Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 

Crestere voltaj -> se opreste invertorul (solutii)

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#217
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 28.11.2017
Un load de aprox 2kw pe retea poate scadea cu 10V toata reteaua la mine :D
Atentie la channel 1 voltage, channel 1 power si channel 2 power. (2 power e invertor).

pentru a explica faza de mai sus ca e o bataie constanta intre invertor si retea!

Attached Files



#218
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttheionutzradu1991, on 07 octombrie 2023 - 08:44, said:



Zici ca ai instalat 4 sisteme PV.
Tu le-ai facut si dosarul de prosumator?

Dosarele de prosumator au fost facute de o firma autorizata, cost 2400 lei. S-au miscat foarte repede, la mine a durat 2-3 saptamani. Am vazut pe FB firme care ar face acum cu 1200 lei.

#219
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 07 octombrie 2023 - 08:57, said:

Dacã ai descãrca bateria zilnic spre rețea seara și dimineața și apoi încãrca din panouri peste zi, consumând în același timp și pt. tine, s-ar echilibra situația.
Probabil cã în timp dacã se va reglementa un tarif de injecție diferențiat pe ore, cum e în Claifornia, se va recurge la astfel de scenarii.
Hmm...astia de la Victron se pregatesc de acest scenariu.

https://www.victrone...fts:dynamic_ess

Quote

...Romania...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YU9jXyfM-eI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#220
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2006
elaborata schema… dar ce furnizor face la noi “ dynamic energy contracts of the following countries are supported for day ahead prices”…

#221
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru clienti casnici momentan nici unul.
Nu cred ca permite legislatia.

#222
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 28.11.2017

View Posttheionutzradu1991, on 05 octombrie 2023 - 19:15, said:

Long story short!



Astia cred ca construiesc un caz impotriva voltajului.
Aduna dovezi de 9 zile!
https://imgur.com/a/hyMPv7O

#223
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 28.11.2017
Un foarte later update.

Mi-au raspuns "baietii".
Cica sa nu divulg date pe acolo ca sunt... personale.
Asa ca... bucati.
"Pentru monitorizarea calitatii energiei electrice, in perioada 05.10.2023 – 13.10.2023 vor fi monitorizati parametrii tensiunii electrice pentru locul de consum la care faceti referire, " blablabla

"Dupa ridicarea inregistratorului de tensiune si analizarea datelor inregistrate de aparat, valoarea tensiunii electrice masurata se incadreaza in limitele Standardului de performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice nr. 46/2021."
"Potrivit art. 25, alin.2 din Standardul de performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice nr.46/2021,, in punctul de delimitare, la joasa tensiune, in conditii normale de exploatare, excluzand intreruperile, pe durata oricarui interval de timp de o saptamana, 95% din valorile efective, mediate pe o durata de 10 minute, ale tensiunii de alimentare, nu trebuie sã aiba o abatere mai mare de +5%/– 10% din tensiunea nominala. De asemenea, pe durata oricarui interval de timp de o  saptamana, 100% din valorile efective, mediate pe o durata de 10 minute, nu trebuie sa aiba o abatere mai mare de +10%/–15% din tensiunea nominala (230 V monofazat, 400 V trifazat).""

Si acum vine partea ciudata!

"pentru imbunatatirea calitatii energiei electrice Distributie Energie Oltenia SA a efectuat in data de 17.10.2023 o lucrare de mentenanta la postul de transformare aerian secret pentru mentinerea nivelului de tensiune  electrica in parametrii prevazuti in Standardul de performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice nr. 46/2021."

Deci nu sunt probleme, dar au facut modificari.

Chestia ciudata e ca pe data de 17 seara s-a luat curentul cam 20 min.

Ceva ceva au facut, ca nu am mai vazut mai mult de 248v

Pun poze before si after.

Daca o tine tot asa trage de rupe!

Attached Files



#224
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
E așa de secret postul de transformare că au ținut să-ți comunice și ție asta...
Clar că au modificat ceva la ploturi dacă a coborât tensiunea.

#225
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 28.11.2017
Am cenzurat eu pentru ca "Distribuirea neautorizata, modificarea sau divulgarea continutului sau este ilegala."

Au specificat stalpul unde au pus dracia, PTA-ul de care apartin! Le-au nimerit.

Dar nustiu cum nu au nimerit-o cu voltajul dar au facut modificari!

Oricum degeaba aveam dovezile mele!
Ma tradeaza fața?

Attached Files



#226
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Probabil te-au legat la altă fază mai liberă.

#227
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 30 iulie 2023 - 07:14, said:

ieri am fost la un prosumator cu 2 invertoare de 3,3 kW. tensiunea retelei 230 V, cu un singur invertor crestea la 243 cu ambele 255 V. i-am activat curba Q/V dar nu s-a schimbat nimic.
am facut o proba la retea,fara invertoare i-am spus sa puna un vas pe plita cu inductie si sa apese boost. tensiunea a scazut de la 230 la 208 ! saptamana viitoare vine cineva sa-i verifice legatura intre BMP si stalp. am mai vorbit cu cineva la telefon si mi-a spus ca a rezolvat o problema asemanatoare dupa ce a a strans legaturile retelei la 16 stalpi consecutivi.
e reteaua veche(cea cu firele aeriene nu cablu torsadat ) cu cleme de legatura pe stalp(in serie). posibil ca una sa fie slabita pe undeva.

saptamana trecuta au rezolvat problema , era nulul slabit undeva pe un stalp si toate fazele aveau probleme. acum ca a venit iarna, avea 180 V toata strada la ora de varf :)

#228
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,582
  • Înscris: 13.02.2006
Un scurt briefieng aici:

https://ecowindsolar...e-fotovoltaice/

Intr-adevar, datorita (sau din cauza) exploziei prosumatorilor, au inceput problemele pe retea.
Tensiuni prea mari in timpul zilei-reclamatii de la prosumatori la OD-dat un plot mai jos la postul trafo-alte reclamatii de la  consumatorii din capatul retelei, dat la loc plotul si povestea continua.
Ce solutii ar fi:
-Mutarea pe alta faza cu tensiune mai mica.Solutie de compromis pentru monofazat, in unele situatii e OK.
-Ajustarea curbei putere-tensiune la invertoarele care permit asta.Dar inseamna pierdere de putere produsa.(Sistem de 12kW in Stefanestii de Jos, producea in perioada de sarbatori doar 4-5kW din cauza asta)
-Folosit cat mai multa energie pentru consumul propriu.Implementat la mine acasa pe un monofazat de 4kw - sunt la 100m de postul trafo, vecinii de langa mine prosumatori cu 3 respectiv 10 kW.Am luat un puffer de 300l -mai mare nu incapea pe usa- iar cand puterea debitata de panouri depaseste 1.8kW, Froniusul cupleaza pufferul.
Daca nu facdeam automatizarea asta, in perioada de dupa Craciun, pana alaltaieri cand a fost soare, dupa ora 11, invertorul numai in protectie statea.Lipsa consum=tensiune mare.Am apa calda si incalzeszc si trei calorifere.La vara, AC si umplut un bazin cu apa de vreo 3.000 litri, pentru irigatii.
-Acumulare in baterii. Investitie mare, plus un (alt, in cazul meu) invertor hibrid sau Victron suplimentar care merge cu orice on grid.
Astept si alte pareri/solutii.

#229
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
-Mutarea pe alta faza cu tensiune mai mica.Solutie de compromis pentru monofazat, in unele situatii e OK.
solutie temporara.

solutia corecta nu poate fi data fara cunoasterea consumului mediu lunar in ficare luna a anului.

#230
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpexic, on 08 ianuarie 2024 - 12:10, said:

solutia corecta nu poate fi data fara cunoasterea consumului mediu lunar in ficare luna a anului.

Pai sa zicem 300 kWh in lunile de vara, respectiv 800 kWh in Noiembrie - Martie (incalzire cu pompa de caldura)

#231
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
In conditiile de mai sus asta ar insemna ca vei plati cam 4-500 eur / an factura la curent (preturile actuale) daca vei putea injecta tot,  la astia adaugi procentual o suma in functie de cat % reusesti sa injectezi versus de situatia ideala.

#232
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,582
  • Înscris: 13.02.2006
Totusi discutam despre solutii de evitare a cresterii tensiunii in retea.

#233
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010
Aia nu-i la indemina noastra, calitatea retelei isi spune cuvintul.
La mine n-am vazut o tensiune pe vreo faza de peste 240Vac.

#234
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
Pai singura "solutie" e sa "injectezi" in alt ceva...reteaua nu tine de "noi".
Acum acel altceva poate lua multe forme dar nici una nu e gratis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate