Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

2035 - adio ICE!

* * * - - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3182 răspunsuri în acest subiect

#3025
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.184
  • Înscris: 13.11.2017

View PostAnonymous1986, on 11 mai 2024 - 23:27, said:

Am plecat de la București la Tulcea..... pe drum am oprit sa alimentez si in 3 minute aveam autonomie de 600 km daca nu mai bine de atat, motororul de Logan 0.9 Tce la dum lung papa putina benzina, deocamdata electricele sunt departe, nu vreau sa stau o ora_2 sa alimentez o electrica

De la Bucuresti la Tulcea sunt vreo 280 de km deci poti ajunge cu orice masina electrica cu baterie medie de vreo 60 kwh fara incarcare

https://abetterroute...kUilJuDd95GkBeY

Cu Spring va trebui sa faci o incarcare suplimentara pe traseu dar asta e masina de oras si doar unul care nu gandeste si-o ia pentru a merge cu ea la drumuri de peste 150 km

https://abetterroute...kUilJuDd95GkBeY


Nu e dracul atat de negru precum il prezinta cei care sunt hateri ai electricelor din diferite motive precum nu este totul atat de roz precum prezinta cei care sunt fani EV. Doar ca la drumurile pe care le fac majoritatea proprietarilor de masini, un EV se potriveste mai bine decat un ICE. Iar acesta vine cu bonusul unui aer mai curat chiar daca pe unii nu-i intereseaza acest lucru. Ramane de rezolvat doar problema construirii a cat mai multe puncte de incarcare si a pretului mai accesibil, lucruri care se pot rezolva pana in 2035 daca ne uitam cum au avansat lucrurile din 2018, de cand Tesla a trecut la productia unui autoturism electric de serie

Editat de Ford4, 12 mai 2024 - 10:26.


#3026
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 28.11.2022

View PostFord4, on 12 mai 2024 - 10:15, said:



De la Bucuresti la Tulcea sunt vreo 280 de km deci poti ajunge cu orice masina electrica cu baterie medie de vreo 60 kwh fara incarcare

https://abetterroute...kUilJuDd95GkBeY

Cu Spring va trebui sa faci o incarcare suplimentara pe traseu dar asta e masina de oras si doar unul care nu gandeste si-o ia pentru a merge cu ea la drumuri de peste 150 km

https://abetterroute...kUilJuDd95GkBeY


Nu e dracul atat de negru precum il prezinta cei care sunt hateri ai electricelor din diferite motive precum nu este totul atat de roz precum prezinta cei care sunt fani EV. Doar ca la drumurile pe care le fac majoritatea proprietarilor de masini, un EV se potriveste mai bine decat un ICE. Iar acesta vine cu bonusul unui aer mai curat chiar daca pe unii nu-i intereseaza acest lucru. Ramane de rezolvat doar problema construirii a cat mai multe puncte de incarcare si a pretului mai accesibil, lucruri care se pot rezolva pana in 2035 daca ne uitam cum au avansat lucrurile din 2018, de cand Tesla a trecut la productia unui autoturism electric de serie

Cine naiba sta sa urasca electricele? Sunt doar niste fiare si atat.
Asta este in capul posesorilor de electrice, ca restul lumii uraste niste fiare.
Daca este ceva de hate, atunci ar fi impotriva celor ce conduc electrice si a atitudinii lor superioare fata de cei ce nu conduc.
Ei vor doar atat:sa se interzica, ca alea polueaza.
Desi se stie ca fabricarea unei electrice, in special a unei baterii este al dracului de daunator locului de unde se extrag acele metale rare, plus intregul proces de fabricatie, care la fel, se stie ca produce mai mult C02 decat fabricarea unei masini normale, ei o tin pe a lor ca tigaia lor nu polueaza.
Se stie, la fel ca pentru a deveni  prietenoasa cu mediul, dupa tot procesul de fabricatie, o electrica ar trebui sa mearga minin 8 ani ca sa compenseze acest lucru.
Si surpriza, dupa 8 ani deja cauti baterie.
Da, masina electrica este ok pentru multi, si chiar la drumuri lungi, daca planuiesti putin atent acest lucru.
Dar una este sa ai acum cateva milioane de electrice pe drunuri si alta este sa ai 200 milioane prin Europa si sa stai sa cauti sa iti incarci masina,cum stau aia cu Tesle in state.
Nici macar in Germania, numarul de statii nu tine nici pe departe cu numarul de electrice ce se tot fabrica.
Prin urmare, nu electricele sunt problema, ci ipocrizia unora ce au impresia ca salveaza planeta, desi, in multe zone extragerea celor nevesare pentru baterii remodeleaza si polueaza natura la greu.

#3027
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.406
  • Înscris: 15.10.2007
Un domn...florin care recunoaște că e....îl lăsăm pe el sa ne spună.
Cumpără un jaf pe motiv că merge gratis că are panouri.
Mai frate circuli de cat ai dat pe roaba aia cu patru roti.
Doamne mare e gradina ta

#3028
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.432
  • Înscris: 05.10.2022

View Postandreic, on 12 mai 2024 - 00:44, said:

Pentru greutatea pe care o trage si greutatea proprie de peste 4 tone... e mai mult decat oki. Nu e ca o masina mica eficienta fara remorca care ia 15-20KW/100km.
Mie nu mi se pare deloc ok sa ai un truck cu autonomie de 85 de mile (~140km) cand tragi ceva cu el la drum lung; cica F-150 Lightning a scos maxim 70 de mile.

La Cybetruck trebuie sa si decuplezi remorca ca sa-l poti incarca si.

Cel mai ciudat e ca a iesit si mai scump ca echivalentul diesel! pe o ruta de 500 de mile, te opresti de 6 ori, trebuie sa deconectezi remorca de fiecare data cand incarci si te ajunge si mai scump?!

Editat de sirronkcuhc, 12 mai 2024 - 15:15.


#3029
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.771
  • Înscris: 15.07.2013
Oamenii nu urăsc electricele ci exclusivitatea lor, sunt mașini scumpe, nu există o piață SH, așa ca sunt puși în situația de a circula cu mașina sau nu, nu e a încărca 15 minute la 250km.

Totul o să se rezume la cat de accentuate sunt schimbările climatice, dacă renunțatul la mașini e musai, atunci o să o facem cu plăcere.


#3030
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.406
  • Înscris: 15.10.2007
Oamenii nu urăsc electricele. Ce doamne e doar un simplu obiect de care te folosești.
Exclusivitate...e de ras chestia asta.
Unii chiar nu aveți ce posta când sunteți prea odihniți?

#3031
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 02.06.2021

View Posttatimeu, on 12 mai 2024 - 14:45, said:

Un domn...florin care recunoaște că e....îl lăsăm pe el sa ne spună.
Cumpără un jaf pe motiv că merge gratis că are panouri.
Mai frate circuli de cat ai dat pe roaba aia cu patru roti.
Doamne mare e gradina ta
Bag de seama ca la mine te referi, foarte bine.
Da, merg gratis, daca te intrebi ca am investit in panouri, da am investit cand inca nici prin cap nu-mi dadea sa achizitionez masina electrica, asta a venit datorita panourilor si pretului mic de achizitie a ei.
Acum datorita Spring-ului am prins gustul masinilor electrice si DA, o sa-i fac un update ca nimic nu e ca o electrica.
Si da, anul viitor recuperez in totalitate banii pe masina numai din carburantul pe care trebuia sa-l utilizez pentru o masina pe combustie, sa nu mai zic ca o sa o vand cu cati bani am dat pe ea, ce zici suna bine ?
Cat despre ecologie, hm. mi se rupe ca dupa 30 / 40 ani (cat poate o sa mai traiesc) or sa fie dezastre si alte nenorociri cu planeta asta, mie imi place masina electrica din alte considerente si nici macar 0,1% pentru ecologie.
Gradina este mare si uite ca incapem toti in ea, chiar si tu !

#3032
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.844
  • Înscris: 30.01.2006

View Postandreic, on 10 mai 2024 - 14:19, said:

Nu e o problema ca incarcarea rapida oricum merge la HV. Nu stiu de unde ideea asta ca trebuie sa ai acasa la 230V incarcare rapida, nu... in locatii speciale unde sunt substatii samd. Cum ziceam in parcari pe autostrazi, in parcari urbane dedicate incarcarii etc... acasa poti sa stai linistit sa incarci clasic, nu te grabeste nimeni noaptea.
Nu cred ca incarcarea rapida merge la 30 000 V, ma gandesc ca undeva sub 500V este suficient. La cateva mii deja face arc electric doar daca te gandesti la cablul ala. Dupa cum spuneam, daca te curentezi, nici nu simti.

#3033
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.771
  • Înscris: 15.07.2013

 tatimeu, pe 12 mai 2024 - 18:29, a scris:

Oamenii nu urăsc electricele. Ce doamne e doar un simplu obiect de care te folosești.
Exclusivitate...e de ras chestia asta.
Unii chiar nu aveți ce posta când sunteți prea odihniți?
Câți au posibilitatea să cumpere o mașină de 50K? Parcul auto cate mașini de 50K conține?

Eu nu am întâlnit pe nimeni care are posibilități și nu are cel puțin o mașină electrică, dar aici vorbim de cei din top 5% venituri dintr-o țară.



#3034
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.432
  • Înscris: 05.10.2022
Parcul auto din ce tara? in SUA ala e pretul mediu pentru o masina vanduta (sursa)

Plus ca majoritatea se uita strict la cat e rata pe luna (si se duc cu numarul de luni pana cand isi permit sa plateasca rata); Tesla alaltaieri a lansat 0.9% dobanda (pana la 72 de luni) pentru Model Y: https://twitter.com/...090040997400657

~$650/luna + $300 asigurare ~= cat plateste un american acum pe o masina: "The average monthly cost of owning a car has surpassed $1,000".

Un EV ca Model Y intr-o piata mare unde se vand milioane anual nu mai e top 5% ci e fix..... mediu.
Fișier atașat  ex.jpg   59,9K   6 download-uri
(ca sa nu mai zic de leasing)

Editat de sirronkcuhc, 12 mai 2024 - 19:45.


#3035
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.791
  • Înscris: 31.01.2010

View PostHEX2FUN, on 12 mai 2024 - 18:14, said:

Oamenii nu urăsc electricele ci exclusivitatea lor, sunt mașini scumpe,

Posted Image
https://www.autovit....ou/dacia/spring


Imi aduc aminte de colegul de pe daciaclub care le spunea celorlalti referitor la Spring: strugurii sint acri!
Adevarat, sint scumpe ...pentru ceea ce fac.

View PostHEX2FUN, on 12 mai 2024 - 19:27, said:

Câți au posibilitatea să cumpere o mașină de 50K? Parcul auto cate mașini de 50K conține?

Eu nu am întâlnit pe nimeni care are posibilități și nu are cel puțin o mașină electrică, dar aici vorbim de cei din top 5% venituri dintr-o țară.

Am eu un amic, are vre-o 3 masini, cred ca 2 toate peste 35kE ailalta si mai scumpa, nici una electrica, n-are timp de pierdut cu masina.

Editat de Ion_Bumbu, 12 mai 2024 - 19:40.


#3036
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.847
  • Înscris: 08.01.2010

Vizualizare mesajHEX2FUN, pe 12 mai 2024 - 19:27, a scris:

Câți au posibilitatea să cumpere o mașină de 50K? Parcul auto cate mașini de 50K conține?

Eu nu am întâlnit pe nimeni care are posibilități și nu are cel puțin o mașină electrică, dar aici vorbim de cei din top 5% venituri dintr-o țară.

Tu ai achitat-o integral sau ai inchiriat-o pe termen lung (leasing). Ca e mare diferenta.

#3037
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.432
  • Înscris: 05.10.2022
O masina de 50k era ceva mai de top acum vreo 15 ani in Romania; acum un Golf 1.5 benzina intr-o echipare mai decenta pentru 2024 e spre 40k (pret de lista).

Editat de sirronkcuhc, 12 mai 2024 - 19:52.


#3038
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.406
  • Înscris: 15.10.2007
Hex2Fun tu ești serios?
Daca te referi la Romania toate mașinile noi sunt cum spui tu exclusiviste pentru 90% din conaționalii mei și aici includem și ICE-ul nu doar electrica.


Domu florin câți km ai cu tigaia electrica?

Domnu florin câți km ai cu tigaia electrica?

#3039
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.332
  • Înscris: 27.07.2006
Asa, ca idee, apropo de venituri:
https://www.profit.r...ernica-21458098

#3040
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 08.01.2024

View PostIon_Bumbu, on 12 mai 2024 - 19:42, said:

nici una electrica, n-are timp de pierdut cu masina.


mama mea are EV e-Corsa/company incentive/Mai 2023. masina are ~7K km iar planetara dreapta este cuasi-terminata.
un coleg al ei, Tesla LR/AWD/2021, 2 planetare-dreapta terminate in ~30K km.

weak crap

#3041
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.046
  • Înscris: 07.02.2003
Ia viraje serioase omu Posted image

#3042
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.771
  • Înscris: 15.07.2013

 Cumulus, pe 12 mai 2024 - 19:44, a scris:



Tu ai achitat-o integral sau ai inchiriat-o pe termen lung (leasing). Ca e mare diferenta.
Am achitat-o integral, 57K a fost pretul cu încărcător și roți de iarnă

 sirronkcuhc, pe 12 mai 2024 - 19:49, a scris:

O masina de 50k era ceva mai de top acum vreo 15 ani in Romania; acum un Golf 1.5 benzina intr-o echipare mai decenta pentru 2024 e spre 40k (pret de lista).
Tesla este o masina ieftină pentru ce oferă, sunt de-acord cu tine cu Golful, dar asta pentru ca producătorii își subvenționează dezvoltarea EV mărind prețul mașinilor ICE.


 Ion_Bumbu, pe 12 mai 2024 - 19:42, a scris:



Posted image
https://www.autovit....ou/dacia/spring


Imi aduc aminte de colegul de pe daciaclub care le spunea celorlalti referitor la Spring: strugurii sint acri!
Adevarat, sint scumpe ...pentru ceea ce fac.



Am eu un amic, are vre-o 3 masini, cred ca 2 toate peste 35kE ailalta si mai scumpa, nici una electrica, n-are timp de pierdut cu masina.
Si eu mai multe, cel mai putin timp pierd cu Tesla, o folosesc 90% in oras, este perfecta. Mereu incarcata și preconditionata. Mașina ICE nu am mai folosit-o de 5 luni.

 andreic, pe 12 mai 2024 - 21:46, a scris:

Ia viraje serioase omu Posted image
Sunt mulți care le termină pentru ca mașinile au cuplu de la 0RPM și nu se gândesc la lucrul ăsta.


 tatimeu, pe 12 mai 2024 - 19:58, a scris:

Hex2Fun tu ești serios?
Daca te referi la Romania toate mașinile noi sunt cum spui tu exclusiviste pentru 90% din conaționalii mei și aici includem și ICE-ul nu doar electrica.


Domu florin câți km ai cu tigaia electrica?

Domnu florin câți km ai cu tigaia electrica?
Sunt foarte serios. Oamenii ăștia, 90% cum zici tu, sunt clienți de mașini SH sau mașini populare, Dacia, Renault, etc.
Dacă mașinile ICE dispar și sunt înlocuite de electrice de 40-50K preț de început de gama,  ce își mai cumpără? Dacia Spring?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate