Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Noul sistem financiar (CBDC) este aproape!. Control total al banilor!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003
Cam peste tot in China gasesti la casa/tejghea ''codul'' (placuta) verde si albastru adica WeeChat si AliPay (deasemenea si ApplePay + Union Pay)... incet dar sigur se raspandeste la comercianti si ''placuta'' rosie (din cate am inteles de pe net se ofera tot felul de facilitati/bonusuri).
Apropo... chinezi ii spun e-CNY la CBDC-ul lor (la noi probabil ca va fi Euro Digital ca e-Euro ar suna cam aiurea)

Attached Files


Edited by rz, 25 November 2022 - 13:27.


#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003

 gushpi, on 25 noiembrie 2022 - 11:16, said:

majoritatea știm că în societatea nostră se-nvârt o mulțime de bani fizici pe servicii mai albe sau mai negre... și de acilea nedumerirea dacă acest nou sistem ne avantajează sau ne-ncurcă...

Va functiona in paralel cu sistemul actual... putin probabil sa oblige pe cineva in urmatorii 5-6 ani
In China se desfasoara test pilot CBDC de vreo 2 ani... nimeni nu este inca obligat dar sunt intr-adevar atrasi comercianti spe e-CNY (cu diverse oferte respectiv bonusuri)

#21
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 gushpi, on 25 noiembrie 2022 - 11:16, said:

-cum mai luăm noi caș de oi DIRECT de la stână?
-cum răsplătim „moldoveanu' ” care aduce ouă eludând vama?
-o mai așteptăm pe tanti care ne aduce lapte direct de la Joiana?

majoritatea știm că în societatea nostră se-nvârt o mulțime de bani fizici pe servicii mai albe sau mai negre... și de acilea nedumerirea dacă acest nou sistem ne avantajează sau ne-ncurcă...



Vosganiane, tu esti? Posted Image

Eu credeam ca exista institutii ale Statului cu oameni capabili, platiti sa rezolve problema marilor evazionisti.
Asta sa fie problema in Romania, tanti care ne aduce laptele de la vaca?
Inteleg beneficiile, va fi interesant. Nu-mi plac dezavantajele.

Da, eu vreau lapte de la vaca din satul invecinat si oua de la gaina. Tu poti servi daca doresti si o portie de greieri sau carne artificiala, nu ma intereseaza. Poti lua doar de la supermarket, iau si eu de acolo dar mai iau si de la tarani.

Edited by sandu222, 25 November 2022 - 18:48.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,171
  • Înscris: 04.02.2011
Și ce treabă are toată frustrarea ta cu moneda digitală și cu greierii? Sau tea trimis Daea cu oaie să dai târcoale pe aici?

Cu te te oprește moneda digitală să cumperi lapte de unde vrei tu?

#23
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 25.08.2009
In legatura cu teama ca vor disparea banii in format fizic.
Personal, inclin sa cred ca asta e consecinta, scopul fiind controlul miscarii banilor.
Dar...
Mai devreme, la tvr1, intre meciuri, la stiri, dl Arafat ne-a sfatuit ca in caz de blockdown, sa avem in rezerva din casa: apa, conserve, lanterne, etc, si .....bani cash.
Corect, necesitatea banilot cash ar fi data de posibilitatea opririi temporare a bancomatelor (lipsa alimentare electricitate).
Ca in filmele americane, trebuie intotdeauna sa existe si un plan B.
De aceea la scoala se invatau tabla inmultirii si operatiile aritmetice elementare, scrisul de mana. cu multi ani in urma se invata si cum se coase un nasture, alte operatii practice.
Nu oftez dupa vremurile vechi, de ex atunci educatia sexuala (necesara) era subiect tabu.
Ce ne facem daca dispar fast food-urile? Populatia tanara ramane nemancata?

#24
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 09.08.2006
Sub auspiciul asta ne dam seama ca nu exista progresism, daca un eveniment fatal, neplacut sau neprevazut se intampla ne intoarcem la epoca antica (de piatra).

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003
Cred ca este cel mai bun clip anti CBDC de pana acum... nu stiu daca au montat tablitele/reclamele publice doar pentru filmare dar regia respectiv filmarea este geniala.

https://twitter.com/...BGCQELxBkp_SW_w

Indraznesc sa spun ca acest CBDC (care urmeaza a fi lansat oficial si in Europa/SUA/Canada) va fi ''scandalul'' anului 2024 sau 2025

Attached Files


Edited by rz, 27 November 2022 - 14:31.


#26
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Deci asa isi va reveni bitcoinu ? Eu vad altceva in clipul respectiv !
Acum nu avem carduri, fintechuri si bani electronici ?
Surveilance-ul merge struna , nu l-a oprit nimic, nu vad ce ar putea opri digitalizarea monedei !
Pana una alta moneda digitala va fi GUVERNAMENTALA, adica nu va fi o speculatie crypto , va fi sustinuta si detinuta de state, nu de speculanti !
Si azi se face urmarirea banilor electronic , nu vad pe nimeni sa se ofuscheze ca isi incaseaza veniturile electronic !


#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003
S-a scris deja la inceputul thread-ului si se stie ca va fi guvernamentala (Central Bank Digital Currency)... si ca aceste CBDC-uri nu au treaba/legatura cu cealalta piata cripto (aia volatila, care va exista in continuare si care nu va interfera vreodata cu zona guvernamentala a CBDC)
Vor exista zeci de ani de acum inainte aceste piete financiare/organizari monetare, ca sa zicem asa, anume: Cash, CBDC, cripto actual (centralizat si necentralizat) deocamdata nu dispare niciuna dintre ele.

Acum avem carduri, fintech-uri, sepa/swift, controale bancare si ii avem pe intermediarii VISA & Mastercard (plus restul procesatorilor)
Vor exista in continuare dar in era CBDC se vor face plati via coduri QR, nu carduri... sau tot cu telefonul dar nu cu un card Visa/Mastercad in spate
Iar controlul in era CBDC se va face extrem de simplu mai exact prin vizualizarea tuturor tranzactiilor din blockchain, tranzactii care nu vor putea fi modificate/sterse de catre cineva din afara (sa zicem de niste comercianti din zona gri/neagra)

Edited by rz, 27 November 2022 - 19:15.


#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil o să se atace, Doar după ce dispar fizic, banii fizici, atunci e cotitura.

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003
Asa cum am mentionat de mai multe ori, nu cred ca va disparea cash-ul in cativa zeci de ani... dupa 100+ ani probabil dar pana atunci va exista in continuare evident in paralel cu CBDC & restul digitalizat.
Bine, este posibil sa vedem cateva tari care vor incerca sa elimine cash-ul mai devreme dar asta nu se va extinde la nivel global (va ramane localizat la acele tari, precum cele nordice ori cele baltice)

Edited by rz, 27 November 2022 - 19:05.


#30
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Am incredere in Europa de sud est ! Totala incredere !

#31
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 09.01.2010
Asa, de curiozitate am si eu o intrebare... care este de acord ca banii pe care ii are sa expire?
Cum ar fi sa ai niste bani, sa ii schimbi in rahatul asta digital (parerea mea!) si apoi... sa expire, adica sa dispara. Cred ca chestia asta e mai tare decat toate Ponzi care au existat vreodata.

https://www.fanatica...tter-and-worse/

Plecand dupa fenta, pierdem din ochi adevaratul scop al acestui rahat (fara scuze ca ma repet, dar parerea mea!) digital. E vorba de sportul favorit al chinezilor:

"It also gives the Chinese government a new way to surveil the population, creating new data which can be tracked by authorities."

#32
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 31.07.2015
Dar banii pe care îi ai pe cardurile de bonuri nu expiră?

#33
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 14.03.2008

 M0su, on 27 noiembrie 2022 - 18:03, said:

Deci asa isi va reveni bitcoinu ? Eu vad altceva in clipul respectiv !
Acum nu avem carduri, fintechuri si bani electronici ?
Surveilance-ul merge struna , nu l-a oprit nimic, nu vad ce ar putea opri digitalizarea monedei !
Pana una alta moneda digitala va fi GUVERNAMENTALA, adica nu va fi o speculatie crypto , va fi sustinuta si detinuta de state, nu de speculanti !
Si azi se face urmarirea banilor electronic , nu vad pe nimeni sa se ofuscheze ca isi incaseaza veniturile electronic !

Pai n-ai inteles care e scopul banilor electronici: controlul total al guvernelor asupra populatiei. Mai arunca un ochi si vezi cam ce se intampla in China cu creditul social, cu oameni inchisi cu grilaje in case pe motiv de orice... vei incasa banii pe un card sau dispozitiv, ii vei putea folosi o luna, doua, nu vei putea sa-i economisesti, etc. Cel mai dragut este ca poate ii superi pe guvernanti ca nu faci ceva ce spun ei(sa-ti faci un vaccin in cap, sa zicem) ei vor putea sa-ti blocheze contul si cu ce mai cumperi? Sau vei putea merge doar la magazinul din colt, daca mergi mai departe nu vor fi valabili banii. Sunt foarte multe posibilitati de control cand vor fi introdusi acesti bani digitali...

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,389
  • Înscris: 07.02.2003

 rz, on 24 noiembrie 2022 - 19:54, said:

Da, CBDC (Central Bank Digital Currency)
Abia astept,

 berliotz, on 28 noiembrie 2022 - 13:36, said:

Pai n-ai inteles care e scopul banilor electronici: controlul total al guvernelor asupra populatiei.
E multa abureala pe subiect dar nu ar trebui sa uitam ca banii in general inseamna control, adica controlezi valoarea muncii si a retributiei, a economiei, pentru asta sunt facuti. CBDC e doar o evolutie fireasca, ii sperie pe combinatori si pe suveranisti... ghinion, sistemul financiar trebuie controlat si mentinut eficient Posted Image

 berliotz, on 28 noiembrie 2022 - 13:36, said:

Sunt foarte multe posibilitati de control cand vor fi introdusi acesti bani digitali...
Asta e si ideea, asa si trebuie. Se previne abuzul, piata neagra samd.

Edited by andreic, 30 November 2022 - 14:04.


#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 05.05.2003

 andreic, on 30 noiembrie 2022 - 14:05, said:

Abia astept,

Eu nu dar nici nu militez (deocamdata) impotriva... CBDC va functiona oricum alaturi de sistemele actuale (cativa ani buni, sper)
Problema este doar atunci cand devine obligativitate... nu poti sa obligi pe cineva care are deja cont la banca sa treaca obligatoriu si la CBDC si nici bancile nu trebuie sa renunte la Visa/Mastercard deoarece nu peste tot in lume va fi implementat CBDC (in urmatorii 10 sau 20 de ani).
Vorbesc de consumatori/clienti persoane fizice... daca vor sa controleze comercianti/institutii, care lucreaza cu fonduri mai mult sau mai putin mari (europene, sau nu), sa o faca dar totusi sa nu existe obligativitate.
In China, dupa doi, nu au reusit sa oblige comerciantii care si acum sunt pe AliPay si WeChat... nici macar sa-i oblige pe patronii respectivelor aplicatii private sa adauge in lista de payment CBDC-ul (tot ce au acum comunistii chinezi este aplicatia guvernamentala cu CBDC si doar in beta)

Edited by rz, 30 November 2022 - 14:33.


#36
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 benis, on 25 noiembrie 2022 - 20:59, said:



Cu te te oprește moneda digitală să cumperi lapte de unde vrei tu?

Pai cum platesc? daca taranu' nu are bani nici cont nici card nimic? La randul lui, taranu' cum plateste pe ala mai tanar sa-i lucreze terenul, sa-i culeaga merele? daca nici ala nu are nimic ca traieste din agricultura.

 addryanns, on 28 noiembrie 2022 - 10:33, said:

Dar banii pe care îi ai pe cardurile de bonuri nu expiră?

Tu iti strangi cardurile de bonuri pentru pensie? adica pentru perioada aia cand o sa vrei sa o duci lejer, linistit, fara constrangeri fara nimic cum sunt acum pensionarii din Vest. Au bani in cont stransi poate de 30 de ani, se duc pe mare cu "Titanicu", se plimba cu rulota, viziteaza cascada Niagara etc

Cum ar fi sa-ti expire banii adunati cu greu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate