Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

2035 - adio ICE!

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2946 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
UE aprobă interzicerea vânzărilor de mașini cu motoare pe benzină și motorină din 2035

Quote

Uniunea Europeană a ajuns la un acord privind legea care interzice vânzările de noi autoturisme echipate cu motoare pe ardere internă începând din 2035.

Obiectivul este de a accelera trecerea la vehiculele electrice şi combaterea schimbărilor climatice.

Negociatorii din statele membre UE şi Parlamentul European, care trebuie să aprobe noua legislaţie, precum şi Comisia Europeană, care elaborează noile legi, au convenit că producătorii auto trebuie să realizeze o reducere cu 100% a emisiilor de CO2 până în 2035, ceea ce va face imposibilă vânzarea noilor autoturisme pe benzină şi motorină în blocul comunitar.


Anunt Facebook.

Digi24.ro

Asader, la nivel de UE s-a aprobat legea prin care din 2035 nu se mai pot produce si comercializa automobile NOI cu motoare pe baza de motorina si benzina.

P.S. I luv EV Posted Image

L.E. 03.03.2023   - Decizia se amana

Attached Files


Edited by Adm, 03 March 2023 - 17:23.


#2
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 27.07.2006
Aplauze furtunoase, ovatii prelungite! Toti tovarasii sunt in picioare, cu ochii inlacrimati de emotie! 😂 Cam mica diferenta dintre "da" si "nu", noua religie n-a prea convins...

Edited by ergon, 14 February 2023 - 22:18.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Autoturisme si vanuri.
Deci motocicletele, camioanele, autobuzele, tractoarele, utilajele pt constructii etc deocamdata au scapat...

#4
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

 Courage, on 14 februarie 2023 - 22:07, said:

P.S. I luv EV Posted Image

da sefu stim, ai 7000 de topice.....  si noua ne place Lamborghini.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Imi iau duba si tot nu stau sa plang o ora la incarcarea vietii.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
O sa se ajunga ca in Cuba, vom vedea masini vechi de 50 ani pe strazi ...
UE e nerealista, probabil se va proroga termenul asta pana prin 2100, sau pana se va gasi o alta solutie.
Nu cred ca masina electrica e viitorul.
Mai bine ar interzice diesel-urile la masinile mici, daca vor sa inceapa cu ceva... m-am saturat de toate fumigenele cu EGR dezactivat.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,741
  • Înscris: 30.08.2006
Presupun ca acum o baga la sertar pana isi aminteste cineva de ea si o repun in discutie pentru aplicare din 2050 si tot asa o sa o aprobe, cu urale.

Edited by Leo2006, 14 February 2023 - 22:31.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 lex2010, on 14 februarie 2023 - 22:29, said:

O sa se ajunga ca in Cuba, vom vedea masini vechi de 50 ani pe strazi ...
Am un pacient care are Ford model A, fabricatie 1931.
Roadster, foarte cool, cand trece pe strada cu el toata lumea intoarce capul....

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://pbs.twimg.com/media/EPcUnmlWoAcYaBl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fane, 14 February 2023 - 22:41.


#10
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 09.01.2009

 Serafim606, on 14 februarie 2023 - 22:29, said:

Imi iau duba si tot nu stau sa plang o ora la incarcarea vietii.
Stai sa   vezi cand s-o scumpi  curentul, sau cand te  duci la statie sa incarci si  vezi ca mai sunt inca   10  inaintea  ta. Si din  3  statii merge  una.De abia astept sa ii vad   pe astia care  tot clameaza noi salvam pamantul.Voi ati  vazut ce  frumos arde  o electrica?Cum nu poate fii ea stinsa ,asa   ca este scufundata intr-un  container   cu apa.O sa ne aducem din nou  aminte   de vremea lui ceasca  ,cand faceam cozi la benzina,numai ca acum o  sa  facem  cozi la electricitate.Deja in America  am  vazut  cozi    imense la statiile  de  incarcare,anul  trecut de Craciun.

Edited by cotizo_dacul, 14 February 2023 - 22:46.


#11
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Ăștia nu știu ce să mai facă să ii luăm la omor. Cred că sunt masochisti.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 cotizo_dacul, on 14 februarie 2023 - 22:41, said:

Stai sa   vezi cand s-o scumpi  curentul, sau cand te  duci la statie sa incarci si  vezi ca mai sunt inca   10  inaintea  ta. Si din  3  statii merge  una.De abia astept sa ii vad   pe astia care  tot clameaza noi salvam pamantul.Voi ati  vazut ce  frumos arde  o electrica?Cum nu poate fii ea stinsa ,asa   ca este scufundata intr-un  container   cu apa.O sa ne aducem din nou  aminte   de vremea lui ceasca  ,cand faceam cozi la benzina,numai ca acum o  sa  facem  cozi la electricitate.Deja in America  am  vazut  cozi imense la statiile  de  incarcare,anul  trecut de Craciun.


Partea cea mai misto e ca sustinatorii EV habar n-au ce inseamna capacitate de distributie a curentului electric si ce presupune sa ai in loc de peco statii pentru electrice.

La peco e simplu. Sapi in pamant, bagi rezervoare si aia e. In schimb pentru 20 statii rapide EV o cam belesti la ce necesar de infrastructura se cere pentru a transporta o cantitate imensa de curent intr-un timp foarte scurt.

Aia e..... nu toti au fost atenti la orele de fizica.

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
O sa-mi fac griji in vreo 10 ani asa. Ca pana atunci o sa stim exact cum sta treaba cu productia de baterii si daca chiar e realistic sa treci toate masinile pe electric.
Sunt foarte curios daca va incepe sa creasca valoarea masinilor pe benzina/diesel SH pe masura ce se vand din ce in ce mai puitne. Fun stuff.

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022

 Karhu, on 14 februarie 2023 - 22:20, said:

Autoturisme si vanuri.
Deci motocicletele, camioanele, autobuzele, tractoarele, utilajele pt constructii etc deocamdata au scapat...
eu cred ca e valabil pt orice calca prin orase. mai e mult pana atunci, o vesnicie tehnologica...pana atunci poate nu mai schimbam masinile ca pe sosete, luam e-bus si bicla/kartul electric..sau calul electric

jn Romania 2023 inca nu poti deschide geamul dimineata..in vest nu e asa.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Din cate vad ei vorbesc de vanzari, nu de inmatriculari. Ne vom lua in continuare masini pe motorina din Moldova, Albania, Elvetia nu, Turcia si le vom inmatricula in Bulgaria.

Ar fi cazul sa ma fac samsar.

#16
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
am vazut in uk...statiile de incarcare vor avea statie de baterii in spate. si ne vom monta panouri pe acoperis cand parcam, se vor desface precum satelitii deasupra masinii..

#17
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Adio ice cum și diesel e interzis din 2015

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Serafim606, on 14 februarie 2023 - 22:29, said:

Imi iau duba si tot nu stau sa plang o ora la incarcarea vietii.
Îmi iau de colecție  😋

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate