Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Crestere voltaj -> se opreste invertorul (solutii)

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#217
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Un load de aprox 2kw pe retea poate scadea cu 10V toata reteaua la mine :D
Atentie la channel 1 voltage, channel 1 power si channel 2 power. (2 power e invertor).

pentru a explica faza de mai sus ca e o bataie constanta intre invertor si retea!

Attached Files



#218
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttheionutzradu1991, on 07 octombrie 2023 - 08:44, said:



Zici ca ai instalat 4 sisteme PV.
Tu le-ai facut si dosarul de prosumator?

Dosarele de prosumator au fost facute de o firma autorizata, cost 2400 lei. S-au miscat foarte repede, la mine a durat 2-3 saptamani. Am vazut pe FB firme care ar face acum cu 1200 lei.

#219
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 07 octombrie 2023 - 08:57, said:

Dacã ai descãrca bateria zilnic spre rețea seara și dimineața și apoi încãrca din panouri peste zi, consumând în același timp și pt. tine, s-ar echilibra situația.
Probabil cã în timp dacã se va reglementa un tarif de injecție diferențiat pe ore, cum e în Claifornia, se va recurge la astfel de scenarii.
Hmm...astia de la Victron se pregatesc de acest scenariu.

https://www.victrone...fts:dynamic_ess

Quote

...Romania...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YU9jXyfM-eI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#220
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2006
elaborata schema… dar ce furnizor face la noi “ dynamic energy contracts of the following countries are supported for day ahead prices”…

#221
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru clienti casnici momentan nici unul.
Nu cred ca permite legislatia.

#222
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017

View Posttheionutzradu1991, on 05 octombrie 2023 - 19:15, said:

Long story short!



Astia cred ca construiesc un caz impotriva voltajului.
Aduna dovezi de 9 zile!
https://imgur.com/a/hyMPv7O

#223
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Un foarte later update.

Mi-au raspuns "baietii".
Cica sa nu divulg date pe acolo ca sunt... personale.
Asa ca... bucati.
"Pentru monitorizarea calitatii energiei electrice, in perioada 05.10.2023 – 13.10.2023 vor fi monitorizati parametrii tensiunii electrice pentru locul de consum la care faceti referire, " blablabla

"Dupa ridicarea inregistratorului de tensiune si analizarea datelor inregistrate de aparat, valoarea tensiunii electrice masurata se incadreaza in limitele Standardului de performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice nr. 46/2021."
"Potrivit art. 25, alin.2 din Standardul de performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice nr.46/2021,, in punctul de delimitare, la joasa tensiune, in conditii normale de exploatare, excluzand intreruperile, pe durata oricarui interval de timp de o saptamana, 95% din valorile efective, mediate pe o durata de 10 minute, ale tensiunii de alimentare, nu trebuie sã aiba o abatere mai mare de +5%/– 10% din tensiunea nominala. De asemenea, pe durata oricarui interval de timp de o  saptamana, 100% din valorile efective, mediate pe o durata de 10 minute, nu trebuie sa aiba o abatere mai mare de +10%/–15% din tensiunea nominala (230 V monofazat, 400 V trifazat).""

Si acum vine partea ciudata!

"pentru imbunatatirea calitatii energiei electrice Distributie Energie Oltenia SA a efectuat in data de 17.10.2023 o lucrare de mentenanta la postul de transformare aerian secret pentru mentinerea nivelului de tensiune  electrica in parametrii prevazuti in Standardul de performanta pentru serviciul de distributie a energiei electrice nr. 46/2021."

Deci nu sunt probleme, dar au facut modificari.

Chestia ciudata e ca pe data de 17 seara s-a luat curentul cam 20 min.

Ceva ceva au facut, ca nu am mai vazut mai mult de 248v

Pun poze before si after.

Daca o tine tot asa trage de rupe!

Attached Files



#224
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
E așa de secret postul de transformare că au ținut să-ți comunice și ție asta...
Clar că au modificat ceva la ploturi dacă a coborât tensiunea.

#225
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 28.11.2017
Am cenzurat eu pentru ca "Distribuirea neautorizata, modificarea sau divulgarea continutului sau este ilegala."

Au specificat stalpul unde au pus dracia, PTA-ul de care apartin! Le-au nimerit.

Dar nustiu cum nu au nimerit-o cu voltajul dar au facut modificari!

Oricum degeaba aveam dovezile mele!
Ma tradeaza fața?

Attached Files



#226
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Probabil te-au legat la altă fază mai liberă.

#227
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 30 iulie 2023 - 07:14, said:

ieri am fost la un prosumator cu 2 invertoare de 3,3 kW. tensiunea retelei 230 V, cu un singur invertor crestea la 243 cu ambele 255 V. i-am activat curba Q/V dar nu s-a schimbat nimic.
am facut o proba la retea,fara invertoare i-am spus sa puna un vas pe plita cu inductie si sa apese boost. tensiunea a scazut de la 230 la 208 ! saptamana viitoare vine cineva sa-i verifice legatura intre BMP si stalp. am mai vorbit cu cineva la telefon si mi-a spus ca a rezolvat o problema asemanatoare dupa ce a a strans legaturile retelei la 16 stalpi consecutivi.
e reteaua veche(cea cu firele aeriene nu cablu torsadat ) cu cleme de legatura pe stalp(in serie). posibil ca una sa fie slabita pe undeva.

saptamana trecuta au rezolvat problema , era nulul slabit undeva pe un stalp si toate fazele aveau probleme. acum ca a venit iarna, avea 180 V toata strada la ora de varf :)

#228
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,582
  • Înscris: 13.02.2006
Un scurt briefieng aici:

https://ecowindsolar...e-fotovoltaice/

Intr-adevar, datorita (sau din cauza) exploziei prosumatorilor, au inceput problemele pe retea.
Tensiuni prea mari in timpul zilei-reclamatii de la prosumatori la OD-dat un plot mai jos la postul trafo-alte reclamatii de la  consumatorii din capatul retelei, dat la loc plotul si povestea continua.
Ce solutii ar fi:
-Mutarea pe alta faza cu tensiune mai mica.Solutie de compromis pentru monofazat, in unele situatii e OK.
-Ajustarea curbei putere-tensiune la invertoarele care permit asta.Dar inseamna pierdere de putere produsa.(Sistem de 12kW in Stefanestii de Jos, producea in perioada de sarbatori doar 4-5kW din cauza asta)
-Folosit cat mai multa energie pentru consumul propriu.Implementat la mine acasa pe un monofazat de 4kw - sunt la 100m de postul trafo, vecinii de langa mine prosumatori cu 3 respectiv 10 kW.Am luat un puffer de 300l -mai mare nu incapea pe usa- iar cand puterea debitata de panouri depaseste 1.8kW, Froniusul cupleaza pufferul.
Daca nu facdeam automatizarea asta, in perioada de dupa Craciun, pana alaltaieri cand a fost soare, dupa ora 11, invertorul numai in protectie statea.Lipsa consum=tensiune mare.Am apa calda si incalzeszc si trei calorifere.La vara, AC si umplut un bazin cu apa de vreo 3.000 litri, pentru irigatii.
-Acumulare in baterii. Investitie mare, plus un (alt, in cazul meu) invertor hibrid sau Victron suplimentar care merge cu orice on grid.
Astept si alte pareri/solutii.

#229
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
-Mutarea pe alta faza cu tensiune mai mica.Solutie de compromis pentru monofazat, in unele situatii e OK.
solutie temporara.

solutia corecta nu poate fi data fara cunoasterea consumului mediu lunar in ficare luna a anului.

#230
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpexic, on 08 ianuarie 2024 - 12:10, said:

solutia corecta nu poate fi data fara cunoasterea consumului mediu lunar in ficare luna a anului.

Pai sa zicem 300 kWh in lunile de vara, respectiv 800 kWh in Noiembrie - Martie (incalzire cu pompa de caldura)

#231
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
In conditiile de mai sus asta ar insemna ca vei plati cam 4-500 eur / an factura la curent (preturile actuale) daca vei putea injecta tot,  la astia adaugi procentual o suma in functie de cat % reusesti sa injectezi versus de situatia ideala.

#232
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,582
  • Înscris: 13.02.2006
Totusi discutam despre solutii de evitare a cresterii tensiunii in retea.

#233
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,838
  • Înscris: 31.01.2010
Aia nu-i la indemina noastra, calitatea retelei isi spune cuvintul.
La mine n-am vazut o tensiune pe vreo faza de peste 240Vac.

#234
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
Pai singura "solutie" e sa "injectezi" in alt ceva...reteaua nu tine de "noi".
Acum acel altceva poate lua multe forme dar nici una nu e gratis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate