Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Crestere voltaj -> se opreste invertorul (solutii)

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#199
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
lasa doar verde - pv output.

#200
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Azi nu am avut cu ce consuma.
ACM e pe alt invertor!

PV output e totuna cu consumed from pv!

Attached Files



#201
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
da. deci nu injectezi amproape nimic in retea

#202
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010
Ca sa intelegeti ceva puneti aceste grafice din Hystorical information:

Attached Files



#203
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Eu sunt pe limitare de injectie.
Contribui la marirea voltajului din cauza ca nu consum din retea, nu din cauza ca injectez, ca nu injectez.
mai scapa cate o mica besinica in retea dar e neglijabil!

Eu practic daca dau siguranta principala jos fac mai mult rau la retea ziua!

Attached Files



#204
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010
Asta e reteaua de la noi, unele beton, altele jalnice.
La mine daca opresc injectia nu simt nimic, poate 2-3Vac insa aia pot fi doar fluctuatii, chiar am noroc de retea in norme.
Adevarat ca au schimbat si PT, este in anvelopa si cu reglaj automat de tensiune... super mere asa treaba.

#205
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
De aceea se insistă pe montarea de baterii la prosumatori, că se netezesc vârfurile de sarcină și la producție și la consum.

#206
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Oricum azi a trecut prima zi de cand au montat porcaria aia de monitorizeaza tensiunea pe stalp.
Sper ca o fi prins ceva!

Momentan am aproape 6 kwp de panouri si invertor de 5kw.
Mi-ar trebui baterie de ... 20 kwh, fara indulgenta.

Ca in zona mea sa se stabilizeze reteaua ar trebui interzise buteliile si lemnele de foc.

Dar ma stiu, la norocul meu nu o sa gaseasca nimic.
Ca pana la urma 230V +10% in sus sunt exact 253, si parca era ca in 95% din timp sa stea in marja aceea de eroare.

Ar ramane optiunea HVRT care
"When the power grid voltage is abnormally high for a short time, the SUN2000 cannot disconnect from the power grid immediately and has to work for some time. This is called high voltage ride-through (HVRT)."

Dar nu gasesc o explicatie mai pe intelesul meu!
"HVRT trigger threshold (V):" l-am pus din 253 in 255, nimic. Poate trebuie mai sus!

Sunt multe optiuni care nu le inteleg!

Bateriile sunt scumpe.
Baterii de care ma intereseaza pe mine nu prea exista, ieftine , capacitate mica si descarcare foarte mare. Cum ar veni supercapacitor!

Dar astept, poate o fi cineva pe acolo care m-ar muta pe alta faza.

#207
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmihaicozac, on 06 octombrie 2023 - 20:45, said:

De aceea se insistă pe montarea de baterii la prosumatori, că se netezesc vârfurile de sarcină și la producție și la consum.

Pai la consum ...il netezesc de tot daca ai o baterie calculata pentru consumul casei tale!
Posted Image

P.S. in fapt nu se insista neaparat pe baterii, se dau bani si pentru panouri suplimentare, se insista pe producerea de energie, aia e baza, pina sa ajungem sa deranjam SEN pai este mult apa de curs pe Dunare.
Acuma sint deranjati doar cei de la distributie ca banii i-au luat insa modernizari de linii de JT si trafo MT din parti ca acolo e marea problema!

Edited by Ion_Bumbu, 06 October 2023 - 21:07.


#208
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Ce panouri suplimentare când nu reușești să injectezi nici măcar cu cele actuale?
Pe lângă asta producția din fotovoltaic se suprapune cu cea de consum industrial, nu casnic. Bateria ar trebui să-ți asigure necesarul măcar pt. câteva ore de consum ore seara, până la culcare, să nu încarci SEN în blană.

#209
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010
Asta doar ei o stiu.
Aveti citat din link pus de colegi.
"Prosumatorii ar putea putea primi începând de anul viitor vouchere de 25.000 de lei atât pentru achiziția de panouri fotovoltaice, cât și pentru baterii de stocare a acestei energii, printr-un mecanism complementar programului Casa Verde."

#210
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că se referă la prosumatorii viitori, nu cei actuali. Exprimare ambiguă ca să nu zic imbecilă, conform cu cei ce ne guvernează.

Edited by mihaicozac, 06 October 2023 - 21:58.


#211
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010
Tot ce se poate, sintem invatati.

#212
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 06 octombrie 2023 - 20:45, said:

De aceea se insistă pe montarea de baterii la prosumatori, că se netezesc vârfurile de sarcină și la producție și la consum.
Nu cred ca va functiona pentru netezirea varfurilor de productie.
Am 7.5 kWp si 23.5 kWh stocare si varful de productie (12:00 - 14:00) ma prinde cu bateria deja incarcata la 100%, asa ca intre acele ore tot am varf de export in retea.
Am totul electric (gatit, apa calda, incalzire), nu folosesc gaz si nu fac economie la curent.

#213
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 30 iulie 2023 - 07:14, said:

ieri am fost la un prosumator cu 2 invertoare de 3,3 kW. tensiunea retelei 230 V, cu un singur invertor crestea la 243 cu ambele 255 V.

problema a fost rezolvata 99 % , a fost mutat de cei de la OD pe faza cu tensiunea cea mai scazuta si refacut legaturile la stalp. a ramas sa-i schimbe cablul intre retea si BMP , e cam subtire . la mine e AL de 25 mmp , la el cred ca e de 10. foarte rar mai vad alarme de OV dar are avantajul ca are 2 invertoare si se deconecteaza doar unul Posted Image

din 4 instalatii facute de mine , e singurul cu problema asta. intamplator sau nu , e singurul din mediul urban, ceilalti 3 suntem la tara ! toti am devenit prosumatori anul asta !

Edited by csi1, 07 October 2023 - 07:35.


#214
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017

View Postcsi1, on 07 octombrie 2023 - 07:32, said:



Zici ca ai instalat 4 sisteme PV.
Tu le-ai facut si dosarul de prosumator? Esti "in domeniu"?
Eventual daca nu stii cumva cam cat a costat sa convertesti  pe cineva cu PV clandestin (ca mine) in prosumator?
Ca si bani ma refer.

#215
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005

View Postkolfleading, on 07 octombrie 2023 - 06:53, said:

Nu cred ca va functiona pentru netezirea varfurilor de productie.
Am 7.5 kWp si 23.5 kWh stocare si varful de productie (12:00 - 14:00) ma prinde cu bateria deja incarcata la 100%, asa ca intre acele ore tot am varf de export in retea.
Am totul electric (gatit, apa calda, incalzire), nu folosesc gaz si nu fac economie la curent.
Dacă ai descărca bateria zilnic spre rețea seara și dimineața și apoi încărca din panouri peste zi, consumând în același timp și pt. tine, s-ar echilibra situația.
Probabil că în timp dacă se va reglementa un tarif de injecție diferențiat pe ore, cum e în Claifornia, se va recurge la astfel de scenarii.

Edited by mihaicozac, 07 October 2023 - 08:59.


#216
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da, asa probabil ar merge, daca injectarea in intervalele de varf de consum (dimineata si seara) ar fi recompensata mai generos.

Acum la mine eu consum din baterie intre 19:00 - 08:00, iar ce am consumat se incarca inapoi pana pe la ora 11:00.

Completare ulterioara - am pus si graficul puterii de la bransament. Cand e deasupra de linia punctata, este import. Cand e sub linie, este export

Attached Files


Edited by kolfleading, 07 October 2023 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate