Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 

Optimizare panouri inseriate cu orientari diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 07.08.2019
Salut,
Cer ajutor cu o problema dificila...
Se da sistemul de 12 panouri in serie, asezate ca in imaginea atasata.
Dupa cum se poate vedea:
- Dimineata (6-11) panourile 9-10 nu au deloc soare; 1-8 au soare partial (exista o cladire care arunca partial umbra pana pe la 10-11 dimineata).
- La pranz (11-16) panourile 11-12 au putin soare; 1-8 au maxim.
- Seara (16-20) panourile 11-12 nu au deloc soare, si 1-8 aproape deloc. 9-10 au maxim.

Schimbarea orientarii panourilor iese practic din discutie, doar panourile 11 si 12 se pot reorienta eventual.

Ce se poate face practic:
- Eliminarea unora dintre panouri (daca concluzia este ca fac mai mult rau decat bine).
- Instalarea unor optimizatoare (gen https://www.giaul.co...=39978969661495) - sunt disponibile 4 bucati pentru o eventuala instalare.

Astept sfaturile voastre.
Multumesc anticipat!

Attached Files

  • Attached File  PFV.png   18.07K   46 downloads


#2
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 14.11.2006
ai putea folosi microinvertere pentru fiecare panou.

#3
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 29.05.2004
ar trebui sa spui ce fel de sistem solar ai, cum sunt legate panourile, dimineta de decembrie sau de mai , etc.

#4
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 18.10.2006
Asa din scurt, as zice facute doua stringuri x6 panouri si incercate in paralel, ori fiecare pe cate un MPPT separat. Optimizatoarele nu cred ca te vor ajuta f. mult (nu cred ca justifica investitia).

#5
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 07.08.2019
Clarificari:
Panourile sunt toate inseriate. Invertorul merge tensiune de intrare minim 120V (120V-450V). Are MPPT integrat.
Unde sunt linii duble in desen sunt panouri puse unele peste altele.
Ce am scris cu orele se refera la o zi de vara.

Cum spuneam, panourile nu pot fi mutate sau reorientate, mai putin 11 si 12 care sunt ambele fixate pe un stalp din teava ce eventual poate fi "rotit".
Referitor la microinvertoare, daca nu ma insel costa absolut enorm.

#6
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 11.01.2009
Ai o poza? Economiseam 1000 de cuvinte :).

#7
dch

dch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 07.08.2019

View Postsparkyson, on 14 decembrie 2022 - 16:49, said:

Ai o poza? Economiseam 1000 de cuvinte Posted Image.

Ar trebui cel putin 3 poze si sigur ar fi mai neclar decat se vede in imaginea atasata (orientarea lor este corect desenata - asta e ce conteaza esential, dar in realitate distantele intre grupuri (1-8, 9-10, 11-12) sunt mari, chiar si de 10m; o poza nici prin gand nu ar le-ar putea prinde pe toate...). Cred deci ca imaginea atasata e totusi relevanta pt. orientarea si gruparea lor.

#8
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 10.04.2006
Am avut si eu aceleasi intrebari, desi eu am o singura orientare, am umbra in aceasta perioada pe o parte din panouri. Le aveam pe aproape toate 12 (10 la acel moment) intr-o singura serie. Imediat ce le-am legat 6s2p productia aproape s-a dublat. Practic un sir de 6 panouri care nu au umbra acum, produc mai mult decat 10s.
In cazul tau, conform desenului, as incerca sa reorientez panourile 1,2, 11 si 12. Stiu ca 1,2 ai spus ca nu vrei/poti sa le muti, dar daca ai putea, eu le-as pune toate sa aiba aceeasi orierntare cu 9 si 10. Astfel ai avea doua serii cu orientari ideale pentru autoconsum. Altfel, desi ai voltaj mare in seria ta, curentul o sa fie mic => productie slaba.

Legat de optimizatoare am studiat si eu si colegii de forum m-au ajutat si ei. Aparent panourile moderne halfcut/halfcell se descurca la fel de bine in situatii de umbra "mobila", dar in cazul umbririi "grele" nu prea ajuta nici diodele, nici impartirea data de half-cut (cand umbra este pe tot panoul) si nici optimizatoarele. In plus, anumite optimizatoare (tigo) pot fi puse doar pe un numar restrans de panouri dintr-o serie, altele nu. Am citit insa experiente neplacute cu acele tigo pe diysolarforum. Daca pui serie paralel, atunci trebuie sa pui pe toate panourile pentru ca vei avea voltaje diferite ca si in cazul unor serii inegale (vei avea voltajul seriei mai mici sau mai "optimizate") si in plus investitia este mare, un optimizator este 50% din pretul unui panou modern.

Edited by onobeka, 15 December 2022 - 08:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate