Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati
 La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 

Ricoh sugereaza incetarea productiei in masa de aparatura foto in Japnia

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur; totul e la vedere.

#110
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTS030, on 21 februarie 2022 - 09:13, said:

Si iarasi "moderatorul" nicolaie incepe cu insinuari, desi stie prea bine ca sunt mincinoase. Stil latrina3; Gadea, tu esti?

Am nevoie de vreo calitate speciala? Evident ca nu. Sunt pentaxist, pasionat de fotografie. Si n-am nevoie de aprobarea unui pseudo-fotograf pentru a organiza asemenea intalniri.
Tu in ce calitate comerciala iesi la o bere cu prietenii? Ce avantaje financiare obtii in urma unor asemenea activitati? Cine te plateste? Posted Image

Chill, dude, I was just asking, mi s-a parut ca suna asa oficial. Si daca eu sunt pseudo-fotograf, nu esti pseudo-programator.

Astept sa ne marturisesti la un moement dat adevarata motivatie a postarilor tale neintrerupte din ultimii 15-17 ani, mii si poate zeci de mii de postari partizane facute sub mai multi useri. pe aceleasi 3-4 threaduri, fara sa fii interesat realmente de fotografie

Ai crezut ca iti speli imaginea schimband userul, probabil, dar tot o apa si un pamant

Edited by nicolaie, 21 February 2022 - 16:38.


#111
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce-i prea mult e prea mult.

#112
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Ca sa fac o gluma:
- Care e diferenta intre un fotograf si un Pentaxist?
- Un fotograf pozeaza orice subiect, cu orice aparat.

Nu prea inteleg indarjirea asta de-a apara un brand, indiferent de conditii, ba chiar sa te autodenumesti dupa brandul respectiv.
Pana la urma, orice brand produce niste obiecte pe care le vinde pentru profit. Nu cred ca e cazul sa te atasezi intr-atat de un obiect, mai ales ca l-ai platit.
Toate brandurile au obiecte mai bune, si obiecte mai proaste. Toate au avantaje si dezavantaje.
Branduri dispar si branduri noi apar. Nu ar trebui sa fie subiect de suparare.

PS. Am fost "pentaxist".
- am castigat telefon la Orange cu poza facuta cu Nikon (sapuniera) (nikonist?)
- am castigat Pentax *istDS cu poza facuta cu Olympus E20 (olympian?)
- am castigat la concursurile Softpedia(pe vremuri) cu poze facute cu Pentax(pentaxist?)
- am castigat diverse cu poze facute cu Canon (canonist?)
- am trecut la pozat cu telefonul.Mai comod. (telefonist?)

Deci da, se poate. Nici nu conteaza daca dispare Pentax, sau trece la productia "la comanda" de camere supraevaluate, sau daca maine da faliment Canon, sau daca Nikon incepe sa dea gratis FF-uri.

Edited by florinel, 22 February 2022 - 06:57.


#113
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 06.12.2012

View Postflorinel, on 22 februarie 2022 - 06:55, said:

Ca sa fac o gluma:
Nu cred ca e cazul sa te atasezi intr-atat de un obiect, mai ales ca l-ai platit.

Normal că e bolnăvicios să te atașezi la modul ăsta, cum sunt unii pe aici, nu dăm nume.
Sau te poți atașa sau declara ca atare, dacă ai ceva interese personale pe care vrei să le aperi.
Altfel, nici eu nu înțeleg situația.

#114
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Situatia e foarte clara: calomnii de cea mai joasa speta folosite ca sa "justifice" dezinformarea.
Intrebarea care se pune aici nu e de ce sustin eu Pentax mai mult decat va place voua. Sunt si altii care-si sustin sistemele utilizate, katran de exemplu cu Olympus. Intrebarea e de ce urati voi Pentax. E doar un brand de aparatura foto, de ce puneti atata energie, de ce va amintiti de el la fiecare lansare de alt aparat - vezi OM-1?
Problemele se gasesc intotdeauna la cei ce ataca fara motiv.

#115
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 06.12.2012
Calomnii, dezinformare... LOL, OK...

#116
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu stii ce inseamna?

Quote

CALOMNÍE, calomnii, s. f. Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva; defăimare, clevetire. – Din fr. calomnie, lat. calumnia.

Quote

DEZINFORMÁ, dezinformez, vb. I. Tranz. A informa (în mod intenționat) greșit. – Pref. dez- + informa.


#117
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 15.11.2005

View PostTS030, on 22 februarie 2022 - 10:03, said:

Problemele se gasesc intotdeauna la cei ce ataca fara motiv.
s-ar putea sa ai un pic de dreptate...cum facea vreun brand ceva, o inovatie, o imbunatatire ceva si aparea la stiri foto, tu si compania de pe forum incepeati: asta face 'ntax de jde ani, sa vezi cum o sa faca 'ntax de mictioneaza pe toate samd, cumva celebrul brand (in opinia unora) este vezi nene net superior, de fapt e la fel ca celelalte cu plusuri si minusuri.
Ceea ce pot sa spun cu siguranta ca  fac cele mai urate aparate ever, urate in draci mai ales ca aparuse ala argintiu cu beculete...tztztztztztz
Daca vede careva boala pe brand atunci trebuie sa iti multumeasca tie si colaboratorilor tai de aici
I rest my case

Edited by Mondeo, 22 February 2022 - 11:09.


#118
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostMondeo, on 22 februarie 2022 - 11:09, said:

s-ar putea sa ai un pic de dreptate...cum facea vreun brand ceva, o inovatie, o imbunatatire ceva si aparea la stiri foto, tu si compania de pe forum incepeati: asta face 'ntax de jde ani, sa vezi cum o sa faca 'ntax de mictioneaza pe toate samd, cumva celebrul brand (in opinia unora) este vezi nene net superior, de fapt e la fel ca celelalte cu plusuri si minusuri.
Ceea ce pot sa spun cu siguranta ca  fac cele mai urate aparate ever, urate in draci mai ales ca aparuse ala argintiu cu beculete...tztztztztztz
Daca vede careva boala pe brand atunci trebuie sa iti multumeasca tie si colaboratorilor tai de aici
I rest my case
Da citate, daca exista. Cel mult ai putea gasi cate-o gluma, incomparabil cu "asediul" pe care-l faceti voi constant asupra Pentax. Ca si cum Pentax v-ar fi omorat pisica or something.

Sa observam si partea a doua a comentariului... adica e OK ca voi sa faceti asemenea afirmatii, dar noi avem limite inclusiv la cat - si cat de pozitiv - sa discutam despre Pentax. Tipic.

P.S. Mai are careva pica pe mine? Hai, acum e momentul sa va descarcati...

Edited by TS030, 22 February 2022 - 11:40.


#119
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 06.12.2012

View PostTS030, on 22 februarie 2022 - 11:04, said:

Nu stii ce inseamna?

Tocmai ce ai arătat că vorbești prostii.

#120
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Oare?
Calomnie: "moderatorul" nicolaie insistand ca as fi platit sau angajat sa postez pe forum. Stie ca e minciuna. dar insista.
Dezinformare: ca Ricoh Imaging ar fi sugerat incetarea productiei in masa. Ca vanzarile Pentax ar fi scazut.
Fapt: Sunt programator. Castig suficient cat sa-mi permit K-1ii-uri si 150-450-uri si obiective DFA*.
Fapt: Ricoh Imaging a dezmintit dezinformarea ca ar inceta productia in masa.
Fapt: "Increased sales and earnings on strong demand for new products (Pentax/GR)"

Apropo, cred ca 90% din posturile mele pe subiectul Pentax/Pentaxisti sunt raspunsuri la atacurile si dezinformarile voastre.
Vreti sa postez mai putin... incetati sa atacati, incetati sa dezinformati.

Edited by TS030, 22 February 2022 - 12:16.


#121
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 06.12.2012
Din definiția pusă de tine mai sus, este clar că vorbești aiureli.

Quote

CALOMNÍE, calomnii, s. f. Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva; defăimare, clevetire. – Din fr. calomnie, lat. calumnia.

Uită-te bine la ce am citat cu caractere îngroșate. Tu chiar crezi asta? Adică s-au pus o grămadă de necunoscuți pe dicreditarea ta? Nu crezi că exagerezi?

#122
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Unde scrie ca trebuie sa fie "o gramada de necunoscuti"? :rolleyes:
Unul si cunoscut ca un cal breaz ajunge.

#123
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 06.12.2012
Din câte văd eu, tu ai ceva cu respectivul. Adică, îmi pare că încerci să creezi o imagine falsă, bazată doar pe chestii imaginate de tine.
Întrebarea mea este, mai există altcineva care să-ți împărtășească ideile? Mie mi se pare că doar tu acuzi că ești atacat. Nu cred că mai vede nimeni la fel.

Edited by bv01, 22 February 2022 - 13:24.


#124
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Tu minti pentru ca ai ceva cu mine.

View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2022 - 02:37, said:

Voi in Romania ati avut aparate si obiective in magazin, ati contactat vreun fotograf bun, cunoscut, sa foloseasca cateva saptamani aparatura voastra si sa faca niste materiale frumoase despre ele ?
(atentie, asta n-a fost prima data!)

View Postnicolaie, on 21 februarie 2022 - 00:55, said:

In ce calitate ai organizat aceste intalniri ?

View Postnicolaie, on 21 februarie 2022 - 16:33, said:

Chill, dude, I was just asking, mi s-a parut ca suna asa oficial. Si daca eu sunt pseudo-fotograf, nu esti pseudo-programator.
Astept sa ne marturisesti la un moement dat adevarata motivatie a postarilor tale neintrerupte din ultimii 15-17 ani, mii si poate zeci de mii de postari partizane facute sub mai multi useri. pe aceleasi 3-4 threaduri, fara sa fii interesat realmente de fotografie
Ai crezut ca iti speli imaginea schimband userul, probabil, dar tot o apa si un pamant

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 18:39, said:

Cand ati livrat ultima data un K3-3 ?

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 19:09, said:

Lasa-ne cu povestile, de 15 ani stau pe forumul asta si tu esti aici zi si noapte cu portavocea, scanezi site-urile internationale si imi raspunzi si acolo la postari.
O faci din dragoste si pasiune pentur brand, asa este? Uita-te in olginda ca ti-a crescut nasul.

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 19:19, said:

Ori de cate ori iti pun o intrebare incomoda o eviti cu gratia unei gazele si faci frumos un 180 si ma acuzi pe mine cu ceva. Apoi ma acuzi de strawman ))   De 15 ani ...
Dar desigur, tu nu ai nicio afiliere cu Pentax

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 20:04, said:

Dar ia zi, in ce calitate postezi zi si noapte despre pentax, ca eviti cu gratie aceasta intrebare de ani de zile. Ca tot vorbim de mincinosi.

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 20:12, said:

Stiu ce lucrezi, stai linistit, cel putin ce este public. Aveam impresia ca programatorii sunt mai ocupati, ca nu staiu 18 ore pe zi sa posteze despre un anume brand pe care il simpatizeaza si ca stiu detalii inside din acel brand
Degeaba ti-ai schimbat user name-ul, postarile tale sunt la fel ca inainte

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 21:26, said:

Alex, ai fi un foarte bun ofiter de contrainformatii. Faci manipulare si dezinformare exceptional, ca la carte.
Stiu de multi ani ca esti programator, dar stii unde mai lucreaza programatorii ? prin service-urile de aparatura, pe partea de online marketing pentru branduri, intretinerea de platforme online, stii tu foarte bine ca esti in domeniu.
Nu cred ca e greu sa iti dai seama de ce am presupus atatia ani ca ai avea vreo lagatura cu pentax Romania, cu focus94 sau cine s-o ocupa de promovarea acestui brand in Romania, mai ales avand in vedere fervoarea cu care postezi si informatiile pe care le detii despre brand, pentru care fie sapi la greu fie ti se servesc de mai sus.
Lucruri neimportante pana la urma pentru bunastarea persoanei mele, dar jos palaria, faci o manipulare excelenta si ceva imi spune ca ai citit si ai fundamentat bine aceste tehnici, nu postezi la intamplare.

View Postnicolaie, on 07 februarie 2022 - 23:14, said:

Ca de fiecare data, o dai doar cum iti place si o sucesti incat sa contrazici cu orice pret si sa discreditezi persoana cu care esti in contradictoriu

View Postnicolaie, on 08 februarie 2022 - 12:12, said:

Nu ai cu cine man, e ca o gagica de clasa a 8-a de la tara, cand iti zice cineva ca fusta cu imprimeu de leopard nu se potriveste cu bluza roz cu sclipici si cu UGG-urile, sare sa ii scoata ochii. Nu se poate discuta rational cu el pentru ca foloseste orice spui si o suceste, se agata de anumite nuante incat sa te faca mincinos si in toate felurile, spunand in acelasi timp ca tu il jignesti pe el
E doxa de manipulare seful
@TS030: speram sa recunosti intr-un final ca lucrezi intr-o forma sau alta pentru Pentax, ar fi avut o logica ce faci de 15-17 ani pe aria asta. Altfel e doar super sad
Si mai are niste posturi in care bazaie ca eu il atac si-l discreditez, desi nu e in stare sa dea exemple, si se asteapta la scuze. :roleyes:

Apropo, toate interventiile tale au fost atacuri la adresa mea. Vrei sa le enumar si pe alea?
Si comportamentul "moderatorului", si cel al tau sunt explicit interzise de regulament, dar si de bunul simt si un minim dram de integritate morala pe care bag de seama ca nu le aveti.

Edited by TS030, 22 February 2022 - 13:51.


#125
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 06.12.2012
Îmi pare rău, nu înțeleg...

#126
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Partea a doua, dezinformarile promovate de "moderatorul" nicolaie - de data asta doar pe acest topic. Ca unii mai au si job.

Titlul, in toate formele. Inclusiv varianta curenta: "Ricoh sugereaza incetarea productiei in masa de aparatura foto in Japnia"
In postul #4 am pus traducerea comunicatului oficial, nu exista nimic de genul asta. Apoi am pus dezmintirile Ricoh Imaging USA si Ricoh Imaging Europe.

View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2022 - 00:11, said:

Se pare ca vanzarile slabe ale brandului Pentax inu mai pot sustine productia de masa si un lant de distributie in magazine asa ca Ricoh trece  la productia de serie mica direct catre clienti. Incapatanarea de a ramane in trecut de a  lansa produse scumpe si neadaptate pietei nu merge la nesfarsit
https://petapixel.co...-consumer-only/
Fapt: Ricoh Imaging raporteaza "Increased sales and earnings on strong demand for new products (Pentax/GR)"

View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2022 - 01:37, said:

Eu doar am citat ce a scris Petapixel. Daca tot ne acuzi ca dezinformam te-as ruga sa faci o traducere corecta sau sa  iei ca atare ce scrie acolo.
Nu zice nimeni sa nu oferim pareri diverse dar sa avem ceva concret pe ce ne baza. Cum eu kanji nu am apucat sa invat, doar hiragana si katakana, nu pot oferi o traducere sau interpretare a sursei originale din japoneza asa ca  ma bazez pe tine sa ne luminezi, dar concret, nu cu acuzatii de 2 lei
Fapt: Ala e postul 11... la postul 4 deja oferisem o traducere a comunicatului oficial.

View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2022 - 02:06, said:

Din logica elementara. Nimeni nu renunta la prezenta in magazine si productia de serie ca sa "se conecteze cu fanii prin intalniri online". In primul rand anularea productiei de serie presupune cresterea foarte mare a costurilor de productie, dar daca nu au productie ca nu au ce vinde, might as well, nu? Poate mai sunt vreo 3 pensionari care slefuiesc elemente optice ca sa produca cele cateva obiective vandute
Motivul pentru care acei fani exista este insasi prezenta in magazine si concurenta facuta celorlalti producatori, in perioade in care acest lucru a fost posibil. Acum ce intalniri sa faca, sa vorbeasca cu cele 15 persoane ce au cumparat K3 III si sa le povesteasca  in ce culori pot sa vopseasca ei camera?
Si ce le vor spune atunci cand vor intreba de calea de upgrade sau de modele viitoare? Nu inteleg ce poti vede pozitiv in ast, ca doar nu sunt Leica sau Rolex, chiar si astia au nevoie de prezenta fizica cu magazine in anumite zone de lux
Din nou: Ricoh Imaging raporteaza "Increased sales and earnings on strong demand for new products (Pentax/GR)"
Din nou: Nu au raportat anularea productiei de serie. Au raportat flexibilizarea procesului de productie, pentru a oferi probabil acele customizari de care am amintit chiar pe acest thread.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate