci chiar dincontra.
De ce ar trebui ca 10 clase de profesionala sa fie egale cu 12 clase si bacul ? Simplu, prefer sa stiu ca gasesc un meserias perfect pregatit decit unu' care are 12 clase si nu imi este util, raminind la latitudinea fiecaruia si drum alege in viata si nu consider normal sa vina un Gîga cu 12 clase si sa se creada superior unuia care chiar stie ce face.

Edited by lil debul, 08 July 2023 - 20:16.


#208
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Hai, totuși, cu limba țărilor respective, că nu stă nimeni să-ți învețe cehă, croată, maghiară, slovenă, chineză, portugheză, olandeză, poloneză s.a.m.d... Chiar și germană e al naibii de urâtă. În franceză, italiană, spaniolă, înțeleg și eu una alta.

Maxim niște formule de salut și de adresare... De asta engleza e middle-ground, fiindcă poate fi înțeleasă ușor, dacă nu învățată măcar la nivel de bază. Oriunde în lumea asta, în orice zone turistice care se respectă, știu măcar o boabă de engleza.

Edited by Vlad_22, 08 July 2023 - 20:49.


#209
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Engleza turistica o inveti in 2-4 saptamini, aici este vorba de engleza aia care iti asigura un salariu mijto in România in timp ce majoritatea se grabesc sa se mute in alte tari.
Si acum se observa retardul, majoritatea fug spre Germania si Franta si fraerii trag tare cu engleza🤣🤣🤣.

Nu stiu, cred ca ceva nu este in regula, prea multa lume dezorientata.

#210
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
Poți trăi acolo și fără să știi limba lor... Bine, în anumite ramuri profesionale, îți cam trebuie germana, franceza etc. că altfel cam stagnezi.

#211
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcetateanul_Vijai, on 08 iulie 2023 - 08:32, said:

Miroase a grădinițe private pe aici cu predare în limba engleză, nu vă mai place la grădinițele publice.

View Postjm2010, on 08 iulie 2023 - 11:21, said:

De ce ar merge cineva la gradinita publica daca isi permite mai multa calitate chiar daca ea costa?
De ce s-ar mai pregati cineva in limba romana, cand toate oportunitatile serioase sunt in afara tarii? De la profesori, medici etc pan ala lucratorii necalificati? DIn spirit patriotic, sau ce? Iti condamni copilul sa traiasca in mizerie? Chiar nu inteleg...

Intre profesor intr-o ramura putin cautata in Ro si meserias, sofer, frizer, functionar la CE etc as alege fara discutie varianta a II-a.

Adica nu e clar ca, atata vreme cat vor exista oameni captivi in in spatiu-limba romanesti, incapabili sa plece la oferte mai bune, salariile si condiitle din RO vor fi, ma scuzati, de tot c@c@tul?? Nu elcar ca de vorba buna nu se schimba nimic? Nici statul, nici patronii nu maresc salariile "ca trebuie", ci doar daca nu gasesc oameni de angajat. Nu e clar? Sa nu stii cle putin o lomba de circulatie inseamna sa iti faci copilul captiv.

Nici macar ca ITist nu merita lucrul in Ro; bine, ca ITist, daca nu stii engleza, nu ai ce cauta, asta e clar.

View Postlil debul, on 08 iulie 2023 - 20:15, said:

Revin si zic chiar daca unii colegi au asa, o repulsie, niste accese de superiorita, doar in România engleza este un pasaport spre mai bine, in restul tarilor in care majoritatea au fost doar ca si turisti limba bastinasilor e miezu' si singura cerinta.
Acum sa trecem la basinile si impresiile pe care le au multi in cap, nu toti copii ajung in IT, politicieni sau sclavi in Pipera, defapt majoritatea ar vrea sa fie mecanici auto, instalatori, vor sa puna gresie si faianta si in general vor sa fie buni meseriasi deci pt ei lb engleza e doar o optiune, ceva marginal. In mod normal in societate valoarea este data de ce stii sa faci si de necesitatea muncii tale, un programator nu este mai necesar decit un necanic auto ci chiar dincontra.
De ce ar trebui ca 10 clase de profesionala sa fie egale cu 12 clase si bacul ? Simplu, prefer sa stiu ca gasesc un meserias perfect pregatit decit unu' care are 12 clase si nu imi este util, raminind la latitudinea fiecaruia si drum alege in viata si nu consider normal sa vina un Gîga cu 12 clase si sa se creada superior unuia care chiar stie ce face.
Omule, cel putin stii engleza si o poti folosi ca limba de conversatie, intersanjabila - si in IT, si in constructii etc etc Iti confera un minimum sau chiar mediu nivel de conversatie. Da, in Fr, Ge bastinasii nu prea vorbesc engleza, dar, hei, va puteti intelege, iar daca sunt tehnici/ITisti sigur stiu cate ceva si ei. Pe cand daca inveti strict franceza, sau germana, esti legat de limba respectiva. Nu stiu daca ai oportunitati fix in Fr sau Ge. Cu engleza ai o plaja mai larga, chiar daca UK nu mai e in EU. Si mai e si SUA. E greu sa anticipezi la 6 ani catre ce te vei duce, sa decizi tara, ca sa zici "trag tare pe germana si cam atat". Sigur ca daca vrei Germania si stii germana, vei ave aun plus fata de cineva care stie doar engleza. Dar... de unde stii (ca parinte) la 6 ani unde va merge copilul tau? Posted Image

Altfel, evident, chiar si daca nu stii ca se va duce in Germania, un pariu bun e sa il dai la germana (motorul Europei...) sau franceza etc etc. Nu zic ac sunt rele. Totusi, pe anumite ramuri, Fr are optiuni limitate..

Parerea mea: engleza oricum ii trebuie, deci go for it, plus eventual o alta limba, unde crezi ca se va duce copilul, dar e un pariu riscant. De unde stii ca nu vrea Spania, de exemplu, sau Italia?

Dar eu vorbeam la nivel de continent, nu se mai justifica existenta limbilor nationale (decat din perpesctice culturale, istorice etc - cam cum ar fi la noi graiurile sau aromana, meglenoromana etc etc). Limiteaza clar optiunile profesionale, in primul rand. Ah, are rol pentru localnici, sa le protejeze piata de joburi, sa nu credeti ca localnicii se bucura de concurentra strainilor (estici etc)... Mie mi-e clar ca se incearca mentinerea unor bariere care mai de care mai restrictive pentru protejarea pietelor etc. Daca ar fi dupa europeni, am avea fiecare tara cu editoare de text, medii de operare diferite, sub te miri ce pretexte care mai de care mai stupide etc etc. Inchipuiti-va cumn ar fi sa trebuiasca sa scrieti /sa comunicati cu o institutie europeana, si aveti nevoie de te miri ce software instalat etc.

Edited by aaaa4567, 09 July 2023 - 18:22.


#212
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006

View Postlil debul, on 08 iulie 2023 - 20:15, said:

in restul tarilor in care majoritatea au fost doar ca si turisti limba bastinasilor e miezu' si singura cerinta.
Subscriu, ai zis cum nu se poate mai bine. Nu văd cum as putea lucra in vreo țara străină în care limba engleză nu este oficială fără a ști limba locală ci doar engleză. La fel cum nu văd cum aș putea lucra nici în România fără a ști limba română ci doar engleză. Cum as vorbi/înțelege ce vor/cer clienții, cum m-aș înțelege cu șefii, colegii, autoritățile, terții cu care aș avea treabă?

Sau invers ca și client în prezent - cum e să merg la o firmă să cer ceva și să nu știe română? Păi renunț la ei imediat și merg la concurența care știu română.

Da, cunosc persoane destule ce sunt la muncă în străinătate fără a ști limbi străine dar au șefi ce știu română și colegi ori ce știu română ori nu (prea) au colegi și viața lor acolo se reduce la muncă, somn și cumpărături de la vreun magazin unde știu română ori supermarket și iau des și tepe neînțelegând ce li se zice/scrie in multe locuri - pe produse, in contracte, înțelegeri, etc. nimeni însă nu lucrează cu public (mult).

Edited by LunaCrystal, 09 July 2023 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate