Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Cum poate un strain sa isi ia permis romanesc ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.12.2006
Am un prieten din Filipine. Are nevoie de acte romanesti.

Cel mai simplu este probabil un permis auto romanesc. Cum il poate obtine ?

Am si un apartement pe care il pot inchira lui eventual, ca sa aiba “resedinta” aici.

S-ar putea face cerere de la distanta, prin procura? El din Filipine, fara sa vina aici

Pe site ul Mae: https://chicago.mae.ro/node/557

scrie ca: “Permis obținut în străinătate, în țara de domiciliu/reședință. Conform acelorași norme internaționale, persoana în cauză poate folosi permisul străin în România pentru o perioadă limitată de timp, peste care este obligat să-l preschimbe cu unul român, dacă locuiește mai mult în România (în mod uzual peste 6 luni) sau se repatriază (își schimbă domiciliul din străinătate în România).

Indiferent de modul de obținere, reînnoirea permisului de conducere român se poate face numai în România, prin cerere personală depusă la Serviciul comunitar regim permise auto și înmatriculări județean competent (corelat cu domiciliul sau reședința din România a solicitantului), sau prin mandatar, cu procură specială.”

Dar nu detaliaza mai exact pasii pt oreschimbarea permisiului auto cu unul romanesc, prin mandatar

Are cineva vreo idee ? Multumesc

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,927
  • Înscris: 30.10.2003
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2bb1
Asta te ajuta?

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,140
  • Înscris: 25.06.2007

 allah2, on 25 octombrie 2022 - 13:28, said:

Dar nu detaliaza mai exact pasii pt oreschimbarea permisiului auto cu unul romanesc, prin mandatar
Nu se poate asa, trebuie sa fie si el prezent, sa fie pozat, sa semneze etc

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
>Are nevoie de acte romanesti
>El din Filipine, fara sa vina aici

Foarte dubioasă treaba. Eu dacă vreau acte filipineze le pot obține prin poștă fără să fi fost luat în evidență acolo personal a priori?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,630
  • Înscris: 19.04.2009
Nu il poti lua in spatiu ca pe oricine altcineva.

Pentru rezidenta, ii trebuie viza. Si tre sa aplice pentru rezidenta in persoana in Romania.

Permisul filipinez se poate preschimba cu cel romanesc, in persoana.

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 24.06.2006

 allah2, on 25 octombrie 2022 - 13:28, said:

Am un prieten din Filipine. Are nevoie de acte romanesti.

Cel mai simplu este probabil un permis auto romanesc. Cum il poate obtine ?
trebuie sa aibe rezidenta sau sa locuiasca in Romania mai mult de x luni ca sa-si poata schimba permisul

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
(2) Pot solicita preschimbarea permiselor de conducere naționale prevăzute la alin. (1) cu documente similare românești persoanele care au sau își stabilesc domiciliul sau reședința în România în sensul art. 231 alin. (2) din ordonanța de urgență.

Pentru mai multe detalii citeste ORDIN nr. 163 din 10 august 2011

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

 allah2, on 25 octombrie 2022 - 13:28, said:

care este obligat să-l preschimbe cu unul român, dacă locuieşte mai mult în România (în mod uzual peste 6 luni) sau se repatriază (îşi schimbă domiciliul din străinătate în România).

Deci de la distanta nu se poate.

Si eu as vrea un permis auto de US... da nu se poate.

Mai mult ca sigur insa ca nu vrea permis ci buletin sau pasaport - ca sa intre in EU. Cu ce scop ?

#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 09.05.2009
Oricum permisul de conducere, nu este considerat act de identitate.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Eu nu cred ca permisul din Filipine e direct valabil in UE. Adica nu se poate preschimba direct fara examinare.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,630
  • Înscris: 19.04.2009

 abac, on 25 octombrie 2022 - 16:53, said:

Eu nu cred ca permisul din Filipine e direct valabil in UE. Adica nu se poate preschimba direct fara examinare.
Este si se poate preschimba fara examen.

Am vrut sa-mi fac eu cand locuiam in Manila :lol:

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este trecut in anexa 2 ca permis preschimbabil fara test/examinare.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Daca tu vei reusi sa-ti iei permis filipinez fara sa te duci acolo, atunci si el poate obtine permis romanesc fara sa vina aici

Simplu, nu-i asa ? Posted Image

Mare ti-e gradina, Doamne !  Posted Image

#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 23.12.2015
Eu neavand residenta in Romania, avand permis de conducere romanesc expirat, iar permisul de conducere de peste ocean nefiind valabil in Romania ca sa preschimb permisul de conduce romanesc expirat a trebuit sa-mi scot card de identitate temporar valabil 1 an de zile in Romania. Avand inca o proprietate in Romania a fost usor si a trebuit sa ma duc cu actul de proprietate (in cazul meu certificat de mostenitor) la politie si sa aplic pentru resedinta temporara in Romania. A mai trebuit sa fac actele medicale (scrisoare de la doctorul de familie ca n-am probleme mentale) + o vizita de jumatate de ora la o unitate acreditata si cu asta am reusit sa preschimb permisul de conducere romanesc expirat. In 2009 am incercat sa-l preschimb avand pasaport romanesc, dar n-am reusit pentru ca mi-au cerut buletin de identitate desi legea la acel moment zicea doar act de identitate. Ulterior s-a introdus specific buletin de identitate. Cred ca e similar pentru prietenul tau.

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,973
  • Înscris: 22.12.2005

 britneysbitch, on 25 octombrie 2022 - 14:26, said:

>Are nevoie de acte romanesti
>El din Filipine, fara sa vina aici

Foarte dubioasă treaba. Eu dacă vreau acte filipineze le pot obține prin poștă fără să fi fost luat în evidență acolo personal a priori?

pot sa vreau doar "filipeneze"? omitem "acte".
urmaresc

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

 vladut01, on 25 octombrie 2022 - 20:59, said:

In 2009 am incercat sa-l preschimb avand pasaport romanesc, dar n-am reusit pentru ca mi-au cerut buletin de identitate desi legea la acel moment zicea doar act de identitate. Ulterior s-a introdus specific buletin de identitate. Cred ca e similar pentru prietenul tau.
In Romania pasaportul nu e considerat act de identitate. Chit ca in afara tarii poti sa te legitimezi cu el...

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,140
  • Înscris: 25.06.2007

 vladut01, on 25 octombrie 2022 - 20:59, said:

iar permisul de conducere de peste ocean nefiind valabil in Romania
Este, eu stiu doua cazuri la Oradea, persoane cu permis american ce conduc fara probleme de ani de zile. Le-a zis politistul sa-si faca romanesti, dar mai mult nu.
Daca nu ar fi valabile in Ro, nici turistii nu ar putea inchiria masini de la firmele de inchirieri auto.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate