Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Noul sistem financiar (CBDC) este aproape!. Control total al banilor!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, CBDC (Central Bank Digital Currency) va fi emis de catre bancile centrale din lume si va fi replica digitala a monedei clasice... CBDC va functiona pe blockchain dar atentie: NU va interactiona cu piata cripto clasica/volatila si nici macar cu stablecoin-urile USDC sau USDT practic cu nimic din piata actuala cripto, fie ea centralizata sau nu.

CBDC este cu totul altceva...va fi emis de catre banci centrale/guverne iar bancile/guvernele vor avea astfel controlul total al banilor digitali deoarece toate operatiunile cu CBDC se vor face printr-un blockchain guvernamental.
Se va vedea absolut tot mai exact tot traseul banilor, de la punctul A si toate punctele pana la punctul final (sa zicem X).
Da, este o masura anti-coruptie si spagi mai concret anti spalare de bani dar se urmareste si reducerea operatiunilor cu bani fizici (de aia suntem in era digitala).

De mentionat ca in China deja se testeaza CBDC-ul (Yuan-ul digital) iar in curand va urma Europa si America de Nord (canadienii sunt intr-o faza ceva mai inaintata).
Asadar, urmeaza ca in viitorul apropiat sa apara Euro Digital (emis de catre Banca Centrala Europeana) si desigur dolarul digital (atat cel canadian cat si cel american)

De ce am deschis tocmai azi acest thread (despre CBDC se stia totusi inca de acum 2-3 ani) ?
Deoarece in Europa a avut loc primul protest anti CBDC si cred ca este primul protest din lume impotriva CBDC deci este o premiera! Posted Image
Olandezii nu au putut fi convinsi cu materialele explicative: https://www.dnb.nl/e...at-why-and-how/
asa ca au iesit in strada Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bXwS4R_CQaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by rz, 24 November 2022 - 19:57.


#2
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Sigur va intra in vigoare.

Intrebarea este: de cand va intra in vigoare?

Peste 1 an, peste 10 ani. peste 50 de ani?

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Chinezii deja l-au lansat... program pilot deocamdata idea e ca Yuan-ul digital deja functioneaza!
Habar nu am dar cred ca se va intampla inainte de 2030 si evident ca va functiona in paralel cu sistemul clasic... programe pilot cu CBDC vor fi insa mult mai repede (probabil peste 2-3 ani). ECB (European Central Bank) nu si-a actualizt inca site-ul https://www.ecb.euro...al_euro.en.html
Americanii sigur vor raspunde destul de repede chinezilor practic intre ei este o concurenta si in ceea ce priveste CBDC

Edited by rz, 24 November 2022 - 20:16.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
E clar că banii fizici nu au un viitor mai mare de cca 30 de ani, în China deja e greu să plătești cu bani fizici deoarce se chiunie să îți dea rest.
Mânării se vor face în continuare doar că vor fi taxate ca orice business. De exemplu, dacă mergi la dealer să cumperi ceva ilegal, omul are firmă de consultanță/înfrumusețare/etc și în contabilitate declară n ore de consultanță/înfrumusețare/etc sau orice alt serviciu pentru care are calificare. Însă această activitate va fi taxată.
Culmea, paradoxal va fi chiar mai ușor de vândut chestii ilegale.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postdjxhouse, on 24 noiembrie 2022 - 20:04, said:

Intrebarea este: de cand va intra in vigoare?
Ca sa stim 100% cand, daca si cum, tre sa fim mai tari ca Vanga si Nostradamus la un loc, pt ca nici macar ei nu au pomenit de asta, insa se stie din media oficiala ca din primavara anului viitor, vor sa dea drumu la euro si dolar. Nu zic ca se va si implementa sau daca va fi numai pt zona euro in ce priveste oroiul, respectiv sua pt dolar, insa asta se intentioneaza. Probabil ca un viitor conflict armat sau o profunda criza economica va duce la implementarea mai rapida. Sunt curios ce vor face englejii deoarece, ei se vor chiar primii. Daca pana acum  se vorbea de CDBC ca tehnica si sistem nou, in ultima vreme au aparut si detalii: vor fi de fapt vouchere, adica expira dupa 3 luni, cumperi numai de la agenti economici acreditati de stat (probabil care sa aiba infrastructura digitala gen semnaturi electronice si alte coduri si identificari).

Mai departe e greu de zis ce va urma concret, oricum daca e sa ma intrebati pe mine e treaba de maxim 10 ani, pt glob si 1-3 pt statele vestice plus China si Rusia.

pe langa asta va reamintesc ca unele state europene (poate si altele) ca Polonia, Germania, Suedia au lansat deja programe pilot pt Venitul Minim Garantat, adica primesti o suma de bani, dar renunti la proprietati, adica cum zicea Scwab, nu vei detine nimic si vei fi fericit.

#6
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Urmarirea banilor se poate face si acum, usor , eu nu am sperante ca banu digital va fi creat pentru asta, interesul este altul.
Mie imi place in UK unde fara a fi nevoie de moneda digitala daca ti-ai luat masina azi si esti dubios asa maine e sigilata si esti invitat la fisc sa explici de unde ai avut 100k fiindca nu i-a vazut nimeni prin sistemul financiar.
Deci, daca azi se poate face asta pe moneda, ce sens are digitalizarea ei pentru a o urmari ??

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postbenis, on 24 noiembrie 2022 - 20:16, said:

E clar că banii fizici nu au un viitor mai mare de cca 30 de ani, în China deja e greu să plătești cu bani fizici deoarce se chiunie să îți dea rest.
Mânării se vor face în continuare doar că vor fi taxate ca orice business. De exemplu, dacă mergi la dealer să cumperi ceva ilegal, omul are firmă de consultanță/înfrumusețare/etc și în contabilitate declară n ore de consultanță/înfrumusețare/etc sau orice alt serviciu pentru care are calificare. Însă această activitate va fi taxată.
Culmea, paradoxal va fi chiar mai ușor de vândut chestii ilegale.

Chinezii (guvernul) vor sa introduca CBDC-ul in aplicatiile lor private, WeChat si Alipay (cele mai raspandite acolo), deoarece chinezii trimit bani clasici din banci catre acele aplicatii private dar bani inapoi, in banci, se intorc foarte putini!
Banuiesti de ce, nu?.
Pentru ca acolo cam toti au aplicatiile astea si aproape toti comerciantii accepta plata cu ele... chinezii isi trimit astfel bani intre ei, aplicatie to aplicatie, fara sa mai implice bancile

Manarii nu stiu daca vor mai fi la nivelul actual... atentie, contabilitatea nu o mai are doar comerciantul ci si banca/fiscul, care poate in orice clipa sa acceseze contabilitatea comerciantilor mai exact sa se uite la toate tranzactiile lor din blockchain!
In blockchain nu se mai poate sterge nimic si nici ''corecta''

Edited by rz, 24 November 2022 - 20:39.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,862
  • Înscris: 14.08.2007
Si acum se vede traseul banilor foarte bine, deja tot mai putina lume foloseste cash. Eu nu scot bani din salariu cash de ani buni.

#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
manareala o faci cand te poti sustrage, eschiva, fortezi o dovada obtinuta ilegal, samd...
daca e vorba sa fie un sistem 100% transparent din care risti sa fii exclus forever daca te ispiteste manareala, nu cred ca mai incearca cineva...

View Postutopium, on 24 noiembrie 2022 - 21:19, said:

Si acum se vede traseul banilor foarte bine, deja tot mai putina lume foloseste cash. Eu nu scot bani din salariu cash de ani buni.
mie-mi place cashu din acelasi motiv pt care imi plac si timbrele postale... au ceva aparte...

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Deci ne indreptam spre modelul chinezesc... nasol.

Prevad ca va aparea o piata neagra unde se va plati in continuare cu cash si de unde se vor putea cumpara inclusiv chestii ilegale. Nu toti vor dori sa se supuna controlului statului, si atunci se vor gasi portite de scapare. Dar va fi tot mai greu.

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu neaparat chinezesc... chinezi doar au adoptat CBDC-ul inaintea altora
Oricum se va merge in paralel cu sistemul clasic dar nimeni nu stie pentru cati ani sau zeci de ani.
In Europa ar putea fi rulate de ex. fondurile europene prin blockchain si desigur alte tranzactii cu valoare foarte mare... nu cred ca la inceput vor obliga oamenii obisnuiti sa aiba cont la vreo aplicatie nationala/europeana cu CBDC.
La chinezi e altceva... ei platesc cu acele aplicatii (cu yuani clasici) si prin cod QR de ani buni
La noi cardul si cash-ul e baza

Edited by rz, 24 November 2022 - 22:30.


#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004

View Postutopium, on 24 noiembrie 2022 - 21:19, said:

Si acum se vede traseul banilor foarte bine, deja tot mai putina lume foloseste cash. Eu nu scot bani din salariu cash de ani buni.
La nivel de 2018 Suedia era ingrijorata ca multe magazine, muzee şi restaurante acceptau doar plăţi cu cardul sau prin dispozitive mobile, numai 25% dintre suedezi efectuau plăţi în numerar cel puţin o dată pe săptămână si se gandeau sa oblige bancile sa ofere numerar clienţilor.
https://www.digi24.r...-numerar-880694

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,862
  • Înscris: 14.08.2007

View Postodastramosilor, on 24 noiembrie 2022 - 21:21, said:

mie-mi place cashu din acelasi motiv pt care imi plac si timbrele postale... au ceva aparte...
Da, sunt ambele pe cale de disparitie :D Si mie imi plac timbrele, dar le mai vad foarte rar ...

Eu la Lidl, Kaufland, Cora, Auchan, Carrefour nu mai merg nici macar la case operate de oameni, ci imi scanez singur produsele si le platesc.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
este clar ca exista unele avantaje, dar in felul in care ne sunt livrate aceste monede, miroase a totalitarism de la o posta...

#15
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpufonel, on 24 noiembrie 2022 - 22:10, said:

Prevad ca va aparea o piata neagra unde se va plati in continuare cu cash si de unde se vor putea cumpara inclusiv chestii ilegale.

Ca in filmele SF de acum 15-20ani. Regizorii aia au fost niste vizionari. Lumea subterana din canale. Doar ca acei bani cash nu vor avea valoare la "suprafata".

Noroc ca am prins "Balanel si Miaunel", povestea de seara de la Basarabeni, colindele de Craciun, filmele cu Piersic, Pasarea Colibri,  abecedarul, Captain Planet, Ratonii, Strumfii, discoteca, torentele, gustul la pepenele romanesc etc
Generatiile de tineri de peste 20-30 de ani o vor duce nasol tare. Soareci de biblioteca si cobai de laborator vor fi.

Edited by sandu222, 24 November 2022 - 23:49.


#16
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Asa se uitau si bunicii nostri la calculatoare, telefoane inteligente etc. Poate ar trebui sa ne punem intrebarea daca nu cumva problema e la noi si nu mai reusim / nu mai vrem sa ne adaptam la chestii noi...

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
nu doresc să jignesc pe nimeni, oricum persoanele de față se exclud (din aprecieri), DAR, neamul nostru judecă această tendință și din prisma sindromului „băbuța cu pătrunjel”... Posted Image
-cum mai luăm noi caș de oi DIRECT de la stână?
-cum răsplătim „moldoveanu' ” care aduce ouă eludând vama?
-o mai așteptăm pe tanti care ne aduce lapte direct de la Joiana?

majoritatea știm că în societatea nostră se-nvârt o mulțime de bani fizici pe servicii mai albe sau mai negre... și de acilea nedumerirea dacă acest nou sistem ne avantajează sau ne-ncurcă...

nu conspirăm cu toții, că mult-prea-stabilul guvernator nu face nimic pt a trece la euro, tocmai pt a putea avea tiparnița la dispoziție? Posted Image

Edited by gushpi, 25 November 2022 - 11:17.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View PostM0su, on 24 noiembrie 2022 - 20:28, said:


Deci, daca azi se poate face asta pe moneda, ce sens are digitalizarea ei pentru a o urmari ??
Chestie de costuri, digitalizarea reduce costurile cu un ordin de mărime.

View Postodastramosilor, on 24 noiembrie 2022 - 23:02, said:

este clar ca exista unele avantaje, dar in felul in care ne sunt livrate aceste monede, miroase a totalitarism de la o posta...

Cum ar trebui să fie livrate?

View Postgushpi, on 25 noiembrie 2022 - 11:16, said:

nu doresc să jignesc pe nimeni, oricum persoanele de față se exclud (din aprecieri), DAR, neamul nostru judecă această tendință și din prisma sindromului „băbuța cu pătrunjel”... Posted Image


Exact, iar răspunsul la temeri e simplu: În China și cerșetorii acceptă donații prin AliPay.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate