Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Dilema femeilor moderne: barbat versus copil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#127
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.07.2022

View PostMembruAnonim, on 16 august 2022 - 17:31, said:

Citesc și ma minunez de câți părinți exemplari a dat forumul asta.  

Suntem niște generații traumatizate. Am fost crescuți cu educație prin lovire majoritatea dintre noi. Lăsatul acasă chiar e soft pentru unii, mă mir cum de n a apărut unul care să spună că merita o bătaie.



#128
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 16 august 2022 - 17:31, said:

Citesc și ma minunez de câți părinți exemplari a dat forumul asta.
Da, este hilar ( in sensul grotesc) cand parintii ( mai ales tatii) se erijeaza in mari judecatori ai infractorului infantil, ca si cand ei ar fi fost sau sunt fara nicio pata.... De obicei cei maturi uita cum este sa fii copil. Din punctul de vedere al celui care detine autoritatea, puterea este foarte usor sa judece pe altul si la o adica sa-l decapiteze....ca poate s-o faca. ( nu conteaza ca si el ar fi procedat la fel ( sau mai rau) pus intr-o situatie asemanatoare.)

Edited by GRATEFUL, 16 August 2022 - 17:57.


#129
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 12.09.2019

View PostGRATEFUL, on 16 august 2022 - 15:05, said:


Dupa cum scrii, ar fi bine sa nu procreezi. Nu esti inca pregatit... Copiii nu sunt un accesoriu de care te poti debarasa dupa bunul plac. I-ai facut, ii cresti si ii educi, indiferent ca asta presupune sacrificii din partea ta. Daca nu ai inteles, urmeaza-mi sfatul.
Din păcate sfatul e tardiv..,da dv sunteți președintă de colhoz de nu tolerați statul acasă si cereți neapărat servici ? Parcă nu încurajați concediul fără trupa întreagă de zburdaci ,la servici îi ia tot cu ea ?
Oricum ăla nu e normal la cap daca face atât caz pentru o sută..☺️

#130
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 17.04.2014

View Poststefians, on 16 august 2022 - 17:50, said:

Din păcate sfatul e tardiv..,
Din fericire consecintele nu le suport eu.... Posted Image Probabil daca nu coborai atat de mult stacheta iti dadeam alt raspuns... :)

Edited by GRATEFUL, 16 August 2022 - 18:03.


#131
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 12.09.2019
A..si apropo,nici ea nu i normală la cap dacă acceptă ca nea Caisă ăla să ia el pedepse dastea , dacă era normală la scufiță îi dadea calicului de la ea o sută de când a descoperit ala lipsa sutei si se dadea cu fundul de pământ.
Io dacă eram femie îi dădeam jet lu asa calic de om ,daca de la o sută face așa, îți dai seama ce fel o face cand o apare ceva probleme mai serioase..

Ești părinte descoperi suta lipsă.. îl chemi pe vinovat îi fuți un cristos de al mă sii , îi spui ca de acum înainte să nu mai pună mâna si sa vină sa ți ceară si gata ,ai rezolvat problema...ce atata caz  de zici ca a furat un bou.
Asta imi aduce aminte de adolescența mea când i am furat moșului toți banii ce îi luase pe taurul ala de 600kg..:)))),ce vremuri!.. doamne ce bataie mi o tras  !,dar a meritat👍👍

#132
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postclasica, on 16 august 2022 - 17:39, said:

Asta nu-i educaţie contrafurt. E orice altceva, dar nu educaţie. Probabil copilul va repeta, iar ei vor da vina pe băiat că n-a învăţat nimic din puniţia precedentă. Adulţi tâmpiţi, cum ziceam.


View Posthoneybee, on 16 august 2022 - 17:22, said:

Ce parere ai de gestul baiatului cel mic al barbatului ?  
Adverbul "mai" lasa sa se inteleaga ca a fost un gest care s-a repetat si a fost trecut cu vederea de fiecare data. De ce copilul concubinei merita pedepsit, iar celalalt nu ? Fapta nu-i la fel de grava ?  Posted Image

pai dupa cum a scris si tovarasa mai sus, asta nu e educatie, sunt nervi. nu stiu daca din orgoliu sau indreptatiti, ca nu avem nici un fel de date despre mapetii in cauza.
daca pe mine m-ar buzunari cineva, indiferent cine ar fi, ar iesi grav. pentru ca asta e lipsa de respect fata de munca mea (eu muncesc, nu fur), si asta nu permit.
si doi: sa furi de la parinte e mai usor decat sa furi de la un strain. deci asta care a furat de la un strain pare sa fie mai jigodie, ai nevoie de tupeu la varsta aia sa faci asta.

View PostGRATEFUL, on 16 august 2022 - 17:14, said:

Si eu tot de gest vorbesc. Ca parinti si nici ca oameni , nu suntem infailibili ca sa aplicam cu strictete o pedeapsa unuia care din toate punctele de vedere este mai slab, mai fragil decat noi ( fiindca asa sunt copiii!)

un gest nu poate fi judecat desprins de context. nu este posibil sa judeci vreuna din parti exclusiv pe baza unui singur gest. personal mi se pare foarte nasol sa te buzunareasca un strain. e unul din gesturile cele mai nasoale. da' ma rog, statu' roman va buzunareste zilnic, sunteti obisnuiti pare-se si nu aveti reactie la asa ceva.

#133
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 12.09.2019
Alt justițiar ce le taie mâinile la draci,oi fi neam cu Vlad Țepeș pe departe si tu ☺️

#134
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 17.04.2014

View PostDeathRipple, on 16 august 2022 - 18:18, said:

pai dupa cum a scris si tovarasa mai sus, asta nu e educatie, sunt nervi. nu stiu daca din orgoliu sau indreptatiti, ca nu avem nici un fel de date despre mapetii in cauza.
daca pe mine m-ar buzunari cineva, indiferent cine ar fi, ar iesi grav. pentru ca asta e lipsa de respect fata de munca mea (eu muncesc, nu fur), si asta nu permit.
Cred ca este mai grav faptul ca nu poti sa faci diferenta intre conjuncturi, diferiti protagonisti ai furtisagurilor si i-ai decapita pe toti Posted Image, indiferent cine sunt.
(Bineinteles, e groaznic sa fii buzunarit, mai ales daca ai muncit cinstit pentru banii respectivi! )

Quote

si doi: sa furi de la parinte e mai usor decat sa furi de la un strain. deci asta care a furat de la un strain pare sa fie mai jigodie, ai nevoie de tupeu la varsta aia sa faci asta.
Pana la urma, daca toti stau impreuna si e concubinul mamei, nu prea este un strain de pe strada... copilul a furat de la cineva din familie ( in familie resursele sunt la comun sau nu?)

Edited by GRATEFUL, 16 August 2022 - 18:31.


#135
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostGRATEFUL, on 16 august 2022 - 18:28, said:

Cred ca este mai grav faptul ca nu poti sa faci diferenta intre conjuncturi, diferiti protagonisti ai furtisagurilor si i-ai decapita pe toti Posted Image, indiferent cine sunt.
(Bineinteles, e groaznic sa fii buzunarit, mai ales daca ai muncit cinstit pentru banii respectivi! )

Pana la urma, daca toti stau impreuna si e concubinul mamei, nu prea este un strain de pe strada... copilul a furat de la cineva din familie ( in familie resursele sunt la comun sau nu?)

atatea tampenii cate am citit in topicul asta mai rar :)))))))))

deci daca furi in familie nu mai e chiar asa nasol, ca suntem intre noi :) practic nici nu e furt, resursele fiind la comun. nu pisoi, resursele nu sunt la comun, pentru ca puradeii nu au resurseeeee :))) jeeez
d-aia si bataia intre patru pereti e ok. e in familie, sunt la comun, se accepta.
ma rog, aia nu e familie ca respectivii nu stau in formula de 6 non-stop si nici cu acte nu-s luati. dar niste detalii, o aproximam c-o familie. merge si asa.

deci tu daca bagi mana la mamica in portofel e ok, ca e mama si e de-a ta. daca bagi la ala cu care si-o trage e cam meh, ca oarecum si el e familie de-acum. oricum nu e la fel de grav ca atunci cand dai cu jula in autobuz :)

a, si inca o chestie: nu-mi mai bagati cuvinte in gura. nu am scris nicaieri ce i-as face si i-as drege unuia sau altuia. pe sile il cunosc si nu ma obosesc sa-i raspund, de la ceilalti inca am pretentii ;)

#136
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 17.04.2014
Ei bine, am exagerat putin sa vad ce mai zici...Posted Image ( Cu toate ca referitor la calitatea de strain al concubinului nu pot sa fiu de acord,  deoarece el a acceptat copiii impreuna cu ea care ii este o persoana f.f. apropiata,f. familiara fiindca o iubeste si are o relatie cat se poate de intima. In principiu deci - vrand-nevrand - i-a adoptat si pe cei doi baietandrii pe care nu-i mai poate considera niste strainiPosted Image Posted Image )

Edited by GRATEFUL, 16 August 2022 - 19:15.


#137
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostGRATEFUL, on 16 august 2022 - 15:05, said:

Dupa cum scrii, ar fi bine sa nu procreezi. Nu esti inca pregatit... Copiii nu sunt un accesoriu de care te poti debarasa dupa bunul plac. I-ai facut, ii cresti si ii educi, indiferent ca asta presupune sacrificii din partea ta. Daca nu ai inteles, urmeaza-mi sfatul.


Depinde de fiecare. Pentru unii sunt importante şi plecările-n doi, nu doar cele dedicate copiilor. Nimic greşit în asta. Dar nu-l laşi pe-un copil acasă şi pe celălalt îl iei la mare. Stupidoid.

Edited by clasica, 16 August 2022 - 19:06.


#138
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,812
  • Înscris: 21.04.2014

View PostDeathRipple, on 16 august 2022 - 18:18, said:


daca pe mine m-ar buzunari cineva, indiferent cine ar fi, ar iesi grav. pentru ca asta e lipsa de respect fata de munca mea (eu muncesc, nu fur), si asta nu permit.
si doi: sa furi de la parinte e mai usor decat sa furi de la un strain. deci asta care a furat de la un strain pare sa fie mai jigodie, ai nevoie de tupeu la varsta aia sa faci asta.


Vorbim despre minori, care nu au fost invatati ce inseamna sa cistigi un ban. De unde vrei respect fata de munca ta, daca nu le explica nimeni lucrul asta ?
Si in cazul de fata, clar, nici tatal si nici concubina nu si-au dat silinta sa-i educe in sensul asta si nici sa le fie un exemplu bun. Femeia nu mai munceste, dar traieste din banii primiti dupa divort si din pensiile alimentare ale copiilor; iar barbatul munceste si iti tine banii in casa de valori la care au acces copiii fiecaruia. :hypocrite:  

Atit timp cit locuiesc impreuna cu mama in casa barbatului, inseamna ca acesta nu mai e privit de copiii ei ca un strain.

Dar, chiar de-ar fi si asa cum spui, unui strain ii ceri scuzele de rigoare, ii restitui banii de care a fost pagubit si nu hotaraste el ce sanctiune ii aplici propriului tau copil. :)


#139
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 17.04.2014
Asa functioneaza daca stau sub acelasi acoperis....Posted Image

( honeybee, am avut acelasi gand.)

Edited by GRATEFUL, 16 August 2022 - 19:20.


#140
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Posthoneybee, on 16 august 2022 - 19:15, said:

Vorbim despre minori, care nu au fost invatati ce inseamna sa cistigi un ban. De unde vrei respect fata de munca ta, daca nu le explica nimeni lucrul asta ?
Si in cazul de fata, clar, nici tatal si nici concubina nu si-au dat silinta sa-i educe in sensul asta si nici sa le fie un exemplu bun. Femeia nu mai munceste, dar traieste din banii primiti dupa divort si din pensiile alimentare ale copiilor; iar barbatul munceste si iti tine banii in casa de valori la care au acces copiii fiecaruia. Posted Image  

Atit timp cit locuiesc impreuna cu mama in casa barbatului, inseamna ca acesta nu mai e privit de copiii ei ca un strain.

Dar, chiar de-ar fi si asa cum spui, unui strain ii ceri scuzele de rigoare, ii restitui banii de care a fost pagubit si nu hotaraste el ce sanctiune ii aplici propriului tau copil. Posted Image

bai frate, cand ziceam c-am incheiat mai apare una :)
se insista pe sume de bani si pe restituiri :) asa rezolva femeile problema. interesant, am mai invatat ceva azi. ei bine, surpriza! masculii nu gandesc asa ;) a a doua oara cand scriu ca ala a actionat la nervi, in nici un caz nu a avut in cap sa-si cizeleze fiul vitreg. sau cum se numesc astia. fii convinsa c-a urmat o discutie cel putin aprinsa in care femeia a cedat pentru ca: stie ca nu mai gaseste un gugustiuc precum ala de-l are acum - copiii or sa plece in cativa ani, adio pensie alimentara, stie - sau nu - ca a cam esuat ca mama, mai ales c-a trait si traieste din pensia alimentara a copiilor. daca tu crezi ca a fura intr-o casa straina de la proprietarul casei e cat de cat ok daca nu e o suma mare atunci discutam degeaba.

#141
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,640
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbbseptik2017, on 13 august 2022 - 09:56, said:

Barbatul are o afacere proprie, femeia dispune de pensia copiilor si propriile rezerve financiare, fara loc de munca.

View Postbbseptik2017, on 14 august 2022 - 19:10, said:

. Femeia are casa ei la tara, este de familie buna, are studii de asistenta medicala, in strainatate lucrand fix in acest domeniu inainte de divort, a primit de la fostul o sulta destul de generoasa, deci nu se pune problema sa isi faca griji din cauza finantelor.

Bah baieti , de cateva pagini aruncati cu ciunga in parul femeii asteia pe tema lipsei de job  , unde scrie ca traieste din pensia alimetara a copiilor ?

#142
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostGRATEFUL, on 16 august 2022 - 19:01, said:

Ei bine, am exagerat putin sa vad ce mai zici...Posted Image ( Cu toate ca referitor la calitatea de strain al concubinului nu pot sa fiu de acord,  deoarece el a acceptat copiii impreuna cu ea care ii este o persoana f.f. apropiata,f. familiara fiindca o iubeste si are o relatie cat se poate de intima. In principiu deci - vrand-nevrand - i-a adoptat si pe cei doi baietandrii pe care nu-i mai poate considera niste strainiPosted Image Posted Image )

ba e cat se poate de strain, ca nu ai 14 ani de viata cu el sub acelasi acoperis, ai cateva luni. daca tu in timpu' asta ajungi la concluzia ca e ok sa-l julesti....well...

#143
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,814
  • Înscris: 17.04.2014

View PostDeathRipple, on 16 august 2022 - 19:25, said:

daca tu crezi ca a fura intr-o casa straina de la proprietarul casei e cat de cat ok daca nu e o suma mare atunci discutam degeaba.
Ha-ha-ha! Scoti fapta complet din context, cica "proprietarul casei", adica un fel de zeu? Daca tu ca barbat care m-ai primit in casa ta privesti asa lucrurile, atunci mai bine ma duc la casa mea sau unde o fi.... :)
Si nimeni, absolut nimeni nu a fost de acord cu furtul!

Edited by GRATEFUL, 16 August 2022 - 19:46.


#144
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,812
  • Înscris: 21.04.2014

View PostDeathRipple, on 16 august 2022 - 19:25, said:


daca tu crezi ca a fura intr-o casa straina de la proprietarul casei e cat de cat ok daca nu e o suma mare atunci discutam degeaba.

Tragi concluzii aiurea la nervi ! :harhar:

Nu e normal sa furi de niciunde. Nici de la propriul tata, nici de la un strain. Eu pledez pentru educarea copiilor, nu pentru pedepsirea lor. Daca ii educi de mici cum trebuie, nu te mai pun in situatii jenante. :)

Edited by honeybee, 16 August 2022 - 19:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate