Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Certificare ITIL

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Poate cineva sa explice ce este/reprezinta acest "ITIL"?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
IT Infrastructure Library

#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Naijax, on 18 februarie 2023 - 15:26, said:

IT Infrastructure Library

   Si mai pe romaneste cum ar suna? Ceva exemple etc

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
ITIL® este o schemă de certificare recunoscută profesional la nivel internațional, ce oferă îndrumări complete, practice și dovedite pentru crearea unui sistem de management al serviciilor, oferind un glosar comun al termenilor pentru întreprinderile care utilizează servicii IT.
https://bittnettrain...ă servicii IT.

#5
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 mrsme21, on 18 februarie 2023 - 15:38, said:

Si mai pe romaneste cum ar suna? Ceva exemple etc


“best practices”, eg “single point of contact”, like “we just need your money, you dirty dog”

apropos de aceste deviatii neurale un individ obscur, Chuck Yeager, a spus once: just KISS.

Edited by Masutatsu-Oyama, 18 February 2023 - 15:52.


#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 04.01.2006
Asa pe scurt, e o certificare (de fapt o serie de certificari) care arata strategia cea mai buna prin care se organizeaza un service desk sau alte structuri similare.
Eu am certificarea ITIL Foundation, adica primul pas, luata acum 10 ani. Am avut 2 zile de cursuri tinute de unul (m-am plictisit groaznic) apoi testul cu 40 de intrebari grila. Luat cu 40/40, adaugat in CV si cam aia e.

#7
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
pe scurt, ISO in IT

#8
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 ambr0zie, on 18 februarie 2023 - 20:31, said:

Asa pe scurt, e o certificare (de fapt o serie de certificari) care arata strategia cea mai buna prin care se organizeaza un service desk sau alte structuri similare.
Eu am certificarea ITIL Foundation, adica primul pas, luata acum 10 ani. Am avut 2 zile de cursuri tinute de unul (m-am plictisit groaznic) apoi testul cu 40 de intrebari grila. Luat cu 40/40, adaugat in CV si cam aia e.

    Te-a ajutat cu ceva pana acum sau nu e cine stie ce? Cui i se adreseaza? Pare mai mult pentru cei cu functii mari in firme decat pentru un entry level de exemplu...

#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu te ajută cu nimic, stai liniștit!
In cel mai rau caz te pune compania s-o faci gratis.

#10
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 NikoroB, on 19 februarie 2023 - 13:26, said:

Nu te ajută cu nimic, stai liniștit!
In cel mai rau caz te pune compania s-o faci gratis.

   Mi-a recomandat cineva sa obtin certificarea pt ITIL Foundation ca sa o am la CV, dar stateam si ma gandeam pe cine poti sa impresionezi la un interviu de entry level cu asa ceva. Banuiesc ca unele companii folosesc framework-ul ITIL, dar nu stiu daca nimeresc eu intr-un astfel de loc. Cred ca unele companii au sisteme minime sau proprii pe post de ITIL. Vad ca e vreo 1000 euro o astfel de certificare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate